|

Kůň a pes: 7+1 nejlepších psích plemen pro majitele koní a kterým se raději vyhnout

Kamarádi pes a kůň

Máte vlastního koně a chtěli byste si k němu pořídit i psa, který vás bude doprovázet ve stáji nebo na vyjížďkách? Vybrali jsme pro vás 7+1 nejlepších plemen psů, která se s vaším koněm spřátelí a na společných projížďkách budou stíhat koňské tempo. Stane se z vás nerozlučná trojice: váš kůň, pes a vy.

Proč přemýšlet o výběru vhodného psího plemene ke koni?

Milovníci koní často vlastní i jiná zvířata. Ne každé psí plemeno se ale ke koním hodí a snese se s nimi. Některá plemena mohou být příliš agresivní, jiná zase moc plachá na to, aby vás mohla doprovázet při práci s koněm. Malá a drobná plemena zase koňskému tempu jednoduše nemusí stačit. I proto je důležité nepodcenit vhodný výběr psa.

Váš nový společník se musí chovat přátelsky nejen k vašemu koni, ale i ke všem ostatním zvířatům i k lidem na ranči. Některá psí plemena se ke koním hodí více, než jiná. I v rámci jednoho plemene ale narazíte na povahově odlišné jedince. Dalšími kroky po výběru plemene a následně i konkrétního psa proto jsou správný výcvik a výchova psího miláčka a seznámení psa s koněm tak, aby oba pochopili, že ten druhý je jejich nový kamarád.

V následující části vám představíme 7+1 psích plemen, která se často stávají osvědčenými koňskými parťáky. Ukážeme vám také, že i “psi bez PP” se mohou skvěle hodit ke koním a povíme vám, která psí plemena se ke koním příliš nedoporučují.

Kůň se psem

Otázky při výběru vhodného psa ke koním

Vybíráte psa ke koním, ale zatím nevíte, jaké plemeno zvolit? Jste si naprosto jistí, že váš kůň dobře snese psa ve své společnosti, nebude se jej bát nebo na něj útočit? Pokud ano, začněte přemýšlet nad těmito otázkami:

  1. Chci psa brát s sebou na vyjížďky? Jak často a jak daleko průměrně jezdím?
  2. Potřebuji nejen společníka, ale i hlídače do stáje nebo na ranč?
  3. Hledám plemeno, které nebude trpět, když některé dny stráví na gauči?
  4. Snese vybraný pes nejen svou “lidskou smečku”, ale oblíbí si i mé přátele ve stáji a další koně?
  5. Nebude se pes koní bát? 
  6. Není pes natolik malý, že by koni nestačil?
  7. Chci konkrétní plemeno a psa s PP nebo si vystačím s pejskem z útulku?
  8. Jaké mám pro psa zázemí? Bude žít v bytě, v domě nebo na zahradě?

Máte promyšlené odpovědi? Skvěle! Nyní se podíváme na jednotlivá psí plemena, vhodná ke koním, ale také na takzvané pouliční směsky.

1. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří mezi nejpopulárnější plemena nejen u nás, ale i ve světě. Původem britské plemeno je známé svou laskavou a jemnou povahou a velkou hravostí. Tento středně velký pes se hodí nejen do rodin s dětmi, ale skvěle vychází i s koňmi. Díky své inteligenci se retrívři dají snadno vycvičit a rádi se přizpůsobí životu na ranči i pravidelným procházkám s vaším koněm.

Protože retrívr patří mezi střední plemena, nemusíte se bát, že se bude koni plést pod nohy a ten mu ublíží. Mladí retrívři navíc mají spoustu energie, kterou mohou skvěle využít například při dlouhém toulání lesem.

2. Australský ovčák

Australský ovčák je přátelské, inteligentní a rodinné plemeno, které se bude mít dobře všude tam, kde může vybít svou nekonečnou energii. Tento pejsek je výborným parťákem majitelů koní i proto, že má obrovskou výdrž a jen tak něco jej neunaví. Miluje dlouhé běhání po koňském boku. Nerad ale celý den vyspává nebo jen tak vysedává v blízkosti stáje. Potřebuje spoustu pozornosti a aktivity. Máte-li rádi dlouhé vyjížďky v rychlejších chodech, bude australský ovčák úžasným parťákem na takové výpravy.

Jelikož jde o původem pasteveckého psa, má tento ovčák tendence hlídat si své stádo — tedy vás. Díky tomu se nemusíte bát, že by se v lese zatoulal daleko od vás nebo se dokonce ztratil. Tito ovčáci navíc bývají krásně zbarvení. Každý z nich je nádherný psí originál.

3. Jack Russel teriér a Parson Russel teriér

Poohlížíte se spíše po menším plemeni, které se ale stále hodí ke koním? V tom případě se při výběru podívejte na Jack Russel teriéra. Menší, roztomilý pejsek, plný energie, je skvělým parťákem celé rodiny, koní i vašich přátel ve stáji. Jack Russel se skvěle přizpůsobí různým prostředím a ani ruch stáje ho nevyděsí. Možná toho nenaběhá tolik, jako některá větší plemena, ale i tak za vámi na vyjížďkách nebude zaostávat. Jezdíte-li běžně dlouhé trasy (ne desítky kilometrů denně), určitě vám bude Jack Russel svou rychlostí a výdrží stačit.

Parson Russel teriér je další variantou plemene Jack Russel. Podobně jako jeho předchůdce je odvážný, chytrý a plný energie. Obě plemena byla vyšlechtěna k lovu drobných hlodavců, Parson Russel teriér se specializoval na hon na lišky. Velkou výhodou je, že se už od začátků šlechtění pohyboval v blízkosti koní, a tak je výborně snáší. Tento dlouhonohý pejsek s velkou výdrží bude koni stačit i na delší vyjížďce. Občas vás Russelové ale mohou pěkně pozlobit: vydají se v lese za horkou stopou a vy budete muset počkat.

4. Border kolie

Úžasný, věrný a (hyper)aktivní pes s obrovskou chutí do života, opravdovou starostí o své stádo a nekonečnou výdrží. Taková je Border kolie, kterou vám jako ideální plemeno ke koním doporučí snad každý jezdecký magazín. Tohoto nádherného, středně velkého psa si zamilují všichni majitelé koní, kteří mají v oblibě dlouhé toulky po lesích. Border kolie z takových procházek bude přímo nadšená!

Velkou předností tohoto plemene je jeho přátelská povaha. V žádném případě nepatří mezi agresivní psy, které byste nemohli brát s sebou do stáje. Border kolie je úžasně vnímavá a dá se skvěle vycvičit i k různým (nejen cirkusovým) kouskům: hodí se třeba i pro práci se stády ovcí. Společné vyjížďky si budete maximálně užívat. Tento pejsek potřebuje spoustu pohybu, dostatek podnětů a pozornosti. Jen tak bude ve své smečce maximálně spokojený.

5. Dalmatin

Díky oblíbenému animovanému filmu zná dalmatina asi každý. Přesto tyto jedinečné psy v našem prostředí příliš často nevidíte. V popularitě je předstihují jiná plemena, ale i dalmatini mají majitelům koní co nabídnout. Trénink dalmatina je o něco náročnější, než je tomu u některých jiných plemen, ale po něm se vám tento nádherný pes odmění svou věrností a pozorností. Navíc se skvěle uplatní i jako hlídač stáje a přilehlých objektů.

Dalmatini se rodí celí bílí a postupně se na nich objevují černé flíčky. Jsou skvělými společníky na vyjížďky s koněm. Je dost velký na to, aby koni stačil, a zároveň natolik kamarádský, aby si s ním vytvořil krásný vztah. V dřívějších dobách byl dalmatin cvičen k doprovodu a obraně kočárů s koňmi. Tyto ochranářské instinkty ke koním, ke svému majiteli a jeho majetku v něm stále zůstávají.

6. Německý ovčák

Věrný, energický, přátelský a inteligentní pes, který se dá skvěle vytrénovat. Takový je německý ovčák. Někteří ovčáci mohou mít agresivnější povahu, která se ale dá napravit vhodným tréninkem a důkladnou socializací. Když se svému ovčákovi budete dostatečně věnovat, můžete si být jisti, že tento pes následně ochrání vás i vaši stáj a ještě si užijete společné vyjížďky s koněm.

Němečtí ovčáci potřebují dostatek místa a spoustu příležitostí vybít svou energii. Skvěle se hodí i jako ochránci na ranč a dali by svůj život za obranu svého majitele i všech ostatních lidí a zvířat na farmě. Vybíráte-li ale svého úplně prvního psa, zvolte raději jiné plemeno, které je méně náročné a citlivé na správný výcvik.

7. Labrador

Labrador je velkým oblíbencem milovníků psů nejen v Česku, ale i ve světě. Milá a přátelská psí osobnost, věrnost a spousta energie jej přímo předurčuje k roli společníka koní. Hodí se i do rodiny, a to i k menším dětem. Skvěle vychází s lidmi, s jinými psy i s ostatními zvířaty a proto hezky zapadne i do prostředí stáje.

Labradoři patří mezi plemena, plná energie. Zvládnou tak i koňské tempo a neleknou se ani dlouhých tras. Tito psi jsou nejen stoprocentně věrní, ale i poslušní. Není těžké šťěnátko vycvičit a tak je tento pes ideální pro ty majitele, kteří se nechtějí příliš zabývat výcvikem, ale dávají přednost venkovním toulkám.

8. Pouliční směska

Nevybrali jste si z doporučených plemen? Zamilovali jste si pejska z místního útulku a chcete mu dát šanci? Ke koním určitě nepotřebujete žádné konkrétní plemeno, ačkoliv u čistokrevných psů se můžete snáze orientovat při výběru. Plemeno vám dá rámcovou jistotu, že daný pes bude mít žádoucí povahové rysy a snese se s vaším koněm. I dva psi v rámci stejného plemene či dokonce z jednoho vrhu ale mohou mít odlišnou osobnost. 

Také pes z útulku může být skvělým kamarádem koní. Musí ale splnit určité předpoklady a před jeho adopcí je lepší nejdříve vyzkoušet, zda se s koňmi a s lidmi ve stáji snese. Vybraný pejsek se musí dát vycvičit, nesmí se bát koní ani je plašit, měl by být věrný svému majiteli a zároveň milovat společnost. Chcete-li jej brát nejen do stáje, ale i na projížďky, měl by zvládat vaše tempo i délky tras, které běžně se svým koněm jezdíte.

Koně a pes

Psi, kteří ke koním nepatří

Jaké typy psích plemen se ke koním naopak nehodí? Při výběru psa do stáje vynechte malá a křehká plemena. Ta se často velkých zvířat bojí a prostředí stáje pro ně může být opravdu stresující. Jsou také zranitelnější a může se stát, že jim kůň snadno ublíží nebo se zamotají pod nohy někomu při práci ve stáji.

Ke koním nevolte ani žádné příliš agresivní plemeno, které by mělo tendence vás chránit a útočit na lidi nebo na zvířata ve stáji. Hluční psi, kteří silně a často štěkají, mohou plašit ostatní zvířata a komplikovat jim život. Plemena, která mají silně vyvinuté lovecké instinkty, by zase na ranči mohla působit nepříjemnosti (například lovem místních slepic). Příliš ochranářští psi od vás budou odhánět všechny cizí osoby a působit na ranči paniku.

Závěr: Pes jako kamarád pro vás i vašeho koně

Není nic lepšího, než když vás psí kamarád následuje ve stáji nebo na vyjížďce. Stačí si vybrat vhodné plemeno nebo jakéhokoliv pejska z útulku, který splňuje v článku uvedené povahové rysy a další předpoklady. A pak už nezbývá, než koně a psa seznámit a můžete se těšit na vaše společná dobrodružství.

3.1/5 - (16 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *