Jak zbavit psa a kočku blech
Zjištění, že má váš domácí mazlíček blechy, nebývá zrovna příjemné. Zbavit se jich může být poměrně obtížné, nicméně tomuto problému se už dnes dá účinně předcházet. Existuje totiž množství různých přípravků a pomůcek, které vaše psy a kočky ochrání před těmito krvelačnými parazity a ušetří vám práci s jejich likvidací. Jak vlastně poznáme samotnou blechu, jak napadení předcházet a jak se blech zbavit, když už vaše zvíře blechy má? To se dozvíte v tomto článku a návodu.
Obsah
Jak poznat blechu?
Domácí zvířata nejčastěji napadá blecha obecná, blecha psí a blecha kočičí. Jedná se o bezkřídlý hmyz se zploštělým tělem a silnými zadními končetinami, díky kterým doskočí na své poměry velmi daleko. Skokem se přemísťuje z hostitele na hostitele, takže stačí, aby se váš pes či kočka pouze přiblížil k jinému napadenému zvířeti a blecha se jim velmi snadno dostane do kožichu.
Blechy se živí krví živočichů, tudíž svým bodavě sacím ústním ústrojím nabodnou pokožku napadeného zvířete a sají krev. Po vpichu pak na kůži zůstávají červené boláky, které svědí a nápadně připomínají štípance od komárů. Zablešené zvíře se neustále škrábe, je nervózní a může být i unavené až apatické. Díky neustálému škrábání se mohou vpichy od blech zanítit a v těchto místech může začít silně pelichat srst.
POZOR
Problémům je nejlepší předcházet. Jak? V našem testu jsme porovnali nejlepší produkty proti blechám a klíšťatům.
Životní cyklus blechy
Blechy patří do skupiny hmyzu s proměnou dokonalou. To znamená, že prochází všemi stádii od vajíčka až po dospělce. Pohlaví jsou odlišena, samečci a samičky se tedy páří spolu, a to přímo v kožichu zvířat.
- Vajíčka klade samička přímo do srsti psa nebo kočky. Po nakladení oplodněná vajíčka osychají a opadávají. Některá zůstanou v kožichu zvířete, jiná se díky opadu efektivně přenesou na jiné hostitele.
- Z vajíček se po několika dnech líhnou larvy. Ty mají pouze kousací ústrojí a neživí se krví, nýbrž zbytky kůže hostitele nebo výkaly dospělých blech. Larvy se během svého vývoje třikrát svléknou. Tento vývoj trvá pouhých pár dní a po třetím svlečení je zakončen zakuklením.
- Z kokonu se líhnou dospělci. Metamorfóza může trvat různou dobu, záleží na tom, zda je kukla ve správných podmínkách. Dospělci již mají typický vzhled blechy se skákavými končetinami a plochým tělem zrzavé až hnědavé barvy. Živí se krví, které za den spořádají až 15x více, než samy váží.
Rozdíly v přípravcích na blechy
Přípravky proti blechám se liší zejména v tom, že zatímco jedny tyto parazity pouze odpuzují a jsou prevencí proti napadení blechami, druhé již řeší vzniklý problém a úspěšně hubí vajíčka, larvy i dospělce blech. Samozřejmě je v první řadě nutné blechám předcházet, a proto by vás výrobky pro preventivní použití neměly minout.
Nejlepší přípravky na blechy
Všechny přípravky proti těmto kožním parazitům by měly obsahovat účinné látky, které působí odpudivě, nebo je spolehlivě zničí. Při výběru se tedy zaměřte na to, aby byla na etiketě výrobku uvedena některá z látek jako je fipronil, flumethrin, propoxur, geraniol nebo imidacloprid, který je v poslední době nejvíce využívaný. Pozor si dejte na permethrin, který se může nacházet třeba v antiparazitních obojcích pro psy, nicméně pro kočky může být toxický a způsobit jim zdravotní problémy. Mezi ty nejlepší patří následující přípravky.
TIP
V našem článku se dočtete, proč koupit obojek proti blechám.
Obojky proti blechám, pipety – spot on
V obou případech se jedná o výrobky k prevenci před napadením blechami.
Antiparazitní obojky se umístí na krk zvířete a jsou účinné nejen proti blechám, ale i proti klíšťatům. Tyto obojky zpravidla vydrží několik měsíců a v případě, že potřebujete zvíře třeba vykoupat, můžete je jednoduše sundat. Účinkují nejen proti dospělým blechám, ale i proti jejich nižším vývojovým stádiím.
Spot on jsou antiparazitika olejovité konzistence umístěná v malé ampulce. Ta se nakape kočce nebo psovi mezi lopatky. Postup je jednoduchý: rozhrňte srst a aplikujte přípravek přímo na kůži na jedno místo. V žádném případě nevmasírovávejte, protože kontaminování vlastních rukou je nežádoucí. Účinkují kratší dobu, proto je nutné aplikaci opakovat několikrát ročně, a také po každém koupání vašeho domácího mazlíčka.
Šampony na blechy
Šampony proti blechám působí nejen odpudivě, ale také je zabíjejí. Pokud zjistíte, že je váš pes nebo kočka již zablešený, neodkladně jim takovým šamponem umyjte kožich, a to i několikrát po sobě, abyste se zbavili všech blech v různých fázích vývoje. Pozor na přírodní přípravky, jsou sice šetrnější k pokožce i přírodě, nicméně nejsou tak účinné, jako klasické šampony. Jako prevence ale mnohdy postačí.
Repelentní spreje
I tyto přípravky působí spíše preventivně. Zvíře jednoduše celé nastříkejte sprejem, vyhněte se samozřejmě očím a sliznicím. Aplikaci budete muset opakovat častěji.
Pudr proti blechám pro psy a kočky
Repelentní pudr proti blechám se nanáší přímo na srst a je třeba ho vetřít, aby se dostal až k pokožce. Aplikace se musí opakovat i dvakrát týdně a většina těchto produktů je na přírodní bázi. Fungují pouze jako prevence a pokud jsou již blechy v kožichu přítomny, nezahubí je.
Jak postupovat při zbavování blech?
1. Začněte odblešením zvířete
Pokud zjistíte, že má váš pes nebo kočka blechy, neodkladně začněte s odblešováním. K tomu použijte šampon proti blechám a speciální hřebínek s hustými zuby, kterým mrtvý hmyz ze srsti vyčešete.
Po umytí a vyčesání aplikujte ještě sprej nebo spot-on, musí se však jednat o přípravek, který neslouží pouze k prevenci, ale likviduje i blechy ve všech stádiích vývoje.
2. Nezapomeňte zbavit blech i okolí
Jak už bylo řečeno, vajíčka blech po zaschnutí opadávají z kožichu psa či kočky do okolí a přenášejí se na jiné hostitele i tímto způsobem. Proto je nutné provést i dezinsekci vašeho bytu. Všechny tkaniny, deky, polštáře a podobně vyperte na co nejvyšší stupeň a pokud je to možné, tak je i přežehlete. Koberce důkladně vysajte, případně vyčistěte. Kromě látek musíte vyčistit i pevné plochy. Ty pečlivě omyjte horkou octovou vodou a k vystříkání rohů a různých skulin použijte insekticidní postřikový přípravek na prostředí, který není pro vaši kočku nebo psa jedovatý. Úklid po 3-4 týdnech zopakujte.