|

Co dělat, když má pes průjem

pes s průjmem u veterináře

Průjem u psa je porucha zažívání, projevující se častým vyprazdňováním řídké stolice. Průjem může mít mnoho příčin, od jednoduché změny stravy až po závažné infekce nebo nemoc. 

5 nejčastějších důvodů, proč má pes průjem

Průjem u psa není nic překvapivého v případě, kdy pejsek má tendence sníst vše, na co přijde. V tomto případě nejde o závažné onemocnění, ale dokáže pěkně potrápit nejen psa, ale také páníčky. Když však váš pejsek jí pouze vámi předepsanou stravu a vyskytují se u něj často zažívací potíže, zbystřete. Může se v krajním případě jednat o závažné onemocnění, které je nutné konzultovat s veterinářem. 

Průjem u psa se projevuje podobně jako u lidí, častým vyprazdňováním řídké stolice. Průjem se definuje jako neformovaná stolice častěji než 3 x za den, případně vodnatá stolice s překotným vyprázdněním a s přetrvávajícím nutkáním. 

Příčin průjmu může být celá řada. Od změny stravy až po závažné infekce a nemoci. Průjem se rozděluje na akutní a chronický. Jednorázový výskyt není důvodem k panice. Pokud však přetrvává déle než jeden den, může vést k dehydrataci. Doporučujeme vyhledat pomoc lékaře a diagnostikovat příčinu průjmu.  

Jaké mohou být nejčastější příčiny průjmu: 

1. Změna krmiva

Změna krmiva, ale také potravinová alergie, může u psa vyvolat průjmové onemocnění. Ačkoliv může pěkně potrápit, stále se jedná o lepší variantu tohoto onemocnění. Tyto problémy se dají snadno odstranit úpravou jídelníčku a podáváním jiné stravy. Pokud chcete přejít na jinou značku krmiva, je dobré několik dní míchat nové granule se starými. Tak si pes snáze přivykne na novou stravu. 

2. Špatná a nevhodná strava

Pizza není pro psa příliš dobrá strava.

Jako správný páníček jistě chcete svému psímu miláčkovi čas od času dopřát nějakou tu dobrotu. Ale právě psí pamlsky mohou být příčinou častých průjmů. Čemu je lepší se vyhnout, pokud váš pes trpí zažívacími potížemi? 

  • Pamlsky na kousání: tyčinky na zuby, vepřové uši, kosti, střívka, sušená kůže a další dobroty. To jsou špatně stravitelné věci, často plné konzervantů, barviv a dochucovadel. 
  • Kosti – myslíte si, že pro psa zcela přirozený pamlsek, který nemůže ublížit. Pozor, kosti způsobují zažívací potíže jako je zvracení, zácpa a průjem, také často průjem s krví. V krajním případě se ve střevech objeví tvrdý kus stolice, který nejde ven jinak, než klystýrem. 
  • Změna krmiva – i náhlá změna krmiva může způsobit lehký průjem. Proto by změna měla probíhat postupně tak, že mícháte několik dní původní granule s novýma. 

3. Alergie na potraviny

Při potravinové alergii je nutné zjistit, na co má pejsek alergii. Veterinář pomocí jednoduchého testu zjistí, jaká složka v krmivu psovi vadí. Pak stačí postupně přejít na hypoalergenní granule, snižující potravinovou intoleranci a obsahují takové látky, které jsou pro psa lehce stravitelné. Vždy doporučujeme psa krmit kvalitními granulemi. Ty jsou ve svém složení dokonale vyvážené a obsahují všechny potřebné látky, vitamíny a minerály, které jsou pro psa a jeho zdravý vývoj důležité

4. Bakteriální nebo virové infekce

I pejsky dokážou pořádně potrápit bakteriální a virové infekce v zažívacím traktu podobně, jako nás lidi. Naštěstí se tomuto typu onemocnění dá celkem dobře předcházet tak, že psa řádně očkujeme. Vhodné je také vyhýbat se místům, kde hrozí nákaza. Virózy jsou většinou neškodné, trápí pejsky hlavně na jaře a na podzim a odezní během pár dní. Infekce, viry a bakterie napadají většinou psy s oslabenou imunitou. Proto je potřeba myslet na prevenci a podávat vhodné probiotika a kvalitní krmivo, ideálně granule.

Jestliže je pes ochromen bakteriální nebo virovou infekcí, v krajních případech doporučujeme návštěvu veterináře, který pejska důkladně vyšetří a určí diagnózu. Psovi může předepsat léky a doporučit vám úpravu jídelníčku, který pak spočívá v podávání vařeného kuřecího masa s rýží a mrkví.

5. Nedostatek trávicích enzymů a pozitivních střevních bakterií

Dalším závažným problémem u psa může být nedostatek trávicích enzymů. Při tomto onemocnění se objevuje řídká kašovitá stolice a celkové vyčerpání psa. Pokud pes nemá dobře osídlená střeva zdravými bakteriemi, pak mívá větší a častější řídké výkaly, bývá hubený a může mít matnou srst se sklonem k línání.Trávicí enzymy a kvalitní střevní mikroflóra napomáhají pohodovému trávení, zlepšují imunitu, odolnost a celkovou kondici vašeho psa. 

Co na průjem u psa?

Probiotika

Problémy se zažíváním se mohou vyskytovat především v případě, kdy byly psovi podávány antibiotika, při prodělání virózy, či u závažnějšího onemocnění. Zde doporučujeme pravidelné podávání probiotik. Nejlepší probiotika pro psy najdete v našem srovnání. V tomto případě doporučujeme psovi po dobu několika týdnů podávat speciální přípravky s probiotiky. Může jít o formu prášku, léku či pasty, které jednoduše přidáte do krmiva. 

pes s průjmem

Živočišné uhlí pro psa

Při průjmu u psa je skvělou volbou také živočišné uhlí pro psa a to v dávce 1-2 tablety na 5 kg hmotnosti. Bližší informace si vždy přečtěte na příbalovém letáku. 

Po podání živočišného uhlí je následující den potřeba začít s postupným přidáváním dietní stravy. Jestliže problémy neodezní do dvou dnů a pes začne být unavený, neklidný, nebo se objeví krev ve stolici, je potřeba navštívit veterinárního lékaře, který psa vyšetří. Živočišné uhlí pro psa je vhodné i pro štěňata. Zde ale doporučujeme předem konzultovat stav štěněte s veterinářem. Obecně platí, že černé uhlí mívá u psů velmi dobrý a rychlý účinek. Jeho nevýhodou je, že barví stolici a jen stěží se pak dá poznat, zda pes nekrvácí do stolice.

Detoxikační gel

Dobrou volbou jsou unikátní detoxikační veterinární gely na bázi organického křemíku. Jsou bez chuti a vůně, proto jej psi přijímají bez problémů. Detoxikační gel je určen pro přímou aplikaci do dutiny ústní zvířete. 

Výhody detoxikačního gelu:

  • Dokáže zmírnit průběh infekčních průjmů, otrav a alergií u psů a koček
  • Vhodně doplňuje léčbu antibiotiky
  • Při průchodu zažívacím traktem na sebe gel váže středněmolekulární toxické látky, patogenní bakterie a alergeny a odvádí je z organizmu
  • Nevstřebává se

Čím krmit psa při průjmu?

Mějte na paměti, že při průjmu se pes velmi rychle dehydruje. Proto je nutné, zajistit mu dostatečný přísun čisté vody. Pokud nechce pes pít, můžete vodu ochutit nemastným a nekořeněným kuřecím vývarem. 

TIP

Pokud nevíte, čím správným krmit vašeho psa, tak se podívejte na naši recenzi Haffit, což jsou vlastně granule na míru, které jsou cenově více než přijatelné.

Jestliže se kromě průjmu vyskytuje i zvracení, nepodávejte mu žádnou stravu 8-12 hodin (kromě štěňat do 6 měsíců – s nimi raději navštivte veterináře), aby se stihly střevní buňky zregenerovat. 

Dietu v podobě rozvařené rýže na kaši s libovým masem v poměru v poměru 2/3 rýže a 1/3 masa podávejte psovi, který trpí průjmem, ale nezvrací. U výběru masa dbejte na to, aby se jednalo pouze o svalovinu, protože kůže, tučnější část masa nebo vnitřnosti by průjem ještě zhoršily.

Dietní stravu podávejte v malých porcích několikrát denně, aby nebyl zatěžován trávicí trakt. Toto krmivo dávejte psovi přibližně 3 dny a poté psa postupně vracejte na původní stravu.

Nezapomínejte ani na probiotika, která jsou důležitá pro obnovu přirozené střevní mikroflóry. Pokud průjem neodezní po těchto opatřeních do 2-3 dnů, navštivte veterináře. Provede kompletní vyšetření a stanoví příčinu průjmu a následnou léčbu.

4.6/5 - (5 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *