|

10 důvodů, proč (ne)budete milovat Border kolii

Border kolie proč si ji pořídit

Možná jste si všimli, že se na ulicích čím dál častěji objevují border kolie. Toto plemeno se těší stále větší oblibě. Na první pohled zaujme svým vzhledem, ale ne každý majitel si je vědom jejích povahových vlastností. Pokud také zvažujete pořízení border kolie, podívejte se, na co je potřeba se připravit.

​Border kolie: základní informace

Klasifikace F.C.I.I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Země původuVelká Británie
Velikoststřední
Délka srstikrátká, střední, dlouhá
Barvavšechny barevné kombinace
Výška46–59 cm
Hmotnost13,5–22,5 kg
Délka života12–15 let
Náročnost na pohybvysoká
Náročnost na výchovustřední
Náročnost na péčinízká
Vhodná k dětemano
Vhodná k ostatním zvířatůmano
Vhodná pro senioryne
Vhodná pro alergikyne

​1. Border kolie je původem starověký Říman

Za zemi původu border kolie je považována Velká Británie. Přesněji se jedná o hranici (anglicky „border“) Anglie a Skotska. Border kolii se proto někdy v češtině říká také „hraniční kolie“. Traduje se, že prapředci současné border kolie se na toto území dostali spolu s Římany, kteří si sem při expanzi Římské říše přinesli i své pastevecké psy. Docházelo tehdy ke křížení různých ovčáckých psů za účelem zdokonalení jejich pracovních schopností a postupem času vzniklo plemeno border kolie. Název plemene byl stanoven v roce 1910, oficiálně je toto plemeno uznané až v roce 1976. Jeho původ se však datuje již do 70. let 19. století a za vůbec první border kolii je považován pes Old Hemp. Pro své vynikající pastevecké vlastnosti je border kolie dodnes jedním z nejoblíbenějších plemen ve Velké Británii, kde jsou její schopnosti stále využívány. Do dalších zemí včetně Česka se toto plemeno dostává až v posledních letech.

​2. Border kolie je považována za nejchytřejší plemeno vůbec

Border kolie je vynikající ovčácký pes. Proč však její obliba stoupá i v lidnatých městech? Před nedávnem se rozšířila informace o tom, že vůbec nejinteligentnějším psem je právě border kolie. A tak si tohoto plemene začali všímat i lidé, kteří žádný dobytek nepasou. Vysoká inteligence border kolie se totiž dá využít i v mnoha jiných oblastech. Tito psi jsou neuvěřitelně snadno vycvičitelní. Naučíte je nejen základní povely, ale také mnoho zajímavých triků a psích kusů, s kterými pak můžete ohromovat své známé. Border kolie jsou díky svým schopnostem vhodné pro různé psí agility, při kterých se zabavíte spolu s nimi. Je nutné jejich bystrou mysl pravidelně trénovat a hlavně neustále zaměstnávat. Díky své vysoké inteligenci se border kolie používají také v canisterapii a jsou z nich báječní asistenční psi. Mějte na paměti, že je opravdu důležité mysl vašeho pejska zaměstnávat a dodávat mu neustále nové podněty. Ideální jsou interaktivní hračky.


Je border kolie opravdu tak inteligentní a učenlivá? Podívejte se na video:


​3. Přirozený vzhled border kolie si zamiluje každý

Border kolie má mnoho podob a i proto je tolik oblíbená. Je libo krátkou, nebo dlouhou srst? A jakou barvu byste si přáli: černou, hnědou, žlutou, modrou či oblíbené merle? Srst border kolie má mnoho barevných provedení. Jediným kritériem ovšem je, že nesmí převládat bílá barva. Jinak může být srst zbarvena dvou či vícebarevně. Každý si tak najde to své a každá border kolie je neskutečný originál. Existují dlouho i krátkosrsté varianty, první typ v současnosti převažuje. Co se barvy očí týče, převládá hnědá barva. U variant s merle zabarvením se pak často vyskytují modré oči. Tato barva je velmi oblíbená u psů využívaných pro pastvu. Dobytek se totiž modrých očí bojí a má tendence takového psa spíše poslouchat. Border kolie se řadí ke středním plemenům. Dospělí jedinci mívají okolo 53 centimetrů, fenky bývají o něco málo menší. Hmotnost se pak pohybuje mezi 12–22 kily.

​4. S border kolií se nebudete nikdy nudit

Vzhledem k jejich původu je víc než jasné, že border kolie jsou aktivní až hyperaktivní psi. Border kolie byly vyšlechtěny k tomu, aby zvládaly vysoké pracovní nasazení. A to si uchovávají stále. Border kolie má v sobě spoustu energie a stejně jako potřebuje dostatek psychické a mentální stimulace, musíte jí zajistit také dostatek pohybu. Border kolie se potřebuje vyřádit a pokud nemá možnost svou energii někde vydat, bude tím trpět nejen ona, ale i její okolí. Od border kolie rozhodně nemůžete čekat, že s vámi bude sedět na gauči a v klidu sledovat televizi. S tímto plemenem se mimořádně zapotíte. Je tedy ideální pro sportovce tělem i duší. Ale taky pro ty, kteří by se rádi začali trochu hýbat a stále nedokáží najít tu správnou motivaci. Věřte, že border kolie vás nenechá se povalovat – lepšího fitness trenéra si nemůžete přát. Pokud si ale nejste jistí, že to zvládnete, neriskujte.

Border kolie je oblíbené plemeno

​5. Border kolie vás nakazí svou veselou povahou

Tento pes je opravdu veselý a aktivní. Pokud jste taky takoví, budou z vás perfektní parťáci. Jestliže ale máte rádi svůj klid, poohlédněte se raději po jiném plemeni. Border kolie má vždy plno energie. Jakmile si všimnete, že je posmutnělá a do pohybu se musí nutit, je to první známka toho, že je něco v nepořádku. Právě smutkem až apatií dává border kolie najevo to, že nemá dostatek podnětů jak psychických, tak fyzických. Tomuto plemenu se opravdu musíte hodně věnovat a je důležité je neustále zabavovat – jeho tělo, i jeho mysl. Tím ale zabavíte taky své tělo a mysl, takže se společně se svou border kolií můžete dostat do té nejlepší formy. Její veselou povahu berte v potaz i při výcviku, kdy je nutné používat spíše pozitivní motivaci. Na křik a hrubé zacházení nereagují border kolie příliš dobře. Také tresty snáší velmi špatně a je dobré se jim zcela vyhnout.


Přečtěte si také:
Jorkšírský teriér, co potřebujete vědět


​6. Výcvik border kolie je opravdová výzva

Border kolie je inteligentní pes, což je při výcviku jak výhoda, tak i značná nevýhoda. Tento pes totiž rychle odhalí vaše slabiny a bude se je snažit využít. Border kolie se navíc snadno naučí nejen požadované povely, ale také zvyky, které byste byli raději, kdyby neměla. Majitel border kolie by proto měl mít určité zkušenosti se psy, pro začátečníky není toto plemeno příliš vhodné. U výcviku je opravdu důležité vyhnout se některým chybám, protože jejich napravování není tak snadné a může vám život s border kolií velmi znepříjemnit. Border kolie má například často tendence jít ve stopách svých předků a začne „pást“ všechno okolo. Pasení vypadá tak, že border kolie pronásleduje své „stádo“ a obkružuje ho ve stále se zmenšujících kruzích. A váš pes si za své stádo může klidně vyhlídnout náhodného běžce či cyklistu, kteří vás budou míjet během vaší procházky. Je proto velmi důležité, naučit border kolii poslušnosti.

Jak si hrát s border kolií

​7. Border kolie miluje děti i další zvířata

Ne každé plemeno je vhodné k dětem či jiným domácím mazlíčkům. O border koliích to ale určitě neplatí. Je však nutné, aby si na ostatní členy domácnosti zvykaly už od malička a border kolie musí být k socializaci s ostatními velmi pečlivě a důsledně vedená. Je proto dobré, pokud mají její majitelé již nějaké zkušenosti s výcvikem psů a ví, čeho se vyvarovat. Myslete také na to, že je opravdu důležité zajistit border kolii dostatek pohybu. Jinak si svou energii bude vybíjet doma, a to tak, že tím může menší děti ohrozit. Border kolie určitě nemá agresivní povahu, při jejím dovádění se ale může snadno stát, že něco shodí, porazí a nebo rozbije. Jestliže chcete své děti vést k aktivnímu stylu života, bude jim border kolie tím nejlepším příkladem. Díky neuvěřitelným možnostem různých sportovních i jiných aktivit, kterým se s tímto pejskem mohou věnovat, si zamilují pohyb raz dva.


Přečtěte si také:
Pes vhodný k dětem: 7 nejlepších psích plemen a kterým se raději vyhnout


​8. S border kolií si můžete vyzkoušet různé aktivity

Zajímají vás psí sporty a aktivity? Pak je border kolie tím nejlepším plemen, s kterým se do nich můžete pustit. Vzhledem k jejich vysoké (té nejvyšší!) inteligenci je už samotný výcvik border kolie nesmírně zajímavý a zábavný. Zvládnou v podstatě cokoliv a nic vám nebrání vyzkoušet i náročnější triky a kousky. Mezi oblíbené psí sporty, které lze vyzkoušet s border kolií, patří například flyball či dogfrisbee. A už jste slyšeli o tanci se psem? I pro ten jsou border kolie se svou inteligencí a učenlivostí přímo jako stvořené. Můžete se s ní dokonce věnovat pasení, ve kterém se pořádají i závody a skládají se různé zkoušky. Díky tomu si dopřejete zajímavou a velmi originální aktivitu a svému pejskovi nabídnete možnost realizace jeho nejzákladnějších pudů a instinktů. V tomto ohledu je zajímavý také coursing, což je psí obdoba dostihu, ve kterém může border kolie využít své inteligence, rychlosti, obratnosti či vytrvalosti.9. Border kolie je nenáročná na péči

Péče o srst border kolie není nijak náročná, stačí pejska alespoň jednou za týden důkladně vykartáčovat. Jedná se o poměrně odolné a robustní plemeno, které příliš netrpí nemocemi. Přesto se i u border kolií mohou vyskytovat některá onemocnění. Nejčastěji se jedná o dysplasii kloubů, epilepsii či progresivní retinální atrofii, což je onemocnění očí. Jelikož je border kolie opravdu aktivní pes, je vhodné zajistit dostatečnou péči jejím kloubům, kostem a svalům. Kvalitní krmivo pro aktivní psy by mělo obsahovat vše potřebné, případně dokupte doplňky stravy, které se o pohybové ústrojí vašeho pejska postarají. Pro potřeby border kolie jsou velmi užitečné oleje s obsahem omega-3 mastných kyselin, například lososový. Jednou za čas border kolii vyčistěte zuby a dásně a zkontrolujte také drápky a v případě potřeby je zastřihněte. Péče o border kolii je ale velmi náročná, co se jejích nároků na pohyb a aktivně strávený čas týče.

​10. Border kolii nevadí celoroční pobyt venku

Border kolii můžete klidně chovat i v malém bytě. Jako každému psu je i jí totiž jedno, kde tráví svůj čas, a mnohem důležitější pro ní je, s kým a jak ho tráví. Pokud jí zajistíte dostatek pohybu, není byt vůbec problém. Border kolie byly vyšlechtěny jako nesmírně otužilé plemeno, které muselo odolávat i šíleným povětrnostním podmínkám. Díky tomu jim ani dnes nevadí celoroční pobyt ve venkovním kotci. Jestli tedy máte doma málo místa, můžete jí bez obav ustlat i na zahradě. Rozhodně si ale nemyslete, že jí bude zahrada stačit i jako místo pro vyběhání se. Psi, a border kolie obzvlášť, potřebují nové a nové podněty a zahrada se jim brzy okouká a začne je nudit. Dlouhé procházky jsou proto nezbytné. Border kolie se sice nemají tendence příliš toulat, jsou ale velmi zvědavé, takže pokud je budete mít venku na pozemku, doporučuje se jej oplotit, případně pořídit elektronický ohradník.


Přečtěte si také:
Jací jsou nejvhodnější psi do bytu?


Péče o border kolii

​Shrnutí

  • Border kolie je vysoce inteligentní a aktivní pes, který potřebuje neustále a dostatečně zaměstnávat tělo i mysl. Toto plemeno od vás bude vyžadovat hodně času.
  • Border kolii můžete mít jak v malém bytě, tak ve velkém rodinném domě či na zahradě – a to po celý rok.
  • Border kolie je učenlivá a její výcvik je jednoduchý. Přesto by se mu měl věnovat někdo, kdo má s výcvikem psů zkušenosti a kdo se vyvaruje zásadních chyb.
  • Péče o border kolii není nijak náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat a jednou za čas vyčistit zuby a dásně, případně zastřihnout drápy.
  • Border kolie se skvěle hodí k dětem i k dalším domácím mazlíčkům. Musí být ale k socializaci vedena již od štěněte.
  • Plemeno border kolie je vhodné pro různé psí aktivity a sporty. Jestliže nejste aktivní, border kolii si určitě nepořizujte.

​Startovací sada pro border kolie

Už máte jasno a rozhodli jste se, že si pořídíte border kolii? Podívejte se, jaké vychytávky vám s péčí o ni mohou pomoci:

Haffit.cz: krmení na míru


Haffit.cz logo

Na Haffit.cz můžete svému pejskovi sestavit krmivo na míru. Jedná se o unikátní suché krmivo z vámi vybraných surovin. Ingredience jsou pečlivě vybírané a skládané tak, aby krmivo bylo chutné a nutričně vyvážené. Vy sami si vyberete suroviny a Haffit.cz z nich podle vámi vyplněných údajů o mazlíčkovi vytvoří ideální krmivo přesně podle jeho potřeb.

Onlinepsiskola.cz: výchova psa z domova


Onlinepsiskola.cz logo

Ať už je výcvik vašeho pejska sebejednodušší, určitě byste jej neměli podceňovat. Dobře vycvičený pes neohrožuje sebe ani své okolí a vám odpadne mnoho starostí. Pokud nemáte čas chodit se psem na cvičiště, vyzkoušejte tuto psí školu, která funguje on-line. Vyberte si požadovaný kurz a učte svého pejska z pohodlí vašeho domova.

PetExpert: on-line pojištění


PetExpert.cz logo

On-line pojištění pro svého mazlíčka sjednáte rychle a snadno. Vybírat můžete mezi různými typy pojištění, která pokrývají různé situace. Záleží jen na vás, zda chcete pojistit pouze veterinární náklady a pojištění odpovědnosti, nebo máte zájem i o pojištění nákladů na nalezení, pojištění nákladů na opatrování, pojištění ztráty nebo odcizení a další.

Elektro-obojky.cz: pro snadný výcvik vašeho psa


Elektro-obojky.cz logo

V nabídce tohoto e-shopu najdete elektrické výcvikové obojky, které vám pomohou s tréninkem vašeho mazlíčka. Můžete zde ale pořídit také obojky s GPS lokátorem, které vás zbaví starostí s případným útěkem a zaběhnutím. Dále nabízí sortiment obchodu elektronické ohradníky pro psy či vychytávky z oblasti smart zařízení.

dogID.cz: unikátní známky pro psy


dogID.cz logo

Pořiďte svému mazlíčkovi jedinečnou identifikační známku! Tyto speciální známky z nerezu necinkají a laserem si na ně můžete nechat vypálit libovolný text, třeba jméno mazlíčka nebo vaši adresu. Známka je navlečená na silikonovém pásku se dvěma očky a díky pružnosti silikonu nehrozí, že by se pásek ztratil, nebo se z něj mazlíček vyvlékl.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *