| |

Jak zbavit psa a kočku blech

zbavení psa a kočky blech

Zjištění, že má váš domácí mazlíček blechy, nebývá zrovna příjemné. Zbavit se jich může být poměrně obtížné, nicméně tomuto problému se už dnes dá účinně předcházet. Existuje totiž množství různých přípravků a pomůcek, které vaše psy a kočky ochrání před těmito krvelačnými parazity a ušetří vám práci s jejich likvidací. Jak vlastně poznáme samotnou blechu, jak napadení předcházet a jak se blech zbavit, když už vaše zvíře blechy má? To se dozvíte v tomto článku a návodu.

zbavení psa a kočky blech

Jak poznat blechu?

Domácí zvířata nejčastěji napadá blecha obecná, blecha psí a blecha kočičí. Jedná se o bezkřídlý hmyz se zploštělým tělem a silnými zadními končetinami, díky kterým doskočí na své poměry velmi daleko. Skokem se přemísťuje z hostitele na hostitele, takže stačí, aby se váš pes či kočka pouze přiblížil k jinému napadenému zvířeti a blecha se jim velmi snadno dostane do kožichu.

Blechy se živí krví živočichů, tudíž svým bodavě sacím ústním ústrojím nabodnou pokožku napadeného zvířete a sají krev. Po vpichu pak na kůži zůstávají červené boláky, které svědí a nápadně připomínají štípance od komárů. Zablešené zvíře se neustále škrábe, je nervózní a může být i unavené až apatické. Díky neustálému škrábání se mohou vpichy od blech zanítit a v těchto místech může začít silně pelichat srst.

POZOR

Problémům je nejlepší předcházet. Jak? V našem testu jsme porovnali nejlepší produkty proti blechám a klíšťatům.

Životní cyklus blechy

Blechy patří do skupiny hmyzu s proměnou dokonalou. To znamená, že prochází všemi stádii od vajíčka až po dospělce. Pohlaví jsou odlišena, samečci a samičky se tedy páří spolu, a to přímo v kožichu zvířat.

  • Vajíčka klade samička přímo do srsti psa nebo kočky. Po nakladení oplodněná vajíčka osychají a opadávají. Některá zůstanou v kožichu zvířete, jiná se díky opadu efektivně přenesou na jiné hostitele.
  • Z vajíček se po několika dnech líhnou larvy. Ty mají pouze kousací ústrojí a neživí se krví, nýbrž zbytky kůže hostitele nebo výkaly dospělých blech. Larvy se během svého vývoje třikrát svléknou. Tento vývoj trvá pouhých pár dní a po třetím svlečení je zakončen zakuklením.
  • Z kokonu se líhnou dospělci. Metamorfóza může trvat různou dobu, záleží na tom, zda je kukla ve správných podmínkách. Dospělci již mají typický vzhled blechy se skákavými končetinami a plochým tělem zrzavé až hnědavé barvy. Živí se krví, které za den spořádají až 15x více, než samy váží.

Rozdíly v přípravcích na blechy

Přípravky proti blechám se liší zejména v tom, že zatímco jedny tyto parazity pouze odpuzují a jsou prevencí proti napadení blechami, druhé již řeší vzniklý problém a úspěšně hubí vajíčka, larvy i dospělce blech. Samozřejmě je v první řadě nutné blechám předcházet, a proto by vás výrobky pro preventivní použití neměly minout.

Nejlepší přípravky na blechy

Všechny přípravky proti těmto kožním parazitům by měly obsahovat účinné látky, které působí odpudivě, nebo je spolehlivě zničí. Při výběru se tedy zaměřte na to, aby byla na etiketě výrobku uvedena některá z látek jako je fipronil, flumethrin, propoxur, geraniol nebo imidacloprid, který je v poslední době nejvíce využívaný. Pozor si dejte na permethrin, který se může nacházet třeba v antiparazitních obojcích pro psy, nicméně pro kočky může být toxický a způsobit jim zdravotní problémy. Mezi ty nejlepší patří následující přípravky.

TIP

V našem článku se dočtete, proč koupit obojek proti blechám.

Obojky proti blechám, pipety – spot on

V obou případech se jedná o výrobky k prevenci před napadením blechami.

Antiparazitní obojky se umístí na krk zvířete a jsou účinné nejen proti blechám, ale i proti klíšťatům. Tyto obojky zpravidla vydrží několik měsíců a v případě, že potřebujete zvíře třeba vykoupat, můžete je jednoduše sundat. Účinkují nejen proti dospělým blechám, ale i proti jejich nižším vývojovým stádiím.

Spot on jsou antiparazitika olejovité konzistence umístěná v malé ampulce. Ta se nakape kočce nebo psovi mezi lopatky. Postup je jednoduchý: rozhrňte srst a aplikujte přípravek přímo na kůži na jedno místo. V žádném případě nevmasírovávejte, protože kontaminování vlastních rukou je nežádoucí. Účinkují kratší dobu, proto je nutné aplikaci opakovat několikrát ročně, a také po každém koupání vašeho domácího mazlíčka.

Šampony na blechy

Šampony proti blechám působí nejen odpudivě, ale také je zabíjejí. Pokud zjistíte, že je váš pes nebo kočka již zablešený, neodkladně jim takovým šamponem umyjte kožich, a to i několikrát po sobě, abyste se zbavili všech blech v různých fázích vývoje. Pozor na přírodní přípravky, jsou sice šetrnější k pokožce i přírodě, nicméně nejsou tak účinné, jako klasické šampony. Jako prevence ale mnohdy postačí.

Repelentní spreje

I tyto přípravky působí spíše preventivně. Zvíře jednoduše celé nastříkejte sprejem, vyhněte se samozřejmě očím a sliznicím. Aplikaci budete muset opakovat častěji.

Pudr proti blechám pro psy a kočky

Repelentní pudr proti blechám se nanáší přímo na srst a je třeba ho vetřít, aby se dostal až k pokožce. Aplikace se musí opakovat i dvakrát týdně a většina těchto produktů je na přírodní bázi. Fungují pouze jako prevence a pokud jsou již blechy v kožichu přítomny, nezahubí je.

Jak postupovat při zbavování blech?

1. Začněte odblešením zvířete

Pokud zjistíte, že má váš pes nebo kočka blechy, neodkladně začněte s odblešováním. K tomu použijte šampon proti blechám a speciální hřebínek s hustými zuby, kterým mrtvý hmyz ze srsti vyčešete.

Po umytí a vyčesání aplikujte ještě sprej nebo spot-on, musí se však jednat o přípravek, který neslouží pouze k prevenci, ale likviduje i blechy ve všech stádiích vývoje.

2. Nezapomeňte zbavit blech i okolí

Jak už bylo řečeno, vajíčka blech po zaschnutí opadávají z kožichu psa či kočky do okolí a přenášejí se na jiné hostitele i tímto způsobem. Proto je nutné provést i dezinsekci vašeho bytu. Všechny tkaniny, deky, polštáře a podobně vyperte na co nejvyšší stupeň a pokud je to možné, tak je i přežehlete. Koberce důkladně vysajte, případně vyčistěte. Kromě látek musíte vyčistit i pevné plochy. Ty pečlivě omyjte horkou octovou vodou a k vystříkání rohů a různých skulin použijte insekticidní postřikový přípravek na prostředí, který není pro vaši kočku nebo psa jedovatý. Úklid po 3-4 týdnech zopakujte.


​TOP 5 obojků proti blechám pro psy

Trixie antiparazitní bylinný obojekTrixie antiparazitní bylinný obojek
Voňavý bylinný obojek, který psy chrání proti blechám, klíšťatům a také dalším parazitům. Délka obojku je nastavitelná, obojek by měl psovi přiléhat ke krku a zbytek odstřihněte.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Bio Band Veto Shield
Beaphar Bio Band Veto Shield
Přírodní repelentní obojek proti otravnému hmyzu s obsahem vysoce účinné esence nimby a voňavých éterických olejů. Účinné látky proniknou na kůži a do kožichu. S příjemnou vůní pro psa i člověka.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní obojek KILTIXAntiparazitní obojek KILTIX
Obojek Kiltix s účinností až 7 měsíců je vhodný pro psi od 3 měsíců věku a pro malá, střední i velká plemena. Obojek je nabízen ve 3 různých velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Obojek Foresto antiparazitníObojek Foresto antiparazitní
Repelentní antiparazitní obojek škůdce nejen hubí, ale také odpuzuje. Obojek tedy funguje jako léčba i jako účinná ochrana před onemocněními, která mohou nebezpeční parazité přenášet.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo medikovaný obojekBolfo medikovaný obojek
Obojek poskytující psům dlouhodobou a účinnou ochranu před parazity. Je vhodný pro psy od 3 měsíců věku a je nabízený ve dvou různých velikostech, takže jej přizpůsobíte svému psu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

TOP 5 obojků proti blechám pro kočky

BEAPHAR CatShieldBEAPHAR CatShield
Antiparazitní obojek pro kočky CatShield slouží jako účinná likvidace parazitů. Poskytuje také dlouhodobou ochranu před jejich napadením. Vhodný pro kočky od 6 měsíců věku, účinkuje 4-8 měsíců.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Trixie bylinný obojekTrixie bylinný obojek
Bylinný obojek s esenciálními oleji a příjemnou vůní poskytuje kočkám přírodní ochranu před otravným hmyzem trvající až 8 týdnů. Obojek je vhodný i pro koťata a má nastavitelnou délku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Max Herba Cat & DogMax Herba Cat & Dog
Obojek s profylaktickými účinky chrání kočky před vnějšími ektoparazity. Je určený pro kočky všech věkových kategorií a je bezpečný také pro lidi. Je navíc vodě odolný a vydává příjemnou vůni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Foresto obojek s akaricidním účinkemForesto obojek s akaricidním účinkem
Antiparazitní obojek vhodný pro kočky starší 10 týdnů je určený jako ochrana před parazity. Doporučuje se nasadit ještě před sezónou. Velikost lze přizpůsobit a obojek je také vybavený bezpečnostním zámkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo antiparazitní obojekBolfo antiparazitní obojek
Antiparazitní obojek pro kočky od 3 měsíců věku s účinností proti klíšťatům 10 týdnů a proti blechám až 4 měsíce obsahuje účinnou látku propoxurum a je vodě odolný. Délka obojku: 38 cm.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 spot-on pipet proti blechám pro psy

Beaphar Line-on IMMO ShieldBeaphar Line-on IMMO Shield
Roztok v pipetách, který fyzikální cestou imobilizuje parazity, je určený pro psy o hmotnosti 15-30 kg. Balení obsahuje 3 pipety a každá z nich je účinná po dobu 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FIPRON pro psy SPOT-ONFIPRON pro psy SPOT-ON
Antiparazitární přípravek proti otravným škůdcům je určený pro psy starší 8 týdnů a vážící více než 2 kg. Přípravek se aplikuje na kůži a je nutné zajistit, aby místo s roztokem pes neolizoval.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BAYER ADVANTIX Spot on pro psyBAYER ADVANTIX Spot on pro psy
Advantix spot-on pipety jsou určené pro psy od 4 do 10 kg i pro štěňata starší 8 týdnů (ale s hmotností větší než 1,5 kg). Balení obsahuje 4 pipety, každá je účinná až 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Spot On kapky pro malé psyBeaphar Spot On kapky pro malé psy
Účinný přípravek, který psovi zajistí okamžitou ochranu před parazity a obtížným hmyzem. Určený pro malé psy do 15 kg, které ochrání po dobu až 12 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline TRI-ACTFrontline TRI-ACT
Roztok poskytující ochranu pro blechám, klíšťatům i létajícímu hmyzu. Přípravek škůdce odpuzuje a v případě napadnutí také účinně eliminuje. Lze použít jako prevenci i léčbu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 spot-on pipet proti blechám pro kočky

BAYER Advantage pro kočkyBAYER Advantage pro kočky
Roztok vhodný pro kočky starší 8 týdnů, lze použít i pro březí či kojící kočky. Slouží jako prevence a také léčba při napadení parazity. Chrání zhruba 3-4 týdny, stačí aplikovat jednou za měsíc.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočkyFREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočky
Účinný prostředek proti ektoparazitům, který se velmi jednoduše a pohodlně aplikuje. Je založen na působení složek přírodního původu a obsahuje éterické oleje či vitamíny. Vyživuje, regeneruje, zvlhčuje a vyhlazuje srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočkyAntiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočky
Pomocník v boji proti blechám ve všech vývojových stádiích, klíšťatům i všenkám. Dospělé parazity zabíjí do 24-48 hodin po aplikaci a obsahuje také regulátor růstu hmyzu snižující produkci vajíček.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BEAPHAR Line-on IMMO Shield kočkaBEAPHAR Line-on IMMO Shield kočka
Roztok imobilizující parazity díky silikonovému oleji, který na hmyzu vytváří povrchovou vrstvu, která zamezí jejich pohybu. Je účinný na všechna vývojová stadia blech. Balení obsahuje 3 pipety, každá působí 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočkyARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočky
Antiparazitický roztok určený jako ochrana proti klíšťatům i blechám pro kočky. Roztok obsahuje přírodní látku pyrethrum, která poskytuje účinnou ochranu po dobu až 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů proti blechám pro psy

Šampon Rival antiparazitníŠampon Rival antiparazitní
Šampon s antiparazitní složkou a také repelentními účinky je 100% účinný a všechny parazity ve všech jejich vývojových stádiích okamžitě zahubí. Repelentní účinek trvá alespoň 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PROFICARE šampon s Tea TreePROFICARE šampon s Tea Tree
Antiparazitní šampon určený pro pravidelnou péči, který psa účinně a dlouhodobě ochrání před zevními parazity. Obsažené látky hmyz odpuzují a zároveň jej pomáhají také hubit.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Luna Lupis ParasiteX ShampooLuna Lupis ParasiteX Shampoo
Účinná ochrana před otravnými parazity se speciální kombinací éterických olejů, která je přizpůsobená přirozené hodnotě pH pokožky psa. Šampon je vhodný i pro štěňata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ProactiVet Derma šampon AntiparazitProactiVet Derma šampon Antiparazit
Šampin, který okamžitě zabíjí blechy, klíšťata i vši, a to ve všech vývojových fázích. Funguje ale také jako odpuzovač a kůži po aplikaci regeneruje a srst vyživuje. Kožich psa je zdravý i voňavý.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARPALIT kondicionér z čajovníkuARPALIT kondicionér z čajovníku
Kondicionér určený k ošetření srsti po umytí šampónem. Vhodný pro štěňata i starší psy s příznivým účinkem na zdraví a vzhled srsti. Kondicionér obsahuje olivový olej, elastin a vitamíny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů proti blechám pro kočky

Antiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočkyAntiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočky
Netoxický šampon, který má repelentní účinky až po dobu alespoň 4 týdnů. Je účinný vůči všem vývojovým stádiím ektoparazitů, příjemně voní zvířatům i lidem a obsahuje přírodní tea tree olej.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon BEAPHAR Cat IMMO ShieldŠampon BEAPHAR Cat IMMO Shield
Šampon pro kočky s obsahem silikonového oleje, který funguje jako imobilizátor. Olej obalí veškeré parazity a zamezí jejich pohybu i rozmnožování. Je účinný na všechna vývojová stádia.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktemŠampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktem
Šampon obsahující přírodní látky, které pomáhají v boji proti parazitům a zlepšují také zdraví a kvalitu kočičí kůže i srsti. Složený z vitamínů, bambusového extraktu, elastinu a také olivového oleje.
Přejít do obchodu
Menforsan přírodní repelentní šampon pro kočkyMenforsan přírodní repelentní šampon pro kočky
Repelent ve formě šamponu s obsahem přírodních výtažků je určen pro kočky jako ochrana před různými parazity. Příjemně voní zvířatům i lidem a poskytuje dlouhodobou a účinnou ochranu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkemŠampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkem
Účinný šampon se silikonovým olejem a několika dalšími přírodními oleji pomáhá omezit pohyblivost parazitů v srsti a na kůži kočky. Díky tomu lze parazity snadno odstranit. Šampon příjemně voní, vyživuje srst a působí antistaticky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 4 spreje a pudry proti blechám pro psy

Max Herba Spray Dog & CatMax Herba Spray Dog & Cat
Repelentní protizápachový sprej vhodný pro psy všech plemen i věkových kategorií je bezpečný pro zvířata i lidi a po aplikaci voní příjemnou citrusovou vůní.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejemPESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejem
Pudr s pelargónovým olejem, který má antiseptické a ošetřující vlastnosti a který kůži i srst uzdraví a také rozzáří. Pudr příjemně voní a chrání psa před otravným hmyzem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Ochrana před napadením parazitů jako jsou klíšťata, blechy i vši ve formě roztoku. Díky obsažené účinné látce jsou všichni škůdci do 24-48 hodin účinně zahubeni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní sprej pro psy FyprystAntiparazitní sprej pro psy Fypryst
Sprej pro případ napadení parazitem se používá také jako součást léčby při alergické reakci na kousnutí. Účinek proti napadení novými parazity může trvat až 4 týdny po aplikaci.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 sprejů a pudrů proti blechám pro kočky

Effipro SprayEffipro Spray
Sprej s insekticidním a akaricidním účinkem hubí parazitický hmyz a roztoče. Účinně chrání kočky před klíšťaty, blechami i všenkami. Snadno a rychle se aplikuje a účinkuje téměř okamžitě.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo sprej insekticidníBolfo sprej insekticidní
Sprej určený k hubení ektoparazitů jako jsou blechy, klíšťata, vši i všenky obsahuje účinnou látku propoxurum. Je určený k vnějšímu použití a je nutné zabránit kontaktu s ústní dutinou či očima kočky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Roztok s účinnou látkou určený kočkám jako ochrana a hubící nástroj ektoparazitů. Účinné vyhubení otravných parazitů již do 24-48 hodin. Na výběr je ze dvou velikostí: 100 ml a 250 ml.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PREDATOR Animals repelentPREDATOR Animals repelent
Účinný a zároveň bezpečný repelent, který poskytuje opravdu dlouhodobou ochranu. Odpuzuje lezoucí i létající hmyz a v případě napadení je také zlikviduje.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatůmBeaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatům
Sprej s přírodní recepturou slouží jako ochrana proti klíšťatům i blechám. Poskytuje ochranu okamžitě a díky šetrnému složení jej zle používat dlouhodobě. Je určený pro zvířata od 12 týdnů a pečuje také o srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 3 prostředky proti blechám do domácnosti

Beaphar Shield Classic SprayBeaphar Shield Classic Spray
Sprej určený k likvidaci létajícího a lezoucího hmyzu v domácnostech i komerčních prostorách. Působí velmi rychle a je účinný i v nízkých dávkách. Stačí aplikovat po dobu 2 sekund.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Insekticidní postřikový přípravek Bio KillInsekticidní postřikový přípravek Bio Kill
Přípravek účinný proti všem druhům hmyzu včetně jejich zárodků. Má dlouhodobý účinek, je zcel bez zápachu a naprosto neškodný pro člověka i teplokrevné živočichy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo Spray antiparazitníBolfo Spray antiparazitní
Účinná ochrana před parazity a hubící sprej v jednom. Manipulace se sprejem je velmi jednoduchá a přípravek účinkuje ihned po aplikaci. Je určený pro plošný postřik všech možných zasažených míst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 doplňkových produktů proti blechám

Arpalit elektronický repelentArpalit elektronický repelent
Repelent vhodný pro psy a kočky všech velikostí i věkových kategorií. Obsahuje mikročip vydávající ultrazvukové impulzy, které zvířata ani člověk neslyší, ale které účinně odpuzují parazity v okruhu 3 metrů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Vesta Scruffs Insect Shield VestVesta Scruffs Insect Shield Vest
Speciální vesta ze syntetické látky, která poskytuje neviditelnou, ale vysoce účinnou ochranu před škůdci. Vesta je lehká a pro zvíře pohodlná, je možné ji prát či používat v kombinaci s jiným antiparazitním přípravkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
SKUDO Pet Dog ultrazvukový přístrojSKUDO Pet Dog ultrazvukový přístroj
Přístroj vydávající impulz o frekvenci 40 kHz, který má dosah 2-3 metry a který nijak neruší psa, kočku ani člověka. Přístroj má lithiovou baterii a vydrží v nepřetržitém provozu 10-12 měsíců.
Přejít do obchodu
Tickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea RepellerTickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea Repeller
Účinná ochrana proti klíšťatům či blechám v podobě miniaturního odpuzovače, který vydává ultrazvukové pulzy. Ty odpuzují parazity a zároveň narušují jejich orientaci. Pulzy nejsou nebezpečné pro lidi ani zvířata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
TRIXIE hřeben proti blechámTRIXIE hřeben proti blechám
Velice jemný hřebínek, který slouží k vyčesávání blech ve všech vývojových stádiích ze srsti zvířat. Je dlouhý 15 cm a velmi pohodlně se drží, takže je práce s ním opravdu jednoduchá.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *