|

Jací jsou nejvhodnější psi do bytu?

Ideální psi do bytu

Je pro psa lepší velký rodinný dům se zahradou, nebo menší byt? Obecně se dá říci, že pejskovi je jedno, v jak velkém obydlí bude se svými majiteli žít. Důležitější jsou pro něj jiné věci. Pokud si však pořizujete psa do bytu, musíte počítat s určitými omezeními. Na co si dát pozor a jací jsou díky svým vlastnostem nejvhodnější psi do bytu?

​Byt vs rodinný dům

Co se týče vnitřku obydlí, tak pro psa není nijak velký rozdíl v tom, zda bydlí v bytě o dvou pokojích nebo v rodinném domě s pěti pokoji. Hlavní rozdíl tedy spočívá zejména v tom, že psi do bytu budou po většinu času zavření uvnitř. Existují totiž plemena, kterým dlouhodobý pobyt venku nedělá dobře. A to nejen kvůli počasí, ale především kvůli jejich vysoce společenské povaze. Takoví psi by při pobytu venku v kotci či boudě velmi trpěli. Jedná se především o menší plemena jako jsou čivavy, maltézští psíci, bišonci, čínští chocholatí psi, papilloni a další. I pokud budete takového psa chovat v rodinném domě, svůj pelíšek musí mít vždy doma. Mnohem více než na velikosti vašeho obydlí proto záleží na konkrétní povaze pejska, kterého si chcete pořídit. Vždy si předem zjistěte jeho potřeby a zvažte své možnosti, jestli je dokážete zcela naplnit.

​Patří i velcí psi do bytu?

V případě pořízení psa do bytu nehraje jeho velikost zas až tak velkou roli. Samozřejmě záleží na tom, jak velký váš byt je, kolik je v něm prostoru a zda se do něj pes „vejde“. Budete mít dostatek místa na pohodlný pelíšek, misky na vodu a na krmivo, na hračky? Pokud ano, ještě ale nemáte vyhráno. U větších plemen hrozí, že v malém bytě něco převrhnou nebo shodí. Velcí psi také často potřebují hodně pohybu. Zvažte tedy, jestli na to budete mít nejen čas, ale také energii. Jaké možnosti pro vycházky se psem vám vaše okolí nabízí? Můžete nechat někde psa volněji proběhnout? Nezapomeňte si také zjistit, jaké konkrétní vyhlášky a nařízení v okolí vašeho bydliště platí. V některých městských částech se psi venku mohou pohybovat pouze na vodítku či s náhubkem, bez ohledu na jejich velikost.


Přečtěte si také:
Náhubek pro psa – průvodce výběrem


​Co vše vzít v potaz před pořízením psa do bytu?

Otázek, které byste si měli před pořízením psa do bytu položit, je mnoho. Ze všeho nejdůležitější jsou ale tyto dvě: „Kolik času mohu psovi věnovat?“ a „Kolik peněz si mohu dovolit do psa investovat?“. Než se pustíte do vybírání vhodného plemene či konkrétního jedince, promyslete si důkladně možnosti, co vše můžete psovi „obětovat“. Pořízení psa je rozhodnutí na dlouhou dobu, v průměru se pejsci dožívají 10-15 let. A váš život se s příchodem nového člena domácnosti opravdu výrazně změní. Jste na takovou změnu připraveni? Pro někoho, kdo psa nikdy v životě neměl, může být těžké představit si, co vše to obnáší. V následujících odstavcích se proto podíváme na všechny aspekty, které byste měli vzít v potaz. Psi do bytu vám budou věrnými společníky a kamarády, je ale především na vás, zda i oni u vás doma budou spokojení.

Jací psi do bytu nepatří

​Nejdříve si odpovězte na následujících 7 otázek

Níže se budeme podrobněji věnovat všem rizikům, která se se psi do bytu pojí, a také ideálním vlastnostem, které by psi do bytu měli mít. Na začátku si ale musíte odpovědět na tyto otázky. Pomohou vám si lépe uvědomit, jaké máte možnosti a co vše můžete novému čtyřnohému členu domácnosti dopřát:

1. Kolik můžete pejskovi věnovat času?

Zamyslete se, jak vypadá váš každodenní život. Budete mít dost času na několik procházek denně? Pes by se měl venčit alespoň 4× za den. Ideálně hned ráno po probuzení, poté po příchodu z práce, večer a ještě jednou před tím, než půjdete spát. Z těchto čtyř procházek by alespoň jedna měla být opravdu dlouhá.

2. Kolik peněz na psa máte?

Psi do bytu nemusí být jen z malých či středních plemen. I velký pes může být v bytě šťastný. Je ale nutné si uvědomit, že čím větší pes, tím větší spotřeba krmiva. Psi bývají nemocní, musí se nechat očkovat a péče o ně není nejlevnější. Dalšími náklady jsou pak pravidelné a povinné příspěvky městu a také výbava a hračky pro psy něco stojí. Raději si dopředu spočítejte, kolik můžete do pejska investovat. Na zvážení je i pojištění psa, kde můžete ušetřit za nečekané výdaje u veterináře.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


3. Kolik vás v domácnosti bydlí?

Žijete sami, s partnerem, nebo dokonce s dětmi? Máte nějaká další domácí zvířata? Psi do bytu musí vycházet se všemi, kteří s nimi společné prostory obývají. Samozřejmě to neznamená, že pokud máte kočku, malé děti či partnera, který psa nechce, musíte se hned svého snu o čtyřnohém příteli vzdát. Pokud ale víte, že by mohlo dojít k nějakému problému s jiným členem domácnosti, zkuste mu předejít a přijít na řešení ještě před pořízením pejska.

4. Jak moc jste aktivní?

Stejně jako lidé také psi jsou různí co se jejich aktivity týče. Některá plemena dokáží už od mala proležet celé hodiny na gauči, jiná naopak milují pohyb. Pokud sami nejste aktivní a myslíte si, že vás aktivnější pes přiměje k pohybu, příliš na to nespoléhejte. Jestliže nebudete schopni psovi dopřát tolik pohybu, kolik potřebuje, můžete mu tím ublížit. A naopak, jestliže jste vášniví sportovci a budete se těmto aktivitám chtít věnovat i s pejskem, určitě si pořiďte takové plemeno, které s vámi dokáže držet krok.

5. Jak moc milujete úklid?

Psí chlupy, bez ohledu na to, jestli pocházejí z krátkosrstého či dlouhosrstého jedince, dokáží majitele bytu pěkně potrápit. Psi do bytu vždycky znamenají výrazný nárůst počtu hodin, které budete věnovat úklidu. Jestliže vám to nevadí, vybírejte plemeno dle libosti. Pokud ale úklidu moc neholdujete, poohlédněte se po takovém plemenu, které příliš nelíná a jehož chlupy se snadněji uklízí. Vezměte také v potaz, že úklid můžete výrazně usnadnit pořízením správných pomocníků. Zkuste proto navštívit například tyto recenze tyčových vysavačů.

6. Jak moc chcete o psa pečovat?

Někteří majitelé psů milují vyčesávání dlouhé srsti a zdobení svých psích miláčků. Dlouhá psí srst bude vždy vyžadovat náročnější péči a je nutné s tím dopředu počítat, abyste něco nezanedbávali. Chcete pejska také cvičit, plánujete s ním navštěvovat soutěže či účastnit se podobných akcí? Dopředu si důkladně promyslete své možnosti, abyste se netěšili na něco, co pak nebudete moci zvládnout.

7. Jak vypadá mé okolí?

Tato otázka se zaměřuje na to, jaké jsou vaše možnosti ve venčení či jaká je ve vašem okolí dostupná veterinární péče. Máte v docházkové vzdálenosti nějaký park, louku či pole, kde by mohl pejsek trávit aktivnější čas? Jak daleko je to z vašeho bydliště k veterináři? Psi do bytu často znamenají využívání prostředků hromadné dopravy. Předem se proto připravte na to, jak s pejskem budete cestovat.

Na co si dát pozor se psem v bytě

​Psi do bytu a rizika s nimi spojená

Psi do bytu, jsou-li správně vychovaní a naučení, by neměli být o nic náročnější, než psi žijící v domku se zahradou. Přesto je nutné počítat s některými rizikovými faktory. Připravte se na ně dopředu a uvidíte, že vám odpadne mnoho starostí.

Nedostatek pohybu a socializace

Každý pes se potřebuje socializovat, tedy poznávat svět okolo sebe. Se socializací mají problém také „zahradní“ psi, kteří žijí víceméně pouze na zahradě a jejichž majitelé je nevenčí. Psi ale potřebují poznávat nové věci a nové podněty. Psi do bytu mají často problém při venčení s tím, že je majitelé vezmou na procházku pouze okolo domu a hned zase zpátky. Psa byste měli ale alespoň jednou, ideálně však dvakrát denně brát na delší procházku. Je jasné, že nebudete každý den hledat jiné trasy. Ale čím déle s pejskem půjdete a čím zajímavější bude prostředí, tím spíše si v něm nějaký podnět najde. Je také dobré, aby pes poznával nové lidi, psy i jiná zvířata a naučil se s nimi vycházet.

Nedostatek klidu či přílišná samota

Někteří pejsci jsou samotáři a mají rádi klid a v příliš hlučném prostředí se cítí nesví. Mnohem častějším problémem, kterým psi do bytu trpí, je ale nadměrná samota. Psi jsou společenští tvorové a zejména dlouhodobá nepřítomnost majitelů jim opravdu nesvědčí. Někteří vydrží sami doma déle, zatímco jiní bez svých páníčků neskutečně trpí. A svou frustraci pak mohou dávat najevo například ničením zařízení v bytě či vytím, které může obtěžovat vaše sousedy. Ujasněte si tedy předem, kolik času vašemu novému psovi budete moci věnovat. Pokud víte, že budete muset pejska přes den nechávat na nějakou dobu doma samotného, zvykejte ho na své odchody již od mala. Většina pejsků si na samotu dokáže zvyknout a i během nepřítomnosti majitele v bytu nic neponičí. Jestliže se váš pes ale chová stále destruktivně, může se jednat o tzv. separační úzkost, kterou je nutné konzultovat s veterinářem či odborníkem na psí chování.

Nevhodné chování během vaší nepřítomnosti

Jestliže si pořizujete štěně, je nutné počítat s tím, že bude chvilku trvat, než se naučí vykonávat potřebu venku. Psi jsou ale od přírody čistotní a jakmile se to naučí, doma už vám loužičku ani jiný dáreček nechávat nebudou. Pokud ano, jedná se o signál nějakého problému, váš pes vám tím sděluje, že se mu něco nelíbí. Můžete se také setkat s tím, že po návratu z práce na vás budou čekat rozkousané či rozdrápané kousky nábytku. Opět se může jednat o projevy separační úzkosti. Může ale také jít pouze o nedostatek jiných podnětů. Pořiďte pejskovi dostatek žvýkacích hraček a pečujte správně o jeho drápky. Někteří, zejména velcí psi, mohou být v menším bytě poněkud nemotorní. Jestliže často nacházíte shozené či rozbité předměty, je nutné byt předělat tak, aby pejsek nic neohrožoval a nic neohrožovalo ani jeho. Přečtěte si více o tom, jak zvládá pes samotu doma.

Nejlepší psi do bytu

Alergie

Alergie na psí chlupy je ve skutečnosti alergií na bílkoviny, které mají pejsci na kůži, v moči či ve svých slinách. Přesto v případě, že je někdo z domácnosti alergický, pořízení krátkosrstého či dokonce bezsrstého plemene může projevy alergie výrazně zmírnit. Plemena s krátkou srstí totiž vyžadují méně péče a alergický jedinec tak nemusí se zvířetem přicházet tolik do kontaktu. Určitě by se měl zcela vyhnout psím slinám a po každém kontaktu se psem je důležitá dostatečná hygiena rukou. V domácnosti obývané alergiky na psi je důležité, aby psi nesměli do místnosti, kde se spí, a ideální je, pokud v bytě nejsou žádné koberce. Psí chlupy se v nich totiž snadno zachytí, ale dostat je z nich ven je už těžší. Někteří alergici mají projevy jen mírné, pro někoho může být alergická reakce vážnější. Stává se také, že časem alergie slábne, spoléhat se na to ale nelze.

Špatná teplota vzduchu

S psí srstí se pojí ještě jedno riziko, a tou je podchlazení či přehřátí. Mějte na paměti, že psi do bytu s krátkou či žádnou srstí budou vyžadovat spíše větší vytopení domácnosti. Zejména v zimě proto psa hlídejte, zda mu není chladno. U dlouhosrstých plemen je problém opačný. Tato plemena nesnesou vysoké teploty a na velké vytápění v zimě proto raději zapomeňte.

Obtěžování okolí

Psi v bytě nemají vliv jen na členy své domácnosti, ale i na další obyvatele. Problémem můžou být zejména projevy separační úzkosti jako je štěkání či vytí. Jsou plemena, která mají tendence být hlučnější, celkově více štěkat nebo kňučet. Do paneláku je tedy lepší se poohlédnou po takových, která jsou spíše klidná a tichá. Štěkání, vytí či kňučení během vaší nepřítomnosti je něco, co byste měli být schopní svého pejska odnaučit. Přesto se může stát, že u hlučnějších plemen bude tento výcvik náročnější a bude trvat déle. Jestliže je to i váš případ, zkuste obejít sousedy a poprosit je o shovívavost. Poproste je také, zda by vám neřekli, pokud se pes v době, kdy jste nebyli doma, choval hlučně. Samozřejmostí je pak dodržování veškerých nařízení a předpisů, a to zejména při venčení. Povinnost uklízení psích exkrementů asi ani nemusíme zmiňovat.

Konflikt s ostatními členy domácnosti

Při pořízení psa do bytu je nutné brát v potaz všechny obyvatele domácnosti. Kolik lidí v bytě je? Máte doma malé děti? Máte jiná domácí zvířata? S rozhodnutím o pořízení psa by měli souhlasit všichni členové domácnosti. Pokud bude mít s pejskem někdo problém, můžete mít v budoucnu nemalé starosti. Ne každý pes má rád malé děti, někteří dávají přednost klidu a neradi si hrají nebo se nechávají tahat. Jsou však plemena, která se k dětem báječně hodí a z kterých jsou skvělí ochranáři. Máte-li doma ještě jiné zvíře, zamyslete se nad tím, jak bude s vaším novým pejskem vycházet. Sice nikdy nelze dopředu říci, jestli spolu budou například kočka a pes žít v klidu, nebo se budou neustále prát. Některá plemena ale s druhými zvířaty vycházejí lépe než jiná. Abyste se do budoucna vyhnuli nepříjemným konfliktům, je dobré vzít i tyto aspekty v potaz.

Pes v bytě

​Nejdůležitější jsou potřeby, jaké psi do bytu mají

Je jasné, že si lidé svého nového psa vybírají podle různých kritérií. Není nic špatného na tom, pokud chcete čistokrevné plemeno, které se vám nejvíce líbí. Je ale důležité dbát na potřeby psa mnohem více než na vzhled. Jestliže totiž nebudete schopní dát pejskovi vše, co potřebuje, riskujete méně i více závažné problémy. Pes, jehož potřeby nejsou naplněny, může mít výrazné problémy s chováním. Může být neovladatelný, neposlušný, chovat se destruktivně a ničit vše, na co přijde. Takoví psi mohou být také agresivní a nebezpeční sobě i svému okolí. A to i psi, jejichž plemeno je jinak velmi mírumilovné a vychované. To, jaký váš pes bude, nezáleží ani tak na jeho plemeni jako spíše na tom, jak se o něj budete starat a jak jej vychováte. Máte-li své oblíbené plemeno, ale víte, že mu nemůžete vytvořit prostředí, jaké potřebuje, nebo se o něj starat tak, jak vyžaduje, nepořizujte si ho.

​Psi do bytu – jak je správně chovat?

Bez ohledu na jeho velikost, každý pes by měl být správně vychovaný. Výcvik psa nepodceňujte ani v případě, že máte opravdu malé plemeno. I ti nejmenší psíci dokáží být nebezpeční – sobě i svému okolí. Každý pejsek by měl být schopen zvládat základní povely, tedy měl by přijít, když ho zavoláte, zastavit se na váš pokyn, měl by vám chodit vzorně u nohy a netahat na vodítku, měl by znát příkazy pro pochvalu i pro zákaz. Psi do bytu si musí většinou umět zvyknout na to, že budou přes den i několik hodin sami. Zvykejte je na samotu již od malička, abyste měli jistotu, že nebudou výt nebo ničit nábytek během vaší nepřítomnosti. Někteří majitelé pořizují svým psům klece či kotce, do kterých je zavírají. Klec je pro pejska jeho útočištěm a pelíškem, nechodí do ní za trest, ale naopak, aby se schoval před okolím a měl svůj klid.


Přečtěte si také:
Jak cvičit psa základním povelům a poslušnosti?


​Nejste si jistí, že to zvládnete? Vyzkoušejte dočasnou péči!

Útulky nabízí případným zájemcům různé formy dočasné péče. Některé shání dočasný domov pro pejsky, o které se nemohou sami starat, například štěňata či nemocné psy. Útulek v takovém případě hradí dočasnému majiteli veškeré výdaje. Pejsci se pak vrací zpět do útulku, případně si může dočasný majitel zažádat o jejich adopci. Některé útulky zase nabízejí tzv. náhradní péči. Jde o poskytnutí domova pejskům, kteří byli nalezeni a kteří jsou po dobu 4 měsíců v ochranné lhůtě. Během této doby se o pejska může přihlásit původní majitel. Náklady v náhradní péči útulek nehradí, ale v případě, že se najde původní majitel, ten tyto náklady zaplatí. Pokud se nenajde, zůstane pejsek u vás. Některé útulky dále umožňují starat se o vybraného pejska u nich. Psa krmíte jen vy, venčíte ho, uklízíte mu kotec a občas si ho můžete brát i domů. Vyzkoušíte si tak, zda vše zvládáte a jak vám to vyhovuje.

Velcí psi do bytu

​Na co si dát pozor při koupi psa?

Bez ohledu na to, jestli hledáte psa do bytu či do rodinného domu, máme pro vás pár základních tipů, podle čeho psa vybírat. Doporučujeme si vzít pejska buď z útulku, nebo přímo od registrovaného chovatele. Těm, kteří nabízejí štěňata bez jakýchkoliv dokladů, se rozhodně vyhněte. Nikdy totiž nevíte, co kupujete. U pejsků z útulku sice nemusí být znám jeho původ a plemeno. Pracovníci ale mají většinou o svých svěřencích dostatek informací a určitě vám poradí, jaký pejsek splňuje ty vlastnosti, které hledáte. Pokud chcete čistokrevného pejska, je nejlepší domluvit se přímo s chovatelem na návštěvě. Nejen podívat se, v jakých podmínkách jsou psi chovaní a jaká péče je jim zajištěna, od chovatele navíc získáte také ty nejlepší informace o vámi vybraném plemenu. Chovatel vám nejlépe poradí, jak náročné je dané plemeno na péči a co potřebuje. Nezapomeňte také, že štěně od chovatele musí být vždy očipované.

​Pozor na dědičné nemoci u některých plemen

Než začnete hledat chovné stanice, zvažte všechna pro a proti vámi vybraného plemene. V současné době jsou bohužel některá plemena přešlechtěná a pejsci se během života potýkají s různými zdravotními problémy. Nikdy samozřejmě nelze se 100% jistotou říci, že váš pejsek bude mít právě takové a takové nemoci, nebo naopak že se jemu nemůže nic stát. Je ale dobré si dopředu zjistit veškeré možné informace a ideálně se poradit také s veterinářem či odborníkem na dané plemeno. U nás se například velké oblibě těší tzv. krátkohlavá (brachycefalická) plemena jako jsou mops, anglický buldok, shi-tzu, bostonský teriér nebo francouzský buldoček. Právě tato plemena jsou vzhledem ke své velikosti a mírumilovné povaze ideální psi do bytu. Bohužel ale kvůli přešlechtění, zploštěnému nosu a tvaru hlavy jsou tito psíci velmi náchylní k dýchacím dysfunkcím. Předem tedy zvažte i tyto aspekty pořízení nového psa do bytu.

​Nejvhodnější psi do bytu

Jak už jsme zmínili výše, nelze jednoznačně říci, jaký pes bude nejvhodnější do vašeho bytu. Záleží na mnoha okolnostech a je také dobré si uvědomit, že ani výběr ideálního plemene vám nezajistí, že váš pes bude přesně takový. Ne každý pes musí disponovat vlastnostmi, které jsou pro jeho plemeno typické. Nikdy dopředu nevíte, jaký bude zrovna váš pes. Počítejte pro jistotu tedy i s tím a zkuste se připravit na to, že místo klidného peciválka si domů přivedete temperamentního rošťáka. A zároveň nespoléhejte ani na to, že se u psa některé vlastnosti, které se vám nelíbí, nerozvinou. Jestliže už víte, co vše zvládnete a co od nového pejska očekáváte, máme pro vás seznam plemen, z kterých jsou vzhledem k jejich typickým vlastnostem úžasní psi do bytu. Jestliže si vyberete plemeno, které vám nejvíce vyhovuje, doporučujeme si o něm dále nastudovat více informací a co nejlépe se s ním seznámit.

Vhodná psí plemena do bytu

Malí psi do bytu

Malá plemena jsou jako stvořená k tomu být psi do bytu. Je u nich ale velmi důležitá opatrnost. Psi jsou nejen malí, ale také křehcí. Přišlápnutí, přivření nebo přiskřípnutí pro ně může být až fatální. U některých menších plemen se také nedejte zmýlit vzhledem. Ne všichni malí psi do bytu jsou totiž klidné povahy a někteří vyžadují opravdu hodně pohybu.

  • Čínsky chocholatý pes
  • Čivava
  • Jezevčík
  • Jorkšírský teriér
  • Lhasa Apso
  • Maltézský psík
  • Mexický naháč
  • Mops
  • Norfolský teriér
  • Papillon
  • Pekingský palácový psík
  • Peruánský naháč
  • Pomeranian
  • Pražský krysařík
  • Shi-tzu
  • Trpasličí pinč

Větší psi do bytu

I větší plemena mohou být v bytě spokojená. U nich je však důležité, aby byla spíše klidnější a dobře vychovatelná. Počítejte také s tím, že větší plemena obecně vyžadují více pohybu.

  • Afghánský chrt
  • Baset
  • Border kolie
  • Bostonský teriér
  • Boxer
  • Entlebušský salašnický pes
  • Irský vodní španěl
  • Kolie
  • Labrador
  • Německá doga
  • Německý ohař
  • Portugalský vodní pes
  • Pudl
  • Retrívr
  • Rhodéský ridgeback
  • Shiba-Inu
  • Toler
  • Whippet

Přečtěte si také:
Děti a pes: 7 nejlepších psích plemen k dětem a kterým se raději vyhnout


Psi do bytu vhodní k dětem

Jsou plemena, která jsou k dětem opravdu vhodná. S dětmi dobře vycházejí a nechávají si toho od nich mnoho líbit. Chovají se k nim ochranářsky a stanou se jejich nejlepším přítelem.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bišonek
  • Bulldog
  • Čivava
  • Entlebušský salašnický pes
  • Francouzský buldoček
  • Irský vodní španěl
  • Jack Russel teriér
  • Kavalír King Charles španěl
  • Lhasa Apso
  • Maltézský psík
  • Mops
  • Norfolský teriér
  • Papillon
  • Pekingský palácový psík
  • Peruánský naháč
  • Pomeranian
  • Portugalský vodní pes
  • Pudl
  • Shi-tzu
  • Skotský teriér
  • Špic
  • Toler
  • West Highland White teriér

Psi do bytu s jinými domácími zvířaty

U psů může nejčastěji docházet ke konfliktu s kočkami. Většinou si na sebe zvířata po čase zvyknou, najdete ale plemena, která jsou ke kočkám obecně vstřícnější.

  • Bišonek
  • Bostonský teriér
  • Francouzský buldoček
  • Havanský psík
  • Pomeranian

Psi do bytu vhodní pro alergiky

Pro alergiky jsou ideální psi s krátkou či žádnou srstí, kteří nevyžadují tolik péče a kteří nelínají nebo línají jen opravdu málo.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bišonek
  • Čínský chocholatý pes
  • Havanský psík
  • Irský vodní španěl
  • Italský chrtík
  • Knírač
  • Maltézský psík
  • Mexický naháč
  • Peruánský naháč
  • Portugalský vodní pes
  • Pudl
  • Shi-tzu

Psi do bytu nenároční na péči

Jestliže víte, že nemáte příliš času nebo energie se o psa starat, vybírejte z nenáročných plemen, která toho od vás nebudou tolik požadovat.

  • Bišonek
  • Čínsky chocholatý pes
  • Čivava
  • Francouzský buldoček
  • Jezevčík
  • Mops
  • Shi-tzu

Klidní a tiší psi do bytu

Jsou plemena, která mají tendence se téměř nebo jen minimálně projevovat a z kterých jsou ideální psí společníci zejména do bytu v panelovém domě, kde jsou zvláště tenké stěny.

  • Basenji
  • Baset
  • Buldok
  • Francouzský buldoček
  • Mops

Aktivnější psi do bytu

Ať už jste sportovec nebo milujete dlouhé procházky, aktivní pes vám bude báječným společníkem. Pro své aktivity si vybírejte opravdu taková plemena, která mají pohyb ráda a která při nadměrných aktivitách nebudou trpět.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bígl
  • Bišonek
  • Border kolie
  • Dalmatin
  • Chrt
  • Jack Russel teriér
  • Kavalír King Charles španěl
  • Labrador
  • Německý ovčák
  • Norfolský teriér
  • Ohař
  • Papillon
  • Pomeranian
  • Retrívr
  • Rhodéský ridgeback
  • Shiba-Inu
  • Toler
  • Whippet

Nejčastější otázky okolo psů v bytech

Kteří psi jsou vhodní k dětem?

Budete se divit, ale jsou to Americký bezsrstý teriér, Basenji, Bišonek, Bulldog.

Jakého psa do bytu pro alergika?

Pro alergiky jsou ideální psi s krátkou či žádnou srstí, kteří nevyžadují tolik péče a kteří nelínají nebo línají jen opravdu málo. Jsou to například Americký bezsrstý teriér, Basenji, Bišonek, Čínský chocholatý pes

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *