Zlatý retrívr (Golden Retriever) – perfektní pes nejen na agility

Zlaty Retrivr

Jedno z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších plemen na světě. Říká se o něm, že jak má zlatou srst, tak má zlaté i srdce. Zlatý retrívr má neskutečně hodný charakter. Podívejte se na jeho vlastnosti a přečtěte si, jakým parťákem vám bude. 

Vznešenost pochází přímo z Anglie 

Zlatý retrívr, podobně jako ostatní lovecká plemena, byl vyšlechtěn v Anglii. Za jeho existenci vděčíme Lordu Tweedmouthovi. Ten koupil psy z ruského cirkusu, který na něj udělal silný dojem. Ke kořenům plemene a objasnění jeho původu přivedlo až přes deset let výzkumu a rešerší v archivech rodiny Lorda Tweedmoutha. Lord již začátkem svého výzkumu zahájil chovatelskou knihu plánovaného chovu zlatého štěněte, které se narodilo z vrhu černých retrívrů. Pes se jmenoval NOUS a později byl křížen s fenou Tweed Water Spaniel. (plemeno psů obvykle s játrovou barvou, poněkud podobné typu retrívrů)Tento pár dal v roce 1868 čtyři žlutě zbarvená štěňata a právě z nich pocházejí dnešní zlatci. 

Lord si vždy následujících z vrhů nechal pouze světlá štěňata a ostatní rozdával. Metodicky prováděl šlechtění a v letech 1868 až 1890 představil dva černé retrívry, irského setra a bloodhounda, psa zabarveného v písčité barvě. Dalšími pokračovateli v jeho snahách byli vikomt Harcout a paní H. M. Charlesworthová, která také založila první klub žlutých retrieverů. Oficiální přijetí označení Zlatého retrievera bylo přijato až roku 1920. Dle standardu kynologické společnosti FCI spadají tito psi do skupiny s názvem Slídiči, retrívři a vodní psi.

Věřili byste, že i zlatí retrívři během světových válek přišli k velké úhoně? Ale po druhé světové se jejich obliba opět dostala do popředí. V dnešní době patří k jednomu z nejoblíbenějších plemen. 

Zlatá barva a krásně stavěné tělo 

Zlatý retrívr patří mezi středně velká plemena psů. Vyniká souměrným tělem a svalnatými končetinami. Jeho chůze je velmi ladná, plynulá, veselá. Na široké lebce jsou usazené kulaté oči tmavé barvy a v jejich úrovni jsou také svěšené středně velké uši. Na první pohled ze psa číší elegance, klid, pohoda a láska. Není divu, že si jedním pohledem získá vaše srdce. 

Zlaty Retrivr Stavba Tela

Může za to také jeho huňatá srst, kterou máte potřebu pořád hladit. Všudypřítomná zlatá barva má celou škálu odstínů, od světle krémové, až po opravdu zlatou. Na výstavách pořádaných v evropských končinách pak není přípustné červené nebo mahagonové zbarvení. A protože je to vodní pes, který si libuje v plavání jeho srst je vybavená nepromokavou podsadou, která ho chrání před mokrem či chladem.

Tělesná charakteristika

Hmotnostcca 30-45kg
Výška †psi: 56–61 cm
feny: 51–56 cm
Barvajakékoliv odstíny zlaté nebo krémové barvy až do bíla , nesmí však být červená

Dobrák do morku kostí 

Jednoznačně rodinný pes. Tak bychom mohli charakterizovat zlatého retrívra. Tento chlupáč je velmi přátelský, pozorný a velmi milý ke všem členům rodiny. O děti se stará s láskou a péčí. Je takzvanou psí chůvou. Miluje bujaré hrátky i s těmi nejmenšími dětmi, ale vždy si dává pozor na koordinaci svého těla, aby neublížil. Jeho trpělivost nemá obdoby. 

Zlaty Retrivr Pes Pritel

Kromě dětí bude také spolehlivým parťákem do nepohody i dospělým. Bude k vám loajální, věrný, přítulný. Má velmi vyvinutou empatii. Pokud budete veselí, pes s vámi bude skotačit, užívat si radostné chvíle. Pokud však cítíte smutek, pes se k vám přitulí a bude vám nejlepším mačkacím méďou. Jeho hravost přetrvává i do vyššího věku, což ocení i psí kolegové, se kterými si tento chlupáč s oblibou hraje „na babu“. Zlatý retrívr dobře vychází i s jinými domácími mazlíčky, při správném vedení a včasné socializaci bude za dobře i s kočičkou, papouškem nebo menšími hlodavci.

Zlatý retrívr je zkrátka ideální kamarád do vaší rodiny. Na svou lidskou smečku je velmi citově vázán a neustále vyhledává společnost. Proto ho nenechávejte bydlet venku, zde by citově i emočně velmi strádal. Aby byl spokojený, potřebuje vaší přítomnost. 

Inteligentní lovec

Od svých předků si v genech hrdě nese loveckého ducha. Proto i dnes s radostí běhá za míčkem, který mu hodíte na zahradě i v parku. Miluje aport na louce, do vody, zkrátka všude. Potěšíte ho nejrůznějšími psími sporty, vynikat bude v agility, dogfrisbee, dogdancing nebo coursingu. Pokud mu poskytnete lovecký výcvik, i v něm bude excelovat. 

Díky své úžasné povaze a smyslu pro empatii je zlatý retrívr velmi často využíván jako asistenční pes nebo canisterapeut. Pokud je štěně k tomuto výcviku vedeno od malička, nevadí mu manipulace, je trpělivý, klidný a pozorný. V opačném případě vám může z roztomilé kuličky vyrůst i malý nezbeda, který vymýšlí lumpárny. Abyste měli dobře vedeného psa, neobejde se to bez vaší pomoci. Zlatý retrívr musí být neustále motivovaný, nezapomínejte pracovat s jeho bystrou hlavičkou. Velice rychle se učí, a tak vám jeho výchova a výcvik nedá moc práce. A pokud budete využívat odměny, snese vám i modré z nebe! Za dobrotu, pohlazení, nebo hru pro vás udělá téměř cokoliv.

Dopřejte mu dostatek pohybu u vody 

Zlatý retrívr, jak už jsme zmínili, potřebuje dostatek pohybu. Aby ne. Vyšlechtěn byl k tvrdé práci, za jakéhokoliv počasí na zemi i ve vodě. Proto si dodnes uchoval významné postavení v oblasti pracovního vyžití. Mimo doprovodu lovců najdeme dnes zlatého retrívra také v bezpečnostních složkách, kde dokáže zúročit svůj nadprůměrný čich při hledání drog. 

Zlaty Retrivr V Pohybu A Sport

V domácích podmínkách je jeho úloha společenská. Pokud mu však nenajdete vhodnou pracovní náplň, bude se chovat destruktivně. Při nadměrné nečinnosti trpí tento pes jak mentálně, tak fyzicky. Přes poněkud uhlazený a křehký vzhled, který mu navzdory velké velikosti dodávají barva a druh jeho srsti, se nejedná o žádného polštářového psa, i když ve chvílích odpočinku pohodlí ocení. Naopak je velmi otužilý a vyžaduje dostatek pohybu za každých okolností. Nebojte se ho vzít i na podzim, nebo už z jara k vodě. Dobrým předpokladem pro kvalitní vzájemné soužití se zástupcem tohoto plemene je obliba dlouhého pobytu venku zcela navzdory momentálnímu ročnímu období.

Na hlídání domu se příliš nehodí

Jestliže hledáte psího společníka, se kterým můžete trávit čas na zahradě nebo doma v obýváku, retrívr je tou nejlepší volbou. Se zlaťákem se můžete věnovat všem lidským i psím sportům. Hodí se k domečku se zahradou, ale s dostatkem pozornosti a pohybu bude šťastný i v městském bytě. Rozhodně se ale nestane hlídačem vašeho domu. Zlaťák totiž miluje lidskou společnost a tak se dá očekávat, že i zloděje bude radostně vítat. 

Péče o zlatého retrívra

Na první pohled krásná srst vyžaduje poměrně velkou péči. Neobejde se bez pravidelného vyčesávání a koupel. Také myslete na to, že delší chlupy budou přítěží zvlášť na jaře a na podzim, kdy pes bude línat. V případě alergií může způsobovat zdravotní potíže. 

Protože je zlatý retriever poměrně velké plemeno, nejčastěji trpí na onemocnění pohybového aparátu. Tento problém je možné zamezit už v útlém věku, kdy psovi pořídíte vhodnou stravu pro štěňata velkých plemen. V ní je obsah vitamínů a minerálů, pro správný vývoj kostí a kloubů. 

Velkým pomocníkem budou doplňky stravy pro kosti a klouby. Dalším neduhem, ke kterému může mít sklony, bývá torze žaludku. I zde je prevence ve správném krmení, vždy až po venčení a rozdělení krmné dávky do více porcí na den. Sklony k obezitě snížíte podáváním granulí s energetickou hodnotou odpovídající jeho aktivitám.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *