|

BARF a vše, co o něm potřebujete vědět

Kosti k BARF patří

S pojmem BARF jste se již jistě setkali. A možná tuto metodu sami zvažujete, či ji už dávno používáte. V článku najdete jak základní informace o metodě BARF stravování psů, tak šikovné rady a tipy, jak dát svým chlupatým miláčkům jen to nejlepší.

​Co přesně B.A.R.F. znamená?

Na začátku je dobré ujasnit si pravopis. B.A.R.F. je zkratka, správně by se tedy měla psát s tečkami za všemi písmeny. V angličtině totiž slovo „barf“ existuje a v překladu znamená „zvracet“. V českém prostředí se ale nemusíme anglickými výrazy tolik trápit a mnohem běžněji proto narazíte na BARF bez teček. Případně počeštěné slovíčko „barfování“. Není úplně jasné, z jakých slov přesně je zkratka B.A.R.F. složená, či zda se jedná o překlad z angličtiny, nebo němčiny. Nejčastější teorie uvádí, že jde o zkratku slov Bones And Raw Food (kosti a syrové krmení), Born Again Raw Feeders (znovuzrozeni krmit syrově) nebo Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodné syrové krmení). Jak si ale můžete všimnout, vždy se BARF točí kolem jednoho slova: syrový. Zastánci této metody se chtějí vrátit ke kořenům a krmit psy tak, jak pro ně bylo odjakživa přirozené: tedy syrovou a čerstvou stravou.

Granule vs BARF

​Je lepší BARF, nebo granule?

Pes potřebuje pravidelný přísun všech důležitých živin, minerálů a vitamínů. A vůbec nezáleží na tom, jakým způsobem tyto látky získá. Proto nelze jednoznačně říci, že doma připravená strava je lepší než superprémiové granule – ani naopak. Vždy, když řešíme, jak psa krmit, musíme vědět, co všechno, v jakém množství a také v jakém poměru potřebuje. Přitom je nutné zohlednit jeho plemeno, jeho velikost, věk, zdravotní stav, aktivitu a několik dalších aspektů. Opravdu kvalitní komerční krmiva mají tu výhodu, že již obsahují téměř vše potřebné. Pokud se rozhodnete pro BARF, musíte vy sami zajistit, že vámi připravované pokrmy budou složené ze správného množství živin, minerálů a vitamínů. Na druhou stranu ale máte o krmení svého psa mnohem lepší přehled a vy sami rozhodujete, co přesně bude jeho jídlo obsahovat. Někteří psi navíc granule odmítají a jejich majitelům nezbývá, než jim jídlo připravovat vlastnoručně.

​Výhody BARF

U psů, kteří vyloženě odmítají jíst granule, je BARF skvělým řešením, jak jim zajistit vyváženou stravu. Některým psům navíc nedělají komerční krmiva z různých důvodů dobře. Také granule je totiž nutné vybírat opravdu pečlivě s ohledem na přesně složení a to, zda vyhovují potřebám našeho psa. Pokud vybereme špatně, může se pes potýkat s různými zdravotními komplikacemi, které může vyřešit právě přechod na BARF metodu krmení. BARF je vhodný také pro psy trpícími alergiemi, zejména pak na obiloviny. Podle těch, kteří mají s BARF zkušenosti, mají psi po přechodu na tuto metodu napohled i dotek kvalitnější srst, jsou aktivnější, mají zdravější zuby i dásně, kvalitnější vazy, svaly i šlachy, mají lepší zažívání a celkově jsou zdravější a odolnější. BARF krmivo je navíc vždy z čerstvých surovin a o jeho složení máte lepší představu než u komerčních krmiv. BARF je bezpochyby přirozený a zdravý způsob krmení psů.


​Přečtěte si také:
CBD olej pro psa, kočky a jiná zvířata


​Mýty okolo BARF

Cílem tohoto článku rozhodně není přesvědčit vás, že krmit psi granulemi, konzervami či kapsičkami je špatně. Protože víme, že není. Mnozí majitelé dávají komerčním krmivům přednost i proto, že je jejich dávkování jednodušší – a na tom rozhodně není nic špatného. Někteří lidé se ale BARF obloukem vyhýbají i z důvodů, které nejsou oprávněné. Kolem této metody totiž koluje spousta lží a polopravd a je dobré je uvést na pravou míru. Možná budete překvapení a uvidíte, že z BARF nemusíte mít strach. Pokud je vám tento způsob krmení sympatický, doporučujeme nastudovat ještě další materiály. Nebo ještě lépe seznámit se s někým, kdo tuto metodu již používá a kdo se s vámi podělí o své zkušenosti a znalosti z první ruky. Pojďme se teď podívat, na jaké mýty o BARF nejčastěji narazíte:

Krmení psa syrovou stravou

​​× BARF krmení je příliš drahé

To velmi záleží na tom, jak BARF krmivo připravujete, respektive z jakých surovin, a také na tom, s jakými granulemi budete cenu pokrmu porovnávat. Aby měl pes zajištěný dostatečný přísun všech potřebných živin, minerálů a vitamínů, není dobré na granulích šetřit. Opravdu kvalitní, tedy prémiové a superprémiové granule, které obsahují vše potřebné, jsou již poměrně drahé. V porovnání s nimi tedy nemusí metoda BARF po cenové stránce vyjít tak špatně. Je navíc spousta možností, jak ušetřit. Nemusíte svému pejskovi dávat to nejlepší a také nejdražší maso. V mnoha případech naopak možná využijete i suroviny, které byste při vaření pro vás a vaši rodinu nevyužili a vyhodili je. Nehledě na to, že na zdraví vašeho pejska se rozhodně nevyplatí šetřit.

​​× BARF je příliš náročný na čas

Jestliže chcete mít jistotu, že váš pes dostává ve své stravě vše potřebné a naopak nepřijímá nic škodlivého, nezbude vám než pečlivě studovat složení krmiva. A to vás ve výsledku může stát mnohem více práce, než nastudování pár základů, jak krmit psa metodou BARF a samotná příprava pokrmů. Záleží samozřejmě na tom, kolik času máte. Pro někoho, kdo vaří i sám sobě či dalším členům rodiny každý den, nemusí být problém strávit pár chvil navíc přípravou jídla i pro psa. Pokud už tak příliš nestíháte, je pochopitelné, že pro vás bude jednodušší pořídit granule, které mají jednodušší dávkování. Pokud se pro BARF rozhodnete, musíte vědět, co vše to obnáší a že to zvládnete – vždy. Náhlé a radikální změny ve stravě psa nejsou vítány. Nemůžete psa krmit syrovou stravou a zničehonic mu dát granule, když nebudete stíhat vařit. Dopředu tedy důkladně promyslete i své vlastní možnosti.

​​× Syrové maso a kosti jsou pro psa nebezpečné

Prostředí žaludku psa je dost kyselé na to, aby většinu původců různých nemocí zahubilo. Syrové maso se navíc v průměru tráví přibližně 24 hodin a za tu dobu se paraziti nestihnou do střeva uvolnit. Problém ale může být u štěňat, březích fen nebo psů s trávicími potížemi. Proto se doporučuje maso před podáváním důsledně zamrazit, tedy alespoň na -20°C po dobu dvou až tří dní. Tak budete mít 100% jistotu, že v mase nejsou žádní nebezpeční parazité. Díky rozšíření metody BARF dnes navíc pořídíte i speciální masa určená pro tento typ krmení. Jestliže máte obavu, že se pes poraní při hodování na kostech, nevařte je. Syrové kosti nejsou tolik tvrdé, takže se jimi pes při kousání nezraní. A žaludeční kyseliny veškeré spolknuté úlomky dostatečně natráví, aby nedošlo k poškození střev. Uvařené kosti oproti tomu mají tendence se lámat na velmi ostré kousíčky, u nich už riziko poranění je.

Pes se sušeným masem

​​× Pes se po syrovém mase stane agresivnější

Také jste slyšeli, že pes se změní v agresivní potvoru poté, co ochutná syrové maso nebo krev? Zkušenosti tomu ale neodpovídají. Metoda krmení BARF není nic nového. Lidé krmili psy syrovým masem už v dávných dobách, základy metody BARF se datují do 90. let minulého století. Zvýšená agresivita zvířat krmených syrovým masem nebyla nikdy zaznamenána. Tento mýtus může pramenit z návalu energie, kterou pes z masa získá. Někteří jedinci pak tuto energii vydávají tím, že začnou být aktivnější a více štěkat. Toto chování se ale nepojí s agresivitou a té se při krmení BARF rozhodně nemusíte obávat.

​​× Pes by měl alespoň jeden den v týdnu držet hladovku

BARF je často spojován s původním stravováním psů, respektive vlků. Z této představy pak vychází i některé mylné předpoklady. Například to, že stejně jako vlci ve volné přírodě občas hladoví, měli by hladovět i psi domácí. Je to samozřejmě nesmysl, psi se od svých předků už poměrně liší a vlci ve volné přírodě navíc hladoví z důvodů, které pro domácí mazlíčky neplatí. Jestliže vlk jeden den nejí, je to buď proto, že se přejedl den před tím a potřebuje potravu dostatečně strávit, nebo jednoduše proto, že se mu nepodařilo ten den nic ulovit. Domácí mazlíčci ale tyto věci řešit nemusí a naopak je pro ně důležitý pravidelný dostatečný příjem potravy.

​Je BARF vhodný i pro štěňata?

Změna stravování u psů musí být vždy prováděna pozvolně. Na začátku byste proto svého nového pejska měli krmit stejně, jako byl krmen u chovatele. Dnes nejsou výjimkou chovatelé, kteří štěňata krmí právě BARF metodou. V takovém případě se nemusíte žádných změn bát a můžete pokračovat stejně. Chovatel vám navíc nejlépe poradí, co pejskovi dávat, co ne, v jakém množství a spoustu dalšího. Jestliže bylo štěně u chovatele krmeno granulemi, nevadí. V následujícím odstavci se dozvíte, jak přejít z granulí na BARF. U štěňat platí stejná pravidla jako u psů, dodržujte tedy stejné složení. Jediný rozdíl pak bude v tom, že denní krmná dávka u štěněte by měla odpovídat 3-6 % aktuální hmotnosti štěněte. Tento poměr se bude postupně snižovat, až se dostanete na 2-3 % hmotnosti dospělého psa. Stejně jako u krmení komerčními krmivy také při BARF je důležité sledovat psa a jak mu dané krmení prospívá.


​Přečtěte si také:
Jak krmit štěně, aby dobře rostlo a prospívalo


​Jak přejít z granulí na BARF?

U štěňat je velmi důležité, abyste se změnou stravování začali teprve tehdy, až se u vás doma opravdu zabydlí. Změna prostředí může být pro štěně velmi náročná a není dobré mu situaci ještě ztěžovat změnou krmení. Ať už na BARF přecházíte z jakéhokoliv důvodu, neuspěchejte to. Psí zažívání si musí zvyknout a i tak je dost možné, že se z počátku budete potýkat s různými trávicími potížemi. Zatímco při změně jednoho typu granulí na jiné se doporučuje zpočátku nové granule po trošce přimíchávat ke starým, u BARF tento způsob vhodný není. Jakmile začnete krmit syrovou stravou, krmte jen a bezvýhradně jí. Na začátku ale volte stravitelnější suroviny, maso volte libové a můžete je nejdříve tepelně zpracovávat. Teprve po dvou týdnech podávejte také vnitřnosti a kosti. Vyhýbejte se těžko stravitelným druhům zeleniny a ovoce. Zpočátku také dávejte psovi spíše malé kousky, ideálně rozmixované či v případě masa namleté.

Metoda BARF vše důležité

​BARF: denní krmná dávka

Množství syrové stravy, které by měl váš pes za den sníst, se odvíjí zejména od jeho hmotnosti. Jde přibližně o 2-3 % celkové hmotnosti psa s tím, že je nutné brát v potaz také aktivitu psa: je-li pes méně aktivní, berte spíše 2 %, je-li aktivnější, počítejte spíše s 3 %. Celkové množství krmiva při BARF dále rozdělte na maso a přílohy s tím, že 70 % krmiva za den by mělo tvořit maso, z toho pak 20-30 % kosti, a zbylých 30 % by mělo být tvořeno přílohami, obilovinami, zeleninou a ovocem. Ideálně tak, aby 60 % byla zelenina a 30-40 % ovoce, podle toho, zda chcete krmit psa i obilovinami (ty by tedy měly být 10 %). Není nutné každý den dodržovat krmnou dávku na procento přesně, větší výkyvy se ale rozhodně nedoporučují. Krmte psa pestře, abyste zajistili, že dostane potřebné množství všech živin, minerálů i vitamínů.

​Přizpůsobte složení BARF stravy svému psovi

Je důležité vědět, že u psů počítáme vždy s tzv. „ideální hmotností“. To je taková hmotnost, kterou by měl pes daného plemene a daného věku mít. Jestliže má pes nadváhu či naopak příliš nízkou hmotnost, denní krmnou dávku nepočítáme podle jeho skutečné hmotnosti, ale podle té ideální. Tím také zajistíme požadovaný úbytek nebo přírůstek na váze. Při počítání, kolik a čeho musíte svému psovi dát, je důležité brát kromě jeho ideální hmotnosti a aktivity v potaz i další aspekty. Například to, zda je pejsek na něco citlivější či dokonce alergický nebo jestli netrpí zdravotními komplikacemi, které by mohl vyřešit zvýšený příjem některých minerálů či vitamínů. Je také velmi důležité psa pečlivě pozorovat a všímat si veškerých změn v chování, způsobu stravování či zdravotního stavu. Většina změn není viditelná hned, sledujte psa přibližně měsíc a pokud se vám něco nebude zdát, upravte denní dávku či přísun některých surovin.

​Pozor na poměr vápníku a fosforu

Poměr těchto dvou látek je velmi důležité hlídat zejména u štěňat a dospívajících psů. Jako správný poměr se udává vápník 1,2-1,4 : 1 fosfor, podle velikosti psa. Nedostatek vápníku ve stravě může být příčinou špatného vývoje kostry a dalších růstových potíží. Tělo si totiž potřebný vápník bere z kostí psa, čímž se kostra odvápňuje. Nebezpečný je ale také přebytek vápníku v přijímané stravě. Ten totiž zpomaluje proces kostnatění (osifikace) neboli přeměny chrupavky nebo vaziva na kost. Tím je oslabena kostní i kloubní chrupavka. Dlouhodobý nedostatek fosforu snižuje plodnost či tvorbu mléka u fen a může také zpomalovat růst mláďat. Negativně ovlivňuje také pohybové ústrojí a může se u psů projevit jako svalová slabost či strnutí kloubů.

Kosti při BARF nevařte

​BARF a správné složení krmiva

V souvislosti s BARF metodou krmení psů se často hovoří o vyvážené stravě. Co to v praxi znamená? Je důležité zajistit pejskovi přísun všech důležitých živin, minerálů a vitamínů. Je velmi důležité, aby přijímal dostatečné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Minerály a vitamíny pes při BARF získává především ze zeleniny a ovoce, velmi často ale majitelé dokupují také různé výživové doplňky. V současnosti existuje na trhu celá řada speciálních doplňků stravy určených právě pro psy krmené metodou BARF. S nimi máte jistotu, že váš pes dostává opravdu vše, co potřebuje. Nezapomínejte na to, že každý pes je jiný a obecné rady nebudou vždy 100% platné u každého. Vnímejte, jak vašemu psovi chutná, a zkoušejte různé druhy surovin. Zachovávejte základní pravidlo složení a snažte se připravovat jídla z co nejširšího okruhu surovin, aby bylo krmivo opravdu pestré. A co všechno můžete při BARF používat?

​Maso

Pod maso, tedy největší složku celé krmné dávky psa, spadají svaly, šlachy, vnitřnosti, tuk i kůže. U masa pro psy krmené metodou BARF si nemusíte lámat hlavu s jeho druhem – vhodné jsou totiž úplně všechny. Jen počítejte s tím, že některé druhy mas jsou tučnější než jiné, a jestliže chcete, aby váš pejsek trochu zhubl, používejte spíše dietnější druhy (drůbeží, králičí, krůtí a některá rybí). Z vnitřností můžete použít žaludky, játra, plíce, ledviny i dršťky. Maso podávejte vždy alespoň v pokojové teplotě, nikdy nižší. Příliš studené maso by psovi mohlo způsobit nepříjemný zánět žaludku. Abyste měli jistotu, že maso (zejména, pokud ho nijak tepelně neupravujete) neobsahuje zárodky parazitů, nechte je alespoň 2 dny v mrazáku na teplotu okolo -20 °C. Psi, kteří jsou již na syrové maso zvyklí, by měli dostávat co největší kusy, aby museli hodně žvýkat a posilovat tak žvýkací svaly i zuby.


​Přečtěte si také:
Nejlepší kloubní výživa pro psy


​Kosti

Kosti by měly být součástí masné složky krmiva psa, a to alespoň z 20 až 30 %. Ideální jsou kosti ještě obalené masem, případně kuřecí a králičí skelety. Z kuřat také křídla, stehna či krky a vyzkoušet můžete i hovězí morkové kosti nebo žebra (neořezaná). Pozor si dejte na velikost kostí, kterou je nutné přizpůsobit velikosti vašeho mazlíčka. Kosti nevařte ani nijak tepelně neupravujte. Při vystavení teplu se totiž mění struktura kostí, ty se stávají křehčí a lámavější a hrozí riziko poranění o velmi ostré kousky. Ke kostem bez masa je vhodné psovi přidat také trochu oleje nebo nějakého mléčného výrobku. Maso totiž pomáhá aktivovat trávicí enzymy a pokud pes dostane pouze „suché“ kosti, je nutné aktivovat tyto enzymy jinak, aby pes netrpěl zácpou.

Zbytky svého jídla psovi nikdy nedávejte

​Zelenina a ovoce

Zelenina a ovoce se řadí k přílohám, které by měly tvořit 20 % denní krmné dávky, pokud budete používat také obiloviny – jinak celých 30 %. Větší část, zhruba 60-80 % by měla tvořit zelenina. Ta je však pro psy poněkud hůře stravitelná a je proto lepší ji psovi podávat alespoň nakrájenou či nasekanou, pokud ne vyloženě rozmixovanou nebo nastrouhanou. Vařenou zeleninu pes sice stráví snadněji, při tepelné úpravě ale dochází k úniku některých důležitých živin, minerálů a vitamínů, o které pak bude strava chudší. Ze zeleniny jsou nejvhodnější celer, pórek, petržel, mrkev, okurka, brokolice či kedluben. Pozor si dejte na ty druhy zeleniny, které nadýmají, a pejskovi je dávejte jen v malém množství. Jestliže pes zeleninu nechce, můžete ji dochutit olejem či mléčným produktem. Z druhů ovoce jsou nejvhodnější jablka, banány, meruňky, broskve, meruňky či borůvky. Můžete sáhnout i po citrusovém ovoci, vzhledem k jeho kyselosti ale opatrně.

​Přílohy a obiloviny

Alergie na obiloviny je jedním z velmi častých důvodů, proč psí majitelé přechází na BARF. Jestliže s nimi ale váš pes nemá žádné potíže, určitě mu je dopřejte. Rýže pomáhá při podrážděném trávení a je vhodná i při dietách. Vločky, zejména ovesné, jsou skvělým zdrojem vlákniny a obsahují také velké množství sacharidů, proto jsou vhodné především pro aktivní psy. Vyzkoušet můžete také uvařené těstoviny, které jsou obecně dobře stravitelné. Na začátku ale mohou psům způsobovat průjmy a proto s nimi buďte opatrní. Dále můžete vyzkoušet pohanku, kuskus, bulgur, quinou, jáhly či amarant. Také kukuřice se řadí k obilovinám a patří k jedněm z nejoblíbenějších příloh. Myslete na to, že většina obilovin je zdrojem energie. Jestliže potřebujete, aby pejsek zhubl, jsou to právě obiloviny, jejichž vyřazení z jídelníčku může výrazně pomoci.

​Doplňky stravy

Různé výživové doplňky jsou s BARF metodou často spojovány. Při jejich používání samozřejmě rostou náklady na psí stravu, což může nejednoho majitele odradit. Doplňky stravy ale nejsou nutné, protože všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály může pes získat z pestré stravy. Po doplňcích sáhněte tehdy, pokud má váš pes nějaký problém, případně má-li k nějakým komplikacím předpoklady. Výživové doplňky vám mohou pomoci s kvalitou srsti, chrupu, posílením imunity, zlepšením trávení a spoustou dalšího. Velmi oblíbené jsou různé řasy jako například chlorella, spirulina, kelpa či zvápenatělé mořské řasy. Vyzkoušet můžete také oleje, které vám pomohou nejen s dodáním důležitých minerálů a vitamínů, ale také s ochucováním. Zejména rybí oleje jako lososový olej psi doslova milují. Vyzkoušet můžete také olej lněný, ostropestřecový, pupalkový, konopný, brutnákový nebo kokosový. U olejů dávejte přednost lisovaným za studena, které jsou považovány za nejkvalitnější.


​Přečtěte si také:
Jak vybrat nejlepší lososový olej pro psy a kočky


Může jíst pes pečivo

​Pamlsky

I při BARF metodě krmení psů můžete pejsky odměňovat dobrotami, ať už kupovanými, nebo vlastnoručně vyrobenými. V chovatelských potřebách pořídíte například sušené maso (nejčastěji sušené mrazem), které je velmi lahodné a prodává se v praktických baleních a malých kouscích, což je ideální na cesty nebo při výcviku. Pamlsky si ale můžete připravit také sami smícháním různých surovin, které má váš pes nejraději. Vyzkoušejte sladké varianty v podobě jogurtu či tvarohu s medem, čerstvým a nebo sušeným ovocem či oříšky. Vynikající jsou také zeleninové slané varianty, kdy můžete použít také tvaroh a bílý jogurt, nebo je nahradit tvarohovým sýrem a přidat nastrouhanou či rozmixovanou zeleninu a pár kapek oblíbeného oleje. Fantazii se meze nekladou a BARF vám nabízí spoustu možností. Pozor si jen dejte, abyste psa příliš nezatěžovali tuky či sacharidy.


​Přečtěte si také:
Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?


​Čím psy rozhodně nekrmit

Nikdy psům nedávejte zbytky svého jídla. Naše jídlo je pro psy příliš slané či kořeněné nebo obsahuje přísady, které psům nedělají dobře. Zcela nevhodná jsou také smažená jídla, která by psovi mohla velmi podráždit trávení. Vyvarujte se také luštěninám, které nadýmají a jsou pro psy těžce stravitelné – nebo je jim podávejte jen výjimečně a v hodně malém množství. Brambory či kořenová zelenina jsou rovněž hůře stravitelné v syrovém stavu, je proto dobré je před podáváním alespoň trochu tepelně upravit. Pozor si dále dejte na ořechy, exotické ovoce či sóju a výrobky z ní, případně další obiloviny. Jedná se totiž o časté alergeny a psi s citlivějším zažíváním je špatně snáší. Pes by rovněž neměl konzumovat uzeniny, které mohou způsobovat závažná onemocnění jater či ledvin. Pro psy je jedovaté peckovité ovoce, avokádo, hroznové víno (i rozinky), cibule, česnek, houby, čokoláda, kakao, potraviny s kofeinem a z koření například muškátový oříšek.

​Shrnutí

  • BARF metoda krmení psů má svá pro i proti. Před tím, než se rozhodnete svého psa krmit tímto způsobem, pečlivě zvažte své možnosti a požadavky vašeho mazlíčka.
  • Základem je vyvážená a pestrá strava složená ze syrových surovin ve složení: 70 % maso, z toho 20-30 % kosti, a 30 % přílohy, z toho 60 % zelenina, 30-40 % ovoce a 10 % obiloviny (nemusí být).
  • Vždy pečlivě sledujte stav svého psa a krmení přizpůsobujte jeho potřebám. Jestliže pejsek ztrácí na váze, zvyšte denní krmnou dávku. Pokud naopak výrazně přibírá, denní krmnou dávku snižte.
  • Jestliže máte pocit, že vašemu pejskovi něco ve stravě chybí, nebojte se sáhnout po kvalitních výživových doplňcích nebo olejích, které mu dodají vše, co potřebuje.
Kosti k BARF patří

​Seznam 10 nejlepších BARF e-shopů

Líbí se vám metoda BARF, ale bojíte se, že byste na přípravu vlastního jídla neměli dost času, nebo si nejste jistí, že zvládnete připravit dostatečně vyváženou stravu plnou všeho důležitého? Pomoci vám může bohatá nabídka hotových jídel připravených ze 100% přírodních surovin přesně tak, jako kdybyste je připravovali doma. Internetové chovatelské potřeby navíc nabízí celou řadu doplňků stravy a dalších pomocníků, které vám BARF maximálně usnadní.

​AlzaPet


Alza.cz AlzaPet logo

V sekci s chovatelskými potřebami na Alza.cz pořídíte celou řadu doplňků stravy, zejména značky Canvit Barf a Fitmin. Canvit Barf jsou produkty se 100% přírodním složením, které jsou speciálně připravené pro BARF metodu. Najdete zde přílohy, výživové doplňky nebo za studena lisované oleje. Na AlzaPet dále pořídíte také odborné publikace zabývající se BARF metodou, ve kterých naleznete potřebné informace i inspiraci.

BeCyDog


BeCyDog.cz logo

V sortimentu e-shop BeCyDog.cz pořídíte přírodní přílohy k masu špičkové kvality, oleje či omáčky od firmy Yoggies nebo 100% přírodní přílohy, oleje a výživové doplňky značky Canvit Barf. Najdete zde také sušené BARF jídlo, speciální doplňkové krmivo pro psy krmené masem či doplněk stravy v podobě důležitých vitamínů a minerálů. Nechybí ani knihy o metodě BARF plné užitečných tipů a rad.

Časkrmení


Caskrmeni.cz logo

Internetový obchod Časkrmení.cz nabízí především produkty značky cdVet ze speciální řady určené právě pro majitele psů krmených BARF metodou. Mezi produkty Fit BARF najdete celou řadu doplňků stravy v sypké i tekuté podobě, stejně jako oleje či bylinné směsi, které pomáhají podpořit dobrý zdravotní stav vašeho psa. V nabídce na vás čekají také publikace věnované této metodě.


Hawaj


Hawaj.cz logo

Vybírejte na e-shopu z bohaté nabídky produktů značky Canvit Barf, které zahrnují výživové doplňky, přílohy a funkční oleje. Tyto produkty jsou 100% přírodní a byly vyvinuty speciálně pro psy krmené přirozenou stravou. V e-shopu najdete také výrobky značky Canina Barfer´s Best, které jsou ideálními doplňky k barfování pro štěňata, dospělé i starší psy.

Premiumdog


Premiumdog.sk logo

V internetovém obchodu Premiumdog.sk můžete zakoupit doplňky stravy, funkční oleje a také funkční přílohy značky Canvit z její speciální edice Barf. Ta je určena psům krmeným přirozenou stravou a je kompletně přírodní a bez konzervantů. Tyto produkty podporují zdraví psa a zabraňují některým zdravotním komplikacím. Dále zde cereální vločky značky Happy Dog, které jsou ideální přílohou k syrovému masu.

Pytelgranuli


Pytelgranuli.cz logo

Barf na cesty – to je mrazem sušené maso, které je ideální pochoutkou pro vašeho psa krmeného BARF metodou. Za produkty stojí značka Pet Farm Family, která má své sídlo v Praze a která se specializuje na udržitelně vyráběné, ekologické, zdravé a hlavně chutné produkty pro psy i kočky. Nabízené lahůdky jsou složené ze surovin prvotřídní kvality, které jsou označené BIO certifikátem.

Zoofix


Zoofix.cz logo

Internetový obchod Zoofix.cz nabízí širokou škálu produktů české společnosti Dromy, která vyrábí koncentrovaná doplňková krmiva a veterinární produkty a specializuje se na doplňky pro barfování. Pořídit zde můžete přílohy, bylinky, vysoce kvalitní oleje či balancery. Produkty se mohou pyšnit vysokým obsahem účinných látek, které vašemu pejskovi poskytnou přesně to, co potřebuje. V nabídce e-shopu najdete i další výživové doplňky či funkční oleje známých značek jako jsou například Canvit Barf či SYPET.

Zoohit


Zoohit.cz logo

ProCani je německá značka hotových BARF krmiv, které jsou připravovaná a balená přímo v Německu. Prvotřídní kvalita surovin je samozřejmostí. Díky těmto produktům, jejichž široký sortiment najdete na Zoohit.cz, bude barfování opravdu hračka – jednoduché a rychlé. Vybírat můžete z celé řady hotových pokrmů i masových směsí, které uspokojí i toho největšího psího mlsouna.

Zooroyal


ZooRoyal.cz logo

E-shop Zooroyal.cz nabízí speciální edici produktů Fit Barf známé německé značky cdVet. Doplňková krmiva či oleje z pečlivě vybraných surovin jsou báječným doplňkem k barfování. V nabídce jsou i další výživové doplňky uznávaných značek psích krmiv jako jsou Grau či proCani. Kromě toho můžete v e-shopu pořídit také hotové BARF krmivo s přírodním složení, které slouží jako skvělý základ vyživy psů všech velikostí i věkových kategorií.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *