|

Tlustý pes aneb obezita u psů a jak ji řešit

Tlustý pes

To, že je obezita problém, který způsobuje celou řadu vážných zdravotních komplikací, není nic nového. Víte ale, že je obezita u psů stejně závažná jako ta u lidí? Přečtěte si, co všechno může s psí obezitou souviset a hlavně – jak s obezitou u psů zatočit!

Problematická obezita u psů

Podle nejnovějších statistik se potýká s obezitou přibližně každý třetí pes. Co to vlastně je obezita? Takto nazýváme stav, kdy se v organismu, ať už lidském či psím, ukládá tuk v nadměrném množství. To je problém především proto, že čím více má pes tuku v těle, tím omezeněji jeho tělo pracuje. Tuk některé orgány nejen že obaluje, ale také do nich prorůstá, a tím výrazně snižuje jejich funkčnost. U psa s nadváhou je pak vyšší riziko některých závažných onemocnění. Vyšší než normální hmotnost vede také ke snížení pohyblivosti, pes se pohybuje velmi těžkopádně a čím horší jeho obezita je, tím méně aktivní bývá. Jenže čím méně se pes hýbe, tím více (pokud není nijak upravena strava) nabírá na hmotnosti a tím horší jeho obezita je. Při nadváze jsou navíc nadměrně zatěžovány klouby psa, což urychluje jejich opotřebování a může také vést k vážnějším zdravotním komplikacím.

Obezita u psů souvisí s nedostatkem pohybu

U některých plemen je obezita pravděpodobnější

Stejně jako někteří lidé také někteří psi mají k nadváze předpoklady. Nejrizikovější jsou v tomto ohledu zejména velmi malá plemena jako mops, jorkšír, westík, čivava, anglický buldog či jezevčík. Z těch větších se s obezitou nejčastěji potýkají zlatí a labradorští retrívři, bernardýni, bernští salašničtí psi, novofundlanďani, rotvajleři nebo mastifové (neapolský, anglický, Cane Corso, bullmastif apod.). Také kastrace má na obezitu u psů značný vliv, po ní se riziko obezity dokonce zdvojnásobuje. Psi mají k obezitě obecně menší předpoklady než feny a čím starší pes je, tím vyšší riziko obezity u něj hrozí. Pokud se stane, že má pes nadváhu ve štěněčím věku, bude k ní mít sklony i v dospělosti. Obezita u psů nejčastěji souvisí s příliš vysokou krmnou dávkou či nízkou pohybovou aktivitou. Přejídáním trpí psi, kteří nebyli jako štěňata dostatečně socializováni a kteří si tento nedostatek kompenzovali svou velkou zálibou v jídle.

Znáte ideální hmotnost svého psa?

Nejste si jistí, jak je na tom váš pes s váhou? Nahmatejte mu žebra. Pokud je necítíte, je pes obézní, pokud jsou příliš vystouplá, je pes podvyživený. Jestliže ale žebra nahmatáte a příliš vystouplá se vám nezdají, má pes ideální váhu. Tato pomůcka je ale velmi orientační. Je nutné brát v potaz rozdíly mezi plemeny. Některá jsou přirozeně hubenější a jejich žebra jsou viditelná i tehdy, pokud mají normální váhu. Ideální hmotnost psa souvisí s jeho plemenem, ale také věkem, pohlavím a dalších faktorech, které je nutné brát vždy v potaz.


Přečtěte si také:
BARF a vše, co o něm potřebujete vědět


Kolik by měl váš pes vážit vám proto vždy poradí veterinární lékař. Proto rozhodně nezanedbávejte preventivní prohlídky, na kterých veterinář psa také prohlédne a případně zváží, aby měl jistotu, že netrpí nadváhou či naopak podvýživou. Jakmile budete vědět, jakou hmotnost by váš pes měl mít, můžete si ho sami doma vážit a tím mít o jeho hmotnosti přehled.

Odráží se obezita u psů i na jejich chování?

Ano. Že je pes obézní můžete odhadnout i z toho, jak se chová. Vždy si pečlivě všímejte jakékoliv změny, ať už v chování, krmení apod. Pokud se pes začne chovat jinak než obvykle, téměř vždy tím vysílá signál, že je něco v nepořádku. Obézní psi tíhnou k lenosti a snaží se vyhýbat pohybu. Jsou méně aktivní, nechtějí už si tolik hrát a ani procházení venku je příliš nebaví a spěchají co nejrychleji domů. Pes s nadváhou se rychleji zadýchá a je dříve unavený. Můžete na něm pozorovat, že ho chůze a jakýkoliv pohyb obtěžují nebo dokonce bolí. Problémy se mohou objevovat i s jídlem, kdy má pes větší chuť k jídlu, začne hltat a neustále vás otravovat o přídavek. Někteří obézní psi s tendencí se přejídat se mohou ohledně jídla začít chovat až agresivně. Jestliže se u vašeho psa tyto příznaky objeví, navštivte veterináře a poraďte se s ním.

Jak poznáte, že je pes obézní?

Jak se pozná, že má pes nadváhu?

Možností, jak s jistotou určit, že má pes nadváhu, je několik. První z nich je index tělesné kondice. Při této metodě je pes bedlivě pozorován a prohmatán a případná obezita se vztahuje také k jeho predispozicím a velikosti. Obecně platí, že psovi s ideální hmotností jdou žebra snadno nahmatat, ovšem pokud má nadváhu či je opravdu obézní, žebra půjdou nahmatat jen velmi těžko či vůbec. Při pohledu shora by měl být u psa s ideální hmotností viditelný pas, neměl by však být příliš výrazný (to by se jednalo o podvýživu). U obézního psa je pas jen lehce viditelný, spíše splývá. Rozdíly mezi ideální váhou a lehkou nadváhou mohou být ale pro laika téměř neviditelné a tuto metodu je proto nutné svěřit do rukou odborníkovi. Druhou často používanou je využití relativní tělesné hmotnosti. Ta se vypočítává ze současné hmotnosti a ideální hmotnosti psa. Čím vyšší číslo než 1, tím horší nadváha.

Jak obezita u psů vzniká?

Obezita u psů má dvě nejčastější příčiny, a to nadbytečný příjem energie (příliš mnoho krmiva), nebo její nedostatečný výdej (nedostatek pohybu). Jak tyto příčiny odstranit si povíme níže. Někteří majitelé mají pocit, že čím větší a kulatější pes je, tím lépe. Výrazné křivky jsou ale u některých plemen normální a signalizují ideální váhu. Už jsme také zmínili, že některá plemena mají k nadváze a obezitě předpoklady, stejně jako kastrovaní psi, feny nebo starší psi. Kromě toho ale může mít obezita u psů příčinu i v některých nemocech, případně léčbě a k ní používaných léků. Nemoci jako Cushingův syndrom, hypotyreóza či některá nádorová onemocnění mohou způsobovat, že pes začne přibírat na váze. Některé léky pak vedou u psů k přejídání nebo obezitu způsobují zvýšeným ukládáním tuků z krmiva. Problematická jsou v tomto ohledu také některá krmiva, zejména ta levná a nekvalitní. I na tuto problematiku se podíváme podrobněji o něco níže.

Jaká představuje obezita u psů rizika?

Obezita psa omezuje nejen krátkodobě, ale zejména dlouhodobě. Příliš vysoká hmotnost má vliv na délku jeho života, kterou zkracuje. Psi s nadváhou mají sníženou pohyblivost, objevují se u nich problémy s dýcháním. Obézní psi mají nadměrně zatěžované klouby, což pro ně může být velmi bolestivé.


Přečtěte si také:
Nejlepší kloubní výživa pro psy


Obezita u psů vede k oslabení imunitního systému a pes je tak mnohem víc náchylný k různým chorobám a infekcím. Artritida, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění – to vše jsou nemoci, které jsou mnohem pravděpodobnější u obézních psů. Ti se často potýkají i s dalšími onemocněními cév či srdce, vysokým krevním tlakem, mohou mít problémy i s rozmnožováním a jsou u nich běžnější také onemocnění jater či kůže. Obezita je navíc nesmírně problematická u malých štěňat, kdy může zapříčinit různé růstové či vývojové vady. Obezita u psů je nemoc, která zhoršuje kvalitu života psa a výrazně jej omezuje. Je proto velmi důležité dbát na ideální váhu psa.

Dostatek pohybu, aby nebyl pes tlustý

Jak se obezita u psů léčí?

Ze všeho nejdůležitější je nejdříve vyloučit onemocnění jako příčinu obezity. Jakmile bude jasné, že za nadváhou stojí nevyvážený poměr přijaté a vydané energie, poraďte se se svým veterinárním lékařem o vhodném postupu. Je dobré s ním postup konzultovat, abyste měli jistotu, že uděláte vše v nejlepším možném zájmu zvířete. Veterinář vám může doporučit nejen vhodné krmivo, ale také ideální denní krmnou dávku a poradí vám i s výběrem vhodných pohybových aktivit. Mějte na paměti, že nejlepší cestou je postupné snižování váhy, ne radikální. Nemá cenu nic uspěchat, pejskovi by mohla náhlá ztráta hmotnosti a příliš výrazná a rychlá změna životního stylu ublížit mnohem více než nadváha. Pojďme se teď podrobně podívat na kroky, které je vhodné provést, aby byla obezita u vašeho psa jednou provždy eliminována.

Správné stravovací návyky

Správné stravování je prostě základ. Teď ale nemyslíme množství ani typ přijímaného krmiva, jako spíše „stolování“. A to se mnohdy týká více majitelů než psů samotných. Často je totiž obezita u psů následkem podávání lidských jídel či zbytků od jídla nebo přílišného krmení pamlsky. To vše může vést k větší rozmlsanosti psa a přejídání. Pokud tomu tak nyní není, začněte psa krmit každý den ve stejnou dobu a na stejném místě. Přestaňte jej krmit od stolu a nedávejte mu pamlsek vždy, když si o něj řekne. Zpočátku to může být těžké, ale jedná se o zdraví vašeho psa a všichni v domácnosti by to měli respektovat a dodržovat. Je dobré, pokud vy i ostatní členové domácnosti budete jíst v jiný čas než vás pes a je-li to možné, pak i na jiném místě.


Přečtěte si také:
Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?


Krmná dávka

Zmenšit příděl krmiva se může na první pohled jevit jako nejlepší a nejjednodušší řešení. Problém ale je, že ideální složení krmiva je takové, aby psovi zajistilo potřebnou dávku všech živin, minerálů a vitamínů. Jakmile mu jenom omezíte krmnou dávku, snížíte tím také příjem všech těchto potřebných výživných látek. Navíc psi, kteří dostávají výrazně méně jídla než byli zvyklí, nebudou dostatečně nasycení a mohou začít být agresivní, méně poslouchat a pokoušet se najíst se kde to jen půjde. Proto je dobré spíše změnit krmivo než jeho množství. Ideální je také rozdělit krmnou dávku na dvě jídla denně, což vede k lepšímu využití přijaté energie. Zvažte, jak jste na tom s pamlsky a zda jich psovi nedáváte příliš. Pamlsky bývají velmi kalorické a právě jejich nadměrná konzumace často obezitu u psů způsobuje. Rozdělte pamlsky na menší části. Pejskovi budete dávat méně kalorií a on bude mít pořád stejnou radost z obdržené dobroty.

Dietní jídla pro psy

Dietní jídla pro psy

Dietní krmivo by mělo psovi dodat vše potřebné, ale neobsahovat žádné zbytečné kalorie. Na trhu pořídíte i speciální krmiva, která jsou určena pro psy, kteří se snaží zhubnout. Je velmi důležité, aby bylo nové krmivo takto označené. Taková krmiva totiž obsahují méně kalorií, ale zároveň vše, co pes potřebuje. Často obsahují vysoce stravitelné bílkoviny, které dodají psovi potřebnou energii, ale nezatíží ho zbytečnými kaloriemi. Pes se po jejich konzumaci cítí dostatečně nasycený a nemá tendence loudit přídavek. Hrubý protein pak podporuje odbourávání tuků. Právě ten je největším zdrojem kalorií a proto by ho dietní krmivo mělo obsahovat co nejméně. Tuk je ale ve stravě psa nezbytný a rozhodně se nepokoušejte ho z psího jídelníčku zcela odstranit. S dietou vašeho psa vám mohou pomoci také granule na míru, jejichž složení určujete vy sami a můžete je přizpůsobit všem požadavkům vašeho mazlíčka.


Přečtěte si také:
Kvalitní krmivo pro psy? Granule na míru!


Dostatek pohybu

Zvláště u velmi malých psíků mají jejich majitelé tendenci odbývat venčení. Pokud není pes na velkou aktivitu zvyklý, určitě ho nezatěžujte dlouhou a náročnou procházkou. Raději pohyb rozdělte na více kratších aktivit během dne. Výrazné změny psovi neudělají dobře a může se pak stát, že bude pohyb ještě více odmítat. Mnohdy naštěstí stačí jen drobnosti. Každou procházku postupně o pár minut prodlužujte. Dávejte přednost měkkému povrchu jako je tráva nebo hlína před tvrdými povrchy jako jsou chodníky. Kromě venčení zauvažujte nad různými typy aktivních her či sportů. Obezita u psů zatěžuje klouby, proto volte zpočátku takovou aktivitu, která jim uleví. Mnoha majitelům se velmi osvědčilo plavání, při kterém pes pálí kalorie, ale tělo není tolik zatěžováno. Pokud má váš pes mírnou nadváhu a po fyzické stránce to zvládne, můžete s ním začít běhat či chodit na túry. Pes bude hubnout a zároveň trávit čas s nejmilejší osobou – vámi.

Pes zhubl, ale vyhráno ještě není

Asi každý, kdo se někdy pokoušel shodit nějaké to kilo, už slyšel o jojo efektu. Zhubneme a dostaneme se na vytouženou váhu, ale za nějakou dobu nabereme ztracená kila zpět. A někdy přibereme ještě více než kolik jsme ztratili hubnutím. Čím to je? Problém nastává, jakmile se po dosažení svého cíle opět vrátíte k předchozímu způsobu života. Tedy tomu, který vás k nadváze dostal. A u psů platí to samé. Dieta a zvýšená aktivita nám měly pomoci zbavit se nadbytečných kil. Teď je však nutné ideální váhu psa i nadále udržovat. Protože už nepotřebujeme hubnout, můžeme zvýšit krmnou dávku. Ovšem jen natolik, aby pes nezačal zase přibírat. Nezapomeňte, že doporučená dávka krmení vždy vychází z ideální hmotnosti psa, tedy takové, kterou by pes měl mít. Váží-li náš pes více, musíme mu krmnou dávku snížit. Jakmile ale váží „normálně“, můžeme se držet doporučení od výrobce krmiv či pro náš způsob stravování.

Tlustý pes

Obezitě u psů raději předcházejte

Snad u každého zdravotního problému platí, že prevence je lepší než následná léčba. Náklady na léčbu obezity u psů a zdravotních komplikací s ní spojených jsou být velmi vysoké. Prevence vás naopak nestojí téměř nic. Pokud jste si pořídili štěňátko, naučte se zásadám jeho správného krmení.


Přečtěte si také:
Jak krmit štěně, aby dobře rostlo a prospívalo


Myslete na to, že co psa naučíte jako štěně, s tím se budete potýkat v jeho dospělosti. Odnaučit ho všechny jeho zlozvyky bude velmi těžké. Je proto opravdu důležité, abyste pejska správné stravovací návyky naučili už od začátku. Dodržujte doporučenou denní dávku krmení, rozdělte ji na několik jídel a ty psovi dávejte vždy ve stejný čas a na stejném místě. Zajistěte psovi také dostatek pitné vody a pravidelný pohyb, ideálně alespoň 30 minut několikrát denně. Nedávejte mu své jídlo, nekrmte ho od stolu a pamlsky používejte pouze jako odměnu a příliš to s nimi nepřehánějte.

Potřebuje váš pes přibrat?

Může se stát, že pes nemá nadváhu, ale naopak příliš nízkou váhu. K podvýživě často dochází v důsledku nemoci či po lékařském zákroku. Běžnou stravou se na svou ideální váhu pes nedostane, ta mu pouze pomůže si současnou váhu udržet. Podobně jako při hubnutí ani při nabírání kil není vhodné měnit denní krmnou dávku. Pes může dostávat až příliš některé z látek obsažených v krmivu a zvýšení přijaté potravy může zahltit psí organismus. Poohlédněte se po krmivu s vyšším obsahem tuku, který je největším zdrojem kalorií. Dalším důležitým zdrojem energie jsou bílkoviny, kterých by vhodné krmivo mělo obsahovat opravdu dostatek. Ideální jsou kvalitní a snadno stravitelné bílkoviny. Zlepšit stravitelnost přijímaného pokrmu pomáhá také vláknina. Jestliže váš pes méně jí, protože nemá k jídlu chuť, existují tipy, jak mu ji zvýšit. Podávejte mu chutná jídla s bohatým aroma. Chutnější je obecně mokrém krmivo, případně můžete ke granulím přidat trochu vody.

Shrnutí

  • Existují sice jednoduché pomůcky, jak poznat, zda má pes nadváhu, s jistotou vám to ale vždy poví pouze veterinární lékař. Ten také dokáže odhalit příčinu nadváhy a poradí vám nejlepší postup. Nezačínejte s dietou sami!
  • Obezita u psů nejčastěji souvisí s nedostatkem pohybu a nadměrnou konzumací. Právě v těchto oblastech proto podnikněte nápravné kroky. Ty by ale měly být malé a pozvolné, pejskům radikální změny nesvědčí.
  • Nesnižujte psovi krmnou dávku, ale změňte typ krmiva na dietní. To by mělo obsahovat stravitelné bílkoviny, mělo by psovi dát vše, co potřebuje, ale neobsahovat zbytečné kalorie. Mělo by také být nízkotučné.
  • Pohybové aktivity pro hubnutí přizpůsobte kondici a zdravotnímu stavu psa. Nezatěžujte ho, jinak riskujete jeho zranění. Můžete tím navíc u psa vytvořit odpor k pohybu a jen stěží ho pak k něčemu donutíte.
  • Buďte trpěliví, ale důslední. Nepodléhejte smutným psím očím a přestaňte pejskovi dávat zbytky od stolu nebo přespříliš pamlsků. Ačkoliv to tak možná zpočátku nevypadá, pes vám bude nakonec vděčný – a odměnou vám bude také jeho dobré zdraví.
5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *