Jak vidí psi? Lépe než lidi, nebo hůř?

Jak Vidi Pes

Každý majitel psa se už asi někdy zamyslel nad tím, jak vlastně jeho čtyřnohý společník vidí. Má vůbec cenu kupovat pejskovi zářivě barevné hračky, nebo vnímá svět kolem sebe jen v černobílých odstínech? Právě na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v dnešním článku.

Jaký je rozdíl mezi lidskýma a psíma očima?

To, že lidské a psí oči nejsou úplně stejné, ví asi každý z nás už ze školy. V čem ale rozdíl mezi nimi vlastně spočívá? Především v sítnici, tedy části oka citlivé na světlo, která se skládá z tyčinek a čípků. Zatímco čípky ovlivňují vnímání barev a detailů, tyčinky jsou důležitým prvkem ve vnímání pohybu a schopnosti vidět v šeru.

Psi Vs Lidske Oko
Psí vs. lidské oko.

A jak se tedy psí tyčinky a čípky odlišují od těch lidských? V prvé řadě psí sítnice obsahuje mnohonásobně větší množství tyčinek, což znamená jediné – psi dokážou mnohem lépe než lidé zachycovat pohyb. Není proto divu, že jim neunikne žádná rychlá veverka ani kočka, kterých si my lidé často všimneme až ve chvíli, kdy nám vběhnou do cesty.

Omezení vidění barev

Větší množství tyčinek bohužel znamená menší počet čípků, a tedy horší kvalitu vnímání barev. Rozhodně však není pravda, že by psi viděli černobíle. Spektrum barev, které vidí, je jednoduše mnohem méně pestré než to naše. Skládá se ze dvou hlavních barev, modrofialové a žluté, a samozřejmě také mnoha jejich odstínů. 

To však neznamená, že by se psi orientovali ve světě plném barev hůře než my. Jednoduše se naučili kromě zraku zapojovat všechny ostatní smysly, případě dokonce interpretovat situaci, ve které se nachází. To se týká například slepeckých psů, kteří navzdory tomu, že nevidí zelenou, červenou ani oranžovou, dokáží bezpečně převézt svého pána přes přechod. Prostě se v rámci tréninku naučili vnímat celou řadu dalších ukazatelů, jako je například zvuk.

Širší zorné pole

Zatímco lidé se mohou radovat ze schopnosti vnímání celého spektra barev, v jedné oblasti zraku nás psi bezkonkurenčně trumfují. Mluvíme o periferním poli, které ve velké míře závisí na pozici očí ve tváři. Jelikož jsou lidské oči posazené blízko u sebe, naše periferní pole je proti tomu psímu naprosto minimální. Daní za široké periferní pole je však horší binokulární vidění, tedy schopnost vnímat hloubku. 

Tento faktor však závisí na konkrétním plemeni – každé má totiž trochu jinak posazené oči. Obecně můžeme říci, že psi, jejich tvář svými proporcemi připomíná lidskou (například buldočci), mají mnohem lepší vnímání hloubky než psi s dlouhým čumákem. To je také důvod, proč někteří psi excelují v aportování míčku ještě za letu, zatímco jiným se hračku málokdy podaří chytit.

Kvalita zraku závisí na plemeni

Plemeno daného psa má vliv nejen na schopnost vnímání hloubky (které závisí na postavení očí), ale také samotnou kvalitu zraku. Jeho zhoršená kvalita je bohužel následkem šlechtění – zatímco Rottweileři či němečtí ovčáci často trpí krátkozrakostí, retrívři jsou naopak dalekozrací. Zároveň existují psí plemena, u kterých je zrak díky šlechtění naopak mnohem lepší, než je pro psy obvyklé. Například o labradorech se říká, že je jejich zrak nejblíže člověku. Méně barev vidí i Jorkšírský teriér nebo Border kolie.

Jak pes vidí svět?

Lepší vidění v šeru

Větší množství tyčinek v sítnici má kromě skvělého vnímání pohybu vliv také na schopnost vidět v šeru. Zatímco většina z nás si musí s příchodem večera posvítit na cestu, psi vidí i ve večerním šeru opravdu výborně. To je užitečné například při ranních a večerních lovech, na které byli psi v minulosti často využíváni.

Jaké kupovat hračky?

Na závěr se vrátíme k otázce položené v úvodu – má vůbec cenu pejskovi kupovat pestrobarevné hračky, když většinu barev vlastně nevidí? Odpověď je nasnadě. Pokud chcete, aby hračka vašeho psa okamžitě upoutala svou jasnou barvou, volte spíše odstíny žluté a modrofialové. Ostatní barvy, jako je například červená, zelená či oranžová, váš pes vnímá jen v odstínech šedé. Ty se mohou hodit v případě, že chcete pejska uklidnit, jelikož díky své tlumené barvě nepředstavují stimul, který by ho mohl rozrušit.

TIP

Vybrali jsme pro vás nejlepší hračky pro psy. A sesbírali jsme jich 40, takže je z čeho vybírat

A co se týče toho, jak vlastně psi vidí nás, musíme se smířit s tím, že pro naše psí kamarády máme nevýraznou šedou barvu, pokud si tedy neoblečeme žluté či modrofialové oblečení. Psi se naštěstí na zrak příliš nespoléhají a poznávají nás zejména pomocí čichu.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *