|

Boty pro psa – průvodce výběrem

Nejlepší boty pro psa

O botách pro psa už jste možná slyšeli. Často jsou vnímány spíše jen jako módní záležitost. Pravdou ovšem je, že tato pomůcka hraje velmi důležitou roli v péči o psí tlapky. Boty pro psa se čím dál častěji stávají běžnou součástí výbavy psích majitelů. V článku se dozvíte, jaké výhody a nevýhody boty pro psa mají, jaké typy jsou k dostání a jak svému psovi vybrat ty nejlepší.

Nejlepší boty pro psa

Proč pes potřebuje boty?

To, zda a proč váš pes boty potřebuje, se odvíjí od mnoha faktorů. Záleží totiž na prostředí, ve kterém žijete a ve kterém se se svým mazlíčkem nejčastěji pohybujete. Záleží na konkrétním počasí či ročním období. A zejména záleží na tom, jaký váš pes je a jak se venku chová. Boty pro psa mají samozřejmě i svůj estetický účel. Jsou roztomilé a můžete si pořídit takové, které budou vašemu pejskovi nesmírně slušet a nebo které budou ladit s vaším outfitem. Důvodů, proč je pořídit, je ale mnohem více. Nejde pouze o módní záležitost a nejde ani pouze o způsob, jakým z vás chtějí majitelé chovatelských potřeb vydolovat další peníze. Boty pro psa jsou určené především k jeho ochraně. Možná by vás ani nenapadlo, jaká nebezpečí venku na psa a jeho tlapky číhají. A v mnoha případech je lepší prevence než následná léčba. S čím vším vám mohou boty pro psa pomoci?

1. Ochrana v náročnějším terénu

Stejně jako chráníme své vlastní nohy vždy, když vyrazíme do přírody, měli bychom myslet i na ochranu psích tlapek. Ty jsou sice poměrně odolné, zároveň ale také velmi citlivé a v přírodě na ně čeká celá řada nebezpečí. Boty pro psy mohou zabránit oděrkám či vážnějším poraněním způsobeným ostrými kameny a drsným povrchem. Kromě toho jsou outdoorové boty pro psy často protiskluzové a zajišťují tak psům dostatečnou stabilitu i bezpečí v jakémkoliv terénu. Bohužel ani ve městě není pes zcela v bezpečí a boty tedy využijete i zde. Chrání tlapky před poraněním od rozbitého skla či jiných ostrých a nebezpečných předmětů, kterým je někdy těžké se vyhnout.

2. Ochrana před nepříznivými vlivy počasí

Sníh, posypová sůl, rozpálený chodník, mokrý a kluzký povrch – to jsou nejčastější nebezpečí, která mohou na psa číhat. Pokud se pes venku aktivně hýbe, neměl by pro něj být sníh nijak závažný problém. Zato posypová sůl je pro psí tlapky velmi nepříjemná až nebezpečná. Pokud nemáte možnost se posypaným oblastem vyhnout, jsou boty pro psa tou nejlepší ochranou. Zimní psí boty mají navíc často také protiskluzovou úpravu a chrání psa před úrazem. Jisté nebezpečí může představovat rovněž led a zledovatělý sníh, který je velmi ostrý. Ale ani léto není pro psí tlapky zcela bez nebezpečí, jelikož jim vůbec nesvědčí pohyb po rozpálených površích. Psí sandály nebo jiné dostatečně prodyšné boty jsou nejjednodušším řešením. V případě pohybu poblíž kluzkých povrchů jako je například okolí bazénu apod., je dobré pejskovi pořídit protiskluzové botky nebo ponožky, které zabrání nepříjemným nehodám.

Boty pro psa jsou skvělá ochrana před zraněním tlapek

3. Zdravotní důvody

U psů s poraněnou tlapou jsou ochranné boty naprostou samozřejmostí. Ty chrání ránu před vlhkostí, nečistotami a s nimi spojenou infekcí. Ochranné boty pro psy tak pomáhají s léčením a urychlují hojení. Pokud má pes poraněnou tlapu obvázanou, jsou ochranné boty nezbytné, aby nedošlo ke ztrátě či poškození obvazu. Rovněž zabraňují tomu, aby si pes ránu lízal, nezanesl do ní tak bakterie a ještě víc problém nezhoršil. Boty pro psy jsou dále velmi užitečnou pomůckou pro pejsky se zdravotními problémy, které jim komplikují chůzi. Díky botám mají pejsci lepší stabilitu. Boty jsou navíc dostatečně odolné a tlapy chrání i při špatném našlapování. Bývají také opatřené protiskluzovou úpravou a pejskům díky nim tlapky neujíždějí na kluzkých površích.

4. Ochrana okolí před psím běsněním

Psi dokáží své majitele pěkně potrápit. Jejich drápky jsou poměrně ostré a poškrábaná podlaha či nábytek není nic příjemného. O nepříjemnostech ví své asi taky každý, kdo někdy musel po svém psovi uklízet stopy bahna či bláta. I v tomto ohledu vám mohou pomoci boty pro psa. Díky nim se nemusíte bát škrábanců a můžete pejska pustit kamkoliv. Vodě odolné varianty navíc zajistí, že psí tlapky budou i v tom nejhorším počasí vždy krásně čisté.

TIP: Myslete ale na to, aby byly boty vašemu pejskovi pohodlné a aby se v nich cítil dobře. Jelikož je každý pes jiný, někteří mohou mít s botami opravdu problém. Je-li to případ i vašeho mazlíčka, nenuťte ho boty nosit, pokud to není vyloženě nutné. Boty pro psa mají být užitečnou pomůckou, nikoliv mučícím nástrojem, který by vašemu mazlíčkovi znepříjemňoval život.

Jaké existují druhy bot pro psa?

Teď už víte, před čím vším mohou boty vašeho psa chránit a s čím vším vám mohou pomoci. Právě jejich funkce je nejčastějším kritériem, podle kterého se boty pro psy rozlišují. Ze všeho nejdříve si tedy ujasněte, proč je svému psovi pořizujete, co od nich požadujete a očekáváte. Narazit můžete také na boty pro psy, které splňují více kritérií a lze je tedy použít i pro různé účely.

Outdoorové boty pro psa

Boty pro psa do terénu by měly splňovat náročné podmínky podobné těm jako boty pro nás. Důležité je, aby byly vyrobené z odolného materiálu, který je ale zároveň dostatečně lehký a prodyšný. Často jsou na outdoorové boty pro psa používány materiály jako je softshell či neopren. Podrážka psích bot do terénu musí být gumová a rovněž dostatečně pevná, aby psí tlapy chránila před ostrými výstupky. Zároveň však musí přilnout k povrchu a zajistit tak psovi pevnou oporu a stabilitu.


Přečtěte si také:
Vybíráme postroj pro psa


Boty pro psa chrání tlapky v zimě i v létě

Boty pro psa na zimu a do sněhu

V zimě se může psovi dostat sníh mezi polštářky. To ale většinou nevadí, protože vlivem jeho tělesné teploty zase rychle roztaje. Ovšem v některých případech se v těchto místech mohou objevit ledové krystalky (námrazky), které jsou pro psa při došlápnutí velmi bolestivé. Psí zimní boty ale chrání tlapky především před posypovou solí a dalšími chemikáliemi používanými v zimě. Ty už pro psí tlapy představují opravdu závažný problém, mohou totiž vážně poškodit kůži. Boty pro psa na zimu jsou dále užitečné také proto, že mají často protiskluzovou úpravou, takže pro pejsky nebude náledí představovat žádné nebezpečí. Vhodné je vybírat boty s impregnací, které nepromoknou. A vzhledem k často podmračenému a zataženému počasí či mlhám jsou velmi šikovné boty pro psy s reflexními prvky, které zvýší jeho viditelnost.

Boty pro psa na léto

Letní psí boty by měly být především lehké a vyrobené z prodyšných materiálů, aby se v nich psům nohy příliš nezahřívaly. Boty pro psy mají v létě zejména funkci ochrany před rozpáleným povrchem. V tomto ohledu jsou velkým nepřítelem asfalt, beton, dlažba či písek. Léto je navíc obdobím, kdy se mnoho lidí včetně majitelů psů věnuje turistice, a je-li to i váš případ, zauvažujte nad pořízením outdoorových bot pro psy viz výše.

Ochranné boty pro psy

Tyto boty jsou určené pro psy s poraněnou tlapkou. Jejich základní funkcí je zabránit tomu, aby se do rány dostala infekce. Ta může zpomalit nebo zkomplikovat hojení a způsobit další nepříjemnosti. Ochranné boty pro psy jsou vyráběny z velmi odolných materiálů a snadno se přizpůsobí zraněné noze tak, aby psa nijak výrazně neomezovaly v pohybu. Tyto boty jsou často také zpevněné, aby se zraněná tlapa nenamáhala a byla dostatečně ochráněna při případném nárazu do překážky. Jelikož se jedná o speciální typ boty pro psy, která má svůj specifický účel, většinou se prodává pouze po jedné.

Z jakých materiálů můžou boty pro psy být?

Psí boty se nejčastěji vyrábějí z neoprenu, nylonu, softshellu či speciálních textilií jako je codura a další. Některé boty pro psy mají také zpevněnou gumovou podrážku a mohou být rovněž s protiskluzovou úpravou. V poslední době se velké oblibě začínají těšit boty pro psy z kaučuku, které jsou 100% biologicky odbouratelné. Materiál hraje u bot pro psy důležitou roli a souvisí především s jejich účelem. Jak moc odolné a pevné musí boty pro psa být? Nebo je naopak žádoucí, aby byly flexibilní a ohebné? Potřebujete, aby byly vodě odolné, či impregnované? Mají být prodyšné, nebo naopak udržovat psí tlapky pěkně v teple? Čím kvalitnější použitý materiál bude, tím vyšší bude také cena bot. Na druhou stranu s kvalitou stoupá také odolnost materiálu a tím pádem i jeho životnost. Pokud vyberete opravdu dobře, poslouží boty svému účelu, vydrží opravdu dlouho a budete s nimi spokojení nejen vy, ale především váš pes.

Chraňte svého psa s pomocí psích bot

Jak ušít vlastní boty pro psy a je to vůbec dobrý nápad?

Chcete-li ušetřit a vyrobit svému psovi boty svépomocí, je to samozřejmě možné. Na internetu najdete spoustu návodů a střihů. Záleží ovšem na tom, proč psovi boty chcete vyrábět. Pokud potřebujete pouze jednoduché botky z pohodlného materiálu, které bude pejsek nosit doma, aby měl nohy v teple a nic nepoškrábal, mohou být vlastní boty dostačující. Boty pro psy na ven ale musí splňovat různé podmínky a často jsou proto vyráběny z kombinací několika materiálů s rozdílnými vlastnostmi. Musí být navíc ušité opravdu dobře. Špatně vyrobené boty psa nejenže neochrání, ale mohou mu navíc ještě způsobit nějaké nepříjemnosti či úraz. Raději si promyslete, zda váš pes opravdu boty potřebuje a pokud ano, porozhlédněte se po slevových akcích či výprodejích, případně chvilku počkejte a našetřete si na opravdu kvalitní psí obuv. Je to určitě jedna z těch věcí, na kterých se nevyplatí šetřit, neboť tím riskujete zdraví svého čtyřnohého kamaráda.


Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?


Jak zjistit velikost bot vašeho psa?

U bot pro psy je velmi důležité, proč je pořizujete a zda jsou vyrobeny tak, aby splnily tento účel. Ze všeho nejdůležitější ale je, jak psovi sedí. Boty pro psy mu totiž musí padnout dokonale. Pes se v nich musí cítit pohodlně a dobře, boty ho nesmí nikde tlačit a jejich nošení ho nesmí bolet. Na druhou stranu, příliš velké boty by mu zase mohly klouzat či padat. Některé obchody s chovatelskými potřebami umožňují zkoušku psích bot a máte-li tuto šanci, určitě ji využijte. Pokud si nejste velikostí jistí nebo se tlapka vašeho pejska vejde akorát mezi dvě nabízené velikosti, můžete pořídit obě velikosti a vzájemně je porovnat. Většinou bývá vhodnější velikost větší. Nezapomeňte také na to, že jednotlivé velikosti se mohou lišit u každého obchodu či výrobce. Řiďte se proto ideálně přesnými rozměry bot, případně některé e-shopy uvádějí konkrétní plemena, pro které jsou boty určené.

Jak změřit velikost tlapek?

Přesnou velikost psích tlap můžete zjistit hned několika způsoby. Je důležité, aby pes při měření stál a psí tlapa celou vahou spočívala na podložce. Polštářky se tak dokonale roztáhnou, podobně jako při chůzi. Je lepší, jsou-li drápy psů upravené, abyste měli jistotu, že mu budou psí boty dostatečně pohodlné. Můžete pod psí tlapu položit list papíru a udělat na něm značky přesně před a za tlapou, přesněji řečeno za drápy. Změřte vzdálenost mezi body a máte požadovanou délku. Šířku pak vypočtete změřením vzdálenosti mezi vyznačenými body na levé a pravé straně tlapy. Můžete také nechat psa stoupnout si přímo na pravítko a odečíst potřebné hodnoty z něj. Případně namočte psí tlapku, otiskněte ji na papír a změřte délku a šířku otisku. Z těchto metod je nejpřesnější první, vyžaduje ovšem určitou spolupráci i ze strany pejska, který musí při měření stát klidně.

Psí boty jsou také velmi oblíbeným módním doplňkem

Jak se boty pro psa nasazují?

Boty pejskovi vždy nasazujte, když stojí. Váha je tak dokonale rozložena na tlapkách a vy máte jistotu, že boty dokonale padnou a jsou dostatečně pevně připevněné. Než botu nasadíte, ujistěte se, že je úplně otevřená. Tlapu nazouvejte do boty celou, včetně paspárků neboli vlčích drápů. Pokud při nazouvání vložíte do zadní části boty prst, psí tlapa po něm snáze sjede a zasune se dovnitř. Jakmile má pes tlapu v botě, zkontrolujte s pomocí prstů, zda je uvnitř celá tlapa a zda pejskovi nikde nic netrčí nebo nevadí nebo není uloženo špatně. Můžete také zkusit zmáčknout přední část boty, kde byste měli tlapku nahmatat (podobně jako když si sami zkoušíte obuv). Pro kontrolu, jak se pes v botě cítí, mu můžete zvednout druhou tlapku, abyste jej donutili plnou vahou došlápnout na tlapu s botou. Je-li vše v pořádku, zastrčte dovnitř veškerou srst z blízkého okolí a botu zavažte či zazipujte.

Jak naučit psa, aby psí boty nosil?

Mějte na paměti, že boty jsou pro vašeho psa nepřirozenou a zcela novou věcí, a může proto chvíli trvat, než si na ně dostatečně zvykne. První dojem z nových bot je velmi důležitý, protože si jej pejsek zapamatuje a ovlivní jeho vztah k nim. Kontrolujte proto své reakce, příliš se počátečnímu psímu trápení nesmějte a hlavně psa nekárejte nebo netrestejte za podivné chování. Jakmile boty nasadíte, snažte se psa zabavit a rozptýlit jeho pozornost. Po zhruba 15 minutách aktivity boty zkontrolujte, zda stále dobře sedí. Pokud jste pejskovi pořídili boty na ven, choďte zpočátku spíše na kratší procházky. Psa s obutými botami mějte ze začátku pořád na očích a kontrolujte, jak boty snáší. Není-li to ideální, zkuste mu ze začátku nazouvat pouze jeden pár. Zvykání může trvat i několik dní a pokud ani poté pes nebude boty chtít, nenuťte jej do nich.

Výhody a nevýhody psích bot

Boty pro psy mají celou řadu benefitů, ale je čistě na vašem zvážení, zda váš pes boty opravdu potřebuje. Asi nejlepším vodítkem je pozorování. Pokud si všímáte, že má pes v určitých obdobích nebo na určitých místech problém s chůzí a má tendence zvedat tlapky a dotýkat se povrchů co nejméně, boty mohou být dobrým řešením. Jestliže vy sami potřebujete na procházky nějaké ochranné prvky, pak je možné, že se bez nich neobejde ani váš pes. Ovšem ne každý si na boty postupně zvykne. Boty pro psy nejsou určitě určené na každodenní dlouhodobé používání. Pes se totiž skrz své tlapky potí a pokud byste jej nutili v botách trávit příliš dlouhou dobu, může se přehřát. Psí tlapy jsou poměrně odolné a tak jistě není nutné boty pořizovat za každou cenu. Je to ale šikovná ochranná pomůcka, která může zabránit nepříjemným poraněním, kterým se jistě raději vyhnete.

Péče o psí tlapky je velmi důležitá

K čemu slouží ponožky pro psy?

Kromě bot pro psy můžete v chovatelských potřebách narazit také na psí ponožky. Ponožky můžete pořídit v protiskluzové úpravě. Tento typ je vhodný pro psí seniory či pejsky s pohybovými omezeními. Využijete ho ale i u zcela zdravých i mladých pejsků v případě, že vám doma klouže podlaha. Díky těmto ponožkám se po ní bude pejskům snadněji chodit a ochráníte tak také podlahu před odřením. Protiskluzové ponožky se navíc dají použít také například v autě či MHD nebo kdekoliv tam, kde pejsek potřebuje podporu a stabilitu. Další typ ponožek jsou zdravotní či ochranné ponožky, které se nasazují na zraněné tlapky. Existují dokonce typy s hořkou přísadou, která zabrání, že si je pejsek bude sundávat. Některé odolnější ponožky můžete využít i jako ochranu tlapek při venčení. Ponožky jsou lehčí, měkčí a pro psy mohou být pohodlnější, takže si na jejich nošení snáz zvyknou.

Kdy používat ochranné balzámy na tlapky?

Další šikovnou alternativou k botám pro psy jsou ochranné balzámy na psí tlapky. Ty na polštářcích vytvoří ochranou vrstvu, která je chrání před chemií či rozpáleným povrchem. Pokud si tedy váš pejsek nezvykne ani na boty pro psy, ani na ponožky, jsou balzámy další možností, jak pejska venku chránit. Nepoužívejte je ale příliš často, pouze, je-li ochrana tlapek opravdu nutná. Jinak může dojít ke změkčení polštářků, které budou následně náchylnější k poškození. Pohlídejte si také složení a pokud balzám obsahuje velké množství vody, nepoužívejte ho v zimě. Balzámy lze používat nejen jako ochranu, ale také při léčbě. Využijete je na urychlení hojení ran, na lepší regeneraci a ošetření suchých či podrážděných tlapek.

TIP: Nezapomeňte pejskovi po návratu z procházky tlapky omýt a hlavně dobře vysušit. V zimě na omytí nepoužívejte ani příliš studenou, ale ani příliš teplou vodu. Polštářky také pravidelně kontrolujte, zda nedošlo k nějakému poranění.


TOP 5 bot pro psa (2021)

Boty pro psa Trixie Walker ActiveTrixie Walker Active
Prodyšné boty s protiskluzovou podrážkou jsou ideální na ven i na doma a hodí se také pro zraněné tlapky. Mají reflexní prvky a praktické popruhy na suchý zip.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Boty pro psa Hurtta Outback BootsHurtta Outback Boots
Softshellové boty vhodné zejména na turistické aktivity v náročnějších terénech. Chrání také před nepříznivým počasím či rozpálenými povrchy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Boty pro psa S&P BootsS&P Boots
Boty z umělé kůže s protiskluzovou úpravou pomáhají udržovat stabilitu na kluzkém povrchu. Jsou vybavené reflexními suchými zipy, odpuzují vodu a jsou prodyšné.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Boty pro psa Kruuse BUSTER Bootie SoftKruuse BUSTER Bootie Soft
Psí boty s měkkou podrážkou určené jako ochrana zraněných tlapek. Jsou z prodyšného nepromokavého nylonu a vybavené elastickými nastavitelnými řemínky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Boty pro psa Trixie Walker Care ComfortTrixie Walker Care Comfort
Vodě odolné boty ze softshellu s došlapovou částí pokrytou koženkou. Vybavené reflexními prvky, chrání i poraněnou tlapku před infekcí.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

TOP 5 ponožek pro psa (2021)

Ponožky pro psa Protiskluzové ponožky černéTrixie protiskluzové ponožky černé
Ponožky z bavlny, elastanu a latexu, které mají přední část opatřenou robustním neklouzavým povrchem. Ideální pro starší psy, chrání menší ranky či podlahy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Ponožky pro psa Protiskluzové ponožky šedéProtiskluzové ponožky Trixie šedé 
Vyrobené z bavlny a spandexu s protiskluzovým gumovým povlakem. Chrání nábytek či podlahu před poškrábáním, podporují hojení ran a snižují riziko infekce.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Ponožky pro psa Chodící protiskluzová ponožkaChodící protiskluzová ponožka
Účinná ochrana tlapek při malých zraněních. Ponožka má protiskluzový podešev se špičkou a je velmi pohodlná, což ocení zejména starší pejsci.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Ponožky pro psa Ochranná silikonová ponožkaOchranná silikonová ponožka Trixie
Nepromokavá ponožka, která udržuje obvazy či rány v suchu a čistotě. Z pružného materiálu, který psa neomezuje v pohybu. Vhodná pro přední i zadní tlapky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Ponožky pro psa Bavlněná protiskluzová ponožkaBavlněná protiskluzová ponožka Trixie
Ponožky z velmi příjemné bavlny a s protiskluzovou podrážkou chrání dřevěné podlahy před poškrábáním. Jsou vhodné také na návštěvy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

TOP 5 balzámů na psí tlapky (2021)

Balzám na psí tlapky Paw SootherPaw Soother
Balzám pomáhá pejskům získat lepší přilnavost při chůzi, díky čemuž jsou jejich tlapky chráněny před zraněním. Vhodný také k ošetření a zklidnění.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Balzám na psí tlapky Beaphar Feet BalsamBeaphar Feet Balsam
Mast na tlapky, která chrání polštářky před posypovou solí a rozpálenými povrchy. Kůži polštářků také zklidňuje a chrání před podrážděním či popraskáním.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Balzám na psí tlapky Colafit 7Colafit 7
Ochranný balzám brání průniku krystalků posypové soli do psích tlapek, chrání je i před zmrazkami či ledem a pomáhá rovněž urychlovat hojení ran.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Balzám na psí tlapky Trixie Paw-CareTrixie Paw-Care
Tyčinka s ochranným balzámem, který chrání polštářky zejména v zimních měsících před ledem či posypovou solí. Lze používat i preventivně.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Balzám na psí tlapky Canosept péče o tlapkyCanosept péče o tlapky
Účinná ochrana před povětrnostními vlivy a posypovou solí, slouží také jako prevence vysoušení či popraskání tlapek. Složení zajišťuje intenzivní zvlhčení.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *