| |

Klíště u psa nebo kočky: Jak postupovat?

pes a kočka s klíštětem

Sezóna klíšťat je již v plném proudu a pokud vyrážíte do přírody, je třeba se proti nim chránit. Klíšťata jsou nejběžnější ektoparazité psů a koček. Přijít k nim mohou nejen v lese, ale i na vaší zahradě, v parku, a dokonce i ve městě. Tento krvelačný hmyz může přenášet nebezpečné patogeny, které nejsou nebezpečné jen vašim zvířatům, ale i člověku.

pes a kočka s klíštětem

Rizika nepodchycených klíšťat

Pokud se s vaším psem vrátíte z procházky, vždy ho prohlédněte. Klíšťata se nejčastěji přisávají v místech, kde je kůže tenká a srsti málo, tedy za ušima nebo v „podpaží“. Nicméně najít je můžete po celém těle psa i kočky. Je velmi důležité je odstranit co nejdříve, aby nedošlo k přenosu nebezpečných nemocí.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené až třetinou všech klíšťat. Bakterie borrelia přenášejí klíšťata ve všech vývojových fázích. Borrealia přechází prostřednictvím slin do krve hostitele poměrně pomalu, a to po 48-36 hodinách od přisátí.

Borelióza je velmi nenápadná nemoc s inkubační dobou až několik měsíců. U psů se po rozmnožení bakterie v těle projevuje nemoc zánětem kloubů, horečkou, nechutenstvím a zhoršeným pohybem z důvodu bolestí kloubů. Pokud má váš pes světlou nebo řídkou srst, můžete pozorovat i velké červené skvrny na kůži. Psi nebo kočky se proti tomuto onemocnění mohou chránit očkováním nebo repelentními přípravky.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je nebezpečné virové onemocnění, které se z klíšťat nejčastěji přenáší na člověka nebo hovězí dobytek. U psů a koček bývá tato nemoc velmi vzácná, avšak při nakažení mohou být následky fatální.

Onemocnění se vyskytuje jen na jaře a v létě. Nakažené zvíře může mít jednu ze dvou forem nemoci. Buďto akutní encefalitidu, kdy často velmi rychle přichází smrt, nebo mírnou formu, která se projevuje částečným ochrnutím končetin. Kromě toho se encefalitida projevuje také vysokou horečkou, apatií a šilháním nebo nepřirozeným kmitáním očí.

Postup, jak vytáhnout klíště zvířeti?

Odstranit klíště psovi či kočce opravdu není tak jednoduché, jako jej vytáhnout člověku. Zvíře sebou obvykle cuká a může se stát, že v kůži část klíštěte zůstane a patogeny se dostanou do krve. Před samotným odstraňováním tak musíte vašeho mazlíčka co nejvíce uklidnit. A jak parazita vytáhnout?

TIP

Nejlepší obojky proti klíšťatům najdete v našem srovnávacím testu.
  1. Nasaďte si gumové rukavice.
  2. Pinzeta, kterou budete používat, musí být určena pouze na vytahování klíšťat. Nejlepší je ta z lehkého plastu, která klíště při vytahování nepoškodí.
  3. Pinzetu přiložte co nejvíce ke kůži a klíště „podeberte“.
  4. Celé klíště pinzetou uchopte. Při vytahování s ním nekývejte ani netočte, pouze je jemně kývavým pohybem rovně vytáhněte. Pokud používáte některou ze speciálních pomůcek namísto pinzety, dbejte pokynů výrobce.
  5. Klíště příliš nemačkejte ani ničím nepotírejte, aby nezačalo nadměrně vylučovat sliny s patogeny.
  6. Po vytažení zkontrolujte místo přisátí. V kůži nesmí zůstat hlavička ani kusadla klíštěte.
  7. Klíštěte se nejlépe zbavíte tak, že jej rozmáčknete mezi dvěma ubrousky a spláchnete do záchodu. V žádném případě se ho nedotýkejte. Jestliže si chcete hmyz uchovat kvůli případnému onemocnění, uložte jej mrtvé do malého zipového sáčku, nebo do zkumavky s lihem.
  8. Na ranku použijte běžnou desinfekci. Místo se musí pravidelně kontrolovat. Pokud se kolem něj začne tvořit pravidelná červená skvrna, vyhledejte veterinární péči. Může se totiž jednat o boreliózu.
  9. Taktéž učiňte, pokud začne být váš zvířecí mazlíček apatický nebo dostane horečku.

Prevence proti klíšťatům

Nejdůležitější je samozřejmě samotnému problému předcházet. Dnes je již k dostání řada účinných přípravků, které vám s tím pomohou. Mezi ně patří například ampulky Spot-on, různé obojky proti klíšťatům nebo repelentní spreje.

Spot-on

Jedná se o pipety s antiparazitním roztokem. Ten se nakape psovi či kočce mezi lopatky. Postup je jednoduchý: rozhrňte srst a aplikujte přípravek přímo na kůži na jedno místo. V žádném případě nevmasírovávejte, protože kontaminování vlastních rukou je nežádoucí. Je dobré mít na paměti, že s každým mytím zvířete se přípravek samozřejmě vymyje, proto jej aplikujte znovu. Stejně tak opakujte aplikaci dle pokynů výrobce několikrát za sezónu.

Obojky proti klíšťatům

Povrch obojků je jemný a pro zvíře jsou proto většinou pohodlné. Obsahují účinné látky, které odpuzují ektoparazity jako jsou klíšťata nebo blechy. Působí až několik měsíců, takže není nutné se během sezóny o nic starat. Obojky nepůsobí jen proti dospělcům, ale proti všem vývojovým stádiím klíšťat, brání jejich vývoji nebo je účinně zabíjejí.

Spreje

Jednoduchý a účinný způsob, jak se ektoparazitů zbavit. Spreje mohou být repelentní, ty klíšťata pouze odpuzují, ale i antiparazitní, které je zabíjejí. Nevýhodou sprejů je, že se musí aplikovat poměrně často.


​TOP 5 spot-on pipet proti klíšťatům pro psy

Beaphar Line-on IMMO ShieldBeaphar Line-on IMMO Shield
Roztok v pipetách, který fyzikální cestou imobilizuje parazity, je určený pro psy o hmotnosti 15-30 kg. Balení obsahuje 3 pipety a každá z nich je účinná po dobu 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FIPRON pro psy SPOT-ONFIPRON pro psy SPOT-ON
Antiparazitární přípravek proti otravným škůdcům je určený pro psy starší 8 týdnů a vážící více než 2 kg. Přípravek se aplikuje na kůži a je nutné zajistit, aby místo s roztokem pes neolizoval.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BAYER ADVANTIX Spot on pro psyBAYER ADVANTIX Spot on pro psy
Advantix spot-on pipety jsou určené pro psy od 4 do 10 kg i pro štěňata starší 8 týdnů (ale s hmotností větší než 1,5 kg). Balení obsahuje 4 pipety, každá je účinná až 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Spot On kapky pro malé psyBeaphar Spot On kapky pro malé psy
Účinný přípravek, který psovi zajistí okamžitou ochranu před parazity a obtížným hmyzem. Určený pro malé psy do 15 kg, které ochrání po dobu až 12 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline TRI-ACTFrontline TRI-ACT
Roztok poskytující ochranu pro blechám, klíšťatům i létajícímu hmyzu. Přípravek škůdce odpuzuje a v případě napadnutí také účinně eliminuje. Lze použít jako prevenci i léčbu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 spot-on pipet proti klíšťatům pro kočky

BAYER Advantage pro kočkyBAYER Advantage pro kočky
Roztok vhodný pro kočky starší 8 týdnů, lze použít i pro březí či kojící kočky. Slouží jako prevence a také léčba při napadení parazity. Chrání zhruba 3-4 týdny, stačí aplikovat jednou za měsíc.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočkyFREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočky
Účinný prostředek proti ektoparazitům, který se velmi jednoduše a pohodlně aplikuje. Je založen na působení složek přírodního původu a obsahuje éterické oleje či vitamíny. Vyživuje, regeneruje, zvlhčuje a vyhlazuje srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočkyAntiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočky
Pomocník v boji proti blechám ve všech vývojových stádiích, klíšťatům i všenkám. Dospělé parazity zabíjí do 24-48 hodin po aplikaci a obsahuje také regulátor růstu hmyzu snižující produkci vajíček.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BEAPHAR Line-on IMMO Shield kočkaBEAPHAR Line-on IMMO Shield kočka
Roztok imobilizující parazity díky silikonovému oleji, který na hmyzu vytváří povrchovou vrstvu, která zamezí jejich pohybu. Je účinný na všechna vývojová stadia blech. Balení obsahuje 3 pipety, každá působí 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočkyARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočky
Antiparazitický roztok určený jako ochrana proti klíšťatům i blechám pro kočky. Roztok obsahuje přírodní látku pyrethrum, která poskytuje účinnou ochranu po dobu až 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 obojků proti klíšťatům pro psy

Trixie antiparazitní bylinný obojekTrixie antiparazitní bylinný obojek
Voňavý bylinný obojek, který psy chrání proti blechám, klíšťatům a také dalším parazitům. Délka obojku je nastavitelná, obojek by měl psovi přiléhat ke krku a zbytek odstřihněte.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Bio Band Veto Shield
Beaphar Bio Band Veto Shield
Přírodní repelentní obojek proti otravnému hmyzu s obsahem vysoce účinné esence nimby a voňavých éterických olejů. Účinné látky proniknou na kůži a do kožichu. S příjemnou vůní pro psa i člověka.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní obojek KILTIXAntiparazitní obojek KILTIX
Obojek Kiltix s účinností až 7 měsíců je vhodný pro psi od 3 měsíců věku a pro malá, střední i velká plemena. Obojek je nabízen ve 3 různých velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Obojek Foresto antiparazitníObojek Foresto antiparazitní
Repelentní antiparazitní obojek škůdce nejen hubí, ale také odpuzuje. Obojek tedy funguje jako léčba i jako účinná ochrana před onemocněními, která mohou nebezpeční parazité přenášet.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo medikovaný obojekBolfo medikovaný obojek
Obojek poskytující psům dlouhodobou a účinnou ochranu před parazity. Je vhodný pro psy od 3 měsíců věku a je nabízený ve dvou různých velikostech, takže jej přizpůsobíte svému psu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 obojků proti klíšťatům pro kočky

BEAPHAR CatShieldBEAPHAR CatShield
Antiparazitní obojek pro kočky CatShield slouží jako účinná likvidace parazitů. Poskytuje také dlouhodobou ochranu před jejich napadením. Vhodný pro kočky od 6 měsíců věku, účinkuje 4-8 měsíců.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Trixie bylinný obojekTrixie bylinný obojek
Bylinný obojek s esenciálními oleji a příjemnou vůní poskytuje kočkám přírodní ochranu před otravným hmyzem trvající až 8 týdnů. Obojek je vhodný i pro koťata a má nastavitelnou délku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Max Herba Cat & DogMax Herba Cat & Dog
Obojek s profylaktickými účinky chrání kočky před vnějšími ektoparazity. Je určený pro kočky všech věkových kategorií a je bezpečný také pro lidi. Je navíc vodě odolný a vydává příjemnou vůni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Foresto obojek s akaricidním účinkemForesto obojek s akaricidním účinkem
Antiparazitní obojek vhodný pro kočky starší 10 týdnů je určený jako ochrana před parazity. Doporučuje se nasadit ještě před sezónou. Velikost lze přizpůsobit a obojek je také vybavený bezpečnostním zámkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo antiparazitní obojekBolfo antiparazitní obojek
Antiparazitní obojek pro kočky od 3 měsíců věku s účinností proti klíšťatům 10 týdnů a proti blechám až 4 měsíce obsahuje účinnou látku propoxurum a je vodě odolný. Délka obojku: 38 cm.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 4 spreje a pudry proti klíšťatům pro psy

Max Herba Spray Dog & CatMax Herba Spray Dog & Cat
Repelentní protizápachový sprej vhodný pro psy všech plemen i věkových kategorií je bezpečný pro zvířata i lidi a po aplikaci voní příjemnou citrusovou vůní.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejemPESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejem
Pudr s pelargónovým olejem, který má antiseptické a ošetřující vlastnosti a který kůži i srst uzdraví a také rozzáří. Pudr příjemně voní a chrání psa před otravným hmyzem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Ochrana před napadením parazitů jako jsou klíšťata, blechy i vši ve formě roztoku. Díky obsažené účinné látce jsou všichni škůdci do 24-48 hodin účinně zahubeni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní sprej pro psy FyprystAntiparazitní sprej pro psy Fypryst
Sprej pro případ napadení parazitem se používá také jako součást léčby při alergické reakci na kousnutí. Účinek proti napadení novými parazity může trvat až 4 týdny po aplikaci.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 sprejů a pudrů proti klíšťatům pro kočky

Effipro SprayEffipro Spray
Sprej s insekticidním a akaricidním účinkem hubí parazitický hmyz a roztoče. Účinně chrání kočky před klíšťaty, blechami i všenkami. Snadno a rychle se aplikuje a účinkuje téměř okamžitě.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo sprej insekticidníBolfo sprej insekticidní
Sprej určený k hubení ektoparazitů jako jsou blechy, klíšťata, vši i všenky obsahuje účinnou látku propoxurum. Je určený k vnějšímu použití a je nutné zabránit kontaktu s ústní dutinou či očima kočky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Roztok s účinnou látkou určený kočkám jako ochrana a hubící nástroj ektoparazitů. Účinné vyhubení otravných parazitů již do 24-48 hodin. Na výběr je ze dvou velikostí: 100 ml a 250 ml.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PREDATOR Animals repelentPREDATOR Animals repelent
Účinný a zároveň bezpečný repelent, který poskytuje opravdu dlouhodobou ochranu. Odpuzuje lezoucí i létající hmyz a v případě napadení je také zlikviduje.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatůmBeaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatům
Sprej s přírodní recepturou slouží jako ochrana proti klíšťatům i blechám. Poskytuje ochranu okamžitě a díky šetrnému složení jej zle používat dlouhodobě. Je určený pro zvířata od 12 týdnů a pečuje také o srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů proti klíšťatům pro psy

Šampon Rival antiparazitníŠampon Rival antiparazitní
Šampon s antiparazitní složkou a také repelentními účinky je 100% účinný a všechny parazity ve všech jejich vývojových stádiích okamžitě zahubí. Repelentní účinek trvá alespoň 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PROFICARE šampon s Tea TreePROFICARE šampon s Tea Tree
Antiparazitní šampon určený pro pravidelnou péči, který psa účinně a dlouhodobě ochrání před zevními parazity. Obsažené látky hmyz odpuzují a zároveň jej pomáhají také hubit.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Luna Lupis ParasiteX ShampooLuna Lupis ParasiteX Shampoo
Účinná ochrana před otravnými parazity se speciální kombinací éterických olejů, která je přizpůsobená přirozené hodnotě pH pokožky psa. Šampon je vhodný i pro štěňata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ProactiVet Derma šampon AntiparazitProactiVet Derma šampon Antiparazit
Šampin, který okamžitě zabíjí blechy, klíšťata i vši, a to ve všech vývojových fázích. Funguje ale také jako odpuzovač a kůži po aplikaci regeneruje a srst vyživuje. Kožich psa je zdravý i voňavý.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARPALIT kondicionér z čajovníkuARPALIT kondicionér z čajovníku
Kondicionér určený k ošetření srsti po umytí šampónem. Vhodný pro štěňata i starší psy s příznivým účinkem na zdraví a vzhled srsti. Kondicionér obsahuje olivový olej, elastin a vitamíny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů proti klíšťatům pro kočky

Antiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočkyAntiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočky
Netoxický šampon, který má repelentní účinky až po dobu alespoň 4 týdnů. Je účinný vůči všem vývojovým stádiím ektoparazitů, příjemně voní zvířatům i lidem a obsahuje přírodní tea tree olej.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon BEAPHAR Cat IMMO ShieldŠampon BEAPHAR Cat IMMO Shield
Šampon pro kočky s obsahem silikonového oleje, který funguje jako imobilizátor. Olej obalí veškeré parazity a zamezí jejich pohybu i rozmnožování. Je účinný na všechna vývojová stádia.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktemŠampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktem
Šampon obsahující přírodní látky, které pomáhají v boji proti parazitům a zlepšují také zdraví a kvalitu kočičí kůže i srsti. Složený z vitamínů, bambusového extraktu, elastinu a také olivového oleje.
Přejít do obchodu
Menforsan přírodní repelentní šampon pro kočkyMenforsan přírodní repelentní šampon pro kočky
Repelent ve formě šamponu s obsahem přírodních výtažků je určen pro kočky jako ochrana před různými parazity. Příjemně voní zvířatům i lidem a poskytuje dlouhodobou a účinnou ochranu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkemŠampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkem
Účinný šampon se silikonovým olejem a několika dalšími přírodními oleji pomáhá omezit pohyblivost parazitů v srsti a na kůži kočky. Díky tomu lze parazity snadno odstranit. Šampon příjemně voní, vyživuje srst a působí antistaticky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 produktů na odstraňování klíšťat

Speciální háčky na odstranění klíšťatSpeciální háčky na odstranění klíšťat
Tyto háčky jsou určené k efektivnímu odstranění všech přisátých klíšťat. Jejich speciální tvarování zajistí, že je vše pro psa bezbolestné. Balení obsahuje 2 háčky, ty jsou nabízené ve více barvách.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
NOBBY pinzeta na vybírání klíšťatNOBBY pinzeta na vybírání klíšťat
Speciální pinzeta, která zajistí bezpečné vytáhnutí klíštěte díky systému stlačitelných plastových čelistí. Ty také brání tomu, aby došlo k přestřihnutí parazita.
Přejít do obchodu
Trixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkemTrixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkem
Užitečný pomocník pro odstraňování klíšťat s integrovaným osvětlením, které pomáhá parazity najít i v tmavé srsti. Tyčinka se snadno ovládá a s její pomocí také zabráníte přenosu původců nákazy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PREDATOR IXO Protector sada na odstaňování klíšťatPREDATOR IXO Protector sada na odstaňování klíšťat
Souprava určená k bezpečnému odstranění klíšťat obsahuje láhev s účinnou látkou a pinzetu sloužící k odstranění klíštěte. Přípravek kůži příjemně ochladí a slouží jako desinfekce před i po zákroku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Akinu háčky na klíšťataAkinu háčky na klíšťata
Háčky pro rychlé, bezbolestné a účinné vyjmutí klíštěte. Jsou vyrobené z lehkého plastu a velmi snadno se s nimi manipuluje. Balení obsahuje 2 háčky v různých velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 3 prostředky proti klíšťatům do domácnosti

Beaphar Shield Classic SprayBeaphar Shield Classic Spray
Sprej určený k likvidaci létajícího a lezoucího hmyzu v domácnostech i komerčních prostorách. Působí velmi rychle a je účinný i v nízkých dávkách. Stačí aplikovat po dobu 2 sekund.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Insekticidní postřikový přípravek Bio KillInsekticidní postřikový přípravek Bio Kill
Přípravek účinný proti všem druhům hmyzu včetně jejich zárodků. Má dlouhodobý účinek, je zcel bez zápachu a naprosto neškodný pro člověka i teplokrevné živočichy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo Spray antiparazitníBolfo Spray antiparazitní
Účinná ochrana před parazity a hubící sprej v jednom. Manipulace se sprejem je velmi jednoduchá a přípravek účinkuje ihned po aplikaci. Je určený pro plošný postřik všech možných zasažených míst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 4 doplňkové produkty proti klíšťatům

Arpalit elektronický repelentArpalit elektronický repelent
Repelent vhodný pro psy a kočky všech velikostí i věkových kategorií. Obsahuje mikročip vydávající ultrazvukové impulzy, které zvířata ani člověk neslyší, ale které účinně odpuzují parazity v okruhu 3 metrů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Vesta Scruffs Insect Shield VestVesta Scruffs Insect Shield Vest
Speciální vesta ze syntetické látky, která poskytuje neviditelnou, ale vysoce účinnou ochranu před škůdci. Vesta je lehká a pro zvíře pohodlná, je možné ji prát či používat v kombinaci s jiným antiparazitním přípravkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
SKUDO Pet Dog ultrazvukový přístrojSKUDO Pet Dog ultrazvukový přístroj
Přístroj vydávající impulz o frekvenci 40 kHz, který má dosah 2-3 metry a který nijak neruší psa, kočku ani člověka. Přístroj má lithiovou baterii a vydrží v nepřetržitém provozu 10-12 měsíců.
Přejít do obchodu
Tickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea RepellerTickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea Repeller
Účinná ochrana proti klíšťatům či blechám v podobě miniaturního odpuzovače, který vydává ultrazvukové pulzy. Ty odpuzují parazity a zároveň narušují jejich orientaci. Pulzy nejsou nebezpečné pro lidi ani zvířata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
1/5 - (11 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *