| |

K čemu slouží schůdky a rampy pro psy?

Pes Schudky

Rampy a schůdky pro zvířata bývají stavěny tak, aby mohly pomoci zvířatům se dostat na vyšší pozice, jako jsou židle, křesla, sedadla v autě a další. Schody a rampy jsou většinou vyráběny ze dřeva, plastu nebo z hliníku. Dokonce si můžete pořídit schody, které se dají poskládat, a tak vám nezaberou mnoho místa.

Sledujte chování svého psa

Tak jako lidé, i zvířata vykazují různé chování, kterým se vám snaží ukázat, že je něco trápí. Mezi nejčastější problémy se řadí vady pohybového aparátu. Tyto vady zvířatům ubírají životní energii. Proto, pokud zaznamenáte nechuť k pohybu, váhaní při chůzi, občasné kulhání, či podobné chování, zajděte za veterinářem. Jde o projevy vážného poškození chrupavek a zánětu kostí.

Jak lze zmírnit příznaky a bolesti?

Jakmile dojde k propuknutí artrózy, můžete se zásadně podílet na zmírnění bolesti a příznaků. Zde platí stejná zásada jako u lidí – v chladném a deštivém počasí se bolest kloubů zhoršuje. Snažte se pejskovi dopřát měkký, pelíšek vystlaný dekami a zajistěte mu teplo. Uděláte dobře když svému společníkovi dopřejete podpůrnou terapii plaváním. A nejde ani o to, zda to bude v bazénu, v klinice nebo rovnou v přírodě. Jde o to, aby byly svaly v pohybu a zároveň nedocházelo k přetěžování kloubů.

Artróza je nelehké onemocnění, které vám zasáhne do života razantním způsobem. Stav vašeho psa dokáže přinést spoustu stresu, ale pokud k problému přistoupíte zodpovědně, váš pes prožije spoustu plnohodnotných let. Jedním z opatření jsou schody pro psy, dieta a léky!

K čemu slouží a proč byste měli mít psí rampy?

Schody pro psy, stejně jako rampy dokáží zabránit zranění, skákání nebo pádu zvířete, jakmile bude chtít jít na vyvýšené místo. Přeci jen se na svět dívá lépe z výšky. Skládací i klasické schody pomohou psům nastoupit do auta bezbolestně a rychle. Každý pes se automaticky nenarodí jako atlet, což je nutné respektovat.

Rampu i schody pro psy berte jako zdravotní pomůcku pro vaše zvíře. Ptáte se proč? Je to jednoduché! Zejména starší psi trpí bolestivostí kloubů a hůře se pohybují a čelí rostoucím obtížím při pohybu. Při horší pohyblivosti už spíše přichází v úvahu využití rampy, kde jsou klouby namáhány podstatně méně. Schody jsou pak spíše vhodnější pro menší plemena, aby tolik neskákala a chránila už tak velmi namáhané klouby.

Rampa či schůdky?

Jak jsme výše nastínili, nejlepší volbou jsou rampy, především pokud chováte staršího psa, protože představuje schůdnější cestu. Pakliže sledujete u svého psa potíže s chůzí (v jakémkoliv věku), a vidíte, že má problémy se dostat za vámi do postele, auta či jinam, měli byste si pořídit rampu. A pokud se bojíte o dostatek místa, stačí si pořídit skládací model.

Rampy se vyznačují mělčím sklonem než tím, kterým disponuje schodiště. Nižší sklon usnadní pohyb do kopce i z kopce a sníží tak riziko pádu a zhoršování bolestivosti kloubů. Vlastní rampu jistě ocení i plemena jako jsou jezevčíci. Jsou malí, jejich končetiny jsou krátké a neměli by tolik skákat.

Existuje léčba?

Jakmile artróza propukne, musíte se smířit s tím, že poškození kloubů je nevratné. Příznaky se dají pouze potlačovat a zpomalovat. Ze všeho nejdříve se řeší váha zvířete, výživa, kloubní doplňky a v neposlední řadě prášky proti bolesti. V případě, že máte finanční úspory a pejsek není moc starý, dá se zajistit i chirurgický zákrok, který pejskovi hodně pomůže.

Bohužel, stále neexistuje přípravek, který by dokázal opravit chrupavku. Nicméně se stále více chovatelů psů obrací na homeopatika, která dokáží zabránit většímu poškození chrupavek. V některých případech došlo k mírnému zlepšení stavu poškozených chrupavek – ale musíte začít s léčbou v ranném stádiu. Před bolestí a nadměrným opotřebováním dalších kloubů vašeho pejska chrání chondroprotektiva.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *