|

Online výcvik psů a štěňat: Jak vycvičit psa doma

pes při výcviku online

Ne každý nový majitel psa touží trávit hodiny na cvičáku s ostatními pejskaři. Obejdete se bez něj zejména pokud jde o základní výcvik štěněte, se kterým nebudete příliš otálet. Nicméně vychovat dobře psa nemusí být tak jednoduché, jak to vypadá. Pokud se tedy rozhodnete jít touto cestou a poradit si s výcvikem sami, načerpejte dostatečné informace ještě před jeho pořízením. Pojďme se teď podívat na základy – kdy je vhodné začít pejska cvičit, co jej naučit a jak funguje online výcvik?

Správná výcviková pravidla při výcviku psa

  • Ještě před samotným zahájením výcviku vašeho štěněte začněte první u sebe. Ujistěte se, jakým směrem se chcete vydat a jakým stylem budete psa cvičit. Musíte si také uvědomit, jak důležité je být důsledný, neustupovat, nepolevovat a obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože nic není hned – a u výcviku psa to platí dvojnásob.
  • Zvolte si přesné znění jednotlivých povelů, které nikdy neobměňujte. Pes opravdu neví, že „nesmíš“ a „fuj“ je pro vás to stejné. Důležité také je si ujasnit, co pejskovi dovolíte, a co už nikoliv. Pokud nechcete, aby lehával ve vaší posteli, trvejte na tom od začátku a nikdy nedělejte výjimky.
  • Odměny a pochvaly musí být na denním pořádku. Nikdy na ně nezapomínejte. Pes to dělá pro vás a kvůli vaší přízni. Vyhněte se však fyzickému trestání, škubání vodítkem nebo hlasitému křičení. Jestliže chcete psa opravdu potrestat, přijatelné je vytahání za volnou kůži mezi lopatkami. Přesně tak to dělají i ve smečce.
  • Cvičte často a opakovaně. Věnujte tomu alespoň půl hodiny denně. Samozřejmě ne v kuse, protože pes tak dlouho pozornost asi neudrží. Proto opakujte povel třeba 5 minut, poté si dopřejte pauzu a čiňte tak kdykoliv během dne.
  • Psi jsou zvířata, která žijí ve smečce. I přesto, že žijí s vámi doma, jsou pro něj všichni členové domácnosti smečka. A ta potřebuje vůdce. Cvičit by jej měl tedy pouze jeden, nejlépe dospělý člen, který bude psovi vůdcem. Samozřejmě po zvládnutí povelu jej nakonec přijme i od ostatních. Dobře socializovaný pes ví, že je v této hierarchii až na spodní příčce.

Kdy začít cvičit štěně?

Štěně určitě necvičte hned po tom, co si jej přinesete domů. Dejte mu pár dní na to, aby si zvyklo na vás i na nové prostředí. Malá štěňátka do 4 měsíců bychom v žádném případě neměli zatěžovat povely, které vyžadují fyzickou zátěž (sedni, lehni, a podobně).

  • V prvních 3 měsících jeho života jej tedy učíme pouze reagovat na jméno, na přirozený ruch domácnosti či ulice, a také základům hygieny.
  • Od 3 měsíců začínáme s jednoduchými povely jako je „nesmíš“ a za pomoci vodítka můžeme začít s povelem „ke mně“ nebo „k noze“.
  • Ve 4 měsících by se již mělo štěně seznámit s povely jako „sedni“ nebo „zůstaň“. Také hygienické návyky by měly již být samozřejmostí a nehody už jen minimální.
  • Pokud váš pejsek v 5 měsících ovládá výše uvedené povely a dobře reaguje na své jméno, můžete v tomto věku začít trénovat chůzi bez vodítka. Když si na ni zvykne a vy víte, že se vám nezaběhne, můžete jej učit aportovat. 
  • Od 6. měsíce přidáváme další povely nebo psí triky, které již obvykle pes velmi brzy pochopí. Patří sem třeba „pac“, „lehni“, „popros“ a další.

Jaké cviky začít štěně učit jako první?

Jak již bylo zmíněno výše, je nutné začít reagováním na jméno. Cviky by pak měly za sebou následovat takto:

  1. „ne“, „fuj“, „nesmíš“
  2.  „sedni“
  3.  „zůstaň“
  4. „k noze“
  5. „lehni“
  6. „ke mně“ a chůze bez vodítka
  7. další libovolné povely

Nejdůležitější cviky a povely pro psy

Psi se dokážou naučit opravdu mnoho. Dokážou zachraňovat lidi, vyhledávat drogy nebo výbušniny, pomáhat hasičům, vodit slepce a další neuvěřitelné věci. Ovšem i tito „superpsi“ byly nejdřív jen obyčejná štěňátka bez výcviku, které se musela nejprve naučit základní povely. Ty by měl znát naprosto každý pes nezávisle na jeho uplatnění, velikosti či rase. Takže ať už máte ochranáře, který je oddaný bránit váš dům i zahradu, nebo „gaučového“ pejska, vždy důsledně trvejte na tom, aby následující povely ovládal. Nevychovaný pes vám může snadno přerůst přes hlavu!

1. Přivolání psa

Při přivolání psa je nejlepší zvolit povel „ke mně“. Oslovte psa jeho jménem. Po tom, co na něj zareaguje, dejte povel. Na pomoc si můžete vzít prodlužovací vodítko, ale hlavně oblíbené pamlsky. Když pejsek přiběhne, pamlsek mu dejte a pochvalte ho.

2. Chůze u nohy

Správná chůze na vodítku je velmi důležitá. Pes se nebude motat pod nohy vám ani kolemjdoucím, nebudete muset neustále řešit omotané vodítko okolo lamp nebo dopravních značek a vycházka tak bude příjemnější. Pomůže vám s tím povel „k noze“. Ten má však ještě důležitější poslání, a to při chůzi na volno. Vždy učíme psa chodit u levé nohy. Povel trénujeme nejdřív tak, že psa zavoláme, řekneme „k noze“ a přitáhneme jej právě k levé noze. Následně jej odměníme. Když už tuto fází zvládá, vyzkoušejte chůzi u nohy. Jděte s pamlskem v levé ruce a opakujte povel. Pokud pes vzorně ujde několik kroků, odměňte jej.

3. Zůstaň

Povel „zůstaň“ je důležitější, než se na první pohled zdá. Jeho zvládnutí vám totiž zajistí, že budete moci nechat psa samotného doma nebo třeba před obchodem bez toho, aby hlasitě štěkal, kňučel, nebo měl strach. Začněte povelem „sedni“. Když si pes sedne, řekněte „zůstaň“ a popojděte o pár kroků dál. Když zůstane sedět, odměňte jej. Vzdálenost prodlužujte až do fáze, kdy budete moct bezpečně zajít za roh, a pes bude stále čekat na místě.

4. Povel sedni

Sedni“ je jedním z prvních povelů, který můžeme štěně učit. Stoupněte si před psa a dejte povel „sedni“. Přitom mu jemně stlačte zadek dolů k zemi, aby věděl, co přesně požadujete. Pomůckou je i pamlsek, který umístíte psovi nad čumák do takové pozice, která jej donutí si sednout.

5. Povel lehni

Lehni“ učíme psa po zvládnutí povelu „sedni“. Sedícímu psovi tedy řekneme „lehni“ a jeho přední packy přitom natáhneme tak, aby přešel do lehu. Nebo toho můžeme dosáhnout pomocí pamlsku, který umístíme k zemi, udáme povel a pamlsek z ruky uvolníme až tehdy, když si pes lehne. Pomoci mu můžeme jemným zatlačením mezi lopatky. 

Jak vycvičit psa online?

Pokud si nevíte rady či potřebujete trochu pomoci, můžete využít online výcvikových kurzů jako Online psí škola, které jsou k nalezení na internetu. Ty nabízejí různé zaměření od základního tréninku až po psí triky, které probíhají v několika lekcích. Jejich počet závidí na náročnosti konkrétního kurzu.

Online výcvik psa probíhá tak, že si nejprve vyberete kurz, který se vám líbí. Na ten se samozřejmě přihlásíte a po celou dobu probíhá z pohodlí vašeho domova. Vy si tak můžete už během lekce zkoušet vše se svým pejskem. Obdržíte také kompletní a srozumitelné návody, kde se krok po kroku dozvíte, jak dosáhnout úspěchu při daném povelu.

Prostřednictvím online videí lze vidět, že rady od zkušených lektorů jsou opravdu efektivní a hlavně vidíte, jak na to. Mimo to se dozvíte také řádku malých tipů a rad, které by vám mohli pomoci k rychlejšímu úspěchu.

Kurzy jsou obvykle po zakoupení přístupné dostatečně dlouhou dobu, a vy tak můžete jet vlastním tempem. Pozitivní také je, že se pes učí novým dovednostem v prostředí, které je mu známé a cítí se v něm jistě. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *