Nejlepší šampon pro psy

Nejlepší šampon pro psy

Péče o psí srst je velmi důležitá a šampon pro psy v ní hraje významnou roli. Využijete ho při boji s ektoparazity jako jsou vši, blechy či klíšťata, při návratu z trochu „špinavější“ procházky nebo při potížích s kůží a srstí. Jak vybrat ten nejlepší šampon pro psy a na co si dát určitě pozor?

Icf Clorexyderm 4

1. místo

ICF Clorexyderm 4%

Šampon pro psy ICF Clorexyderm 4% je určený především pro čištění kůže a srsti.

Aparlit Neo Sampon

2. místo

Arpalit NEO šampon antiparazitní

Antiparazitní šampon pro psy Arpalit ve formě spreje má ovicidní a larvicidní účinek a chrání psa před ektoparazity (blechy, vši, klíšťata) ve všech jejich vývojových stádiích. 

Diafar Sampon

3. místo

Diafarm Chlorhexidine 4%

Hloubkově čisticí šampon pro psy Diafarm Chlorhexidine 4% psí pokožku nejen dokonale vyčistí, ale také ji dodá potřebnou péči. 

Menforsan Prirodni Proti Svedeni

4. místo

Menforsan Přírodní proti svědění

Šampon pro psy obsahující výtažky Tea Tree, které zklidňují a hojí pokožku při poškození, poškrábání, pobodání hmyzem, projevech vyrážky a jiných typech podráždění. 

Jak často šampon pro psy používat?

Mýtů okolo koupání a šamponování psů je mnoho. Jedni tvrdí, že by se psi neměli koupat téměř vůbec. Jiní jsou zase toho názoru, že ani časté mytí psům neuškodí. Pravda leží někde uprostřed. Respektive vždy záleží na konkrétním psovi, jeho srsti a pokožce nebo třeba zdravotním stavu. Psa není nutné koupat, pokud k tomu není opravdu důvod. Šamponů pro psy existuje několik druhů (viz níže) a dokážete se s jejich pomocí zbavit ektoparazitů, zlepšit kvalitu srsti psa, pomoci mu s kožními problémy či jej jednoduše umýt v případě většího znečištění. Pokud pes žádným z výše uvedených problémů netrpí a nijak výrazně nezapáchá, není mytí nutné. Jestliže ale chcete svého psa z nějakého důvodu mýt s použitím šamponu pravidelně, neměli byste to provádět častěji než jednou za 2 týdny. Časté mytí může psí kůži i srst poškodit. Ze všeho nejdůležitější je ale používaná kosmetika.


Přečtěte si také:
Ektoparazit – co byste o něm měli vědět?


Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými šampony pro psy?

Stejně jako lidská kosmetika je i ta psí velmi různorodá a na trhu najdete jak velmi kvalitní, tak také nekvalitní produkty. Pokud vyberete dobře, nebude vašemu pejskovi vadit ani pravidelné a časté mytí. Jestliže naopak budete používat nekvalitní přípravky, ublížíte tím svému psovi i v případě, že je budete používat jen výjimečně a jednou za čas. Věnujte tedy výběru šamponu pro psy dostatečnou pozornost a nepodceňujte jej. Nekvalitní přípravky mohou vysušovat kůži, nebo naopak způsobit nadměrné vylučování mazu. Zvláště psi s citlivou pokožkou mohou být náchylní k nepříjemnému podráždění či dokonce alergické reakci. Kvalitní šampon pro psy by měl srst dokonale hydratovat, vyživovat, zklidňovat, nijak ji nezatěžovat a měl by respektovat její přirozené pH. Ne vždy bude platit, že ty nejdražší produkty jsou ty nejlepší, téměř jisté ale je, že nejlevnější budou patřit k nejméně kvalitním. Jestliže si výběrem nejste jistí, poraďte se se svým veterinářem nebo v psím salónu.

Antiparazitní šampony pro psy

Jak vybrat šampon pro psy?

Pokuste se šampon pro psy vybírat tak, aby co nejpřesněji odpovídal vašemu pejskovi, tedy jeho plemenu, zdravotnímu stavu či aktivitě. Každá psí srst je jiná a potřebuje trochu odlišnou péči. Existují dokonce šampony určené pro konkrétní plemena, které dokáží pokrýt všechny jejich nároky. Psi s dlouhou srstí budou vyžadovat náročnější a častější péči. Přesto je nutné častěji koupat především bezsrsté psy, jejichž kůže produkuje více mazu než kůže jiných plemen. Maz ucpává póry, což může vést k různým kožním problémům, a právě častým mytím jim můžete předcházet. Naopak psi se srstí, která připomíná dredy, by se měli umývat šamponem co nejméně. Kosmetické přípravky se totiž z dredů těžko vymývají, je ale nutné, abyste z nich dostali úplně všechno a žádný zbytek šamponu v nich nezůstal. Dredy psů musí také důkladně uschnout, jinak riskujete potíže s přemnoženými bakteriemi nebo plísní.

Jaké jsou druhy šamponů pro psy?

Druhů šamponů pro psy je hodně, takže si určitě vybere takový, který bude vašemu pejskovi dokonale sedět. Řiďte se především typem srsti vašeho psa, případně konkrétním plemenem, a v potaz berte také zdravotní specifika jako je citlivější kůže, alergie na určité látky apod. Pojďme se teď podívat na nejběžnější šampony pro psy:

Šampon pro psy pro čištění srsti a kůže

I psi se mohou potýkat s některými kožními problémy jako jsou například lupy. Pořídit proto můžete psí šampon, který odstraňuje lupy, brání jejich dalšímu vzniku a psí kůži hydratuje a zabraňuje jejímu dalšímu vysušování. Hloubkově čisticí šampon pro psy je vhodný při nadměrném znečištění srsti. Měl by být jemný, aby při odstraňování špíny srst nebo psí kůži nepoškodil, naopak ji dostatečně hydratoval a zklidnil. Jako psí šampony pro čištění srsti a kůže můžete použít také některé oleje. Poslední dobou se velké oblibě těší šampony pro psy s norkovým olejem, který má blahodárné účinky na psí pokožku i srst a díky svému jemnému složení je možné jej používat pravidelně.


Přečtěte si také:
Jak vybrat nejlepší lososový olej pro psy a kočky


Antiparazitický šampon pro psy

Antiparazitické šampony pro psy pomáhají při odstraňování parazitů jako jsou vši, blechy, klíšťata a další. Většina z nich tyto parazity nejen účinně odstraní, ale také na psí kůži vytvoří zábranu, díky které se další paraziti již znovu neuchytí. Tento preventivní účinek může trvat i několik měsíců, případně až do dalšího umytí psa.

Antiseptický šampon pro psy

Antiseptické, antibakteriální či dezinfekční šampony pro psy jsou veterinární produkty, které chrání psi před škodlivými mikroorganismy. Antiseptický šampon zbavuje psa také odumřelých buněk, brání přemnožení kvasinek či bakterií a často pomáhá i s odstraněním nepříjemného zápachu. Tyto šampony využijete i při léčbě kožních onemocnění jako jsou pyodermie či dermatitida. Vzhledem k obsahu účinných a silných látek konzultujte používání antiseptických šamponů vždy se svým veterinářem.

Jak vybrat šampon pro psy

Šampon pro psy proti svědění

Při podrážděné nebo svědivé psí pokožce využijete speciální šampony proti svědění. Jsou ideální pro mytí psů se silnou reakcí na bodnutí hmyzem, vyrážkou či jiným podrážděním pokožky. Využijete je také v případě šupinaté kůže, jejíž příčinou může být přemnožení kvasinek. Psí šampony proti svědění jsou jemné a dopřejí pokožce vašeho psa tu nejlepší možnou péči.

Hypoalergenní šampon pro psy

Při mytí psa s citlivou pokožkou nebo s alergií na některé látky vždy používejte speciální hypoalergenní šampony. Jsou extra jemné, obsahují pouze složky, které mají jen mírné či dokonce žádné riziko vzniku alergické reakce, nevysušují ani nijak nedráždí pokožku psa a naopak respektují její pH a dodávají jí vše potřebné. Velmi oblíbené jsou také přírodní šampony pro psy, které mívají jemnější složení a často se doporučují právě pro psy s citlivější pokožkou.

Suchý šampon pro psy

Ne vždy je koupel pejska možná. Někteří psi mytí vyloženě nesnáší, jiní ho nemohou absolvovat z důvodu nemoci, úrazu či zranění. Koupání se také nedoporučuje u příliš mladých pejsků, u kterých je vysoké riziko prochladnutí. Ideálním řešením pro tyto případy je suchý šampon pro psy. Ten je nabízen ve formě pěny nebo spreje a stačí jej nanést na srst a kůži a pořádně vmasírovat. Můžete srst ještě pročesat, abyste měli jistotu, že se šampon dostane opravdu všude.


Přečtěte si také:
Jací jsou nejvhodnější psi do bytu?


Šampon pro psy podle barvy srsti

Existují také šampony určené speciálně pro psy s bílou, nebo černou srstí. Šampon pro psy s černou srstí neobsahuje vysoké množství karotenů, zabraňuje zhědnutí či zreznutí srsti a podporuje její přirozenou barvu. Šampony pro psy s bílou srstí mají stejný účinek, pomáhají ale srst chránit před nepříjemnými nažloutlými tóny.

Jaký je rozdíl mezi šamponem pro lidi a pro psy?

Jestli vás napadlo použít na psa svůj vlastní šampon, na rovinu říkáme: nedělejte to. Lidé a psi mají totiž zcela odlišné pH pokožky. Lidská pokožka by měla mít pH okolo 5,5, zatímco ta psí okolo 7,5. pH vypovídá o kyselosti a zásaditosti prostředí a z výše uvedených hodnot vyplývá, že pokožka psa je méně kyselejší než ta lidská. Šampony určené pro nás proto budou psí pokožku vysušovat a dráždit a jejich použití může také vést ke značnému zhoršení kvality srsti. Ušetříte tedy za pořízení šamponu pro psy, ale ještě mnohem více budete muset investovat do návštěvy veterináře či zakoupení vhodných přípravků, které odstraní napáchané škody. O negativním vlivu na zdraví vašeho psa nemluvě.

Shrnutí aneb Na co si dát pozor při koupi šamponu pro psy?

  • Při výběru se řiďte specifickými vlastnostmi vašeho psa jako je plemeno, délka srsti, zdravotní stav, aktivita apod.
  • Druhů šamponů pro psy existuje mnoho, vždy vybírejte takový, který splní vaše požadavky a pomůže vám s konkrétním problémem.
  • Pokud nevíte, zda pes trpí alergií na některé složky, během koupání a po něm pečlivě sledujte stav jeho srsti a pokožky. Při potížích (zarudlá místa, šupinky, pupínky, lámavost, suchost či ztráta lesku srsti) zkontaktujte veterináře.
  • Nikdy nepoužívejte šampon, který není speciálně určen pro psy! Lidská a psí pokožka mají rozdílné pH a naše šampony mohou psům ublížit.
Antiseptické psí šampony

Recenze nejlepších šamponů pro psy

Už víte, jaký šampon pro psy potřebujete? Vybrali jsme pro vás TOP produkty z nejběžnějších kategorií šamponů, které majitelé pro své psy pořizují.

ICF Clorexyderm 4%

Šampon pro psy ICF Clorexyderm 4% je určený především pro čištění kůže a srsti. Skvěle kombinuje čisticí efekt spolu s desinfekčním. Obsahuje chlorhexidin digluconat, který má širokospektré antibakteriální účinky a je aktivní zejména proti mikroorganismům se zvýšenou citlivostí na tuto látku. Tento šampón se používá při diagnostikované infekci kůže bakteriemi, případně jej lze využít jako preventivní opatření jednou za delší čas. Pro pravidelné používání se nedoporučuje, neboť může narušovat kožní bariéru, způsobovat nadměrnou suchost kůže a jiné kožní problémy.

Arpalit antiparazitní s bambusovým extraktem

Antiparazitní šampon pro psy Arpalit ve formě spreje má ovicidní a larvicidní účinek a chrání psa před ektoparazity (blechy, vši, klíšťata) ve všech jejich vývojových stádiích. Šampon je dodáván s mechanickým rozprašovačem a je jen lehce parfemovaný, takže nedráždí psí čich. Nepoužívejte u koček nebo nemocných zvířat.

Diafarm Chlorhexidine 4%

Hloubkově čisticí šampon pro psy Diafarm Chlorhexidine 4% psí pokožku nejen dokonale vyčistí, ale také ji dodá potřebnou péči. Příjemně voní a je velmi účinný, má bakteriostatické účinky a intenzivně ošetřuje i pokožku s dermatologickými obtížemi. Tento šampon velmi dobře snáší i psi s citlivější pokožkou. Mějte ale na paměti, že se používá při diagnostikované infekci kůže bakteriemi, případně jej lze využít jako preventivní opatření jednou za delší čas. Pro pravidelné používání se nedoporučuje, neboť může narušovat kožní bariéru, způsobovat nadměrnou suchost kůže a jiné kožní problémy.

Menforsan Přírodní proti svědění s výtažky oleje z Tea Tree

Šampon pro psy obsahující výtažky Tea Tree, které zklidňují a hojí pokožku při poškození, poškrábání, pobodání hmyzem, projevech vyrážky a jiných typech podráždění. Zbavuje pokožku nepříjemného svědění, dostatečně ji hydratuje a díky vyváženému pH ji dokonale opečovává. Tento šampon je zvláště vhodný pro psy s kožními problémy.

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *