|

Nejlepší stříhací strojky na psy

Nejlepší stříhací strojky na psy

U některých psů je pravidelné stříhání důležitou a nezbytnou součástí péče o srst. U jiných psů je nutné srst ostříhat například ze zdravotních důvodů. Pokud je pro vás návštěva psího salónu nákladná, nebo máte pro stříhání doma jiné důvody, pomůžeme vám. Stačí dodržovat pár zásad a hlavně mít po ruce správné pomocníky. Poradíme vám, jak vybrat nejlepší stříhací strojky na psy a na co si při stříhání psa dávat pozor.

Podle čeho stříhací strojky na psy vybírat?

Strojek Campy Cr 2821

1. místo

Camry CR 2821

V sadě najdete hned 4 nástavce pro různé délky střihu: 3, 6, 9 a 12 mm.

Moser Rex 1230

2. místo

Moser Rex 1230

Délka střihu je nastavitelná v 6 pozicích od 0,7 až do 3 mm.

Moser 1400 219x300 1

3. místo

Moser 1400

. Součástí balení jsou navíc další 4 hřebeny pro délky střihu 4,5, 9, 14 a 19 mm.

Jednotlivé stříhací strojky na psy se liší různými parametry jako je výkon, způsob napájení, počet nástavců a hlavic, příslušenství, vzhled, ergonomie a samozřejmě cena. Výběr strojku podřiďte potřebám svého psa, ale také svým vlastním požadavkům. Ne všichni pejsci snáší stříhání dobře a pokud by se vám stříhací strojek držel nepohodlně či vám dokonce klouzal, může se ze stříhání stát noční můra. Před nákupem si promyslete, co od strojku očekáváte, jak často ho budete používat a jaké nástavce budete potřebovat. Některé stříhací strojky na psy mají bohatou výbavu, což se ale odráží také na jejich ceně. Pokud většinu nabízeného příslušenství nevyužijete, zaplatíte zbytečně. A naopak, po zakoupení levnějšího modelu možná zjistíte, že vám něco chybí a budete muset kupovat nový. Stříhací strojky na psy stojí od pár stovek až po pár tisíc, jejich výběru se proto vyplatí věnovat trochu času. Pojďme se teď podívat, jaké jsou jejich nejdůležitější vlastnosti.

Jak vybrat stříhací strojky na psy

Výkon stříhacího strojku

Stříhací strojky na psy mají běžně výkon od 10 do 40 W. Strojky s výkonem do 20 W jsou dostačující pro občasné stříhání či pro stříhání jednoho pejska s jemnější a kratší srstí. Pokud budete stříhat často, nebo má váš pes dlouhé chlupy či budete dokonce stříhat více psů, dejte přednost strojkům s výkonem alespoň 30 W. Výkon má u strojků na stříhání psů důležitou roli. Čím vyšší výkon, tím plynulejší i rychlejší stříhání. Výkon navíc souvisí také s odolností či životností stříhacího strojku. S výkonem roste samozřejmě také cena strojku. V tomto případě se ale vyplatí zainvestovat do dražšího modelu. Levné stříhací strojky na psy s opravdu nízkým výkonem vám nevydrží dlouho a stříhání s nimi může být velmi obtížné. A bude trvat mnohem déle, což je nepříjemné nejen pro vás, ale především pro vašeho psa. Kvalitní stříhací strojky vydrží několik let, takže prvotní investice se vám brzy vrátí.

Jsou lepší kabelové, nebo akumulátorové stříhací strojky na psy?

U stříhacích strojků na psy si můžete vybrat, zda chcete přístroj napájený s pomocí akumulátoru (baterie), nebo kabelem. Oba typy mají své pro i proti.

  • Akumulátorové stříhací strojky na psy: Poskytují mnohem větší flexibilitu při stříhání. Neobtěžuje vás zavázející kabel a pokud stříháte psa venku, nemusíte řešit absenci zásuvky. Nabízejí ovšem pouze omezený čas na stříhání, jsou také obecně méně výkonné a stříhání s nimi je méně plynulé. Baterie je navíc další část stříhací strojku, u které hrozí porucha.
  • Kabelové stříhací strojky na psy: Můžete je používat jak dlouho potřebujete a není nutné je dobíjet, takže jsou vždy ihned připravené k použití. Stříhací strojky napájené ze sítě jsou obecně méně poruchové, mají delší životnost a jsou také výkonnější. Pro jejich použití ale potřebujete přístup k elektřině.
Péče o psí srst je velmi důležitá

Jestliže váš pes není na stříhání zvyklý, nebo s ním má velké problémy, jsou praktičtější kabelové stříhací strojky. Ty totiž déle vydrží, takže se nemusíte bát, že přestanou fungovat v průběhu stříhání. Na druhou stranu vám ale může překážet kabel, zejména, pokud se pes snaží vykroutit a utéct. Řešením jsou kombinované stříhací strojky na psy, které lze napájet ze sítě, ale zároveň je můžete po omezenou dobu používat i bez kabelu.


Přečtěte si také:
7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně


Stříhací strojky na psy mají různé hlavice

Stříhací hlavice u strojků pro psy se liší použitým materiálem a s ním související kvalitou a také délkou střihu, kterou poskytují. Nejlepší hlavice jsou celokovové a pochromované, ty vám vydrží opravdu dlouho. Délka střihu se pohybuje od 0,5 až do několika milimetrů. Ze všeho nejdůležitější ale je, abyste byli schopní dokoupit náhradní hlavice právě pro váš přístroj. Ještě před tím, než si pořídíte nový stříhací strojek, zjistěte si dostupnost náhradních hlavic. Některé stříhací strojky na psy jsou univerzální a můžete na ně použít i hlavice jiných značek. Tím se vyhnete problému s nedostatkem náhradních hlavic. Hlavice se při používání tupí a pokud se vám nechce hned kupovat novou, můžete ji nabrousit. Obecně platí, že méně výkonné strojky na stříhání psů mají hlavice, které se tupí rychleji. Broušení či náhradní hlavice ale něco stojí, takže se opravdu vyplatí investovat do přístroje s dostatečným výkonem.


TIP REDAKCE: Po stříhání psů se Vám může stát, že se na Vašem oblečení objeví psí chlupy. Pomůže vám jednoduchý odstraňovač chlupů, který je ihned připravený k použití.


Nástavce pro stříhací strojky na psy

Mnoho psích majitelů se při výběru stříhacího strojku nechá zlákat širokou nabídkou nástavců. Nedejte na první dojem a pořádně si rozmyslete, zda je všechny využijete. Mnohem lepší je investovat do opravdu kvalitního strojku s kvalitními hlavicemi, než se kochat spoustou nástavců, které ani nebudete potřebovat. Při stříhání psa je ale často nutné délku střihu měnit. Velmi užitečné jsou v takovém případě stříhací strojky na psy vybavené hlavicí s regulací délky střihu, který si tak můžete i během stříhání nastavit podle potřeby. Stříhací strojky na psy s více nástavci využijete, pokud máte více psů a délka střihu se liší opravdu výrazně. Některé strojky jsou nabízené s trimovacími noži, které se používají k vyčesávání odumřelé srsti. Ty využijete zejména u hrubosrstých plemen, která není vhodné stříhat, ale jejich srst vyžaduje pravidelnou péči. Pravidelné vyčesávání srsti je v mnoha případech jednodušší, rychlejší i bezpečnější než stříhání.

Jak připravit psa na stříhání srsti

Vybírejte stříhací strojky na psy i podle typu srsti psa

Každá psí srst je jiná a každá proto potřebuje jinou péči. Je důležité, abyste stříhací strojek pořizovali přesně na tu srst, na kterou je určený. Jinak může dojít k brzkému otupení hlavic či dalším problémům a poruchám stříhacího strojku. Ten navíc vašeho psa nedokáže dostatečně dobře či bezpečně ostříhat, nebo si dokonce s jeho srstí neporadí vůbec. Naštěstí je nabídka stříhacích strojků na psy opravdu široká, a pořídíte tak strojky určené pro psy s kudrnatou, hrubou i velmi jemnou srstí.


TIP REDAKCE: Pokud Váš pes má kromě dlouhých chlupů problém i s línáním srsti, tak určitě oceníte odstraňovač chlupů z oblečení.


Výběr podle délky střihu

Délka střihu označuje, kolik srsti je při stříhání ponecháno. Ještě než se do nákupu nového stříhacího strojku pustíte, promyslete si, jakou délku střihu budete potřebovat. Většina strojků má hlavice, které umožňují stříhat v rozmezí několika délek, případně pořídíte potřebné nástavce. Znát požadovanou délku střihu je důležité, nikdy psa nestříhejte úplně nebo zbytečně krátko, ohrožujete tím jeho zdraví! Jestliže si nejste jistí, jak svého psa ostříhat, více informací najdete níže v tomto článku. Možná si poprvé budete muset vyzkoušet i několik délek, abyste zjistili, která vám a hlavně vašemu pejskovi nejvíce vyhovuje. Kromě délky střihu by vás měla zajímat i šířka. Pro menší plemena nebo pro menší části psího těla využijete strojky s šířkou hlavice okolo 35 mm. Ty širší jsou pak vhodné při stříhání středních a velkých plemen a usnadní vám také stříhání větších ploch.


Přečtěte si také:
Nejlepší šampon pro psy


Další důležité vlastnosti stříhacích strojků

Důležitým parametrem strojků na stříhání psů je také jejich rychlost. Ta se udává v otáčkách za minutu a souvisí s jemností či hrubostí stříhání. Menší počet otáček (okolo 3 000) je vhodný při stříhání psů s jemnou srstí. Psy s hustou a hrubou srstí lépe ostříháte s přístrojem, který má okolo 4 000 otáček za minutu. Kvalitnější stříhací strojky na psy nabízí stříhání alespoň ve dvou rychlostech. To je nejlepší řešení, protože i u psů s hrubou srstí oceníte menší počet otáček, který je vhodný pro stříhání blízko kůže či stříhání hůře dostupných míst. Dále byste se u stříhacího strojku na psy měli zajímat o použité materiály. Čím kvalitnější materiály, tím lepší odolnost a delší životnost. Některé stříhací strojky na psy mají ergonomicky tvarovanou rukojeť, případně jsou pogumované. Takové se vám budou lépe a hlavně pevněji držet. V neposlední řadě se zajímejte také o způsob údržby a čištění strojku.

5 nejlepších strojků na psy

Máte už základní představu o tom, jaký stříhací strojek potřebujete, ale stále je pro vás náročné se zorientovat v široké nabídce obchodů? Vybrali jsme pro vás několik TOP stříhacích strojků na psy, které podle našich zkušeností patří k těm nejlepším. Najdete mezi nimi i ten pravý pro vás a vašeho psa?

Camry CR 2821

Stříhací strojek na psy Camry CR 2821 disponuje výkonem 35 W a je nabíjen pomocí akumulátorové baterie. V sadě najdete hned 4 nástavce pro různé délky střihu: 3, 6, 9 a 12 mm. Stříhací strojek má hlavici z vysoce odolného a pevného titanu vybavenou keramickými noži pro co nejpreciznější ostříhání. Součástí balení je navíc také náhradní baterie a čistící kartáček s mazacím olejem, díky kterým budete udržovat strojek v dokonalé čistotě a prodloužíte tak jeho životnost. Rozměry strojku jsou 18 × 4,5 cm.

Moser Rex 1230

Stříhací strojek na psy Moser Rex 1230 je oblíbený zejména pro svou nízkou hlučnost, vysokou odolnost, dlouhou životnost a především vysokou kvalitu stříhání. Je vhodný pro psy všech velikostí bez podsadové srsti a ostříháte s ním i kočky. Speciální Pivot-Motor nabízí výkon až 15 W, stříhací hlavice mají hrubou rozteč zubů, díky které provádějí opravdu přesné střihy. Délka střihu je nastavitelná v 6 pozicích od 0,7 až do 3 mm. Stříhací strojek je napájen ze sítě, ale přívodní kabel je dlouhý 3 metry a při stříhání tolik neomezuje. Součástí balení je také sada na údržbu strojku (čistící kartáč, pečující olej a speciální ochrana nožů). Rozměry strojku jsou 18 × 6,7 × 4,2 cm, hmotnost 620 g.

Moser 1400

Stříhací strojek na psy Moser 1400 je napájen ze sítě s pomocí 2metrového napájecího kabelu. Poskytovaný výkon 10 W je dostačující pro občasné a nenáročné stříhání malých krátkosrstých psů. Motor tohoto strojku je vibrační a nabízí až 6 000 otáček za minutu. Přístroj se nedoporučuje používat déle než 10 minut, aby nedošlo k přehřátí a poškození. Strojek je vybavený postranním regulátorem délky, kterou je možné nastavit v rozmezí 0,7 až 3 mm. Součástí balení jsou navíc další 4 hřebeny pro délky střihu 4,5, 9, 14 a 19 mm. V balení najdete také nůžky na srst a kartáček a olej pro údržbu strojku. Tu provádějte pravidelně, abyste prodloužili jeho životnost. Rozměry strojku jsou 17,5 × 6,9 × 5 cm, hmotnost 520 g.

Moser Max 45

Stříhací strojek na psy Moser Max 45 je velmi robustní a poskytuje kompletní stříhání velkých psů či koček. Silný motor nabízí výkon 45 W a dva stupně rychlosti: 2 400 a 3 000 otáček za minutu. Napájení probíhá ze sítě s pomocí 3metrového kabelu a díky vzduchovému filtru, kterých chladí motor, můžete strojek používat velmi dlouho, aniž byste se museli bát přehřátí. Stříhací hlava z nerezové oceli je vybavená precizně nabroušenými noži a poskytuje délku střihu 1 mm. V balení ale najdete také 2 náhradní hlavice pro délku střihu 10 a 16 mm. Hlavice se velmi jednoduše vyměňují a zvládnete to rychle i během stříhání. Strojek je navíc ergonomicky tvarovaný, skladný a díky speciálnímu tlumení téměř necítíte, že vibruje. Součástí balení je také čistící kartáček a olej, kterým se doporučuje strojek při stříhání namazat co 3 až 4 minuty. Rozměry stříhacího strojku jsou 18,5 × 4,6 × 4,8 cm.

Andis AGC 2

Stříhací strojek na psy Andis AGC 2 nabízí extrémně tichý chod, téměř bezúdržbový provoz a dvě rychlosti: 2 300 a 3 400 otáček za minutu. Strojek se nepřehřívá ani při celodenním používání a není navíc nutné jej mazat speciálním olejem. Je také kompaktní a velmi lehký – váží 545 gramů. Speciální design zajišťuje maximální pohodlnost a chrání ruce před únavou. Strojek je napájen ze sítě s pomocí dlouhého přívodního kabelu, který při stříhání nepřekáží. Hlavice strojku jsou vyrobeny z japonské tvrzené oceli. V základní výbavě je najdete v nerezové úpravě, můžete si ale také pořídit speciální keramické hlavice. S tímto strojkem lze kromě hlavic Andis používat i hlavice značek Moser, Wahl, Vivog Optimum či OSTER.

Časté otázky okolo stříhání psů

Už sice víte, jak vybrat nejlepší stříhací strojky na psy, ale stále si nejste jistí, jak psa správně ostříhat? Či zda byste svého psa měli vůbec stříhat? Odpovíme vám na ty nejčastější otázky, které majitelé psů o stříhání kladou.

Kdy psa stříhat a kdy se stříhání nedoporučuje?

Stříhání psů je velmi komplikované a hlavně komplexní téma. Existuje mnoho typů srsti a každé psí plemeno má navíc své vlastní specifické vlastnosti. Také každý pes je jiný a proto je důležité přistupovat ke stříhání individuálně a řešit konkrétní požadavky právě vašeho psa. Srst je pro psa velmi důležitá, pomáhá mu s termoregulací a chrání jej před vnějšími vlivy. Je proto vždy vhodné, abyste se před prvním ostříháním poradili s veterinářem či odborníky v psích salónech. Ti vám řeknou, zda je psa nutné stříhat a případně, jak na to. Špatným ostříháním riskujete, že se pes bude přehřívat či naopak prochladne, může se dokonce spálit od slunce a často dochází také ke zhoršení celkové kvality srsti.

Jaká plemena psů je možné stříhat?

Plemena psů můžeme rozdělit na ty s podsadou a ty bez ní. Podsada má u psů termoregulační funkci a krycí srst pomáhá psa chránit před vnějšími vlivy. Právě tato plemena se stříhat nedoporučuje, a to dokonce ani v případě dlouhosrstých psů. Psi s podsadou se stříhají pouze ze zdravotních důvodů, například kvůli hormonálním problémům ovlivňujícím růst srsti či kvůli kožním nemocem. Někteří majitelé chtějí své mazlíčky ostříhat na léto, protože mají pocit, že by jim bylo pod nánosem chlupů teplo. Ale právě ostříhání způsobí, že je psům v teplých dnech opravdu horko. U psů s hrubou srstí se provádí pouze pravidelná údržba trimováním. V případě nutnosti je možné nechat srst pejska s podsadou prostříhat, to se ale doporučuje provádět u odborníka. Psi bez podsady je možné i bezpečné stříhat, ovšem i u nich se doporučuje konzultace s odborníkem o vhodné délce i provedení střihu.


Přečtěte si také:
Jací jsou nejvhodnější psi do bytu?


Před stříháním psa vykoupejte

Jak na stříhání psa?

Stříhání psa není nijak náročné, problémem ale může být udržet psa v dostatečném klidu. Součástí stříhání je tedy také psí trénink poslušnosti a hlavně vzájemná důvěra. Zpočátku můžete trénovat se zapnutým strojkem, abyste sledovali reakce pejska a postupně ho na zvuk strojku navykli. Před samotným stříháním psa okoupejte, pečlivě osušte a srst důkladně pročesejte. Díky tomu bude strojek po srsti snadno klouzat a stříhání bude příjemnější pro vás i pro psa. Stříhejte vždy v jedné linii a předem si promyslete, co vše budete stříhat. Začněte u hlavy, pokud budete stříhat i tu, stříhejte srst směrem od lící k čenichu. Poté ostříhejte krk, nohy a tělo a ocas ostříhejte až úplně na konec. Na strojek při stříhání příliš netlačte a buďte opatrní. Nejlepší je, pokud si se stříháním necháte poradit od odborníka, který vám názorně předvede, co a jak.


Přečtěte si také:
Jak cvičit psa základním povelům a poslušnosti?


Lze na stříhání psů použít strojek na stříhání vlasů – a naopak?

Stříhací strojky na psy a ty určené pro stříhání vlasů či vousů jsou velmi podobné a obecně lze říci, že je můžete vzájemně zaměňovat. Strojky na stříhání vlasů a vousů ale mívají nízký výkon, který nemusí být dostatečný zejména pro stříhání dlouhé, husté a hrubé srsti. Je také velmi důležité, abyste vždy dodržovali hygienické zásady a strojek před novým použitím důkladně omyli a očistili. Stříhací strojky na psy mívají výkon dost vysoký na to, abyste s nimi bez problémů zastřihli i vlasy či vousy. Jestliže už strojek na stříhání psů nevyužijete, nemusíte jej tedy vyhazovat a můžete jej i nadále používat na sebe.

Shrnutí aneb Na co si dát při stříhání psa pozor?

  • Při stříhání psa si vždy musíte být jistí, že je stříhání opravdu nutné a že jím pejskovi nijak neublížíte.
  • Vždy musíte vědět, že víte, jak svého psa nejlépe ostříhat, abyste neohrozili jeho termoregulační schopnosti či nesnížili jeho schopnost odolávat vnějším vlivům.
  • Buďte opatrní a vnímaví. Nevystavujte svého psa zbytečnému stresu a dávejte pozor, abyste se ani vy, ani váš pes při stříhání neporanili.
  • Stříhací strojek na psa před stříháním připravte: ujistěte se, že jsou nože nabroušené, čisté a naolejované. Pokud bude potřeba, používejte olej i během stříhání.
  • Stříhejte s ohledem na výkon a kvalitu používaného strojku. Je-li doporučeno, stříhejte jen po omezenou dobu. Jinak riskujete přehřátí přístroje či dokonce popálení vašeho psa.
  • Vybírejte stříhací strojek určený na typ srsti, jakou má váš pes. Špatně vybraný strojek nemusí zvládnout psa ostříhat, nebo může stříhání výrazně zkomplikovat.
  • Stříhací strojky na psy nepatří k nejdražším přístrojům. Přesto věnujte jejich výběru pozornost. Doporučujeme také investovat do kvalitnějších strojků, které jsou bezpečnější, odolnější a déle vydrží.
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *