Nejlepší pamlsky pro psy
|

Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?

Odměna za splněný pokyn či jen tak něco dobrého na zub – i to je pamlsek pro psy. Pamlsky mají v životě psů své pevné místo a snad každý páníček svému mazlíčkovi jednou za čas nějaký dopřeje. Jaké jsou nejlepší pamlsky pro psy a na co si u nich dávat pozor? Je rozdíl mezi pamlskem pro velkého psa a pamlskem pro štěně? Jak často psy pamlsky odměňovat a existují nějaké šikovné recepty na domácí psí pochoutky?

Nejlepší pamlsky pro psy

K čemu pamlsky pro psy slouží?

Pamlsky pro psy tvoří sice nepatrnou, zato velmi důležitou součást psího jídelníčku. Nejčastěji slouží jako pomůcka při výcviku, ovšem pamlsek můžete dát svému pejskovi i jen tak, pro zpestření dne. Některé pamlsky navíc pomáhají utužovat psí zdraví, pomáhají jim s péčí o chrup, srst či klouby. Bez ohledu na to, jak často psy pamlsky krmíte (nikdy by nemělo jít o větší část celkově přijaté potravy), je nutné jejich výběru věnovat značnou pozornost. Stejně jako krmiva vybíráme opravdu pečlivě, nemůžeme si ani u pamlsků dovolit výběr podcenit. Nekvalitní pamlsek obsahující škodlivé látky pejskovi nejen, že nepomůže, ale naopak mu může způsobit vážnější zdravotní komplikace. I u pamlsků je proto důležité číst složení a všímat si, co všechno obsahují. Jako pamlsky můžete samozřejmě použít i některé dobroty, které naleznete u sebe doma. Ne všechny jsou ale pro psy vhodné, více se o tématu dočtete níže v odstavci Domácí pamlsky pro psy.

Jak vybrat ten nejlepší pamlsek?

Jak se dozvíte níže, existuje hned několik druhů pamlsků. Ze všeho nejdříve bychom si proto měli ujasnit, pro jak starého či velkého pejska pamlsek pořizujeme. Bereme v potaz také kondici psa či jeho zdravotní stav. U pamlsku pro psy je velmi důležité všímat si složení. To nám totiž řekne vše o tom, jak je pamlsek kvalitní, bezpečný a zdraví prospěšný. Dobrý pamlsek pro psy by neměl být příliš kalorický, sledujte tedy obsah sacharidů a tuků. Ideální je, pokud pamlsek neobsahuje téměř žádné kalorie, ty by měl pes totiž získávat z běžné stravy. Dochucovadla, konzervanty a barviva (případně alergeny) pejskům škodí a kvalitní pamlsek by se měl obejít zcela bez nich. Naopak by ale měl být bohatý na bílkoviny, vitamíny, vápník a fosfor a další důležité minerály. Pamlsek musí pejskovi samozřejmě také chutnat. Každý pes má jiný jazýček, většině ale více chutnají dobroty s vysokým podílem masové složky.

Typy pamlsků pro psy

Existuje několik základních rozdělení pamlsků pro psy. Letmý pohled na nabídku jakéhokoliv obchodu vám prozradí, že pamlsky se mohou lišit nejen cenou, tvarem či velikostí, ale také složením, tvrdostí nebo svým určením. Ne každý pamlsek je vhodný pro každého psa a právě pečlivé prozkoumání možností a toho, co pořizujete, vám zajistí, že svému miláčkovi pořídíte jen to nejlepší.


Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?


Měkké a tvrdé pamlsky pro psy

Měkčí pamlsky jsou vhodné zejména pro psy, kterým může rozkousávání těch tvrdých dělat problém. Měkké pamlsky tedy pořiďte štěňatům, malým psům či psím seniorům. Pamlsky pro psy s měkčí konzistencí mají ale i jiné výhody. Pes jejich žvýkáním netráví tolik času, takže při jejich použití během tréninku neodvádíte jeho pozornost na delší dobu jinam. Tvrdé pamlsky zase často slouží i jako dentální pomůcka a pomáhají pejskům udržovat chrup v dobrém stavu. Nejčastější jsou to tzv. buvolí kosti. Jedná se o pamlsky vyráběné z kůže, většinou – ale ne vždy – buvolí. Mohou mít tvar kosti, uzlu či dokonce boty (pozor, pokud nechcete, aby váš pejsek žvýkal i opravdové boty, raději mu pamlsky ani hračky v této podobě nepořizujte). U tohoto typu pamlsku je však velmi důležité pohlídat si složení, aby neobsahoval zbytečné škodlivé chemikálie. Dejte raději přednost opravdovým kostem či rohům, které pejskovi při žvýkání poslouží stejně dobře, ale nijak mu neublíží.

Typy pamlsků pro psy

Sušené pamlsky pro psy

Sušené pamlsky jsou oblíbené nejen u psů pro svou výraznou chuť i vůni, ale také u majitelů pro svou výživovou hodnotu. Nejčastěji narazíte na sušené maso a sušené vnitřnosti, pořídit ale můžete také sušené uši, ocásky, rypáky, pařáty a další části zvířat, které psům nesmírně chutnají. Sušený pamlsek z masa můžete navíc svému psovi vyrobit i sami, viz níže Domácí pamlsky pro psy.

Funkční pamlsky pro psy

Tyto pamlsky obsahují celou řadu vitamínů a dalších látek, které zlepšují zdravotní stav psa. Na trhu narazíte na spoustu funkčních pamlsků, které se liší svým složením a také hlavní funkcí. Asi nejběžnějším typem jsou dentální pamlsky pro psy, které pomáhají s čištěním mezizubním prostorů, odstraňují ze zubů plak, masírují dásně, čistí a zároveň posilují zuby a také osvěžují dech. Pořídit ale můžete i funkční pamlsky, které zlepší stav srsti psa, posílí klouby a svaly, zpomalí stárnutí, posílí imunitní systém, podporují mobilitu a urychlují zotavení při tréninku nebo jsou určené jako prevence proti parazitům. Funkční pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému mazlíčkovi dopřát něco chutného a zdraví prospěšného zároveň.

Tréninkové pamlsky pro psy

Tento typ pamlsků, který je využíván při výcviku či výchově, bývá nejčastěji poloměkký a má kompaktní velikost. Pamlsky určené pro trénink nezaberou příliš místa, takže je můžete nosit u sebe, a pejsek jejich žvýkáním nestráví zbytečný čas, který je nutné věnovat výcviku.

Pamlsky pro štěňata

Štěňatům a malým pejskům pořizujte pamlsky menších velikostí, které nebudou mít problém slupnout. Pro psy ve vývinu je také dobré pořídit funkční pamlsky, které jim pomohou dobře růst. Ve složení si pohlídejte správný poměr a obsah fosforu a vápníku, jejichž nadbytek může být pro štěně nebezpečný. Ideálně tedy pořizujte pamlsky, které jsou přímo určené štěňatům a u kterých máte jistotu, že jim nijak neublíží.

Pamlsky pro velké psy

Majitelé velkých psů by měli dávat přednost pamlskům větších velikostí, aby měl jejich pejsek vůbec pocit, že něco pozřel. Právě pro velké psy jsou velmi vhodné tvrdé pamlsky v podobě různých kostí či rohů. Pokud potřebujete nějakou dobrotu při výcviku, klidně dejte velkému psovi několik menších kousků najednou.

Domácí pamlsky pro psy

Pokud chcete mít jistotu, že pamlsek pro psa neobsahuje nic škodlivého a je naopak plný dobrých a zdravých věcí, vyrobte mu ho sami doma. Nemusíte se bát, domácí pamlsky pro psy nejsou vůbec složité a zvládne je připravit i úplný začátečník. Receptů navíc existuje velké množství, takže je z čeho vybírat. Pohlídejte si, že používáte suroviny, které jsou pro psy vhodné, a zcela se vyhněte těm, který by pejskovi mohli ublížit. O potravinách, které jsou pro psy toxické a zdraví škodlivé se více dočtete v našem článku Jak krmit štěně, aby dobře rostlo a prospívalo? Surovin, z kterých lze domácí pamlsky vyrábět, je ale stále mnoho. Můžete se pouštět i do vlastních experimentů a zkoušet, co vašemu psovi nejvíce chutná. Budete-li do pamlsků přidávat maso či vejce, pořádně je povařte. Domácí pamlsky uchovávejte v lednici či mrazáku, sušenky usušte (ideální v troubě) a skladujte na místě, kam nepronikne vlhkost, aby nezplesnivěly.

Domácí pamlsky pro psy

Recepty na domácí pamlsky pro psy

Lepek je velmi častým alergenem u psů, je proto lepší dávat přednost bezlepkovým moukám (amarantová, cizrnová, jáhlová, kokosová, kukuřičná, mandlová, rýžová). Těsto můžete ale zahustit také ovesnými vločkami (jejich pomletím získáte ovesnou mouku), které obsahují mnoho živin a jsou především skvělým zdrojem vlákniny. Ujistěte se, že víte, které potraviny vašemu pejskovi nesedí, a vyhněte se jejich používání. Sledujte, jak pes po domácích pamlscích tráví a všímejte si veškerých změn.

Domácí sušené maso

Na domácí sušené maso můžete použít jakékoliv, nejoblíbenější jsou hovězí a kuřecí. Zbavte maso všech blan a tučných částí – čím libovější maso bude, tím lépe. Maso nakrájejte na tenké plátky. Můžete ho dát nejdříve na hodinu do mrazáku, zmrazené maso se snadněji krájí. Máte-li sušičku potravin, rozložte na ni plátky a sušte 3 hodiny na 70 °C. Poté zkontrolujte, zda není nějaký kousek syrový. Potřebujete-li tvrdší kousky, nechte maso ještě nějakou chvíli posušit. Maso můžete usušit také v troubě. Napíchejte plátky na špejle a pečte 20 minut na 75 °C, poté snižte teplotu na 60 °C a sušte dalších 8 až 10 hodin. Skladujte v uzavřeném sáčku nebo nádobě v ledničce. Domácí sušené maso vydrží přibližně 1 týden.

Domácí psí piškoty

Suroviny: 2 vejce, 150 gramů mouky, 25 gramů škrobu, lžička kypřícího prášku, 3 lžíce vody, sůl (případně skořice na oslazení a pro lepší vůni)

Postup: Žloutky oddělte od bílků a spolu s vodou z nich vyšlehejte pevnou pěnu. Smíchejte mouku s kypřicím práškem a škrobem (i skořicí) a postupně směs do žloutkové pěny přisypávejte. Z bílků si vyšlehejte tuhý sníh, který postupně, pomalu a velmi opatrně vmíchávejte do těsta ze žloutků. Z hotového těsta tvořte malé bochánky a pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Piškoty v troubě nakynou, takže mezi nimi nechávejte větší mezery. Pečte v předehřáté troubě na 170 °C po dobu asi 10 minut. Hotové piškoty mají krásnou zlatavou barvu.

Jablečné sušenky s jogurtem

Suroviny: 150 gramů mouky, 100 gramů ovesných vloček, 150 gramů přírodního jogurtu, jablko, lžíce medu, skořice

Postup: Jablko nastrouhejte a promíchejte s ostatními surovinami. Z těsta můžete vyválet plát a vykrajovat tvary, případně utvořte v dlani kuličky a z nich placku tlustou zhruba 1 cm. Jablečné sušenky s jogurtem pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě 45 minut na 150 °C.

Masové sušenky

Suroviny: 250 gramů mletého masa, vejce, hrnek ovesných vloček, majoránka

Postup: Suroviny smíchejte a tvořte z nich tenké placičky. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě přibližně 20 minut na 175 °C.

Mrkvové sušenky

Suroviny: 250 gramů mouky, 200 gramů nastrouhané mrkve, vejce, ½ prášku do pečiva, 3 lžíce oleje, 4 lžíce vlažné vody

Postup: Vejce vyšlehejte spolu s olejem a postupně přidávejte ostatní suroviny. Těsto můžete vyválet na plát tlustý zhruba 1 cm a vykrajovat tvary, nebo z něj utvořte v dlani kuličky a z nich placku. Pokud se těsto příliš lepí, přidejte trochu mouky. Sušenky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a 15 minut pečte v předehřáté troubě na 175 °C. Hotové sušenky poznáte podle nazlátlé barvy.

Sýrové sušenky

Suroviny: 200 gramů mouky, 100 gramů strouhaného sýra, 100 gramů tvarohu, vejce, lžíce oleje, voda

Postup: Všechny suroviny smíchejte a tvarujte do kuliček, nebo tyčinek. Je-li těsto příliš tuhé, přidejte trochu vody. Sušenky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě na 180 °C přibližně 180 minut.

Tuňákové sušenky

Suroviny: konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, vejce, mouka

Postup: Smíchejte tuňáka a vejce a přidávejte mouku, dokud těsto nezhoustne. Tvarujte z něj kuličky a pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v předehřáté troubě na 150 °C zhruba 150 minut.

Tvarohové sušenky

Suroviny: 100 gramů mouky, 200 gramů drcených ovesných vloček, 150 gramů tvarohu, 6 polévkových lžic podmáslí, 5 polévkových lžic oleje, vejce

Postup: Všechny suroviny smíchejte dohromady a tvořte kuličky, tyčinky či jiné tvary. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte 180 minut v předehřáté troubě na 180 °C.

Jak často odměňovat pamlsky

Jak často odměňovat pamlsky?

Mějte na paměti, že pamlsky jsou pouze doplňkem stravy a neměly by tvořit více než 10 % celkového příjmu kalorií. Jejich hlavním účelem by mělo být odměnění při výcviku. Můžete je sice psovi dávat jen tak, hlídejte si však, aby se jich příliš nepřejídal. Může se pak navíc stát, že je pes přestane vnímat jako něco, co dostane pouze pokud splní váš pokyn, a další výcvik si tím značně ztížíte. Pokud pejska učíte novým povelům, dejte mu pamlsek vždy, když povel úspěšně provede. Příliš nečekejte, je důležité, aby si pes spojil odměnu s vykonaným úkonem. Někteří psi dávají místo pamlsků přednost spíše hračce, pochvale či pohlazení – to je pro ně nejlepší odměna. Všímejte si tedy, jaký je váš pes, abyste to s pamlsky příliš nepřeháněli. Jako pozitivní motivace mají pamlsky ještě jednu výhodu. Jejich množstvím, případně druhem, můžete psa odměňovat podle toho, jak dobře váš povel splnil.

Dávkování pamlsků

Stejně jako na obalech od krmiva měli byste i na těch od pamlsku najít tabulku s doporučeným dávkováním. To v žádném případě nepřekračujte. Pamlsky mohou obsahovat látky, jejichž nadbytek by psovi ublížil. Nemluvě o tom, že je důležité pohlídat si také kalorie, zvláště pak u psů, kteří mají tendence rychle nabývat na hmotnosti. Množství pamlsků upravte také podle toho, jak moc je váš pes aktivní. Aktivnější psi přijatou energii rychle spálí a můžete jim tedy bez obav dopřávat, kdežto u klidnějších povah, které tráví většinu dne spaním, buďte s pamlsky opatrnější. Na množství si dejte pozor také při odměňování štěňat, které mají trávení citlivější a příliš mnoho dobrot by jim mohlo ublížit. Nezapomeňte především na to, že to vy určujete, kdy a kolik pamlsků pes dostane. Nenechte se obalamutit jeho prosebným pohledem a dávejte mu pamlsky pouze tehdy, kdy si je vyslouží, případně velmi výjimečně. Odměňovat jej můžete i jinak.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


Dávkovače pamlsků

Na trhu narazíte na celou řadu dávkovačů pamlsků. Může jít o jednoduchou nádobu, která se naplní pamlsky, které při rozpohybování vypadávají různými otvory. Narazit můžete také na elektronické verze, které lze propojit s mobilním telefonem a vy tak můžete prostřednictvím aplikace sledovat pejska a odměňovat ho, i když nejste doma. Jako dávkovač pamlsků je možné využít i interaktivní hračky, které fungují právě na principu schovaného pamlsku. Pejsek musí vyřešit různé hlavolamy, aby se k pamlsku dostal. Interaktivní hračky slouží primárně k rozvoji schopností, dovedností i inteligence psa, dají se pořídit v různých úrovních obtížnosti. Pokud chcete svému psovi interaktivní hračku pořídit, sledujte jej při hře a pozorujte, jestli ho hra baví. Ne všichni psi mají interaktivní hračky rádi, pro některé jsou příliš složité a oni se při hře začnou rychle nudit. Hlídejte také množství schovaných pamlsků, které pejsek snědl.

Oblíbené značky pamlsků pro psy

Oblíbené značky pamlsků

Každý pejsek má rád něco jiného a nejde tedy se 100% jistotou říct, že pamlsek té které značky bude mít u vašeho psa úspěch. Je ale několik výrobců, kteří mají na trhu své pevné místo a jejichž produkty jsou určitou zárukou kvality. Nekvalitní pamlsek pro psa mu může svým složením i ublížit, proto se i u nich zkuste neřídit pouze co nejnižší cenou. Jestliže máte omezený rozpočet, vyhlížejte různé výprodeje a slevové akce, kterých je vždy plno. Díky nim můžete svému psímu mazlíčku pořídit to nejlepší, aniž by to vaši peněženku příliš zasáhlo. Vybrali jsme pro vás TOP produkty od tří velmi známých a oblíbených výrobců. Jejich pamlsky vašemu pejskovi dopřejí přesně to, co potřebuje. Jedná se navíc o české společnosti, které produkty svých značek vyrábějí přímo v České republice.

TOP pamlsky Akinu

Akinu je česká společnost, která vznikla před více než 20 lety. Její název je odvozen od pejska zakladatelů, akity inu jménem Agi. Cílem této firmy je nabízet chovatelů kvalitní prostředky, které zajistí tu nejlepší péči o zdraví a vitalitu jejich mazlíčků.

Pamlsky pro psy Akina Kostičky poloměkkéKostičky poloměkké
Obsahují 4 % hovězího masa, vitamíny A, D3 a E a zinek. Jsou vhodné pro psy všech velikostí i věkových kategorií. Poloměkké o velikosti 2 cm.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Akina Bílá kostBílá kost
12,5 cm velká kost z přírodní kůže s obsahem kolagenu posiluje žvýkací svaly psa, čistí zuby a zbavuje je zubního plaku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Akina Kuřecí chipsyKuřecí chipsy
Kousky kuřecího masa, které psům nejen báječně chutná, ale také voní. Forma chipsů je pro pejsky snadno stravitelná. Balení má 300 g.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Akina Jehněčí twisterJehněčí twister
Twister s tresčím a jehněčím masem. Jehněčí maso je skvělý zdroj bílkovin, který zároveň obsahuje jen malé množství tuku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Akina Králičí páskyKráličí pásky
Sušené maso vyrobené s použitím šetrné technologie, která zaručuje zachování výživných látek. Pásky obsahují 96,3 % kvalitního králičího masa.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

TOP pamlsky Brit

Produkty značky Brit vyvíjí, vyrábí a také distribuuje česká společnost VAFO PRAHA. Její historie sahá do roku 1994 a v současnosti jsou výrobky Brit prodávány ve více než 70 zemích celého světa. Za kvalitu krmiv zodpovídají profesionálové, kteří jsou také sami chovatelé. Prioritou je kondice a zdraví, krmiva neobsahují žádné škodlivé látky a produkty nejsou testované na laboratorně chovaných zvířatech.

Pamlsky pro psy Brit Let's Bite Meat Snacks Chicken StickLet's Bite Meat Snacks Chicken Stick
Gurmánské pochoutky jsou ideální nejen jako motivace k výcviku, ale zároveň podporují žvýkací instinkt psa. Obsahují 85,8 % kuřecího masa.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Brit Functional Snack Antiparasitic Salmon/ChamonileFunctional Snack Antiparasitic Salmon/Chamonile
S heřmánkem, který je přírodním zdrojem antioxidantů. Pamlsky mají díky použitým surovinám také antiseptické a antiparazitické účinky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Brit Functional Snack Dental Venison/RosemaryFunctional Snack Dental Venison/Rosemary
S jelením masem, které je bohaté zejména na železo a zinek, a rozmarýnem a dalšími rostlinami, které chrání zuby i dásně proti zubnímu kameni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Brit Functional Snack Mobility Squid/PineappleFunctional Snack Mobility Squid/Pineapple
S olihní, která obsahuje jen málo tuku, ale zato hodně zinku a mědi, a ananasem, který podporuje psí klouby a chrupavky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Brit Functional Snack Immunity Insect/GingerFunctional Snack Immunity Insect/Ginger
S hmyzem, který je báječným zdrojem bílkovin a aminokyselin, a zázvorem, který má antibakteriální a protizánětlivé účinky a posiluje imunitu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Brit Training SnackTraining Snack
Pamlsek speciálně vyvinutý k výcviku psů. K dispozici jsou varianty pro štěňata a psy malých, středních, velkých i obřích plemen.
Přejít do obchodu

TOP pamlsky Carnilove

Za značkou Carnilove stojí česká rodinná firma, která se výrobě krmiv věnuje již více než 20 let. K dispozici má hned 4 moderní výrobní závody a své produkty distribuuje po celém světě. Carnilove se specializuje na holistická krmiva, tedy taková, která se nejvíce blíží přirozené potravě psů. Ačkoliv jsou při zpracování používány nejmodernější technologie a postupy, použité suroviny i jejich poměr odpovídají jídelníčku psů, jaký byl před nástupem zemědělství.

Pamlsky pro psy Carnilove Ostrich & BlackberriesOstrich & Blackberries
Pamlsek pro psy s pštrosím masem, které je bohaté na bílkoviny a zároveň neobsahuje příliš tuku, a ostružinami, které jsou zdrojem antioxidantů.
Přejít do obchodu
Pamlsky pro psy Carnilove Quail & OreganoQuail & Oregano
Poloměkký pamlsek s křepelčím masek a oreganem, které podporuje zdravé fungování metabolismu. Je vhodný pro psy všech velikostí.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Carnilove Salmon & BlueberriesSalmon & Blueberries
Pamlsek s lososovým masem (sušeným i čerstvým) a borůvkami. Tato kombinace podporuje zejména funkci mozku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Carnilove Sardines & GarlicSardines & Garlic
Pamlsek obsahující 35 % sušených sardinek bohatých na vitamín B12 a medvědí česnek, který napomáhá zpomalení stárnutí.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Pamlsky pro psy Carnilove Wild Boar & RosehipsWild Boar & Rosehips
Pamlsek pro aktivní psy z divočáka a s šípkem, který je přírodním zdrojem vitamínu C, který usnadňuje a urychluje zotavování.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *