|

Nejlepší hračky pro psy – TOP40

Motivační hračky pro psy pomáhají s výcvikem

Hraní a hra má v životě každého psa své pevné a důležité místo. Pomocí hraček se pes zabaví a naučí mnoha dovednostem. Hračky pro psy jsou také skvělým způsobem, jak se svým věrným přítelem upevnit pouto, psi se díky nim učí, jaké je jejich místo ve smečce. Hračky pro psy lze rozdělit hned do několika kategorií. V článku je podrobně představíme a ukážeme vám, na co se při výběru psí hračky zaměřit, aby vyhovovala vašemu čtyřnohému příteli i vám. Na konci si můžete prohlédnout 5 TOP produktů z každé kategorie hraček pro psa – vyberete si mezi nimi tu nejlepší pro svého miláčka?

Žebříček nejlepších psích hraček

Puller Standard

1. místo

CoLLaR Puller Standard

Puller je tréninková pomůcka, nejen hračka pro psy! Puller je inovativní fitness nástroj pro psy vyvinutý profesionálním kynologem. 

Kong Classic

2. místo

Kong Classic

KONG Classic – zlatý standard psích hraček přes třicet let. Je vyrobena z ultra elastického, čistě přírodního kaučuku, který je velmi pružný.

Kong Guma

3. místo

Kong guma + tenis Jumbler míč rugby

Typ hračky: gumové, interaktivní Barva: fialová Určeno pro: pes Provedení výrobku: fialová barva Hračka Kong Jumbler míč rugb

Trixie Dog Activity Poker Box

4. místo

Trixie Dog Activity Poker Box

Hra je určena pro spojení hry člověka se psem. Nenechávejte psa bez dozoru s touto hračkou. 

Proč jsou hračky pro psy tak důležité?

Svou vlastní hračku či hračky by měl mít každý pes už od samého začátku. Štěně se s její pomocí socializuje a buduje si vztahy s obyvateli své domácnosti. Učí se, jak s nimi komunikovat – hra je velmi důležitý komunikační prvek, kterým můžete psovi dát jasně najevo, co smí a co už ne. Hračky pro psy slouží především k jeho zabavení, což využijete zejména právě u mladých psů plných energie. Díky správně zvolené hračce se psovi dobře vyvíjejí důležité svaly a pes se při hře také učí různým dovednostem. Hračku můžete použít při výcviku a pobídnout a motivovat psa k ještě lepším výkonům. Hračky pro psy mají ale smysl i u starších psů, kterým pomáhají stále posilovat například žvýkací svaly. A je to většinou právě hra, při které se pes sbližuje se svým páníčkem či paničkou a při které se posilují vzájemné vazby. Což je důležité v každém věku (nejen psa).

Na co se při výběru hračky pro psy zaměřit?

Trh s hračkami pro psy je velmi bohatý a na první pohled může být náročné se v něm vyznat. Jestliže kupujete hračku pro psa, který s vámi žije již delší dobu, vybrat tu nejvhodnější pro vás bude jednodušší. Už svého psa dobře znáte, víte, jakou má povahu a co ho baví. Ale i v případě, že chcete koupit hračku jako dárek pro psa svých známých, nebo vybíráte něco vhodného pro nově pořízeného mazlíčka, nemusíte se bát, že byste sáhli vedle. Mnoho vám napoví věk, velikost či konkrétní plemeno psa. Jiné hračky se hodí pro štěně a jiné pro psa seniora, jiné využije malý pejsek a jiné ocení zase velký pes. Pozor si dejte také na materiál hračky pro psa. Ta musí být vždy určena speciálně psům, jinak riskujete, že se pes při hře zraní, spolkne malou část apod. A v neposlední řadě si ujasněte, jaký má mít nová hračka účel.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


Hračky pro psy si můžete i sami vyrobit

Zarazilo vás nejen obrovské množství hraček pro psy, ale také jejich pořizovací cena? Chcete svému psovi pořídit to nejlepší, ale bojíte se, že za hračky utratíte celou svou výplatu? Některé hračky pro psy jsou v principu poměrně jednoduché a můžete si podobné vyrobit i sami doma. Určitě ale nedoporučujeme dávat svému psovi plyšáka, který není určen přímo pro psy. Může obsahovat nevhodnou výplň či vystouplé části, které by psa mohly zranit. Interaktivní či motivační hračky pro psy fungují většinou na principu schování pamlsku. Aby jej pes našel, musí provést nějakou činnost, ať už úkon, který se právě učí, nebo vyřešit psí hlavolam či pamlsek jednoduše najít díky svému čichu. Pamlsek tedy psovi můžete schovat například pod srolovanou deku. Ze starého oblečení nastříhejte proužky, uvažte uzel a zapleťte cop a máte hotové přetahovadlo. Nebo schovejte tenisáky do staré ponožky. Pozor! Psa při hře nikdy nenechávejte o samotě, vždy na něj dohlížejte.

Nejlepší hračky pro štěňata a malé psy

Rozdělení hraček podle věku/velikosti psa

Jedním z hlavních kritérií, kterými byste se měli řídit při výběru hračky pro psa, je jeho velikost či věk, ale také konkrétní plemeno a hmotnost. Každý pes je jiný a špatná hračka mu buď nebude dostatečně dobrá (nebude splňovat svůj účel a pes si s ní nebudete hrát), nebo mu může ublížit.

Hračky pro štěňata

Štěňatům vybírejte menší, lehčí a měkčí hračky. Berte ohled na jejich mléčné zoubky, drobnou postavu a malou sílu. Zároveň ale musí být hračka pro štěně dostatečně odolná, protože štěněčí zoubky jsou sice malé, zato pěkně ostré. Příliš tvrdé hračky by mohly poškodit sklovinu mléčných zubů a pozor si dejte také na hračky z více materiálů nebo částí, které by se mohly při hře oddělit a které by pes mohl spolknout. U štěňat se také zajímejte o plemeno, neboť je poměrně velký rozdíl mezi štěnětem malého plemena a velkého. Většina hraček pro psy má uvedený doporučený věk psa, pro který jsou vhodné. A jak si se štěnětem hrát? Rozdělte hru s ním na několik částí do celého dne a nezapomeňte psovi dopřát také dostatek času pro zregenerování a odpočinek.

Hračky pro dospělé psy

U dospělého psa záleží při výběru hračky zejména na jeho velikosti, hmotnosti a také zdravotním stavu. Je dobré vědět, co psa baví a co ho nejlépe stimuluje. Většina dospělých psů má rádo tvrdší hračky na kousání a žvýkání, velmi oblíbená je také přetahovaná. Záleží rovněž na konkrétním plemenu psa, některá jsou více aktivní a hravá, jiná jsou hodně inteligentní a spíše se zabaví u interaktivních hraček, jiná plemena mají v dospělosti nejraději svůj klid, některá zase milují vodu a je nejlepší jim pořídit hračky vodní.

Hračky pro starší psy

Starší pejsci nemívají na hraní už tolik energie a síly, přesto si i oni občasnou hru velmi užijí. Jejich chrup už není co býval, a tak volte raději měkčí hračky, které mohou kousat, aniž by si poškodili dásně. Ideální jsou hračky látkové či z měkké gumy. Řiďte se ale především povahou psa a plemenem, které vám při výběru vhodné hračky nejvíce napoví. Mějte vždy na paměti zdravotní stav psa a pořizujte mu hračky, které na něj berou ohled.

Hračky pro malá plemena psů

Malá plemena psů by stejně jako štěňata neměla mít příliš tvrdé nebo těžké hračky. Jejich zuby už jsou sice silnější, stisk jejich čelisti je přesto stále výrazně slabší než u středních a větších plemen. Příliš tvrdé hračky mohou poškodit zuby a dásně. Příliš těžké nebo velké hračky může mít pes zase problém unést a přenášet na jiné místo.

I velcí psi si rádi hrají

Hračky pro psy střední velikosti

Středně velcí psi si velmi užívají interaktivní hračky, které je zabaví, posílí jejich dovednosti a namotivují je k naučení nových. Středním psům pořiďte také žvýkací hračky, které pomáhají udržovat jejich chrup, dásně a žvýkací svaly v dobré kondici.

Hračky pro velké psy

Velká plemena psů mají většinou velkou sílu a hračky z méně odolných materiálů jim příliš dlouho nevydrží. Chcete-li mít jistotu, že pes vámi zakoupenou hračku nezničí už po pár minutách hraní, volte velmi odolné materiály: silnou gumu, látku či provaz. Pozor si dejte na to, aby hračka neměla žádné malé části, které by se mohly od hračky oddělit a které by mohl pes spolknout.

Rozdělení hraček podle materiálu

Každý materiál má jiné vlastnosti a psí hračky z něj jsou vhodné pro jiný typ psa. Vždy se ujistěte, že je použitý materiál pro psa zdravotně nezávadný a ideálně by měla být hračka speciálně označená jako vhodná pro psy. Jen to vám zajistí, že neobsahuje nic nevhodného a škodlivého. Materiál hračky pro psy vypovídá především o jejím účelu, životnosti, odolnosti, hmotnosti a také prostředí, pro které je vhodná.

Dřevěné hračky

Dřevěné hračky jsou spíše výjimečné a narazíme na ně v podobě hlavolamů či interaktivních a motivačních hraček pro psy. Dřevěné jsou také tzv. aportovací činky, které jsou používány při výcviku psa. U hraček pro psa ze dřeva je důležité, aby na jejich výrobu nebyly použité žádné toxické látky a aby byly dostatečně upravené tak, aby nehrozilo jakékoliv poranění psa při jejich používání. Dřevo je odolný materiál, psí hračky z něj ale neslouží ke kousání, žvýkání ani příliš divokým hrám.

Gumové, vinylové a latexové hračky

Tyto materiály jsou velmi oblíbené pro svou odolnost a také snadnou omyvatelnost. Guma, vinyl či latex se používají nejčastěji pro aportovací, přetahovací a žvýkací hračky pro psy. Některé mohou obsahovat i pískátko či pamlsek – takové hračky lze využít při motivaci a výcviku psa. Hračky z tvrzené gumy jsou velmi odolné a určené pro velké a silné psy. Vinyl je o něco méně odolnější a nejméně odolný je latex. Hrozí, že psi tyto hračky při žvýkání roztrhají a jejich části budou pojídat, proto je při hře raději nenechávejte samotné. Hračky z těchto materiálů jsou k dostání v různých velikostech, barvách i tvarech a často mohou zabavit a pobavit nejen psa, ale i jeho majitele.

plyšové hračky pro psy jsou velmi oblíbené

Hračky z přírodních materiálů

Existují také hračky pro psy, které šetří životní prostředí a které udělají radost milovníkům naší planety. Na výběr je z celé řady přírodních materiálů jako je kůže, len, sisal, přírodní guma. Hračky z přírodních materiálů mívají často výplně například z recyklovaných PET láhví, pohanky či rýže. Mezi přírodní hračky pro psy můžeme zařadit také látkové, zejména bavlněné hračky. Podle účelu, k jakému hračku pořizujete, se zaměřte především na její odolnost, tvrdost, pevnost a také životnost.

Neoprenové hračky

Z neoprenu jsou vyráběné vodní hračky pro psy. Díky tomuto materiálu plavou hračky na vodě a jsou tedy ideální pro vodní aportování. Pokud patří váš pes k neplavcům a těm, kteří si pobyt ve vodě nijak zvlášť neužívají, může jej právě neoprenová hračka ke vstupu do vody motivovat.

Plastové hračky

Z plastu se vyrábí především interaktivní hračky, které slouží k rozvoji schopností psa, především pak jeho inteligence. Nejčastěji mají podobu hlavolamu a pes hledá pamlsek, který je v něm ukrytý. Plastová hračka neslouží ke žvýkání, ani kousání.


Přečtěte si také:
Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?


Plyšové hračky

Plyšových hraček je na trhu celá řada a plní různé funkce. Kousací a žvýkací plyšové hračky pomáhají pečovat o psí chrup a zbavují zuby plaku. Plyš ale není příliš odolný materiál a velcí a silní psy mohou plyšové hračky snadno roztrhat. Dejte si pozor, z čeho je výplň plyšové hračky, na psa při hře s ní raději dohlížejte a pokud je hračka natržená či jinak poškozená, opravte ji. Právě z důvodu pro psa nevhodné výplně (plyš) se nedoporučuje dávat psům na hraní plyšáky určené dětem. Ty mohou mít navíc drobné a ostré části, které by mohl pes spolknout či se o ně jinak poranit. Plyšové hračky pro psy mohou mít také podobu přetahovadel a mohou v nich být ukrytá pískátka, díky kterým je pro psy hra s nimi ještě zábavnější.

Rozdělení hraček podle jejich účelu

Při výběru té nejlepší hračky pro psa záleží zejména na tom, k jakému účelu má sloužit. Psí hračky nebývají určené pouze pro jejich zábavu. Často mají pomáhat zlepšovat některé psí dovednosti, motivovat je či udržovat psy v dobré kondici.

Aportovací hračky pro psy

Aportování patří u většiny psů k velmi oblíbené zábavě. Házet psům můžete v podstatě ledacos, některé hračky jsou ale tomuto účelu lépe uzpůsobené. Psovi můžete pořídit například gumový létající talíř, oblíbený je také gumový míček či tenisový míček. Tenisových hraček existuje více druhů, které se liší svým tvarem. Pro aportování je tento typ hraček naprosto ideální. Pokud chcete vašemu psovi hračku házet do vody, volte hračky z neoprenu, které plavou na hladině a neutopí se. Některé mohou být vybavené také lankem, díky kterému nebudete muset pro hračku plavat vy, pokud nebude mít pes zájem. V poslední době se velké oblibě těší vrhače míčků, které vám umožní hodit míček opravdu daleko a rychle. Pokud se bojíte, že by vás z neustálého aportování bolela ruka, na trhu narazíte také na automatické vrhače míčků.

Hračka posiluje žvýkací svalstvo psa

Dentální hračky pro psy

Díky těmto hračkám jsou zuby a dásně vašeho psa udržovány v nejlepším pořádku. Dentální hračky mají speciální výběžky a drážky, které umožní důkladné čištění mezizubních prostorů a zároveň masírují dásně. Tyto hračky pro psy bývají často vyrobeny z přírodního kaučuku, který je dostatečně odolný a nezávadný. K dostání jsou také speciální tyčinky a pamlsky, které o chrup psa rovněž pečují. Tyto pomůcky vám pomohou zajistit svému mazlíčkovi dostatečnou zubní hygienu, která je u psů velmi důležitá.

Interaktivní hračky pro psy a motivační hračky pro psy

Interaktivní hračky pro psy zlepšují jejich vnímavost a inteligenci. Narazit můžete na hračky s rozdílným stupněm obtížnosti a pokud si nejste jistí, která je pro vašeho psa nejvhodnější, začněte s tou nejjednodušší. Interaktivní hračky jsou vhodné spíše pro inteligentnější plemena, pro některé psy mohou být příliš náročné a ve výsledku je přestanou zajímat. Zájem o interaktivní hračku zvyšuje pamlsek, který je v ní ukrytý a který má pes za úkol najít. Nejdříve psovi názorně ukažte, jak hračka funguje. Motivační hračky pro psy slouží k motivaci psa, ke zlepšení jeho dovedností a schopností a mohou být také velmi užitečnými pomůckami při výcviku či při zkouškách. Tyto hračky jsou nejčastěji vyráběny ze dřeva či z plastu a nejsou vhodné pro kousání ani žvýkání.

Pískací hračky pro psy

Pískací hračky neboli hračky s pískátkem jsou většinou plyšové či gumové hračky. Pískátko slouží k tomu, aby zvýšilo atraktivitu hračky a přilákalo psí zájem. Psi pískací hračky nejraději žvýkají, můžete je ale využít také k přetahování či k aportování. Všímejte si toho, jak pes hračku používá. Někteří ji rádi jen lehce žvýkají, jiní však mají tendenci ji doslova rozebrat a roztrhat na kousky. Materiál, velikost i tvrdost pískací hračky vybírejte s ohledem na velikost, plemeno, sílu a zdraví psa.

Jaké jsou nejlepší hračky pro psy

Přetahovací hračky pro psy

Tyto hračky jsou určené zejména k zábavě a vybití energie – nejen pro psy, ale také pro majitele. Přetahovací hračky mohou mít i dentální funkci, kdy jsou uzpůsobené pro čištění chrupu či masírování dásní během jejich žvýkání. Nejčastěji se jedná o gumová kolečka či uzly z provazu. Přetahovací hračky volte s ohledem zejména na velikost a sílu psa. Mějte ale na paměti, že čím větší hračka bude, tím bude také těžší a myslete na to, aby se dobře používala i vám.


Přečtěte si také:
Jak cvičit psa základním povelům a poslušnosti?


Vodní hračky pro psy

Do této kategorie spadají především neoprénové hračky, které po vhození do vody plavou na hladině a slouží k aportování a nalákání psa do vody. Některá plemena ale vodu milují a ráda nejen plavou, ale také se potápějí. V sortimentu mnoha internetových obchodů můžete proto pořídit také hračky do vody, které se potopí a pes je loví. Díky vodním hračkám můžete psa naučit nebát se vody či si ji dokonce zamilovat. Některé vodní hračky určené k aportování mají připevněné lanko, které zaručuje, že se hračka neztratí nebo že pro ni nebudete muset doplavat sami, pokud by se ji psovi lovit nechtělo. Existují také vodní hračky, které se vodou naplní a ta se při žvýkání psem uvolňuje ven. Tyto hračky jsou ideální na léto, kdy psovi poskytují dokonalé ochlazení.

Žvýkací/kousací hračky pro psy

Žvýkací hračku vybírejte podle velikosti a síly vašeho psa. Neměla by být příliš měkká (pes by ji snadno zničil) ani tvrdá (mohlo by dojít k poškození zubů nebo čelisti). Nezapomeňte na to, že žvýkání a kousání je pro psa a jeho zdraví nesmírně důležité – a přijímání potravy mu v tomto ohledu nepostačuje. Nesnažte se psa kousání odnaučit, ale naučte ho, co kousat smí a co ne (viz níže). Mějte také na paměti, že většina hraček určených ke žvýkání je zároveň pískacích a pokud máte rádi svého psa, ale také svůj klid, nepořizujte mu jich příliš mnoho.

6 tipů, čeho se při nákupu psí hračky vyvarovat

  1. U hraček, které bude pes strkat do tlamy, zkontrolujte, zda neobsahují malé části či části, které by se mohly snadno oddělit (knoflíky či jiné ozdoby).
  2. Při hře s hračkou na psa raději dohlížejte. Budete tak mít jistotu, že se nezraní. Můžete si navíc všímat, jak jej hra baví, což vám může sloužit jako dobré vodítko pro další nákup.
  3. Na žvýkání a kousání nekupujte psovi hračku ve tvaru něčeho, co nechcete, aby kousal i kdykoliv jinde, například bota apod.
  4. Pozor si dejte na duté kosti zvířat, které psi rádi kousají. Může dojít k poranění dásní a v případě spolknutí některých částí také trávicího traktu.
  5. Dávejte psovi vždy hračky po jedné, nikdy ne všechny najednou. Hračky by ho jinak mohly rychle omrzet a nebavilo by jej si s nimi tolik hrát.
  6. Nezapomeňte, že ze všeho nejvíc má váš pes rád vás. Využijte proto hračky pro psy a hru s ním k tomu, abyste spolu strávili příjemné chvíle.

5/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *