Australský ovčák (Australian Shepherd) – proč ho chcete doma?

Australsky Ovcak

Objevte neobyčejný charakter australského ovčáka. Všestranně nadaný psí společník doslova miluje pozornost svého pána a je skvělým parťákem pro nejrůznější sporty. Zvažujete pořízení australského ovčáka i vy? Podívejte se, jaké jsou jeho charakterové rysy a co od vás bude vyžadovat.

Krasavec z „Ameriky“

Podle názvu bychom jeho původ asi hledali v Austrálii. Ale není tomu tak. Trochu škoda, že se z jeho původu dochovaly jen kousky informací a ty ještě nejsou ani dostatečně podložené. Ale pravděpodobnou pravlastí australských ovčáků je Baskicko. Tedy oblast na pomezí Francie a Španělska. Cesta k dnešní podobě plemene však byla ještě komplikovanější. Koncem 19. století se totiž do USA dovážely bazické ovce, chované v Austrálii. A společně s nimi se dováželi i ovčáčtí psi „malí modří psi Basků“.

Baskové pocházeli z míst mezi Francií a Španělskem a emigrovali po celém světě. Vozili s sebou společně s ovcemi merino psy, kteří s největší pravděpodobností vzešli z předků katalánských, skotských a pyrenejských ovčáků. Rozhodně ale není vyloučeno, že jim koluje v žilách i krev jiných evropských ovčáků. 

Jestli se jednalo o předky australských ovčáků, nebo zda toto plemeno vzniklo křížením britských a španělských ovčáckých psů, kteří se do Ameriky dostali s evropskými emigranty, již nezjistíme. Jak zamotaná historie plemene může být, zjistíme, když se různě dočítáme o možnosti dávného při křížení bulteriérů, dalmatinů, kelpií nebo divokých psů dingo.

Sjednocení typu plemene je přisuzováno J. Sislerovi, který jezdil po Americe a vystupoval v rodeových programech se svými psy. Sám Sisler odchoval několik vrhů a svými psy často nechal připustit ovčácké psy farmářů. Tím se psí odchovy sjednotily a dalo se hovořit o stejném typu, o plemeni „australský ovčák“. O rozvoj australského ovčáka se nejvíce zasloužila organizace nesoucí název Australian Shepherd Club of America se zkratkou ASCA. Ta vznikla v roce 1957 a do dnešních dní je stále velice aktivní. Počet členů tohoto klubu pro jedno plemeno je jedním z největších v celé Americe. 

Tělesná charakteristika

Hmotnostcca 18 – 28 kg
Výška †psi: 51 – 58 cm
feny: 46 – 53 cm
Barvablue merle
red merle
červená
černá
možné bílé nebo měděné

Spolehlivý parťák do každé nepohody

Australský ovčák je velmi příjemný rodinný pes se smyslem pro ty páníčky, kteří si libují ve sportu. Svým vzrůstem jej řadíme mezi střední plemena psů a na první pohled připomíná u nás známější border kolii. Od té se však liší především podsaditější tělesnou skladbou a má klidnější temperament. A právě díky těmto rysům se stává stále častěji oblíbenějším společníkem. Zatímco před deseti lety byl u nás vcelku neznámým plemenem, dnes jeho popularita strmě stoupá. 

Australian Shepherd 5902414 640

Díky své nekonfliktní, dobře cvičitelné povaze se hodí i pro začínající chovatele nebo do rodiny s malými dětmi. Pozor však na to, aby měl australský ovčák pravidelně dostatek pohybu. 

Úžasný rodinný přítel 

Australský ovčák je opravdovým přítelem člověka. Toto plemeno je velmi věrné své rodině, zcela oddané a je ochotné pro ni udělat ledacos. Pozor však na cizí lidi. Pokud k vám přijde návštěva, můžete od svého australana očekávat odtažitost, rezervovanost. Ale agrese se bát nemusíte. Je však potřeba, aby byl pes řádně veden. Hodí se do každé rodiny, která vede aktivní život a psovi je schopna nabídnout dostatek času. Australan je totiž velmi aktivní pes. Potřebuje zaměstnat nejen tělo, ale také hlavu. Pokud mu dáte prostor k nudě, ubere se jeho pozornost k destruktivnímu chování. Proto je dobré se s ním věnovat nějakému sportu, chodit na dlouhé procházky a doma mu poskytnout dostatek vyžití v podobě hraček a hlavolamů. Pejska je však potřeba naučit i odpočívat, jelikož mají tato plemena sklony k workoholismu.

Milovník sportu 

Tento chlupatý čtyřnohý krasavec je nejvíce spokojený, když bude pracovat. Ideálně v kombinaci s vámi. Trávit čas se svým pánem při sportovních aktivitách je pro Australana ta největší odměna. Díky jeho vysoké inteligenci a energické povaze se hodí pro mnoho aktivit – od přirozeného pasení ovcí po běh u kola či agility, vynikat bude i v záchranařině. S tímto chlupáčem se zkrátka nudit nebudete! Je přirozeně veselý a pozitivní náladu rád předává dál a motivuje okolí k nějakým lumpárnám.

Australsky Ovcak Sport

Rád si hraje i s těmi nejmenšími dětmi, ale pozor na jiné druhy zvířat. Jejich přirozenou vlastností je pronásledování a chytání, což u malých zvířat může dopadnout tragicky. Pokud se svým psem plánujete chodit do města, se socializací začněte od štěněte. Cyklisté, lidé, kteří jezdí na skateboardech, kolečkových bruslích a jiném vybavení, neznámé a běhající děti, mohou způsobit touhu pronásledovat a chytat je za kotníky nebo lýtka. I pomalu jedoucí auto může vyvolat podobné instinkty. 

Inteligentní učeň

Australský ovčák je velmi inteligentní. Proto bude jeho výcvik a výchova, hlavně v nízkém věku, velmi snadná. Ovšem ukočírovat jeho energii je poměrně těžký oříšek. Vyžaduje laskavou pevnou ruku s trpělivostí. Věřte, že tento pes většinou s láskou udělá, co vám na očích uvidí, což ocení každý pejskař. Na oplátku je potřeba k výcviku přistupovat pozitivně za doprovodu odměn v podobě pochval, hraček či pamlsků. Na dril a tresty nereaguje tento chlupáč dobře.

Ochranář a pracant jak se patří 

Protože je australan velice věrným a oddaným rodinným psem, ocení ho zejména majitelé domků s pozemkem, kde si bude moci pes nerušeně trávit své volné chvíle a hrát si s nejrůznějšími hračkami a hlavolamy. Protože má vyvinuté ochranářské pudy, vězte, že váš majetek bude skvěle chráněný. Ale pozor, i když bude ideálním hlídačem, k celodennímu střežení objektu se určitě nehodí. Mnohem raději bude trávit čas se svojí rodinou a na oplátku ji pak ochrání před nevítanými hosty.

Australští ovčáci vynikají svou vytrvalostí, temperamentem a obranným instinktem. Dodnes se využívají jako pastevečtí psi k hlídání stád ovcí a skotu. Pozor však na jeho kombinaci chytrosti, vysoké inteligence a tvrdohlavosti. To z něj dělá obtížnou povahu. Rychle se totiž kromě dobrých věcí naučí i ty špatné. Stačí jen chvilková shovívavost psovoda a psi toho okamžitě využijí. Z tohoto důvodu by mimo jiné měl být majitel australského ovčáka důsledný a náročný, a měl by mít na domácího mazlíčka hodně času. Toto plemeno vyžaduje hodně cvičení pod širým nebem, je skvělé v psích sportech, kde snadno spolupracuje s lidmi. Navzdory své nezávislosti hledá kontakt s lidmi a pohlazení. Po práci se rád bude mazlit se svou rodinou.

Australský ovčák miluje život od štěněte až do psího důchodu

Australsky Ovcak Stene

Většina psích plemen postupem času ztrácí smysl pro hru a raději si odpočívá v poklidu ve vedlejší místnosti nebo opodál vás. Australský ovčák to má jinak. Je to velmi hravý pes a to u něj přetrvává od štěňátka až do psího důchodu. 

Jak pečovat o zdraví australského ovčáka

Toto plemeno je používáno od nepaměti jako pastevecké. Proto disponuje hustou srstí, s velmi hustou podsadou. Ta chrání psa před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale zároveň ztěžuje péči o ně. Na hlavě, uších a kolem tlapek je srst nejkratší, nejdelší je na spodkách, límci a hrudníku, a proto by jí měla být věnována největší pozornost kvůli tendenci k zacuchání. Abyste doma měli vždy krásně upraveného, výstavního psa, doporučujeme každý den srst vyčesávat hřebenem s kovovými, různě rozmístěnými zuby. 

Pes často trpí v pozdějším věku na patelární prolaps, dysplazie kyčle a loktů. Australští ovčáci jsou náchylní k problémům s pohybovým aparátem, proto je tak důležité udržovat jejich správnou kondici už od štěněte. Během tohoto období by psi neměli sami skákat vysoko nebo šplhat po mnoha schodech. Toto plemeno také vykazuje vyšší míru epilepsie, očního zákalu a progresivní retinální atrofie.

Pro udržení zdravé tělesné hmotnosti a rychlé zotavení svalů se doporučuje krmit ho bílkovinovým jídlem s vysokým obsahem masa. Ideální variantou je krmivo s vysokým obsahem chondroitinu a glukosaminu, chránící klouby a posilují kosti psa. Pro krásnou a lesklou srst můžete stravu obohatit o nenasycené mastné Omega kyseliny z přírodních zdrojů.

.

4.8/5 - (5 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *