| |

Víte, jak správně krmit svého psa? Chyby mohou být fatální!

Jak správmě krmit psa

Krmení hraje v životě psa nesmírně důležitou roli. Pes z něj získává nejen energii, ale především všechny nezbytné živiny, vitamíny a minerály, díky kterým dobře prospívá. Bohužel, krmit psa špatně lze hned několika způsoby. A důsledky špatného krmení mohou být i životu nebezpečné. Přečtěte si, na co si dát při krmení pozor a jak svému čtyřnohému příteli dopřát to nejlepší.

Nejlepší jídlo pro psy

Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, že každý pes je jiný a každý má své specifické požadavky. Je proto nutné, abyste vybírali krmivo s ohledem především na věk, plemeno, zdravotní stav a případně také aktivitu vašeho psa. Štěňata potřebují krmit jinak než psi dospělí. Některá plemena mají genetické predispozice k některým zdravotním problémům a krmiva určená právě pro ně obsahují živiny, které slouží jako prevence těchto obtíží. Jestliže už váš pes má nějaké problémy, je nutné na ně brát ohled i při krmení. Aktivnější psi potřebují více energie, zatímco „gaučoví“ psíci si s nadbytečnou přijatou energií neumí poradit a rychle přibývají na váze. Krmiva pro psy se liší v mnoha ohledech, zejména pak svou cenou a kvalitou. A právě podle těchto kritérií je rozdělujeme na 3 základní typy, které vám pomohou v orientaci:

1. Ekonomická suchá a mokrá krmiva

Nejlevnější a také nejméně kvalitní krmiva, která jsou běžně k dostání i v supermarketech a menších obchodech. Ekonomická krmiva často obsahují umělá dochucovadla, barviva a konzervanty, které nedělají psímu trávení dobře. Téměř vždy obsahují velký podíl obilovin, které jsou ve větším množství těžké na trávení a u citlivějších psů mohou vést k vážným zdravotním komplikacím. Tato krmiva také obsahují jen velmi malé procento masa a minimum či vůbec žádné minerály, vitamíny a další živiny nezbytné pro zdravý vývoj psa.

2. Prémiová suchá a mokrá krmiva

Tato krmiva spadají do střední cenové a také kvalitativní třídy. Obsahují již všechny důležité živiny, které psi potřebují, a většinou neobsahují žádnou zbytečnou škodlivou chemii. Často však stále mají vyšší podíl obilovin a nižší podíl masa. Prémiová krmiva nejsou vhodná pro psy, kteří mají specifické potřeby kvůli například citlivému zažívání apod. Pro běžné psí potřeby jsou ale prémiová krmiva dostačující.

3. Superprémiová suchá a mokrá krmiva

Superprémiová krmiva někdy označujeme také jako kompletní krmiva, tzn. že psovi dodávají všechny potřebné látky ve správném množství i poměru (to je důležité zejména u fosforu a vápníku). Tato krmiva obsahují vyšší množství masa, a to jak čerstvého, tak sušeného. Obiloviny často nahrazuje lépe stravitelná rýže, brambory či luštěniny. Samozřejmostí je absence chemických škodlivých látek. Superprémiová krmiva se dobře tráví a jsou proto vhodná i pro pejsky s citlivějším trávením.


TIP: Existují levné a kvalitní granule zároveň? Tuto problematiku rozebíráme v článku Levné granule pro psy – jaké se vyplatí koupit?

Nejlepší jídlo pro psy

Čím krmit psa?

Nejčastěji se krmivo pro psy rozlišuje podle struktury, a to na krmiva suchá (granule) a krmiva mokrá (konzervy, paštiky). Psa můžeme samozřejmě krmit také kombinací suchých a mokrých krmiv, případně i vlastní připravovanou stravou, ať už syrovou, nebo vařenou. Nelze zcela jednoznačně říci, který způsob je nejlepší. Každý pejsek a stejně tak i jeho majitel ale dávají přednost něčemu jinému. Rozebereme si teď všechny možnosti podrobněji, abyste se s nimi lépe seznámili a snáze se rozhodli, jak budete svého psa krmit právě vy.

Suchá krmiva

Granule patří stále k velmi oblíbenému způsobu krmení, protože jsou svým způsobem nejjednodušší na přípravu. Rozhodně ale krmení granulemi nepodceňujte, i jimi totiž můžete krmit špatně. Nejdříve je nutné vybrat správné granule, které budou splňovat všechny nároky vašeho psa. Kromě tří základních rozdělení, o kterých jsme psali výše, se u granulí rozlišují ještě dva další typy: bezobilné a holistické. Bezobilné neboli grain free granule jsou takové, které neobsahují obiloviny. U nich se totiž v posledních letech prokázalo, že jsou pro psí trávení hůře stravitelné a problémy dělají zejména při požívání opravdu velkého množství (k čemuž často dochází při krmení ekonomickými krmivy). Tyto problémy se ale neprojeví hned a k jejich odhalení často dochází, až když je pozdě. Holistická krmiva rovněž neobsahují obiloviny a navíc jsou plné bylinek a dalších přírodních látek, které prospívají psímu zdraví. Některé holistické granule ale neobsahují ani sacharidy, které jsou pro psy velmi důležité.


TIP: Chcete mít jistotu, že granule obsahují vše, co váš pes potřebuje? Sestavte mu granule na míru! Více se o nich dočtete v tomto článku. Připravili jsme pro vás taky recenzi skvělých granulí na míru od Haffit.cz, kterou najdete zde.


Mokrá krmiva

Různé konzervy a paštiky jsou u psů velmi oblíbené, protože na rozdíl od granulí mnohem lépe voní i chutnají. Mnozí majitelé už je tolik v lásce nemají, protože oproti granulím jsou často výrazně dražší. Někteří psi ale bohužel zcela odmítají konzumovat suchá krmiva, jejich majitelé tak nemají jinou možnost a krmí je právě mokrým krmivem. Další výhodou konzerv, paštik, past apod. je, že obsahují více vody (proto mokrá krmiva), takže pomáhají s pitným režimem psa. Ne všichni psi dostatečně pijí z misky, a tak jim právě mokrá krmiva pomáhají přijmout za den dostatečné množství tekutin. I mokré krmivo lze považovat za kompletní, tedy takové, které dodá psovi vše potřebné. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně se ale jen málokdy vyplatí krmit pouze konzervami. Existují sice i poměrně levné typy mokrého krmiva, ty ale neobsahují příliš masa a nejsou tedy příliš kvalitní.

Krmení psa vařenou stravou

Kombinace suchého a mokrého krmiva

Tento způsob, jak krmit psa, je ze všech nejčastější. Vyplatí se ekonomicky, dodá psovi vše potřebné a zároveň uspokojí i jeho chuťové buňky. Pokud krmíte psa dvakrát denně, můžete jej jednou krmit granulemi a podruhé mokrým krmivem. Případně je rovnou obě smíchejte dohromady. To je taky užitečné řešení, pokud pes granulím příliš neholduje. Jakmile je dostane společně s chutným a voňavým mokrým krmivem, je větší pravděpodobnost, že je sní. Při kombinaci obou krmiv si ale vždy musíte pohlídat doporučenou denní krmnou dávku. Ta se u granulí a mokrých krmiv často liší, protože oba typy krmiv mají trochu jinou energetickou hodnotu. Budete možná muset trochu počítat, ale za ten pocit, že si váš pes na jídle opravdu pochutnal, to určitě stojí. Pozor si také dejte na životnost konzerv, které je nutné spotřebovat do druhého dne od otevření.

Krmení vařenou stravou

Krmit psa suchým či mokrým krmivem je poměrně jednoduché a také pohodlné. Z obalu produktů vyčtete doporučenou denní krmnou dávku, tu vydělíte množstvím podávaných jídel a hned víte, kolik granulí či jakou část mokrého krmiva psovi podat. U opravdu kvalitních krmiv si přečtete detailní složení, díky kterému máte skoro jistotu, že víte, co krmivo obsahuje. Jestliže ale chcete mít jistotu 100%, nezbývá nic jiného, než připravovat pejskovi vlastní jídlo. Ze začátku je tento způsob jistě náročnější na čas a také na přípravu. Musíte vědět, co vše váš pes ve svém jídelníčku potřebuje a podle toho jídla pro něj připravovat. Jakmile se ale naučíte několik základních receptů (kterých najdete i na internetu mnoho), budete jídla pro psa vařit snadněji a rychleji. Je ale také velmi důležité, abyste si zjistili, co do jídelníčku psa za žádnou cenu nepatří. A nikdy nekrmte svého psa stejným jídlem, jaké jste si uvařili pro sebe!

Krmení syrovou stravou (BARF)

Metoda krmení BARF se těší stále větší oblibě. Vrací se ke kořenům krmení psů a jejím cílem je podávat psovi pouze syrové suroviny. BARF je oproti jiným typům krmení složitější, protože u něj musíte znát přesné hodnoty toho, co váš pes potřebuje. Musíte vědět, kolik tuků, cukrů a bílkovin musí dle své hmotnosti a dalších parametrů za celý den přijmout. A také, kolik potřebuje přijmout různých vitamínů a minerálů důležitých pro zdravý vývoj. Dále pak musíte tyto teoretické znalosti uplatnit v praxi, tedy při vytváření pokrmů pro vašeho psa. Krmit metodou BARF není sice jednoduché, existují ale lidé, kteří vám poradí. Pokud chcete začít s BARFem, rozhodně doporučujeme obrátit se na někoho, kdo má s touto metodou bohaté zkušenosti. Trávení psa je velmi citlivé a za žádnou cenu byste ho neměli vystavovat experimentům. Základní informace a tipy najdete také v našem článku BARF a vše, co o něm potřebujete vědět.

Čím psa nikdy nekrmit

Čím psa nikdy nekrmit?

Mnoho lidí neodolá smutným psím očím a kňouravým prosbám a nabídne svému mazlíčkovi trošku ze svého vlastního jídla. Naše jídla ale obsahují látky, které psovi nedělají dobře, často ani v malém množství. Některé prvotní příznaky mohou vypadat „nenápadně“ jako zácpa či průjem. Ale to, co svému psovi způsobujete uvnitř, může být opravdu vážné. A některé problémy se mohou výrazně projevit až po několika letech, kdy už je bohužel pozdě nebo kdy je nutné podstoupit nákladnou a složitou léčbu. Nepodceňujte to a raději dávejte svému pejskovi to, co je určené jenom pro něj. Potraviny, které jsou pro psa jedovaté a kterými byste ho neměli nikdy krmit ani v menším množství, jsou například houby, cibule, rajčata, pažitka, hroznové víno (i rozinky), avokádo, jádra a pecky, čokoláda, kofein, tučné mléčné výrobky, vařené kosti, muškátový oříšek a vlašské ořechy. Ve větším množství jsou nebezpečné česnek, sůl, uzeniny, játra a syrová vejce (bílek).

Jak často krmit psa pamlsky?

Pamlsky do psího jídelníčku určitě patří, je ale nutné jimi psa krmit s trochou opatrnosti. Jsou totiž často velmi kalorické a pokud byste jimi psa přejídali, brzy byste měli doma tlouštíka. Pamlsky by proto měly sloužit především jako odměna, kterou využijete při tréninku a učení novým dovednostem. Z celkové přijaté energie by ta z pamlsků měla tvořit nejvýše 10 %. Jestliže máte pocit, že pamlsků při výcviku spotřebujete opravdu hodně, můžete je vyměnit za jiný typ odměny jako je hračka, pochvala apod. Ve formě pamlsků můžete pejskovi dávat také různé doplňky výživy či vitamíny. Pohlídejte si jejich energetickou hodnotu a pokud není příliš vysoká, podávejte je pejskovi klidně pravidelně každý den. Vždycky se u jakýchkoliv pamlsků informujte o doporučené denní dávce a tu nikdy nepřekračujte. Předávkování některými látkami, a to včetně minerálů či vitamínů, může mít u psů až fatální důsledky.


TIP: Jak vybrat ten nejlepší pamlsek pro psa a další zajímavé informace najdete v našem článku Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?


Pravidelnost a stálost je při krmení psa velmi důležitá

Ať už se rozhodnete krmit psa jenom granulemi, jenom konzervami nebo jejich kombinací, buďte stálí. Dávejte psovi každý den ve stejnou dobu stejné jídlo. Můžete samozřejmě měnit například druhy konzerv, je ale důležité, abyste zachovali stejného výrobce. Složení konzerv je velmi podobné a pro psí trávení by nemělo jejich střídání představovat žádný problém. Jestliže chcete jídelníček svého psa obohatit o syrové maso, pamlsky, výživové doplňky, vitamíny či jiné dobroty, vždy je psovi podávejte ve stejnou dobu. Psí trávení je velmi citlivé a změny snáší opravdu špatně. Nepravidelné krmení způsobuje problémy s trávením jako je zácpa či průjem, vede ke zhoršení kvality srsti či zubů, snižuje obranyschopnost psa apod. Je důležité, abyste zachovali nejen stejnou dobu krmení, ale také stejné množství krmiva. V případě potřeby provádějte výrazné zvýšení či snížení krmné dávky postupně po menších částech.

Základy správného krmení psa

Přechod na nové krmivo

Jakákoliv změna v jídelníčku psa zatěžuje psí trávení, které je velmi citlivé a prospívá mu spíše stálost a pravidelnost. Zvažte tedy důkladně, zda opravdu potřebujete přejít na nové krmivo. Nejčastěji zkoušejí majitele psa krmit novým krmivem, pokud má s tím starým nějaké zdravotní problémy, pokud je pes citlivý na nějakou složku starého krmiva či pokud je zcela odmítá jíst. Na nové krmivo přecházejte pozvolna; krmit kompletně novým krmivem byste měli až po cca 14 dnech. Nové krmivo nejdřív po malých částech přisypávejte do starého a postupně dávku nového krmiva zvyšujte, až bude v misce jenom to. Myslete také na to, že trvá přibližně 14 dní, než se projeví nějaká změna. Pokud na nové krmivo přecházíte ze zdravotních důvodů, může chvíli trvat, než potíže odezní. Přecházení na nové krmivo je náročné pro psa i pro vás, a tak doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost výběru prvního krmiva, abyste u něj mohli napořád zůstat.

Jakým množstvím krmit psa?

Na obalu každého suchého i mokrého krmiva je doporučená denní krmná dávka. Většinou najdete tuto informaci na obalu v podobě tabulky, kde jsou krmné dávky rozdělené podle hmotnosti, výšky, stáří či jiných vlastností psa. Zvolte si tedy tu krmnou dávku, která odpovídá vašemu psovi, a rozdělte ji na počet dávek, které psovi za den podáváte. O tom, jak často psa krmit, se dočtete níže. Krmná dávka by měla být vždy stejná. Informace na obalu ale berte především jako doporučení, se kterým byste měli začít, ale nebrat je jako neměnitelné. Sledujte svého psa, jak na krmení prospívá. Jestliže si všimnete, že začíná přibírat nebo naopak ubývat na váze, pozměňte krmnou dávku. Pokud jsou tyto změny v hmotnosti příliš výrazné a rychlé, navštivte raději veterináře, který vyloučí závažnější zdravotní problémy. Při krmení vlastní stravou vycházejte z hmotnosti i aktivity vašeho psa a z tabulek s doporučeným množstvím přijatých živin.

Pozor na překrmování!

U psů může být někdy těžké poznat, jestli mají hlad, nebo chtějí přidat prostě proto, že jim chutná. Nenechte se ale zlákat. Platí totiž, že lehká podváha je lepší než lehká nadváha. S podváhou se snadněji pracuje, zatímco z nadváhy se velmi snadno a rychle může stát psí obezita. A to je vážné onemocnění, které je příčinou mnoha až životu nebezpečných komplikací. Obezita u psů ohrožuje nejen jejich zdraví, ale negativně ovlivňuje také psychiku. Není výjimečné, že jsou psi s výraznou nadváhou agresivnější nebo naopak bojácnější. Pokud si nejste jistí, jak na tom váš pes s váhou je, nejlepší způsob je poradit se s veterinářem. Ten dokáže odhadnout, kolik by váš pes měl vážit, a řekne vám, zda tomu jeho váha odpovídá. Ledacos vám ale napoví i zběžný pohled na psa. Pes s normální váhou má při pohledu shora viditelný pas a měla by mu jít bez problémů nahmatat žebra.


TIP: Více se o obezitě psů a jak s ní bojovat dozvíte v našem článku Tlustý pes aneb obezita u psů a jak ji řešit.

Víte, jak nejlépe krmit psa

Jak často krmit psa?

Stejně jako množství krmiva tak i denní počet dávek se liší podle mnoha věcí. Štěňata obecně potřebují krmit častěji. Začíná se až na 6 dávkách denně a od přibližně 8 měsíců se přechází na 2 krmné dávky denně. Záleží ale také na plemenu psa a na tom, kdy je pes považován za dospělého. Dospělé psy se doporučuje krmit ideálně dvakrát denně, ačkoliv někteří krmí pouze jednou za den. Záleží na tom, co vyhovuje vašemu pejskovi, ale také vám. Pouze velká plemena krmte vždy ráno a večer, jsou totiž náchylnější k zauzlení žaludku a jedna velká dávka krmiva najednou tento problém zhoršuje. Psům, kteří potřebují více živin a energie, jako jsou březí a kojící feny, aktivní psi či psí senioři, dávejte krmivo dvakrát až třikrát denně. Z pejska se stává senior mezi 5. a 8. rokem podle plemene – čím menší plemeno, tím později.

Kdy krmit psa?

Je jasné, že to, kdy budete psa krmit, záleží hodně na vašich časových možnostech. Čím méně dávek krmiva má pes za den dostat, tím snadnější to pro vás může být. Dospělí psi dostávají krmivo nejčastěji ráno a večer. Doporučuje se, aby měl pes větší část krmné denní dávky na večeři, někteří psi ale potřebují více energie ráno. Opět se tedy řiďte hlavně požadavky svého psa spíše než nějakými obecnými doporučeními. Co se ovšem zcela nedoporučuje, alespoň podle většiny veterinářů, je plná miska krmiva, kterou má pes k dispozici celý den. Krmení v několika fázích během dne je pro psa mnohem přirozenější. Stálý přístup k jídlu navíc velmi často vede k nadváze. Je dobré nechat psovi krmivo v misce pouze 15-30 minut a poté misku odnést, i kdyby v ní ještě nějaké krmivo zbylo. Pes se tím vycvičí a vy ho nebudete muset krmit kdykoliv, kdy si požádá.

Jídelníček pro psa

Vědět, co by mělo krmivo pro psa obsahovat, se hodí i v případě, že budete psa krmit suchým či mokrým krmivem. Díky těmto informacím si totiž můžete zkontrolovat, zda vámi kupované krmivo obsahuje vše potřebné a zda vašemu pejskovi v jídelníčku něco zásadního nechybí. Pes by měl v krmivu vždy dostat:

  • cukry a tuky jako základní zdroje energie,
  • bílkoviny, zejména živočišného původu, které jsou snadněji stravitelné než ty rostlinného původu,
  • vlákninu,
  • vitamíny A, B komplex, C, D, E a K,
  • a z minerálů draslík, fosfor, hořčík, měď, selen, síra, sodík, vápník, zinek a železo.

Konkrétní množství se liší podle věku, velikosti, hmotnosti, plemene, aktivitě i speciálních požadavků či zdravotního stavu. Aktivnější psi potřebují více energie a jejich strava proto musí být bohatá na cukry a tuky. Nedostatek živin zase způsobuje některé zdravotní problémy a je proto důležité chybějící živiny do stravy přidat.


TIP: Nejčastěji trápí psy při nedostatku minerálů a živin problémy s pohybovým aparátem, zejména s klouby. Jaká kloubní výživa jim dodá vše potřebné se dozvíte v článku Nejlepší kloubní výživa pro psy.

Jak správmě krmit psa

Závěrečné shrnutí aneb Jak správně krmit psa?

  • Základní pravidla pro krmení psa se dají shrnout do tří otázek: Čím krmit psa? Jak často krmit psa? Kdy krmit psa?
  • Rozhodněte se, zda budete krmit suchým či mokrým krmivem, jejich kombinací a nebo vlastní stravou. Vždy si ale pohlídejte, aby pes za celý den dostal potřebné množství živin, minerálů a vitamínů. Dejte si také pozor na to, abyste psa nikdy nekrmili surovinami, které jsou pro něj nebezpečné.
  • Denní krmná dávka by měla odpovídat věku, plemeni, hmotnosti, kondici a aktivitě psa. To, co uvádí výrobce na obalu krmiva, je především doporučení, od kterého se můžete odpíchnout. Štěňata se krmí od 6 do 3 dávek, dospělí psi 2 dávkami a březí a kojící feny, aktivní psi a psí senioři 2-3 dávkami denně.
  • Doba krmení záleží nejen na požadavcích psa, ale hlavně vašich možnostech. Jestli nestíháte krmit psa tolikrát, kolikrát by bylo potřeba, zauvažujte nad pořízením automatického dávkovače krmení. Denní krmnou dávku můžete rozdělit rovnoměrně, některým psům ale více vyhovuje dostat větší část ráno a některým naopak večer.
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *