|

Jak cvičit a naučit psa čemukoliv

Jak cvičit psa

Asi každý majitel se snaží svého psa naučit alespoň základy poslušnosti a nějaké povely. Pes, který neposlouchá, může být nebezpečný pro sebe i své okolí. Cvičit psa může být naopak zábava pro všechny zúčastněné. Je ale důležité dodržovat několik zásad a vyvarovat se nejčastějším chybám.

Jak cvičit psa

​Od kdy začít psa cvičit?

S výcvikem pejska není potřeba nijak otálet a cvičit můžete už malé štěně. Některé návyky je navíc důležité naučit psa co nejdříve. Jaké nešvary se pes v mládí naučí, to bude velmi těžké jej později odnaučit. Nenechte se proto příliš rozptýlit prvotním nadšením a roztomilostí nového psího kamaráda. Z nežádoucího chování, kterému se zpočátku celá rodina směje, se může později stát velmi nepříjemný zlozvyk. Je samozřejmě důležité brát ohled na věk psa a nechtít po drobném štěněti složité úkony. Už od mala jej ale naučte, jak se má chovat, kam má chodit spát, jíst a pít a kdy tyto činnosti má provádět. Naučte ho, kdy se chodí ven a kdy je čas na hraní, ukažte mu, které hračky jsou jeho a s čím si naopak hrát nesmí. Naučte ho, kdy je čas cvičit a učit se novým povelům. Zejména pro štěňata je pravidelný denní režim velmi důležitý.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


​Pochvala a kárání jsou základním stavebním kamenem

Ze všeho nejdůležitější je psa naučit, které povely znamenají pochvalu a které naopak zákaz. Pes si musí co nejdříve uvědomit, jakou reakci jeho chování vyvolává. Nespoléhejte na to, že sám pozná, co je špatné. Musíte jej zpočátku chválit za vhodné chování a naopak kárat za to nevhodné. Můžete spojit slovní pochvalu s odměnou v podobě pohlazení, hračky či pamlsku. A vybraný výraz pro zákaz spojte naopak s trestem, pokud k nim budete při výcviku přistupovat. Trestem může být pro psa i odepření odměny a především vaší pozornosti. Kárat byste psa měli ideálně jednoslovným výrazem, který bude ostrý a krátký. U výrazu záleží také na intonaci vašeho hlasu spíše než na hlasitosti. Pokud řeknete povel důrazněji, je to pro psa jasný pokyn, že má přestat provádět to, co se vám nelíbí. Křik na něj naopak může působit velmi negativně a mít nežádoucí účinek v podobě zvýšené agresivity.

​Naplánujte si, jak přesně budete psa cvičit

Určitě nechcete pejskovi při cvičení plést hlavu. Proto je důležité, zachovat ve výcviku jednotnost a používat stále stejné povely. Jestliže bude psa cvičit více členů domácnosti, předem si domluvte, jaký konkrétní povel budete používat a neměňte ho. Možná vám to tak nepřijde, ale pro psa je poměrně velký rozdíl mezi „Pojď sem!“ a „K noze!“. Jestliže na něj budete každý mluvit jinak, nebude pes pořádně vědět, který pokyn co znamená a na který má jak reagovat. Stejné pravidlo platí také u chválení či naopak zákazů a kárání psa. Domluvte se, jakými povely dáte pejskovi najevo, že se chová dobře a je poslušný a nebo naopak že zlobí a nepřejete si, aby ve svém chování dále pokračoval. U psů navíc nezáleží pouze na konkrétních slovech, ale také gestech, která je doprovází. Někdy provádíme pohyb mimoděk, při výcviku si ale zkuste dát na všechna tato podvědomá gesta pozor, abyste jimi psa nemátli.

Cvičit psa může být zábava

​Trvejte na splnění povelu

Jestliže už pes ví, co který povel představuje a co po něm chcete, neznamená to ještě, že máte vyhráno. Výcvik končí teprve tehdy, pokud pes povel provede pokaždé, když to po něm budete vyžadovat. Jednou z důležitých zásad je povel po jeho naučení psovi vždy říct pouze jednou. Jestliže pes neuposlechne, můžete ho buďto potrestat, nebo mu pomoci povel splnit (potažením za vodítko jej donutíte přijít až k vám apod.). Mnoho majitelů povel opakuje tak dlouho, dokud jej pes nesplní, což je ale chyba. Pes si totiž uvědomí, že povel nemusí splnit hned napoprvé – jinak byste mu ho přeci neříkali víckrát. A tak si sám tvrdohlavě vybere, na který z vašich povelů zareaguje. Povel proto řekněte pouze jednou a trvejte na jeho splnění. Je to důležitá zásada, ačkoliv její převedení do praxe může být velmi těžké. Proto platí, že cvičit psa znamená do jisté míry cvičit i sám sebe.

​Jak psa při výcviku odměňovat?

Odměňujte vždy ihned poté, co pes váš povel splní. Při výcviku je totiž velmi důležité, aby si pes spojil odměnu se splněním úkolu. Proto jej není dobré odměňovat za každý „pokus“, tedy i v případě, že pes nesplní celý povel nebo jej nesplní tak, jak po něm budete vyžadovat. S odměněním ani příliš neotálejte. Pokud psa odměníte později, nebude vědět, za co odměnu dostal. Splnění pokynu si navíc nespojí s žádnou odměnou a nebude tedy dostatečně motivován pro další pokusy. Jako odměnu můžete použít pohlazení, pamlsek či oblíbenou hračku. Záleží na tom, na co váš pes bude nejlépe reagovat. Vyzkoušejte, co jej podle vás nejlépe motivuje ke cvičení a držte se toho. S odměnou to příliš nepřehánějte. Dejte mu jen jeden pamlsek či ho pohlaďte jen krátce. Je důležité, aby si pes uvědomil rozdíl mezi tím, kdy je čas cvičit a kdy je čas si hrát nebo se mazlit.


Přečtěte si také:
Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?


​Můžu psa potrestat za neuposlechnutí povelu?

Doba a přístup k mnoha věcem se mění a výcvik psů není výjimkou. Dříve bylo poměrně běžné psy trestat nejen za neuposlechnutí povelu, ale také za jakékoliv špatné chování (vykonání potřeby uvnitř, štěkání apod.). V současné době se začíná mezi mnoha majiteli rozšiřovat tzv. pozitivní výcvik. Jde o to, že pes je pouze chválen za dobré chování. Tím je toto chování podporováno a pes je motivován, aby je opakoval. I tresty ale mají ve výchově psa své opodstatnění. Záleží proto především na vás, ale také na vašem psovi, který způsob vám vyhovuje. S pomocí trestu odnaučíte psa špatnému chování. A to při výcviku znamená i neuposlechnutí povelu. Je těžké psa nepotrestat, pokud se chová tak, jak si nepřejeme, nebo naopak nedělá to, co po něm chceme. Jestli je pro vás nemožné cvičit psa bez trestání, nic se neděje, jen to s tresty příliš nepřehánějte.

Jak cvičit psa poslušnosti

​Není dobré psa cvičit příliš intenzivně nebo dlouho

Asi nikoho nebaví dlouhé a nudné vzdělávání. I psa proto musí výcvik bavit. Nebuďte na něj příliš přísní a pokud vidíte, že se psovi do plnění pokynů nechce, přestaňte ho cvičit. Mějte také na paměti, že psi příliš neudrží pozornost a výcvik povelu proto neprovádějte moc dlouho v kuse. Cvičte povel 5 minut, udělejte si krátkou pauzu a k cvičení se zase vraťte. Je lepší cvičit víckrát denně po kratší dobu. Nejen psa, ale i vás musí výcvik bavit. Pokud na něj nemáte náladu nebo řešíte jiné problémy, nechte ho na jindy. Pes pozná vaše špatné rozpoložení a může se navíc stát, že budete při výcviku příliš tvrdí a zbytečně útoční. Cvičit psa byste měli vždy v dobré náladě, v klidu a s pořádnou dávkou trpělivosti. Výcvik je dobré zakončit pozitivně, ideálně tedy pochvalou. Použijte proto povel, o kterém víte, že jej pes určitě zvládne.

​Pomůcky, které vám pomohou psa cvičit

Současný trh nabízí hned několik šikovných pomůcek, které vám pomohou psa cvičit. Jednou z nich je tzv. klikr. Jedná se o malé elektronické zařízení vydávající speciální cvaknutí (kliknutí). Klikr se při výcviku používá spolu s jiným druhem odměny a pomáhá psovi zafixovat dobré chování. Kliknutí je jedinečné a pes si je nezamění s ničím jiným, takže nedochází k omylům jako při vyslovení špatného pokynu či použití nesprávné intonace. Dalším pomocníkem pro výcvik je elektronický obojek, který psa potrestá za nežádoucí chování elektrostatickým impulsem. Obojky jsou často vnímány velmi negativně, u těch nejnovějších je však možné sílu impulsů nastavit tak, aby pro psa nebyly bolestivé, pouze nepříjemné. Práce s elektronickým obojkem ale vyžaduje znalosti a zkušenosti, nesprávné používání může u psů vést ke zvýšení agresivity a dalším nepříjemným jevům. Jeho použití proto raději konzultuje s veterinářem, případně někým, kdo se v této oblasti dobře vyzná.

​Nechte si poradit od odborníků

Jestli máte pocit, že by váš pes potřeboval cvičit na vysoké úrovni, potřebujete poradit s problematickým chováním či si na výcvik sami netroufáte, nebojte se svěřit do odborných rukou. Podívejte se, jaké jsou ve vašem okolí cvičáky a výcviková centra a zjistěte si, jaké typy tréninků nabízejí. Někteří cvičitelé dokonce nabízí výcvik přímo u vás doma.

Cvičit psa ale neznamená pouze naučit ho základním povelům a poslušnosti. Dobře vychovaný pes musí být poslušný i v přítomnosti cizích lidí, případně jiných psů. Cvičáky mají proto tu výhodu, že se v nich psi učí také socializovat. Optejte se svého veterináře, známých nebo si projděte různá diskuzní fóra na internetu a hledejte zkušenosti a reference jiných. Jestli chcete psa cvičit sami, ale máte chuť se do toho pustit se vší silou, mohou vám pomoci videa, kde vidíte provádění povelů a cviků přímo na vlastní oči. Nebo můžete vyzkoušet on-line psí školu. Online psí škola vás naučí, jak cvičit psa doma.

Jak cvičit psa aportovat

​Začínáme psa cvičit

Jak s výcvikem psa začít? Zpočátku psa učte novým věcem ve známém prostředí, kde ho nic neruší a pes se může na výcvik plně soustředit. Doma se pes cítí bezpečně a pohodlně a je spíše nakloněn novým i náročnějším výzvám. Výcvik je nejlepší provádět po procházce, aby byl pes vydováděný. Nesmí ale být příliš unavený a některé cviky není rozhodně vhodné provádět s plným žaludkem. Najděte si chvilku, která je pro výcvik vašeho psa nejlepší, a cvičte s ním ideálně každý den ve stejnou dobu. Obrňte se trpělivostí. Každý pes je jiný, někteří psi se učí velmi rychle, jiným to trochu trvá. Nebuďte na psa hrubí, pokud se mu nepodaří splnit vaše povely tak rychle, jak byste si přáli. Odměňujte ho správně, buďte důslední a jednotní v používaných výrazech, gestech i intonaci a snažte se cvičení sobě i pejskovi co nejvíce zpříjemnit. Výsledky se dříve či později určitě dostaví.

​Jak cvičit konkrétní povely

Způsobů, jak psa cvičit, je více. Dejte vždy přednost tomu způsobu, který nejlépe odpovídá vaší povaze, ale i povaze vašeho psa. Než začnete psa cvičit, zkuste si průběh tréninku co nejlépe naplánovat. Buďte pravidelní a důslední, zároveň se ale snažte přizpůsobit tomu, co vyhovuje psovi i vám. Nezapomeňte, že výcvik by vás oba měl bavit. Vnímejte také pokrok, který váš pejsek při cvičení dělá, a přizpůsobte tomu odměňování. Cílem je, aby pes pokyn provedl, aniž by za to očekával odměnu. Jakmile už bude umět základy povelu, odměnu mu nedávejte za každý úspěšný pokud a postupně jí ubírejte až do té doby, dokud ho nebudete odměňovat nijak. Pojďme se podívat, jak psa naučit těm nejzákladnějším povelů.

​Jak psa cvičit, aby k vám přišel

Tento povel patří k těm nejzákladnějším a můžete jej začít cvičit už ve velmi útlém věku. Nejčastěji je doprovázen výrazem „Ke mně!“, můžete jej ale nahradit i jménem vašeho mazlíčka. Ovšem pozor na různé varianty, zpočátku jméno neobměňujte. Nejdříve musíte pro výcvik zvolit takovou chvíli, ve které má pes motivaci k vám přijít. Začněte například tím, že povel vydáte vždy, když naplníte misku s krmivem. Poté, co pes přiběhne, jej odměňte. Povel můžete vydat také tehdy, když máte v ruce pamlsek nebo hračku, zkrátka něco, za čím se pejsek rozběhne. Vždy ho odměňte ihned poté, co k vám přijde. A když už je u vás, nikdy by nemělo následovat něco nepříjemného, aby si pejsek povel nespojil s něčím negativním. Povel je dobré nejdříve cvičit doma, postupně jej můžete trénovat i venku, když bude pes na vodítku. Jakmile vás poslechne i při pohybu bez vodítka v rušném prostředí, máte vyhráno.

Jak naučit psa chodit u nohy

​Jak psa naučit, aby si sedl nebo lehl

Jakmile se váš pes naučí přiběhnout na zavolání, je na čase začít cvičit povely „Sedni!“ a „Lehni!“. V počáteční fázi tréninku je nejdůležitější, aby si pes uměl sednout a lehnout. S tím vám pomůže pamlsek. Přivolejte psa k sobě a ukažte mu, co držíte. Dejte pamlsek k jeho čumáku a postupně jej zvedejte do výše – tento pohyb přiměje pejska si sednout. Pokud se mu to nedaří, můžete mu rukou jemně zatlačit na zadek a pomoci mu. Jakmile si sedne, odměňte ho. Tento postup párkrát opakujte a pokud jste si jistí, že už si pes zvládne sedat, začněte přidávat pokyn. Ten vydejte ještě před tím, než si pes dosedne. Při učení lehání postupujte stejně, jen pohybujte s pamlskem u psího čumáku směrem dolů. Postupně přestaňte pamlsek používat jako návnadu a pouze vyřkněte povel. Jestliže pes poslechne, odměňte ho.

​Jak psa naučit chůzi u nohy

Tahání na vodítku patří k jednomu z nejčastějších psích nešvarů. Ne každý majitel totiž ví, že je nutné psa na chůzi u nohy cvičit již od mala, ideálně již okolo 4. měsíce. Zpočátku tento povel trénujte s použitím vodítka, jakmile budete psovi dostatečně věřit, obejdete se i bez něj. Kromě povelu, nejčastěji „K noze!“, si zvolte také nohu, u které by vám měl pes chodit. Na začátku se k psovi postavte tak, aby stál u vaší druhé nohy. Řekněte povel a vodítkem si ho za nohami přitáhněte ke zvolené noze a jakmile u ní stojí, odměňte ho. Udělejte pár kroků, zopakujte povel a můžete ho s pomocí vodítka i nasměrovat. Vždy, když dojde k vaší noze, jej odměňte. Vodítko by mělo být vždy alespoň mírně prověšené. Psa sami příliš netahejte, používejte vodítko jen k mírnému navádění. Začněte chůzi u nohy cvičit v přímém směru, postupně přidávejte odbočky a zatáčky.

​Jak psa cvičit, aby zůstal na místě

Tento povel, který patří k těm nejzákladnějším, učíme štěně staré okolo 4 měsíců. Nejdříve si rozmyslete, jaký výraz budete používat. Mezi ty nejčastější patří „Zůstaň!“ nebo „Čekej!“. Promyslete si také, zda si budete pomáhat i nějakým gestem. Pejska necháme si sednout a postavíme se kousek od něj. Řekneme povel, případně doprovodíme i gestem. Jestliže pejsek dokáže vydržet ve stejné poloze po dobu pár vteřin, odměňte ho a pochvalte. Jestliže pes nevydrží ani chvilku, použijte výraz pro pokárání. Přimějte ho si opět sednout a pokus opakujte. Kromě povelu pro stání na místě je důležitý také povel, po kterém se pes může pohnout. Odměňte ho ale pouze v případě, že se pohne až po vašem povelu, nikoliv před ním. Postupně prodlužujte vzdálenost mezi vámi a psem a nakonec se schovejte tak, aby na vás pes neviděl. Prodlužujte také interval, po kterém pejska za stání na místě odměníte.


Jak cvičit štěňátko? YouTube kanál Se psy podle Veroniky je plný úžasných videí, které vám pomohu s výcvikem vašeho psa.


​Jak cvičit zábavné pokyny

Výše uvedené pokyny patří mezi základní, které by měl zvládnout každý pes. Bez ohledu na velikost či rasu. I v případě, že se pejskovi snažíte trénink co nejvíce zpříjemnit, stále jde o trénink. Je proto dobré naučit psa i několika „psím kusům“. Tento výcvik je výrazně zábavnější pro všechny zúčastněné a pomáhá vám vytvořit si se svým psím kamarádem hlubší pouto. Vyzkoušejte následující triky, kterými můžete bavit i vaše okolí.

​Jak psa vycvičit, aby aportoval

K učení aportování využijte hračku, kterou má váš pes nejraději. Můžete jej také nechat na dlouhém vodítku, abyste měli možnost jeho pohyb trochu korigovat. Zavolejte si psa k sobě, přikažte mu, aby si sedl, a ukažte mu hračku. Poté ji s daným povelem (nejčastěji „Aport!“) hoďte tak, aby ji pes viděl. Ten se za ní s velkou pravděpodobností rozběhne. Jestli vám ji hned nepřinese, zavolejte si ho k sobě. Hračku mu ale hned neberte, chvilku se s ním o ni přetahujte (můžete použít pokyn „Drž!“) a poté jej přimějte ji pustit s použitím náležitého pokynu („Pusť!“). Díky přetahování by měl být pejsek unavenější a spíš vám hračku odevzdá. Nezapomeňte jej vždy po splnění pokynu odměnit. Postupně můžete trénovat i to, aby pes zůstal (po vydání povelu) na místě a za hozenou hračkou vyběhl pouze tehdy, pokud mu k tomu dáte pokyn. Pečlivě trénujte i velmi užitečné povely „Drž!“ a „Pusť!“.

​Jak cvičit štěkání na povel

Štěkání na povel je velmi oblíbený pokyn, kterým se rádi baví nejen psi, ale především jejich majitelé. K tréninku budete potřebovat buď něco, co má váš pejsek moc rád (hračka, pamlsek), nebo co naopak rád nemá. Pozor ale na to, aby daný předmět v pejskovi vyvolával opravdu jen čistou nelibost, nikoliv strach. Pak tímto předmětem či hračkou nebo pamlskem pejska „provokujte“, dokud nezačne štěkat. Ihned po štěkotu jej pochvalte a odměňte. Postupně přidávejte také pokyn a trénink opakujte tak dlouho, dokud pes nezačne štěkat pouze na váš příkaz. Při výběru povelu si dejte pozor na jeho záměnu s jinými pokyny. „Štěkej!“ a „Čekej!“ znějí psím uším velmi podobně a pokud chcete používat právě tyto výrazy, je nutné jeden z nich doplnit také specifickým gestem. Jestli potřebujete psa štěkání spíše odnaučit, níže najdete rady, jak na to.

​Jak psa naučit, aby poprosil nebo dal pac

Oblíbené cirkusové kousky, které můžete se svým psem předvádět i návštěvám. Pro oba povely budete potřebovat oblíbený pamlsek. Nechte psa přijít až k vám a přimějte ho si sednout. Ukažte mu, co držíte v ruce. Při učení prošení dejte psovi pamlsek k čumáku a postupně jej zvedejte nahoru a za něj tak, abyste psa donutili postavit se na zadní. Jakmile má pejsek přední tlapky ve vzduchu, pochvalte ho a odměňte. Postup opakujte tak dlouho, dokud pejsek nezačne prosit na váš pokyn, nejčastěji „Popros!“. Dát pac naučíte pejska zase tak, že pamlsek schováte do dlaně a necháte psa, aby se k němu dobýval. Ten si začne pomáhat i packami a jakmile packu zvedne a dotkne se vaší ruky, pochvalte ho a pamlsek mu dejte. Pejsek se postupně naučí, že musí používat packu, aby dostal odměnu. Psi mají tyto povely moc rádi, protože na jejich konci na ně čeká vždy něco dobrého.

Jak naučit psa dát pac

​Jak psa odnaučit špatnému chování

Psa lze cvičit nejen na to, aby se choval požadovaným způsobem, ale také, aby se přestal chovat tím nežádoucím. Je samozřejmě lepší psa naučit dobrým zvykům už od mala, díky tomu se vyhnete zlozvykům a nutnosti je odnaučovat. Pokud si tedy pořídíte štěně, snažte se je dobře vychovat a všechny špatné návyky odstraňovat už v zárodku. Jestliže se ale u psa už nedobré chování objeví, ještě to neznamená, že je vše ztraceno. Podívejte se, jak můžete psa odnaučit ty nejčastější zlozvyky.

​Jak vycvičit psa, aby vykonával potřebu venku

Cvičit psa, že se potřeba vykonává venku, je nutné už od úplného začátku. Nejdříve se naučte vy, jak často musíte s pejsek chodit ven. Obecně se dá říct, že štěně vydrží bez procházky stejný počet hodin, kolik je mu měsíců. Každý pes je ale jiný a tyto intervaly se proto mohou lišit. Štěně vezměte ven vždy, když se probudí, nebo chvíli poté, co dojí. Jakmile stojí venku, dejte mu pokyn, aby vykonal potřebu, a pokud to udělá, nezapomeňte ho dostatečně pochválit a odměnit. Pamatujte, že psi jsou čistotní a jen výjimečně dělají loužičky „naschvál“. Pokud na vás doma čeká nemilé překvapení, nemá cenu pejska trestat, protože si trest rozhodně nespojí s tím, co udělal před kdovíjakou dobou. Lepší je věc ignorovat, může se také jednat o snahu získat si vaši pozornost. V některých případech ale může jít o signál vážnějšího problému a zejména se staršími psy je vhodné navštívit veterináře.

​Jak psa odnaučit skákat po lidech

Někteří psi vyjadřují svou radost velmi horlivě a některým lidem to může být nepříjemné. Může dokonce dojít k tomu, že se pes při vítání rozradostní natolik, že se počůrá. I tomu se dá zabránit tím, že pejska odnaučíte skákat. To je důležité i pro případ, kdy by váš pes chtěl uvítat někoho poté, co se celý vyválel v blátě. U větších psů je zase problém při vítání malých dětí, které mohou při výskoku povalit na zem. Cvičit klidné vítání je potřeba s druhou osobu. Psa upněte na vodítko a požádejte někoho dalšího, aby se k vám pomalu přibližoval. Jakmile se pes začne při spatření dotyčného vrtět, vydejte mu pokyn, aby zůstal či aby seděl, a můžete si pomoci i rukou či vodítkem. Vždy, když je pes klidný, ho pochvalte a patřičně odměňte. Tento výcvik bude vyžadovat vaši trpělivost a čas, je ale nesmírně důležitý a patří k základům poslušnosti.

​Jak naučit psa, aby netahal na vodítku

Tahání na vodítku je nepříjemný problém nejen pro majitele, ale také pro psa, který si při něm může ublížit. Pokud je to možné, věnujte už od mala pozornost tomu, abyste psa naučili chození u nohy viz výše. Jestliže už ale pes tahá, dá se tento zlozvyk odnaučit. Ze všeho nejdůležitější je, abyste dali psovi najevo, že to vy určujete, kterým směrem se půjde. Pokud pes začne na vodítku tahat, pokárejte ho pokynem, který běžně používáte pro zákaz. Pes musí vždy chodit tak, aby bylo vodítko alespoň trochu prověšené. Jakmile se natáhne, neškubejte jím, ale zastavte se a počkejte, až si pes vašeho zastavení všimne a vydá se k vám. Teprve tehdy, když je vodítko volnější, se můžete zase rozejít. Pomoci vám může také speciální postroj proti tahání.


Přečtěte si také:
Vybíráme postroj pro psa


Jak psa odnaučit štěkat

​Jak cvičit psa, aby neštěkal

Psí štěkání má své opodstatnění. Psi jím mohou upozorňovat na nebezpečí, získávají si jím pozornost a dávají nám najevo, že je něco v nepořádku. Psí štěkání je ale v některých případech nadbytečné a zbytečné a navíc může být velmi rušivým elementem. A to nejen pro vás, ale také pro vaše okolí. Zvolte si krátký a úderný pokyn. Počkejte, až pes začne z nějakého důvodu štěkat. Můžete ho ke štěkání také donutit tím, že jej budete „provokovat“ jeho oblíbeným pamlskem či hračkou, nebo naopak předmětem, který nemá rád (ale ne kterého se bojí). Jakmile pes začne štěkat, vyřkněte povel. Pokud uposlechne, pochvalte ho a odměňte. Pes si brzy uvědomí, že štěkání není vhodné chování a bude se k němu uchylovat pouze tehdy, když si nebude moci pomoct. Všímejte si, v jakých situacích pes štěká, někdy může pouze stačit odstranit příčinu.

​Jak psa cvičit, aby nekousal

Kousání a žvýkání je pro psy přirozené a také důležité. Okolo 6. měsíce se štěněti začínají prořezávat zoubky a právě kousání mu v tomto procesu nesmírně pomáhá. Pro zdravý chrup je kousání nezbytné a není proto dobré snažit se psa kousání zcela odnaučit. Odstraňte z jeho dosahu vše, co nechcete, aby poničil, a pořiďte mu nějaké žvýkací či speciální dentální hračky. Jestliže pes kouše něco, co by neměl, je ale důležité mu to dát jasně najevo. Jakmile ho uvidíte, pokárejte ho. Pokud nepřestane, pokyn opakujte a buďte více důrazní, ale nikoliv hlasití. Můžete mu také podat jeho kousací hračku a jakmile se zakousne do ní, pochvalte ho. Dejte mu jasně najevo, že kousat může pouze věci, které mu pro tento účel dáváte. Zpočátku jej můžete odměnit i pamlskem vždy, když si začne s kousací hračkou hrát, abyste u něj toto chování podpořili.


Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?


​Jak psa odnaučit loudit

Loudění je velmi nepříjemné zejména tehdy, pokud psa nekrmíte zbytky od stolu. Jiní by ale nemuseli být schopní jeho psím očím odolat a něco mu přeci jen dát. Loudící pes může mít navíc také pocit, že má na dobroty na stole nárok a že si je tudíž může bez dovolení sám vzít – a to může mít až fatální následky. Buďte proto při tomto tréninku opravdu důslední a stejnou důslednost vyžadujte od všech, kteří by s vaším psem mohli přijít do styku u jednoho stolu. Jakmile pes začne u stolu otravovat, použijte povel pro kárání. Při kárání se na něj nedívejte, aby se mu nedostávalo přílišné pozornosti. Pes musí vědět, že tímto chováním ničeho nedosáhne. Loudění můžete také předcházet například tím, že budete pejska krmit ve stejný čas v jaký vy usedáte ke stolu. Případně mu ani nedovolte, aby se ke stolu nebo k vám přiblížil, pokud zrovna něco jíte.


​TOP 5 pomůcek pro výcvik psa

recenze
Klikr ZoluxKlikr Zolux
Účinná a oblíbená výcviková pomůcka, s jejíž pomocí naučíte psa základům poslušnosti. Klikr je vybavený také pružinou a karabinkou pro snadné přenášení.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Vysokofrekvenční píšťalkaVysokofrekvenční píšťalka
Kovová píšťalka vydává specifický vysokofrekvenční zvuk, který má mimořádný dosah. Výšku tónu lze navíc podle potřeby nastavit.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Klikr TrixieKlikr Trixie
Velmi lehký klikr, který se díky svým kompaktním rozměrům a praktické pružině velmi snadno přenáší. Ideální pro každodenní výcvik vašeho psa.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Ohlávka proti táhnutí Easy LeaderOhlávka proti táhnutí Easy Leader
Speciální náhubek, který vám pomůže odnaučit psa tahat na vodítku. Je také vhodný pro zklidnění agresivnějších psů. K dispozici ve více velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Toaleta TrixieToaleta Trixie
Účinná pomůcka, která naučí vaše štěně dělat potřebu pouze na určeném místě. Usnadňuje výcvik a výchovu psa. Rozměry: 49 × 41 cm.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 elektronických obojků

recenze
Petrainer PET619Petrainer PET619
Elektronický obojek vydává zvuk, vibruje a umožňuje regulovat impulzy až v 99 úrovních. Obojek má dosah 300 metrů a lze použít i pro dva psy najednou.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Reedog MX-2200 ExtremeReedog MX-2200 Extreme
Profesionální obojek určený pro výcvik psů s dosahem až 2 kilometry, se zvukem, vibracemi, nastavitelnými impulsy či LED světlem. Určený až pro 3 psy, je vodotěsný a také nabíjecí.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
DOGTRACE d-muteDOGTRACE d-mute
Obojek proti štěkání, který je aktivován vibracemi hlasivek. Vysílá malé korekční impulsy nastavitelné v 5 úrovních. Je vhodný pouze pro malá plemena.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
HELMER TC 20HELMER TC 20
Dobíjecí elektronický obojek s dosahem až 300 metrů, který vysílá elektronický výboj a vibrace. Je možné jej použít pro dva různé psy najednou.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PetSafe Standard TrenerPetSafe Standard Trener
Elektronický výcvikový obojek má dosah až 600 metrů a nabízí 3 možnosti tréninku: s pomocí zvuku, vibrace či elektrostatického impulzu. Vhodný pro psy od 3,6 kg.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 aportovacích hraček

Aportovací hračka pro psy Trixie míč na šňůrceMíč na šňůrce Trixie
Tato aportovací hračka pro psy Trixie může posloužit také jako hračka k přetahování i jako dentální hračka.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Aportovací hračka pro psy Trixie rugby míčRugby míč Trixie
Rugbyový míč z měkkého přírodního kaučuku je skvělá aportovací i dentální hračka pro psy značky Trixie.
Přejít do obchodu
Aportovací hračka pro psy IdealDog házedlo s míčemHázedlo s míčem IdealDog
Aportovací hračka pro psy IdealDog v podobě házedla s míčem ideální pro aportování a snadné sbírání míčku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Aportovací hračka pro psy Karlie tenisový pískací míčekTenisový pískací míček Karlie
Tenisový pískací míček značky Karlie upoutá psa pestrými barvami a pískáním a je tak báječnou aportovací hračkou.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Aportovací hračka pro psy Trixie diskLétající talíř Trixie
Aportovací hračka pro psy od Trixie v podobě létajícího talíře z měkké termoplastické gumy je vhodná i do vody.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 kousacích hraček

Žvýkací hračka pro psy Pískací kuřePískací kuře
Latexová žvýkací hračka pro psy v podobě kuřete, která psa zaujme i svým pískáním.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Žvýkací hračka pro psy Vinylovy netopyr JK AnimalsVinylový netopýr JK Animals
Roztomilý netopýr z vinylu značky JK Animals je díky svým pestrým barvám ideální žvýkací hračkou pro psa.
Přejít do obchodu
Žvýkací hračka pro psy Stojící pes ZoluxStojící pes Zolux
Žvýkací hračka pro psy v podobě stojícího psa píská a je vyrobená z latexu, takže se snadno čistí.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Žvýkací hračka pro psy Hroch Dog FantasyHroch Dog Fantasy
Latexová hračka pro psy určená ke žvýkání od výrobce Dog Fantasy má podobu roztomilého pískacího hrocha.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Žvýkací hračka pro psy Chrochtající prasátkoChrochtající prasátko
Latexová žvýkací hračka vydává reálný chrochtavý zvuk a je vhodná pro psy všech plemen i věkových kategorií.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *