Klíště u psa nebo kočky: Jak postupovat?
Sezóna klíšťat je již v plném proudu a pokud vyrážíte do přírody, je třeba se proti nim chránit. Klíšťata jsou nejběžnější ektoparazité psů a koček. Přijít k nim mohou nejen v lese, ale i na vaší zahradě, v parku, a dokonce i ve městě. Tento krvelačný hmyz může přenášet nebezpečné patogeny, které nejsou nebezpečné jen vašim zvířatům, ale i člověku.
Obsah
Rizika nepodchycených klíšťat
Pokud se s vaším psem vrátíte z procházky, vždy ho prohlédněte. Klíšťata se nejčastěji přisávají v místech, kde je kůže tenká a srsti málo, tedy za ušima nebo v „podpaží“. Nicméně najít je můžete po celém těle psa i kočky. Je velmi důležité je odstranit co nejdříve, aby nedošlo k přenosu nebezpečných nemocí.
Lymská borelióza
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené až třetinou všech klíšťat. Bakterie borrelia přenášejí klíšťata ve všech vývojových fázích. Borrealia přechází prostřednictvím slin do krve hostitele poměrně pomalu, a to po 48-36 hodinách od přisátí.
Borelióza je velmi nenápadná nemoc s inkubační dobou až několik měsíců. U psů se po rozmnožení bakterie v těle projevuje nemoc zánětem kloubů, horečkou, nechutenstvím a zhoršeným pohybem z důvodu bolestí kloubů. Pokud má váš pes světlou nebo řídkou srst, můžete pozorovat i velké červené skvrny na kůži. Psi nebo kočky se proti tomuto onemocnění mohou chránit očkováním nebo repelentními přípravky.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je nebezpečné virové onemocnění, které se z klíšťat nejčastěji přenáší na člověka nebo hovězí dobytek. U psů a koček bývá tato nemoc velmi vzácná, avšak při nakažení mohou být následky fatální.
Onemocnění se vyskytuje jen na jaře a v létě. Nakažené zvíře může mít jednu ze dvou forem nemoci. Buďto akutní encefalitidu, kdy často velmi rychle přichází smrt, nebo mírnou formu, která se projevuje částečným ochrnutím končetin. Kromě toho se encefalitida projevuje také vysokou horečkou, apatií a šilháním nebo nepřirozeným kmitáním očí.
Postup, jak vytáhnout klíště zvířeti?
Odstranit klíště psovi či kočce opravdu není tak jednoduché, jako jej vytáhnout člověku. Zvíře sebou obvykle cuká a může se stát, že v kůži část klíštěte zůstane a patogeny se dostanou do krve. Před samotným odstraňováním tak musíte vašeho mazlíčka co nejvíce uklidnit. A jak parazita vytáhnout?
TIP
Nejlepší obojky proti klíšťatům najdete v našem srovnávacím testu.
- Nasaďte si gumové rukavice.
- Pinzeta, kterou budete používat, musí být určena pouze na vytahování klíšťat. Nejlepší je ta z lehkého plastu, která klíště při vytahování nepoškodí.
- Pinzetu přiložte co nejvíce ke kůži a klíště „podeberte“.
- Celé klíště pinzetou uchopte. Při vytahování s ním nekývejte ani netočte, pouze je jemně kývavým pohybem rovně vytáhněte. Pokud používáte některou ze speciálních pomůcek namísto pinzety, dbejte pokynů výrobce.
- Klíště příliš nemačkejte ani ničím nepotírejte, aby nezačalo nadměrně vylučovat sliny s patogeny.
- Po vytažení zkontrolujte místo přisátí. V kůži nesmí zůstat hlavička ani kusadla klíštěte.
- Klíštěte se nejlépe zbavíte tak, že jej rozmáčknete mezi dvěma ubrousky a spláchnete do záchodu. V žádném případě se ho nedotýkejte. Jestliže si chcete hmyz uchovat kvůli případnému onemocnění, uložte jej mrtvé do malého zipového sáčku, nebo do zkumavky s lihem.
- Na ranku použijte běžnou desinfekci. Místo se musí pravidelně kontrolovat. Pokud se kolem něj začne tvořit pravidelná červená skvrna, vyhledejte veterinární péči. Může se totiž jednat o boreliózu.
- Taktéž učiňte, pokud začne být váš zvířecí mazlíček apatický nebo dostane horečku.
Prevence proti klíšťatům
Nejdůležitější je samozřejmě samotnému problému předcházet. Dnes je již k dostání řada účinných přípravků, které vám s tím pomohou. Mezi ně patří například ampulky Spot-on, různé obojky proti klíšťatům nebo repelentní spreje.
Spot-on
Jedná se o pipety s antiparazitním roztokem. Ten se nakape psovi či kočce mezi lopatky. Postup je jednoduchý: rozhrňte srst a aplikujte přípravek přímo na kůži na jedno místo. V žádném případě nevmasírovávejte, protože kontaminování vlastních rukou je nežádoucí. Je dobré mít na paměti, že s každým mytím zvířete se přípravek samozřejmě vymyje, proto jej aplikujte znovu. Stejně tak opakujte aplikaci dle pokynů výrobce několikrát za sezónu.
Obojky proti klíšťatům
Povrch obojků je jemný a pro zvíře jsou proto většinou pohodlné. Obsahují účinné látky, které odpuzují ektoparazity jako jsou klíšťata nebo blechy. Působí až několik měsíců, takže není nutné se během sezóny o nic starat. Obojky nepůsobí jen proti dospělcům, ale proti všem vývojovým stádiím klíšťat, brání jejich vývoji nebo je účinně zabíjejí.
Spreje
Jednoduchý a účinný způsob, jak se ektoparazitů zbavit. Spreje mohou být repelentní, ty klíšťata pouze odpuzují, ale i antiparazitní, které je zabíjejí. Nevýhodou sprejů je, že se musí aplikovat poměrně často.