| |

Tipy na 3 domácí mazlíčky, jejichž chov nestojí majlant

tipy-na-domaci-mazlicky

Už nechcete být doma sami a rádi byste nějakého společníka? Chcete pořídit zvířátko dětem? Stojíte o domácího mazlíčka, který není finančně náročný? Pak pozorně čtěte – máme pro vás tipy na domácí mazlíčky, kteří přesně takové kritérium splňují. 

Strašilky – nenáročné ve všech ohledech

Chov strašilek zvládne nejen každý dospělí, ale i dítě. To se jejich chovem naučí plnit povinnosti, a hlavně si získá vztah a odpovědnost k živému zvířeti. 

Strašilky jsou zajímavé svým vzhledem – mohou věrně připomínat list nebo větvičku. Své pojmenování si získaly z latinského názvu Phasmatodea, což do překladu znamená přízrak. Jsou aktivní především v noci, kdy dochází k jejich svlékání, asi pětkrát za život. 

Strašilky pořídíte za pár korun

Strašilek je na světě okolo 4 000, u nás seženete hlavně pakobylku indickou. Koupíte je od chovatelů, nebo ve zverimexu, cena se pohybuje okolo 40 Kč. U strašilek se ani nemusíte bát alergií, jako tomu je u jiných zvířat. 

Tip: Nejste si jistí, které zvířátko si pořídit domů? Přečtěte si, jak vybrat domácího mazlíčka

Chov strašilek

Strašilky můžete chovat v teráriu, ale stačit bude i rostlina v květináči, na které si budou hovět. Obvykle se od ní ani moc nevzdálí. Nepotřebují žádné speciální podmínky. Pokud chcete vytvořit insektárium, vystačíte si s plastovou krabicí nebo velkou sklenicí na okurky. Když jim do domečku přidáte větev, budou nadmíru spokojené. 

strašilka

Strašilky se nejčastěji živí lupeny ostružníků, které snadno najdete i v zimě. Případně se dají zamrazit. Čím se živí druh strašilky, který si pořídíte, o tom se však informujte u prodejce. 

Zajímavost: Domácí mazlíčci jsou roztomilí a zábavní. Už jste viděli vtipnou parodii s kočičkou na klip známé zpěvačky Miley Cyrus?

Rybičky – tiší společníci

Rybičky na rozdíl od strašilek znamenají větší pořizovací náklady, protože kromě rybiček samotných je potřeba pořídit i akvárium. I tak ale patří mezi domácí zvířata, která vás nebudou stát desetitisíce korun. Akvarijní set, který obvykle obsahuje akvárium, filtr, případně světlo a teploměr, pořídíte od cca 1 200 Kč. Podle velikosti akvária se pak může cena pohybovat asi do 10 000 Kč. Samotné rybičky koupíte zvlášť, obvykle v rozmezí od 30 do 80 Kč. Chov rybiček už je náročnější. Vyžaduje více času především kvůli údržbě a čištění akvária. 

Když si rybičky přinesete domů

Jakmile akvárium naplníte vodou, měli byste s nákupem rybiček chvíli vyčkat – alespoň 3 týdny. Případně použijte akvarijní chemii, díky které můžete rybičky nasadit už 24 hodin po naplnění akvária. Ta odstraní z kohoutkové vody dusitany, amoniak i těžké kovy. 

dítě a rybičky

Myslete také na to, že rybičky jsou studenokrevné – nedokážou si regulovat svoji teplotu, proto jim rychlé změny vnější teploty mohou způsobit šok. Když si přinesete domů sáček s novými rybičkami, položte ho ještě zavřený na hladinu vody akvária. Asi po 20 minutách, když se teploty vod vyrovnají, rybičky opatrně vypusťte. 

Krmení rybiček

Mladé rybičky je ideální krmit alespoň 2× denně, dospělé stačí jednou. Rybičky se natahují za potravou pokaždé, když projdete kolem. Nenechte se ale přemluvit a nedávejte jim více. Měli byste pak obézní a následně nemocné rybičky. Navíc nesnězené krmivo vytváří v akváriu nepořádek a vodu kalí. Pokud rybičky všechno nesní, zbavte se přebytků síťkou a příště jim nasypte méně. Zapomněli jste rybičky jeden den nakrmit? Nic se neděje. Z přírody jsou zvyklé i na občasný půst. 

Křečci – mazlíčci, jak se patří

Do třetice jsme vybrali malého domácího mazlíčka, který je živější a hravější než dva předchozí. I u dětí je toto zvířátko velmi oblíbené. 

Chov křečka

Klec pro křečka pořídíte od 700 Kč, budete však potřebovat i pítko, misku na krmivo, kolečko a podestýlku. A nějaké to krmivo. Pořizovací náklady, i s křečkem samotným, vás vyjdou asi na 1 200 Kč. 

křeček

Křečci mají rádi prolézání a pohyb, proto kromě kolečka využijte i roličky od toaletního papíru, které poslouží jako tunel. Křeček ve volné přírodě spí v noře, proto když mu vyrobíte domeček na spaní, bude rád. Vhodné ale není chovat dva křečky v jedné kleci. Tito hlodavci jsou samotáři, mimo klec byste je pohromadě nenašli. Setkávají se pouze v době páření. Kdybyste měli dva křečky v jedné kleci, může docházet k nevraživosti a bojům. 

TIP: Jací psi jsou nejlepší do bytu?

Krmení křečků

Křečkům stačí malé množství krmiva a co do jeho výběru, nejsou nároční. Nicméně se mohou zdát být vybíravý, když jim koupíte krmnou směs. Obvykle vyzobají kukuřici, ovesné vločky nebo oříšky. Proto je lepší míchat si vlastní směs, jakmile zjistíte, co váš křeček upřednostňuje. 

Křečkům můžete nabídnout následující potravu:

  • Ovoce a zeleninu
  • Burské oříšky
  • Kukuřici
  • Ovesné vločky
  • Slunečnicová semínka
  • Červy, cvrčky a sarančata

Ačkoli křečci neodmítnou ani suché uvařené těstoviny, nebo neslazený jogurt, neměli byste je krmit zbytky z kuchyně. Určitě ale nezapomínejte na vodu, obzvláště pak, krmíte-li křečka suchou stravou, která vodu neobsahuje. 

4.5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *