|

Vybíráme nejlepší postroj pro psa

Jak vybrat postroj pro psa

Postroj pro psa se těší stále větší oblibě. Zatímco ještě před nedávnem vévodily venčení klasické obojky, dnes se s pejsky v postrojích setkáváme častěji a častěji. V čem spočívá jejich výhoda a kdy je naopak pro psa vhodnější obojek? V článku se podíváme také na typy postrojů pro psy a poradíme vám, jak vybrat ten nejvhodnější pro vašeho miláčka.

Nejlepší postroje pro psy

Non Stop Dogwear Postroj Line

1. místo

Non-stop Dogwear Postroj Line

Výlety, běh, sportovní kynologie či flyball – všude tam bude postroj Line vaším pomocníkem.

Non Stop Dogwear Postroj Free Motion

2. místo

Non-stop Dogwear postroj Free Motion

 Špičkový profi postroj na canicross ( nebo koloběžku ) Freemotion je nově vytvořený postroj, který umožní psovi zvětšit rozsah pohybů a získat tak z každého kroku

Hurtta Postroj Weekend Warrior

3. místo

Hurtta Postroj Weekend Warrior

Postroj Hurtta Weekend Warrior je ergonomický a vhodný pro aktivní psy. Při užívání postroje je tlak způsobený tahem rovnoměrně rozložen po celé hrudi psa. 

Obojek, nebo postroj pro psa?

Obojek či postroj patří k základní výbavě každého majitele psa. Pokud si pořizujete štěně či velmi mladého psa, je lepší variantou obojek. Pes se s ním totiž snadněji ovládá, což je v prvních měsících výcviku velmi důležité. Výhodou obojku je také jeho nízká pořizovací cena a pejskovi jej velmi snadno nasadíte i sundáte. Používání obojku je ale problematické zejména v případě tahání, kdy se pejskovi výrazně namáhá krk a páteř. Postroj je tedy vhodnější pro pejsky, kteří mají tendenci při procházce za vodítko škubat či při sportování se psem. Postroj rozloží psí sílu na větší plochu, takže jsou krk i páteř méně zatěžované. Postroj pro psa je také lepší volbou u pejsků, kteří se snaží při venčení utéct a z obojku by se mohli snadno vyvléci. Vždy dbejte na bezpečnost pejska, ale také svou. Ať už vyberete postroj pro psa nebo obojek, pomůcka musí vyhovovat všem, kteří ji budou používat.

Jaké výhody má postroj pro psa?

Někteří majitelé psů mají tendenci pořizovat postroj jako pomůcku, která jim má pomoci odnaučit pejska tahat na vodítku. Jak jsme již zmínili výše, v případě tahání je postroj pro psa vhodnější, protože není tolik zatěžována páteř a krk. Postroj ale pejska tahat nutně neodnaučí, někdy to může mít přesně opačný efekt. Obojek psa při tahání dusí, což mu může pomoci se tento neduh rychleji odnaučit. U postroje je tahání pro psa mnohem „pohodlnější“, a tak nemá problém se mu oddávat i nadále. Existují ale speciální typy postrojů se zapínáním vepředu, které slouží právě k tomuto účelu. Postroje jsou pro psy obecně pohodlnější a pokud se svým psem aktivně sportujete nebo se věnujete jeho výcviku, s obyčejným obojkem si rozhodně nevystačíte. Některé postroje mohou být navíc vybavené úchytem pro přenášení psů. Postroje pro psy jsou také ideální pro cestování se psem v autě, existují dokonce speciální cestovatelské typy postrojů.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


Jak vybrat vhodný postroj pro psa?

Postroje pro psa se liší svou velikostí, použitým materiálem, způsobem zpracování, tvarem, počtem pásů a jejich rozložením, cenou i designem. Na trhu jich je opravdu velké množství a není lehké se v nich zorientovat. Ze všeho nejvíce ale záleží na účelu, pro jaký postroj pořizujete. Vždy mějte na paměti, k čemu budete postroj používat. Snažte se nepořizovat příliš levné postroje, které jsou obvykle z méně kvalitních materiálů a mohou se rychleji opotřebit. Může se tak stát, že se rozbijí zrovna ve chvíli, kdy se to bude nejméně hodit. Dobré je pořizovat postroj pro psa z odolného a také snadno omyvatelného materiálu, u kterého vám nebude tolik vadit větší znečištění. Především ale musí postroj psovi dokonale sedět. Neměl by mu být ani příliš velký, ani příliš malý a nesmí ho nikde tlačit. O volbě vhodné velikosti se více dočtete níže.

Nejlepší postroje pro vašeho psa

Typy postrojů pro psy

Účel postroje pro psa je jedním z nejzákladnějších kritérií při výběru. Vždy si předem ujasněte, k čemu budete postroj používat. Na běžnou procházku jsou vhodné jiné postroje než na sportování se psem. Neexistuje jeden univerzální postroj, ve kterém by pes mohl pohodlně a bezpečně provádět cokoliv. Pokud budete používat postroj k činnosti, ke které nebyl zkonstruován, můžete pejskovi ublížit. Jaké typy postrojů rozlišujeme?

Klasický postroj pro běžné venčení

Nejběžnější postroj je tzv. typ H. Tvoří jej dva popruhy, jeden z nich se nejdříve navlékne pejskovi kolem krku (zapíná se na krku), druhý se poté zapne kolem břicha psa. Popruhy jsou spojené dalšími dvěma popruhy na břiše a na hřbetě psa. Postroj pro psa typu V (někdy také Y) tvoří také dva popruhy, mezi které stačí provléci přední nohy. Dalším typem je tzv. D-ring. Ten je nutné navléci na každou přední nohu zvlášť a poté jej upnout za zátylkem. Nejjednodušeji se navléká postroj typu V, další dva typy vyžadují značnou trpělivost jak od páníčka, tak od psa. S trochou cviku si ale na nasazování zvyknete vy i váš mazlíček. Postroj D-ring je ideálnější pro malá psí plemena a někteří psi s ním mohou mít problém, neboť je více omezuje v pohybu. Je dobré, pokud si můžete postroj pro psa vyzkoušet a ujistit se, že vašemu pejskovi dokonale sedí a vyhovuje.

Postroj pro psa na běhání a další sportovní aktivity

I s pejskem se dá provádět spousta sportovních aktivit jako je běhání, jízda na kole, lyžování a další – a to i v případě, že se bojíte nechat svého psa na volno a musíte jej mít na vodítku. Sportovní postroje pro psy jsou určené právě k tomuto účelu. Pes při těchto aktivitách tahá a je nutné, aby byla síla tahu rozložená po celém těle psa a nesoustředila se pouze na krk či páteř. Popruhy sportovních postrojů mají na zádech tvar X, proto se tyto postroje někdy označují jako X-back. Vodítko pak můžete připnout ke speciálnímu bedernímu pásu či na speciální pás na zápěstí. Postroj na běhání pro psa či na jiné aktivity je vždy nutné vyzkoušet přímo na svém mazlíčkovi. Postroj nesmí psa tahat, škrtit ani jej nijak výrazněji omezovat v pohybu. Sportovní postroj není tak pohodlný jako klasický a není proto vhodné do něj psa navlékat i na každodenní venčení.

Tažný postroj pro psa (postroj pro psa na tahání a proti tahání)

Postroj pro psa sám o sobě není nijak určený na odnaučení tahání a škubání za vodítko. Existují ale speciální postroje pro psa proti tahání, které vám s tímto problémem pomohu. Vodítko se na ně upíná zepředu u psího hrudníku. Díky tomu dokážete psa jemným tahem vodítka zastavit a zabránit mu v nevyžádaném pohybu. Tažný postroj pro psa proti tahání je vhodný i pro psy, kteří mají tendence utíkat nebo se chovat agresivně. Máte díky němu lepší kontrolu nad psím chováním i pohybem. Jako tažný postroj pro psa jsou označovány také speciální typy postrojů určené pro tahání. Jedná se o postroje podobné sportovním, popruhy také tvoří na zádech písmeno X a umožňují psovi tahat bezpečně a co nejvíc pohodlně. Tažný postroj pro psa na tahání je využíván při speciálních aktivitách jako je například psí spřežení apod.

Postroj pro psa na tahání

Norský postroj pro psa

Tento typ postroje pro psa má popruhy umístěné velmi odlišně od jiných typů postrojů. Jeden z popruhů je vedený přes břicho za předními tlapami, druhý popruh vede přes hrudník psa, k prvnímu popruhu je ale připevněn kolmo. Jeho největší výhodou je snadné a rychlé navlékání – stačí provléci hlavu a popruh zapnout, nemusíte psovi nijak manipulovat s nohami. Norský postroj pro psa se hodí zejména na běžné procházky, je také využíván při speciálních aktivitách (agility, flyball apod.). Rozhodně se nedoporučuje pořizovat norský postroj štěňatům či psům s tendencí hodně tahat. Norský postroj omezuje pohyb lopatek a při dlouhodobém tlaku může psovi způsobit zdravotní komplikace. Vzhledem k vedení popruhu přes hrudník je zejména u tohoto postroje důležité, aby psovi dokonale seděl.


Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?


Postroj pro psa do auta pro bezpečné cestování

Pokud cestujete se psem v autě a pes není v přepravce, je důležité, abyste mu pořídili speciální postroj. Postroj pro psa do auta je uzpůsoben nejen jízdě autem, ale především psa chrání v případě nehody či prudšího pohybu auta. Popruhy postroje pro psa do auta jsou širší a jsou polstrované, aby se nezařezávaly. Postroj může být vybavený vlastním bezpečnostním pásem, který se zapíná klasicky, případně se k němu upíná postroj s okem, kterým se provleče bezpečnostní pás auta. Také postroje pro psa do auta jsou testovány v tzv. crush testech a je-li to možné, pořiďte psovi takový, který těmito testy úspěšně prošel. Vzhledem ke svým větším rozměrům není postroj pro psa do auta zcela vhodný na běžné procházky, chvilku v něm ale vydrží i mimo auto. Při cestování autem se psem dodržujte zásady bezpečnosti, abyste ochránili sebe i svého mazlíčka.

Speciální typy postrojů pro psa

Některé typy postrojů mohou být vybaveny zajímavými doplňky, které usnadní jejich používání, případně slouží k dalším účelům. Postroje pro psa s poutem pro přenášení jsou například vhodné pro turistiku se psem v náročnějším terénu, využijete je ale také, pokud už vašemu miláčkovi neslouží končetiny a je nutné jej občas přenášet. Postroj by měl být přímo určený pro přenášení psa, aby bylo zajištěno, že pes bude při přenášení ve vodorovné poloze. Existují také postroje s kapsičkami či přihrádkami, do kterých můžete umístit psí dobroty, malou láhev vody a další nezbytnosti, které chcete mít při venčení po ruce. Velmi užitečné jsou rovněž postroje pro psy vybavené reflexními prvky či celé v reflexní barvě, které zvýší viditelnost psa. Na tu dbejte i v případě, že chodíte s pejskem ven za světla, nikdy totiž nevíte, co se stane a je vždy lepší být připraven a případným nehodám předcházet.

Postroj si váš pes oblíbí

Materiály postrojů pro psy

Postroje pro psy jsou vyráběny ze dvou materiálů: nylonu a kůže. Běžnějším typem jsou nylonové postroje, které jsou velmi oblíbené pro svou nízkou cenu a variabilitu. Postroj z nylonu nabízí více možností, jak jej lze upravit, na rozdíl od koženého, jehož velikost nastavíte pouze na hrudní části. Nylonové postroje pro psy jsou k dostání v mnoha zajímavých barevných provedeních i vzorech, některé mají také elegantní doplňky v podobě kamínků a jiných ozdob. Kožený postroj pro psa tolik vzhledových možností sice nenabízí, je však o něco odolnější a celkově kvalitnější. Vydrží vám déle a jelikož je kůže přírodní materiál, je tento postroj vhodný i pro alergiky. Postroj z kůže je ale o něco dražší a jak už jsme zmínili, měnit jeho velikost lze pouze v oblasti hrudníku. Dalším používaným materiálem je flauš, který se používá na polstrování postrojů.

K čemu slouží polstrování u postroje pro psa?

Polstrování postroje pro psa zvyšuje jeho pohodlnost při nošení. Kvalitní polstrování je důležité zejména u postrojů pro psa do auta, kde brání odřeninám a zařezávání. Polstrování by měly mít také postroje pro psa na tahání, kdy se pes více namáhá a právě polstrování pomáhá ulevit od zvýšeného tlaku postroje na tělo. Na běžné venčení ale postroj polstrování mít určitě nemusí. Pokud zvolíte správnou velikost a postroj vašemu psovi dokonale padne, nemusíte se bát, že by jej někde tlačil nebo mu byl jakkoliv nepohodlný. Jestliže chcete mít jistotu a svému pejskovi polstrovaný postroj přesto pořídit, počítejte s vyšší pořizovací cenou. Čím dražší postroj bude, tím kvalitnější bude mít polstrování a tím déle vám vydrží.


Přečtěte si také:
Jak cvičit psa základním povelům a poslušnosti?


Jak zjistit správnou velikost postroje pro psa?

Velikost postroje pro psa je velmi důležitá, protože postroj musí pejskovi dokonale sedět. Ideální je, pokud můžete postroj ještě před koupí pejskovi vyzkoušet. I když budete znát rozměry svého mazlíčka, jen osobní vyzkoušení vám ukáže, jak se v postroji pejsek cítí, pohybuje a jak ho snáší. Jestliže tuto možnost nemáte, nezbývá vám, než změřit svému psovi míry. Nikdy se je nesnažte odhadnout, kvůli chlupům může pes vypadat výrazně mohutnější. Ne všechny nabízené postroje mají navíc uvedené přesné rozměry a velikost je označována obecnějšími hodnotami (S, M, L apod.). Na měření velikosti psa si vezměte krejčovský metr. Nejdříve změřte obvod hrudníku. Metr oviňte za předními nohami v místě, kde je pes nejvyšší, což je nejčastěji u kohoutku. Dále změřte obvod krku, a to v tom místě, kde pejskovi navlékáte obojek. Potřebujete-li délku zad, změřte vzdálenost od kořene ocasu po kohoutek.

Psí postroj je velmi důležitá pomůcka

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *