Cane corso – odvážný italský elegán a strážce rodiny
Tenhle drobek vás doslova očaruje svým svalnatým tělem a nádherným výrazem. Povahově vyrovnaný, loajální a trpělivý cane corso miluje svou rodinu a je výborným obráncem jak své smečky, tak majetku. Jaké jsou jeho další charakterové rysy a co od něj, jako od domácího mazlíčka, můžeme očekávat?
Ital s dávnou historií
Cane corso je prastarý potomek italských molossů, blízce příbuzný s plemenem Neapolský mastin. Jeho historie sahá až do starého Říma, kde byli molossové chovaní. Jeden typ psa byl poněkud mohutnější a lymfatičtější, z kterého byl později vyšlechtěn neapolský mastin. Svým pánům sloužil jako válečné plemeno k bojům s jinými psy, medvědy nebo býky. Druhý typ psa byl o poznání lehčí, pohyblivější. Vynikal obratností, rychlostí a bystrostí. Používal se především ke střežení stád, obydlí a nejčastěji k loveckým účelům. Po pádu Říma se dočkal dalšího uplatnění v zemědělství. Spolehlivě chránil majetek farmářů a jejich stáda skotu a prasat.
Během 19. století při významném rozvoji hospodářství docházelo k mechanizaci procesů výroby a obhospodařování. A tak těchto psů už nebylo tolik zapotřebí. Tím došlo k poklesu chovaných jedinců a vedlo to skoro až k zániku plemene cane corso. Malá populace se zachovala na jihu Itálie, hlavně v oblasti Puglia. Za pomocí těchto psů se profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani pokusili o záchranu a obnovu rasy. Do Spojených států amerických přivezl první vrh psů cane corso Michael Sottile v roce 1988. Americkou organizací AKC bylo plemeno uznáno v 2010 a od té doby popularita plemene v Americe rychle roste. V roce 2012 obsadil cane corso 60. příčku v žebříčku oblíbenosti, v roce 2013 se posunul na 50. pozici a v roce 2014 obsadil 47. místo. Do České republiky byli první jedinci Italského corso psa přivezeni v roce 1996 a v roce 2000 byl založen první chovatelský klub plemene u nás.
Tělesná charakteristika
Hmotnost | do 65 kg |
---|---|
Výška † | 58 – 68 cm |
Barva | černá, šedá, olověná, žíhaná, světle rezavá |
Jak vzniklo jméno cane corso?
Odvození jeho jména má hned dvě vysvětlení. První varianta významu slova může pocházet z latinského slova „cohors“, co může znamenat strážce, ochránce. Druhá varianta významu slova může být spjata s keltsko-provensálským původem a znamená silný, plný energie. V obou případech se dá usoudit, že si tito psi zasluhují náš respekt. První doložené zprávy o cane corso můžeme najít již v 15. století našeho letopočtu. Věděli jste, že cane corso si oblíbila také středověká italská šlechta, která tyto psy využívala pro jejich příslovečnou odvahu, inteligenci, sílu a v neposlední řadě také kvůli neuvěřitelné oddanosti k obraně sídel, ale i pro válečné účely? Jejich využití ve válkách bylo ovšem velmi drastické. Byli oblečeni do kožených obleků, na které se zavěsila nádoba s pryskyřicí. Po zapálení byli psi vyslání proti nepřátelům, aby zde způsobili paniku a vylekali koně. Pochopitelně sami posléze uhynuli.
Málem zapomenuté plemeno
Možná vás napadla otázka, proč se právě tak nádherné plemeno málem ocitlo v naprostém zapomnění. Mohlo za to hned několik faktorů. Zdokonalováním civilizace, úbytek lovu velkých zvířat, světový mír. Nejhorší situace nastala během 2. světové války, kde většina plemen psů měla namále. V Itálii vládla bída a mít doma takového psa, bylo velkým luxusem. Někdy dokonce sám posloužil jako potrava vyhladovělým majitelům. Tyto faktory měly za příčinu to, že plemeno málem vyhynulo. Naštěstí obdivovatelé a milovníci cane corso toto plemeno nedali a rozhodli se jej zachránit. Pomocí farmářů „Klub milovníků cane corso“ získalo několik psů a fen, nutno podotknout, že se nejednalo ani o stovku. A začalo se jeho záchranou.
Velkou zásluhu v tomto nelehkém úkolu měli pánové profesor Giovanni Bonatti, profesor Fernando Casolino a doktor Stefano Gandolfi. Vypracováním standardu byl pověřen doktor Antonio Morsani, který na základě historických faktů o plemeni získal cenné poznatky o jeho exteriéru a povaze. Až v roce 1987 vzal italský kynologický klub ENCI cane corso pod svou ochranu. O rok později se konalo v Itálii několik výstav, na kterých bylo předvedeno dohromady cca 50 cane corso. V dalším roce založil ENCI plemennou knihu cane corso, kde v letech 1989-1992 bylo zapsáno již více než 500 jedinců. Dnes patří cane corso k velmi oblíbeným plemenům v Itálii a Italové jsou na něj právem hrdí. O čemž svědčí i vysoká čísla přihlášených psů na italských výstavách.
Spolehlivý hlídač s dobrým srdcem
Potkat tohoto obra tváří v tvář za plotem jeho pozemku určitě nechce nikdo z nás. Tento obr totiž klame na první pohled svým tělem. Vzbuzuje v nás respekt a u některých také strach. Ale to pouze na první pohled. Ke své rodině je cane corso, hlavně k pánovi, naprosto oddaný a udělá pro vás doslova cokoliv. Je to skvělý hlídač s výjimečně vyvinutým ochranitelským pudem. Ten má v sobě zakořeněný od nepaměti. Přirozeně je to skvělý ochránce lidí i majetku, kterému můžete plně důvěřovat.
Je si dobře vědom své síly a umí s ní skvěle pracovat. Jeho charakter z něho dělá velmi rozvážného psa, který nikdy neútočí pro nic za nic a nikdy ne první. V obraně má však vždy poslední slovo.
U cane corso platí, že nerad tráví dlouhou dobu sám. Jedná se o pejska, který je závislý na své smečce. Rád s vámi bude trávit všechen volný čas, miluje propojení s rodinou, spoustu zábavy ve formě pohybu a úkolů. Užívejte si s ním výlety, sportovní aktivity i lenošení doma.
Nejlepší kamarád malých dětí
I když byste se mohli nejdříve obávat, strach rázem pomine ve chvíli, kdy se sami přesvědčíte o tom, jak je cane corso loajální a jemné i k těm nejmenším dětem. S dětmi totiž vychází velmi dobře. Umí ovládat své pohyby tak, aby dětem neublížil. Vždy je ale nutné, jako u každého plemene psa, děti poučit o tom, jak se mají k pejskovi chovat, aby jim při hře nechtěně neublížil. S ostatními domácími mazlíčky nebude mít problém, někdy by mohl být trochu temperamentnější k jiným psům, ale pokud s nimi bude vyrůstat, tak z jeho strany nenastává problém. K cizím lidem je přirozeně nedůvěřivý, ale většinou si jich moc nevšímá, pokud vás nijak neohrozí.
Inteligentní učeň
Cane corso je velmi inteligentní pes, který se rychle a rád učí novým věcem. A to během celého života. Výchova těchto psů však vyžaduje hodně zkušeností a vědomostí s tréninkem psů. Cane corso vyžaduje empatické, důsledné a jasné vedení smečky. Vzhledem ke špatné kontrolovatelnosti v případě špatné výchovy nepatří kvůli své velikosti a ochranářskému instinktu cane corso do začátečnických rukou. Velmi důležitá je zde socializace štěňátek a malých psů jak s lidmi, tak ostatními domácími mazlíčky. Neváhejte proto často chodit se svým svaloušem mezi lidi, do parku, do města, kde si rychle a hravou formou zvykne na ruch města a všechny jeho návštěvníky. Ideální je také návštěva psí školy, kde získá přirozený respekt a socializaci od ostatních psů.
Najděte mu dobrou zábavu
Cane corso je velmi vyrovnaným psem. Potřebuje však jako každé jiné plemeno dostatek pohybu a zaměstnání hlavičky. Zástupci této rasy jsou a zůstávají pracujícími psy. Navzdory masivnímu vzhledu je to sportovní pes, který rád doprovází svého majitele všude. Po vhodném výcviku například rád běhá vedle kola, nebo je perfektním doprovodným psem při jízdě na koni. Cane corso je také výborný na cvičení poslušnosti, nebo jako sanitní pes. Bývá také vynikajícím stopařem. Již tak silný ochranářský instinkt by neměl být více rozvíjen. Pro agility je kvůli své hmotnosti tato rasa spíše nevhodná.
Pozor na pravidla ostatních států
Cane corso se vlivem nevhodného chování svých majitelů v minulosti dostalo do potyčky se zákonem. Proto v některých švýcarských kantonech, v německých spolkových zemích Bavorsko a Braniborsko a v Lichtenštejnsku je cane corso uveden na seznamu plemen, pro jejichž chov jsou stanoveny speciální podmínky a vyšší daně. Ve švýcarském kantonu Ženeva je jeho chov dokonce zakázán.
Jak pečovat o zdraví a srst cane corso
Protože má toto plemeno krátkou srst, péče o ni nevyžaduje žádné speciální úpravy. Na uhlazení a vyčesání stačí rukavice nebo gumové hřbítko, kterým ji občas projedete. Cane corso minuje hlazení, proto se česání hřebenem často zvrhá v masáž nebo hlazení kožíšku, který si tento obr umí řádně vychutnat. A bude chtít ještě! V období línání, na jaře a na podzim, počítejte s častějším uvolňováním chlupů.
Velkou pozornost věnujte uším, protože cane corso má sklon k zánětům zvukovodů. Již od štěněte zvykejte svého psa na manipulaci s ušima, aby věděl, že je to naprosto běžná záležitost. Podobně byste měli přistupovat i k očím, z jejichž okolí je nutné odstraňovat ospalky. Doma můžete mít borovou vodu nebo Opthal, které se dají pro péči o oči bez problémů využít.
Pozor byste měli dávat na nevhodný pohyb u štěňat a mladých psů, tedy až cca do dvou let věku. Cane corso patří k obřím plemenům a jeho klouby jsou velmi zatěžovány, a proto by v době růstu vůbec neměl běhat u kola, skákat z výšek nebo často chodit po schodech. Vzhledem ke své velikosti se nehodí pro kynologické sporty typu agility či dog dancing, ale je dobré s ním navštěvovat psí cvičiště, aby se správně socializoval.