7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně
Pořízení pejska je vždy radostná událost. Všichni už se na nového člena domácnosti těší a samou nedočkavostí nemohou dospat. Před tím, než si pejska vyzvednete, mu ale musíte u sebe doma vytvořit ideální zázemí. Co všechno musí výbava pro štěně obsahovat a co v ní určitě nesmí chybět?
Obsah
Základní výbava pro psa
Každé zvíře má své základní potřeby a my si musíme připravit vše pro to, abychom je mohli dostatečně naplňovat. Co tedy koupit ještě předtím, než si domů přivedete nového kamaráda? Musíte mít jistotu, že pejsek bude mít kde spát a odpočívat, bude mít dostatek jídla a pitné vody, bude si mít s čím hrát, budete s ním moci pohodlně a bezpečně chodit ven, budete jej moci vychovávat cvičit (a odměňovat) a zajistíte mu dostatečnou péči co se hygieny a zdraví týče. Základní výbava pro psa či výbava pro štěně musí obsahovat tyto věci: pelech, jednu misku na vodu a jednu misku na krmivo, zásobu krmiva, hračky, obojek, vodítko, pamlsky a potřeby, pomůcky a přípravky pro hygienu a celkovou péči o pejska. K tomu můžete samozřejmě dokoupit spoustu dalších pomocníků. Ale bez výše zmíněných potřeb se rozhodně neobejdete. A jak vybrat pro své štěně ty nejlepší?
Co by mělo být v základní výbavě štěněte?
- Pelíšek – jakýkoliv pelíšek podle vlastního vkusu. Pejsek potřebuje místo, kam se zavrtat a kde spinkat.
- Misky na jídlo a pití. Nejlépe takové, které není možné jednoduše převrhnout.
- Kvalitní krmivo prověřené kvalitní granule
- Pořádný obojek a vodítko
- Pamlsky, protože na odměňování záleží
- Hračky, hry a jiná zábava
- Hygienické potřeby – šampony, kartáče a podobně
A kde to všechno koupit?
Samozřejmě zverimexy jsou na každém rohu. Nicméně nikdy v nich neseženete vše, co je potřeba. Já mám dobré zkušenosti se Zoohit, kde mají speciální sekci zaměřenou na výbavu pro štěňata.
1. Pelech jako spací místo i bezpečné útočiště
Pelíšek by neměl být ani příliš malý, ani příliš velký, ve kterém by se štěně „ztrácelo“ a necítilo bezpečně. Podle toho, kde budete pelíšek umisťovat, volte buď otevřenou, nebo zavřenou variantu – ta se hodí do míst, kde je chladněji či průvan. Jako pelech může štěněti sloužit také deka, kterou mu můžete rozprostřít na podlaze, ale třeba i na pohovce. Velmi šikovné jsou plastové koše s psím polštářem. I když budete muset brzy pořizovat pelíšek větší, nekupujte extra levné a nekvalitní pelechy. Volte materiály, které lze snadno omývat a které jsou na dotek příjemné. Sledujte, jak se pes v pelíšku chová a jaké polohy má nejraději, pomůže vám to při výběru nového pelechu. První dny nenechávejte štěně nikdy o samotě, aby se nebálo, a pelíšek mu na noc položte vedle vaší postele. Ale pozor na spaní v posteli! Pejsek si hodně rychle zvykne a bude těžké ho z ní později vyhodit.
2. Kvalitní misky na jídlo a na vodu
Další důležitou součástí základní výbavy pro psa jsou dvě misky – jedna na vodu a jedna na jídlo. Misek je na výběr nepřeberné množství a liší se zejména velikostí, materiálem, barevným provedením či vzorem a samozřejmě také cenou. Misky z plastu patří k nejlevnějším a jsou velmi lehké, takže je může pejsek snadněji překlopit. Misky z nerezu se snadno omývají, postupem času se ale může na dně misky na vodu vytvářet vodní kámen. Velmi často mají nerezové misky pro psy dno opatřené gumovou protiskluzovou vrstvou. Velmi oblíbené jsou pak misky z keramiky, které se snadno čistí, jsou těžké a odolné a hezky vypadají. Misky na jídlo a na vodu umisťujte pokud možno na místo, kde bude mít pejsek klid. Zejména štěňata mohou v začátcích při krmení či pití způsobit menší nepořádek, doporučujeme proto pod misky umístit nějakou podložku. Pořídit můžete i dvojmisky, ideálně s vyjímatelnými mističkami na vodu i jídlo.
3. Jaké krmivo pořídit štěněti?
Štěňata, která se vyvíjí a rostou, potřebují speciální krmiva. Ta by měla obsahovat zejména bílkoviny, které jsou pro růst pejska nezbytné. O tom, jaké krmení je pro vaše štěně nejlepší, by vás měl informovat sám chovatel či organizace, od které je přebíráte. V dobrých obchodech s chovatelskými potřebami vám také rádi poradí. Krmení štěněte je obsáhlejší téma, kterému jsme proto věnovali speciální samostatný článek. Krmivo na míru vám připraví například Haffit.cz. Dozvíte se v něm mimo jiné, jak často štěně krmit, jaký je nejlepší jídelníček pro štěňata, co v něm určitě nesmí chybět a na co si naopak dát pozor. Poradíme vám, jaké jsou nejlepší granule pro štěňata, konzervy nebo kapsičky pro štěňata či jak se liší krmení štěňat podle jejich rasy a velikosti. Dozvíte se také správné zásady krmení štěňat a spoustu dalších užitečných rad a tipů.
4. Obojek a vodítko na společné vycházky
Je dobré pejska co nejdříve začít učit chodit na vodítku a s obojkem. Pokud se to štěně nenaučí od prvních momentů, může pak mít s vodítkem problém. Odnaučit staršího pejska netahat a neškubat za vodítko je pak velmi náročné. Učte proto už své štěňátko chodit vám způsobně u nohy. V prvních dnech po pořízení můžete nepoužívat vodítko a udržovat štěně u sebe pouze s pomocí hračky a pamlsku. Jakmile se vás bude držet a bude vás poslouchat, připevněte mu obojek a učte ho na vodítku. Obojek pořiďte nastavitelný, takže jej nemusíte vyměňovat za nový hned poté, co pejsek trošku poroste. Vodítko můžete zvolit klasické, které zkrátíte jednoduchým uchopením druhou rukou a přitáhnutím. Nebo zvolte samonavíjecí, které bývá většinou delší a umožní pejskovi širší rozsah pohybu. Tato vodítka jsou také velmi užitečná při výchově štěněte, neboť to se může dostatečně pohybovat, ale zároveň máte jeho pohyb plně pod svou kontrolou.
Přečtěte si také:
Vybíráme postroj pro psa
5. Pamlsky a další výbava pro výcvik
Základní výbava pro štěně musí kromě krmiva obsahovat také pamlsky, které budou jeho odměnou vždy, když splní povel nebo se mu něco povede. Bez pamlsků se při výcviku neobejdete. Pejskovi určitě pořiďte kvalitní pamlsky určené psům, ideálně i přímo pro štěňata. Neodměňujte ho zbytky svého jídla a dalšími pochutinami, které nám lidem sice nesmírně chutnají, ale psům nedělají vůbec dobře. Pamlsky jsou navíc ideální i pro cestování, když chcete mít po ruce aspoň něco malého dobrého. Pro výcvik štěněte existuje mnoho šikovných pomůcek. Jednou z nich je píšťalka. V dnešní době narazíte na speciální píšťalky pro psy (ultrazvukové), které jsou nastavitelné a s jejichž pomocí naučíte psa spojit si určitý signál s jasně daným povelem. Díky píšťalce také nemusíte psa nahánět křikem, pokud by vám náhodou utekl. Další šikovnou pomůckou je tzv. klikr, který rovněž funguje na principu zvukového signálu a je velmi častým pomocníkem při výcviku štěňat.
6. Hračky pro zábavu i učení
Žádná základní výbava pro štěňata se neobejde bez hraček. Hračky jsou důležité pro pejsky všech věkových kategorií, velikostí i plemen. U štěňat mají ale hned několik funkcí zásadních pro jejich vývoj. Žvýkací hračky posilují jejich žvýkací svaly a čelisti, dentální hračky zlepšují stav jejich zoubků a v období přezubování jim pomáhají při výměně mléčných zubů za dospělé. S pomocí hraček se štěňata také učí novým dovednostem a schopnostem a při hře si především prohlubují vztahy se svou smečkou. S ohledem na jejich mléčné zoubky volte hračky spíše měkčí a také menší, aby je štěně zvládlo případně uzvednout a přenést. Nedoporučuje se dávat štěňatům hračky po dětech. Ty mohou obsahovat drobné části, které pejsek ukousne a spolkne. Plyšové hračky pro štěňata mají také speciální výplň, které pejskovi nijak neškodí. Přesto se doporučuje, abyste na pejska, zejména pak štěňátko, při hraní vždy dohlíželi a nenechávali je s jeho hračkou o samotě.
Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?
7. Výbava pro péči o hygienu a zdraví štěněte
Co se hygieny týče, štěňata se nemají koupat až do věku 4 měsíců, protože ochranný film jejich pokožky ještě není dostatečně silný. Psí srst má samočisticí schopnost a není dobré jej umývat příliš často, aby o ni nepřišel. Psa umývejte pouze tehdy, je-li opravdu silně znečištěný nebo zapáchá. Při mytí štěněte používejte na jeho srst pouze speciální šampóny pro štěňata. Pořídit můžete také speciální žínky či ručníky, s jejichž pomocí pejska snadno a hlavně rychle usušíte. Mnohem více než koupel ale prospívá srsti kartáčování. A na to můžete pejska začít učit už od nízkého věku. Začněte s kartáčem s měkkými přírodními štětinami nebo s měkkou gumovou rukavicí a teprve později pořiďte pořádný kartáč podle typu srsti. Kolem 2. až 7. měsíce budou pejskovi růst nové zuby, v té době mu dopřejte hodně hraček a pamlsků na žvýkání. Nezapomeňte štěňátku kontrolovat drápky, aby nepřerostly, a případně je obruste.
Další užitečná výbava pro štěňata
Bez výše zmíněných věcí není žádná výbava pro štěně kompletní. Je ale mnoho dalších pomůcek, které vám mohou v začátcích pomoci. Zvláště v případě, že vaše nové štěně je úplně první pejsek, kterého v životě máte. Spousta věcí je pro vás samozřejmě nová a tito pomocníci vás dokáží na mnohé dostatečně připravit.
Výbava pro výcvik základních hygienických návyků
Pejsek je sice od přírody velmi čistotný, přesto na začátku potřebuje naši pomoc. Absorpční podložky nebo psí toalety vám pomohou s výcvikem základních hygienických návyků. Můžete psa zpočátku naučit, že pokud nemůže jít ven, musí svou potřebu vykonat na vyhraněném místě. Vždy, když štěně použije absorpční vložku nebo svou toaletu, nezapomeňte ho odměnit. Díky vložkám se navíc nemusíte bát ani nepříjemného zápachu moči a využijete je také při přepravě štěněte například k veterináři nebo při delší jízdě autem.
Výbava proti parazitům
Klíšťata i blechy jsou bohužel běžnou součástí soužití s pejskem. Naštěstí ale existuje celá řada šikovných pomůcek a prostředků, které vás problémů s otravným hmyzem zbaví. Pokud máte zahradu, nebo budete se štěňátkem chodit hojně do bujné přírody, pořiďte mu antiparazitní obojek. Pozor si dejte v případě, že máte doma i jiného chlupáče. Některé obojky totiž používají přípravky, které jsou jedovaté pro kočky. Velmi užitečné jsou také různé repelenty, spreje a šampony. Jen se ujistěte, že jsou jemné a vhodné i pro štěňata. I tak se ale může stát, že se na štěňátku objeví klíště, proto svou výbavu pro štěně obohaťte o pinzetu nebo speciální pomůcky pro vyndávání klíšťat. Co je nejlepší proti klíšťatům a blechám?
Sáčky na trus
Pro mnoho nových majitelů psího kamaráda může být ze začátku těžší zvyknout si na některé činnosti. Nezapomeňte po svém pejskovi vždy uklízet, zejména tam, kde by do jeho strávené potravy mohl někdo šlápnout. Podívejte se, jak je v tomto ohledu vybavené vaše okolí a pokud se při vaší cestě nenachází dostatek stojanů s pytlíky, noste si své vlastní. Vystačíte si i s obyčejným igeliťákem. Uvidíte, že již po pár dnech či týdnech budete mít jeden náhradní pytlík v každé kapse.
Bezpečnostní výbava
Při pobytu venku myslete neustále na to, že váš pes musí být dostatečně viditelný, abyste mu zajistili maximální bezpečnost. Vzhledem k jejich velikosti platí toto pravidlo u štěňat dvojnásobně. Mladí pejsci, kteří ještě nejsou dobře vycvičení, mají také větší tendence utíkat. Buďte proto raději připravení na všechno možné. Výbava pro štěně by určitě měla zahrnovat psí známku, na které budou všechny důležité údaje včetně kontaktů na vás. Dalším nebezpečím je to, že pejsek nebude kvůli počasí dostatečně viditelný pro řidiče kol nebo aut. Pořiďte mu proto buď obojek, nebo obleček s reflexními prvky. Můžete si koupit také speciální svítící přívěsek, který stačí na obojek připevnit jen tehdy, když jdete ven za zhoršených viditelných podmínek. Ale opět, myslete na to, že se pejsek může zatoulat a bude se venku pohybovat i za tmy.
Výbava pro cestování
Jedete si svého pejska vyzvednout autem? Budete muset do veterinární ordinace jezdit nějakým dopravním prostředkem? Jste aktivní a těšíte se, že budete s pejskem společně jezdit na výlety? Pro všechny tyto případy budete potřebovat pomůcky, které vám cestování s ním umožní a také usnadní. Pro štěně jsou vhodné speciální přepravní boxy či tašky. Je dobré, pokud jedete například autem, aby při prvních jízdách vždy seděl někdo u pejska. Ovšem pokud bude štěně při cestování kňučet, snažte se ho příliš neuklidňovat. Jinak by si mohlo vytvořit nezdravý návyk a kňučet při každé jízdě, jen proto, abyste si ho všímali. Na delší cesty s sebou nezapomeňte přibalit cestovní nádobu na vodu. Pejskovi můžete dát také něco k jídlu, ovšem pouze tehdy, pokud mu již samotná cesta nezpůsobuje žaludeční potíže. Cestovní tašky jsou užitečné i pro pěší výlety, protože díky nim můžete pejska chvíli nést. Nezapomeňte na to, že štěňátka ještě nemají takovou výdrž a rozhodně je příliš nenamáhejte.
Náhubek
Základní výbava pro psa by měla obsahovat také náhubek. Nikdy nevíte, kdy jej budete potřebovat. Pokud pouštíte pejska na volno v místech, kde se pohybuje více lidí i psů, je náhubek vhodný – pro ochranu druhých, ale i vašeho pejska. V dopravních prostředcích bez náhubku dokonce nemůžete jezdit vůbec. Je také důležité, aby si pejsek na náhubek zvykal již od mala. Pořiďte tedy štěňátku malý náhubek a ujistěte se, že ho nikde netlačí. Ideální je, pokud ho můžete pejskovi vyzkoušet. Občas pejskovi náhubek nasaďte, ale nepoužívejte tvrdou sílu, abyste štěněti jeho používání neznepříjemnili.
Přečtěte si také:
Náhubek pro psa – průvodce výběrem
Oblečky
Oblečky pro psí kamarády se již dlouho těší nesmírné oblibě. Nejde ale jen o slušivý módní doplněk a způsob, jak sladit štěňátko se svým outfitem. Díky oblečku bude pes v teple i v těch nejchladnějších dnech. Velmi užitečné jsou navíc také speciální reflexní oblečky nebo oblečky s reflexními prvky. Díky nim je štěně při venčení dokonale vidět a nemusíte se bát ani v případě, že se nečekaně snese mlha nebo se najednou zatáhne. Viditelnost svého pejska opravdu nepodceňujte. Je lepší být opatrnější, než později litovat. Obleček je vhodné pejskovi osobně vyzkoušet, abyste věděli, jak se v něm cítí a jak dobře mu padne. Pokud jej vyzkoušet nemůžete, snažte se pejskovi všechny míry změřit opravdu přesně.