|

Nejlepší přípravky proti klíšťatům a blechám – pro psy a kočky

Asi každý majitel psa už musel někdy řešit problémy s klíšťata či blechami. Dnes je však naštěstí k dostání celá řada přípravků, kterými můžeme proti těmto nepříjemným parazitům efektivně bojovat. V následujících řádcích si povíme nejen o tom, jak se klíšťat a blech zbavit, ale také pro vás máme hodnocení těch nejlepší antiparazitik pro psy.

Co pomáhá proti blechám a klíšťatům?

Pro malá plemena a kočky

Bayer Foresto obojek pro psy a kočky

obojek foresto proti blechám

Orientační cena 700 Kč

Foresto odpuzuje a hubí klíšťata až po dobu 8 měsíců, hubí blechy a jejich vývojová stádia. Obojek stejně tak dobře účinkuje proti larvám a všenkám.

Pro malé, střední a velké psy

Advantix roztok pro nakapání na kůži – spot-on

Orientační cena 400 Kč

Advantix působí pro klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám, všenkám a flebotomům. Pipetu nepoužívejte u koček. Ochrana až po dobu 4 týdnů.

Pro malé, střední a velké psy

Kiltix obojek pro psy proti klíšťatům a blechám

Orientační cena 500 Kč

Obojek Kiltix je přípravkem proti klíšťatům a blechám s délkou účinku až 7 měsíců. Kiltix je veterinární léčivý přípravek. Je vhodný i pro štěňata od 3 měsíců věku

Co jsou klíšťata a blechy?

Nejprve se však musíme alespoň stručně podívat na to, co jsou vlastně tito nevítaní hosté v srsti našich domácích mazlíčku zač. Jedná se o tzv. ektoparazity, tedy parazity, kteří napadají své oběti zvnějšku, nejčastěji přes kůži a podkoží. Asi každý z nás se s nimi někdy setkal – kromě klíšťat a blech mezi ně patří například také vši. Přestože ve většině případů se jejich výskyt v srsti psa dá snadno vyřešit, rozhodně bychom neměli podceňovat ani prevenci. Zejména klíšťata totiž mohou na vás i vašeho mazlíčka přenést řadu závažných chorob.

Jak se zbavit parazitů jako jsou klíšťata a blechy?

Právě prevence je v mnoha případech nejúčinnější formou boje s ektoparazity. Jelikož je však k dostání opravdu nepřeberné množství přípravků, je třeba vždy věnovat pozornost způsobu použití. Zatímco některé z nich slouží čistě jako prevence proti parazitům, mnoho přípravků lze využít i jako léčbu při jejich výskytu. 

Zároveň nesmíme zapomínat na skutečnost, že některá antiparazitika pro psy mohou být škodlivé pro lidi, pro kočky dokonce smrtelné. Vždy proto pečlivě vybírejte takové přípravky, které odpovídají vaší individuální situaci. Teď se však již pojďme podívat na konkrétní druhy přípravků proti parazitům, které se mezi pejskaři těší největší oblibě.

Nejoblíbenější druhy antiparazitik pro psy

Obojky

Pokud hledáte přípravek, který působí čistě preventivně, vhodnou volbou je obojek proti blechám a klíšťatům, případně dalším parazitům. Mezi hlavní výhody tohoto oblíbeného antiparazitika patří zejména dlouhá životnost – jeden obojek zpravidla vydrží celou sezónu. 

Praktické jsou i z hlediska aplikace, psi je navíc díky opravdu nízké váze dobře snášejí. Je však třeba dát pozor na to, aby se pejsek obojkem nezachytil například o větev či drátěný plot. Také při jeho pořizování myslete na to, aby byl obojek určen zvířeti, na které ho pořizujete. A v neposlední řadě je třeba také uvést, že některé antiparazitické obojky mohou mít typickou vůni, která nemusí být každému příjemná.

Spot-on pipety

Pokud se chcete z nějakého důvodu obojkům proti klíšťatům a blechám vyhnout, sáhnout můžete po tzv. spot-on pipetách. Ty obsahují speciální roztok, který jednoduše nakapeme na kůži zvířete, nejčastěji na krk, mezi lopatky či na záda, kde zvíře nemůže roztok olizovat. Vhodné jsou nejen jako prevence, ale především jako přípravek pro likvidaci parazita, který již zvíře napadl. 

Stejně jako v případě antiparazitických obojků si vždy dobře pročtěte příbalovou informaci – spot-on pipety často nejsou vhodné pro březí fenky a mláďata.

Šampony

Další velice oblíbenou formou antiparazitik jsou šampony, a to jak ty s repelentními, tak antiparazitickými účinky. Často obsahují přídatné látky, které pozitivně působí na kvalitu srsti, která je po umytí lesklá a hebká.

Na rozdíl od většiny obojků jsou vhodné v boji proti parazitům ve všech stádiích vývoje. Stejně jako obojky však mohou obsahovat látky, které jsou jedovaté pro kočky, vždy tedy dbejte na vhodný výběr. Pokud přípravek nepoužíváte jako prevenci, ale k likvidaci parazitů, vyhněte se produktům s přírodním složením, které mohou být méně účinné.

Repelenty

Zmínit musíme také velmi oblíbené repelenty, na které můžeme narazit jak ve formě spreje, tak například pudru či pěny. Při výběru dejte pozor na to, že přípravek může mít repelentní účinek pouze na jeden druh parazita. 

Hlavní výhodou repelentů je především nízká pořizovací cena a skutečnost, že řada z nich dokáže zlikvidovat parazita ve všech stádiích vývoje. Nevýhodou může být nutnost častější aplikace. Při té dejte vždy pozor na zasažení očí a dalších sliznic.

Co je antiparazitikum?

A co vlastně pojem antiparazitikum, který jsme již několikrát zmínili v předchozích řádcích, znamená? Jedná se jednoduše o přípravek, který ochrání vašeho domácího mazlíčka před parazity, ať už před těmi vnějšími, či vnitřními. Zatímco mezi vnější antiparazitika patří již zmiňované repelenty, šampony či obojky, mezi vnitřní řadíme například odčervování.

Jak vybrat antiparazitikum proti klíšťatům a blechám?

Přestože na pultech obchodů narazíme na opravdu nepřeberné množství značek a přípravků proti klíšťatům a blechám, ne každý z nich se hodí pro každého psa. Pojďme se tedy společně podívat na kritéria, na které bychom při nákupu antiparazitik měli brát ohled.

1. Váha zvířete

Prvním kritériem, které bychom rozhodně neměli opomenout, je především váha našeho mazlíčka. To se týká zejména menších plemen do dvou kilogramů, které nemusí dobře snášet vyšší koncentrace některých přípravků. Vždy proto volte přípravek určený nejen pro plemeno a váhovou kategorii vašeho psa, ale také si pohlídejte doporučený věk.

2. Prostředí, kde se zvíře nachází

Jak jsme již zmiňovali, některá antiparazitika mohou být škodlivá pro kočky či lidi. Ve výběru proto buďte obezřetní v případě, že se váš pes často nachází v přítomnosti koček či malých dětí, které by mohl přípravek ohrozit na zdraví.

3. Způsob aplikace

Pokud víte, že váš pes dobře nesnáší aplikaci nejrůznějších přípravků na srst, zvolte spíše obojek, který stačí nasadit na krk. Ten však nemusí být vhodný v případě, že byl váš mazlíček parazitem již napaden. V ten okamžik sáhněte spíše po přípravcích ve spreji či šampónu.

4. Doba působení

Zapomínat bychom neměli ani na dobu trvání, respektive působení. Zatímco některá antiparazitika účinkují ihned po aplikaci, přípravky s dlouhodobou účinností často začínají působit v řádu dní po nanesení. Do této kategorie patří například šampóny, které účinkují zhruba týden. Dlouhodobého působení v řádu měsíců se dočkáme například u pipet či obojků.

Nejlepší produkty proti parazitům podle zákaznických zkušeností

1. Foresto obojek pro kočky a psy 

Pokud hledáte obojek proti blechám a klíšťatům, který je vhodný nejen pro malé psy, ale i kočky, dobrou volbou bude obojek značky Foresto. Ten oceníte zejména díky dlouhodobému působení a vysokou efektivitou. Kromě toho se hodí i pro zvířata, která se venku často pohybují na volno, a todíky pojistce proti udušení při zaháknutí o větev či drát. Funguje nejen jako repelent, ale zároveň parazity i hubí. 

Působí až 8 měsíců

Orientační cena 700 Kč

2. Advantix roztok pro nakapání na kůži – spot-on pro psy

V případě, že chcete vyzkoušet spíše spot-on pipetu, sázkou na jistotu je repelentní roztok značky Advantix, který chrání nejen před klíšťaty a blechami, ale také mouchami, komáry a všenkami. Kromě prevence však parazity i hubí, a to už 3 minuty od aplikace. Praktická je i poměrně dlouhá účinnost – ochrání vašeho mazlíčka až měsíc od nanesení. To i v případě, že se váš pes rád koupe; je totiž voděodolný a účinkuje i po namočení.

Působí až 4 týdny

Orientační cena 400 Kč

3. Bayer Kiltix Antiparazitní obojek

Antiparazitní obojek oceníte zejména z hlediska dlouhodobého účinku, díky kterému vám vydrží po celou klíšťovou sezónu. Je vhodný i pro citlivější psy s nižší snášenlivostí a je zdravotně naprosto nezávadný – jelikož účinné látky zůstávají na srsti zvířete, nedochází k jejich vstřebávání do krve.

Působí až 7 měsíců

Orientační cena 500 Kč

4. Frontline antiparazitární spray

frontline sprej

Z hlediska jednoduché aplikace je dobrou volbou i antiparazitický sprej značky Frontline. Ten díky praktickému balení ve spreji jednoduše nastříkáte na srst zvířete. Před klíšťaty ochrání vašeho mazlíčka 5 týdnů, proti blechám až 3 měsíce. Vhodný je nejen jako prevence, ale také jako přípravek k hubení dospělých blech, které zabíjí 24 hodin po napadení. Příjemným bonusem je i fakt, že je přípravek bez jakéhokoliv zápachu či parfemace.

Působí až 7 týdnů

Orientační cena 400 Kč

3.3/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *