Ektoparazit – co byste o něm měli vědět?

Ektoparazit jako klíště či blecha představuje jisté nebezpečí nejen pro naše domácí mazlíčky, ale také pro nás samotné. Čím jsou tak nebezpeční, jací jsou nejznámější ektoparazité vyskytující se u nás a jak se proti nim nejúčinněji bránit?

Obsah
Co je to ektoparazit?
Pod názvem ektoparazit se skrývá parazit, který svou oběť napadá zvnějšku a který žije na povrchu jejího těla, nejčastěji se jedná o kůži a podkoží. Mezi nejznámější ektoparazity, kteří v našich končinách napadají psi a kočky, patří blecha, klíště, komár, veš či všenka. V poslední době se ale u nás čím dál častěji vlivem změny klimatu objevují také exotické druhy ektoparazitů, například koutule. Kvůli proměnlivému klima se navíc prodlužuje sezóna typická pro tyto parazity a také častější cestování spolu s domácími mazlíčky má vliv na to, že se s klíšťaty či blechami můžeme potýkat v podstatě celý rok. Přesto je dobré vědět, kdy začíná sezóna, v níž se tito ektoparazité nejčastěji a nejhojněji objevují a postarat se o řádnou prevenci. Ektoparazit může zvířatům i lidem způsobovat méně, ale i více vážné zdravotní komplikace. Nevyplatí se proto jejich výskyt podceňovat.
TIP
V našem testu jsme srovnali a otestovali nejlepší přípravky proti blechám a klíšťatům.
Ektoparazit: hrozba pro psa, kočku i člověka
Napadení ektoparazitem může být v závislosti na konkrétním druhu nepříjemné, bolestivé i zdraví nebezpečné. Dochází k narušení povrchu kůže, může se objevit alergická či dokonce anafylaktická reakce. Podrážděná kůže se může zanítit, ve vážnějších případech může dojít až k celo tělové infekci, oslabení imunitního systému či anémii. Ektoparazit je také často přenašečem nebezpečných infekcí, které mohou ohrozit nejen zvířata, ale také lidi. Jaké jsou ty nejčastější?
Dirofilarióza
Toto onemocnění přenášejí komáři a ačkoliv nakažení bývají většinou psi, onemocnění se může přenášet i na kočky a dokonce i na lidi. Jedná se o napadení hlísticemi, které se usazují nejčastěji v podkoží a srdci zvířete. Hlístice jsou mikroskopické a mohou se krví dostat do celého těla. Zatímco dříve se tato nemoc objevovala pouze v tropických či subtropických zemích, v poslední době se její případy vyskytly také v České republice – zejména tam, kde jsou komáří kalamity. Podkožní dirofilarióza se projevuje zarudnutím či ztmavnutím kůže v místě napadení, mohou zde začít vypadávat chlupy, kůže může být šupinatá a svědí. Srdeční dirofilarióza může způsobovat kašel, dýchavičnost, zrychlené dýchání, ztrátu hmotnosti, chuti k jídlu a celkově energie. Dirofilarióza je léčitelná, mnohem lepší je ale účinná prevence v podobě přípravků odpuzujících komáry.
Klíšťová encefalitida
Klíšťovou encefalitidou trpí mnohem častěji lidé, ohrozit ale může také psy či kočky. Při napadnutí infikovaným klíštětem je navíc riziko jeho přenesení na člověka. Příznaky klíšťové encefalitidy jsou u člověka i psa či kočky velmi podobné. Pokud už ale toto onemocnění u zvířete vypukne, má často velmi vážný průběh a léčba i následná rekonvalescence zaberou dlouhou dobu. Mezi nejčastější příznaky patří zvýšená teplota, snížená chuť k jídlu, apatie a celkově jsou typické změny v chování, například výrazná plachost či naopak agresivita. Na rozdíl od zvířat mají lidé možnost se očkovat. Majitelé psů a koček by měli tuto možnost zvážit, neboť riziko napadení infikovaným klíštětem je u nich několikanásobně vyšší. Klíšťová encefalitida je onemocnění, které se rozhodně nevyplatí podceňovat a právě zde je vhodné používat účinné ochranné prostředky.
Leishmanióza
Jedná se o velmi vážné a především nakažlivé onemocnění, které přenáší ektoparazit koutule. Ta se vyskytuje zejména v oblasti Středomoří, čím dál častěji je ale přenášena i do vnitrozemí a leishmanióza se již vyskytla také v České republice. Psi jsou nejběžnějším hostitelem koutule, onemocnět však může také kočka a rovněž i člověk. Leishmanióza se na psa nejčastěji přenáší poštípáním koutule, k přenosu však může dojít také z nemocné matky na štěňata či při pokousání nemocným psem. Existuje navíc podezření, že přenašeči mohou být i některé druhy klíšťat či blech. Nemoc se nejčastěji projevuje změnami na kůži: bělavé šupinky v okolí nosu a očí či na kloubech, záněty či vředy, ztráta srsti, zarudnutí kůže. Může se objevit také deformace drápů, zvětšené mízní uzliny a snížení hmotnosti. Posléze však může dojít i ke selhání ledvin a dalším vážnějším projevům. Leishmanióza představuje větší nebezpečí pro psy s oslabenou imunitou.
Lymská borelióza
Také lymskou boreliózu přenáší klíště, a to na zvířata i člověka. Infekce se šíří ze střeva klíštěte, aby ale došlo k napadnutí hostitele, musí být klíště přisáté alespoň 24 hodin. Proto je pečlivé prohlédnutí po návratu z přírody velmi důležité. U psů a koček se toto onemocnění projevuje zejména zánětem kloubů, které mohou otékat, bolet a zvíře může mít problém s pohybem. Lymská borelióza se projevuje také zvýšenou teplotou, nechutí k jídlu či celkovou apatií. V počátcích se ale nemoc nemusí projevit vůbec a první příznaky se objevují teprve, když přejde do dalších fází. V těchto fázích přibývají vážnější komplikace, které vyžadují nákladnou a dlouhodobou léčbu. Prevence a včasné odhalení je proto základ. Mezi nejčastější příznaky u lidí patří zarudnutí kůže v místě přisání, které se může objevit již po pár hodinách a které se postupně mění v červenou skvrnu s výrazným okrajem. Momentálně se pracuje na očkování pro lidi.

Nejznámější příklady ektoparazitů
Může se stát, že budete potřebovat vědět, jaký ektoparazit vašeho psa či kočku napadl. Díky tomu může být jednodušší určit, k přenosu jakého onemocnění mohlo dojít. A pro vás tak bude jednodušší zjistit, jaký druh léčbu začít. Podívejte se na nejznámější ektoparazity, kteří se u nás vyskytují.
Blecha
Blecha je velmi drobný hmyz, jehož velikost se pohybuje mezi jedním až osmi milimetry. Nemá křídla a její tělo je tvrdé a zploštělé, rozmáčknout ji prsty je téměř nemožné. Blecha dokáže skákat, a to na svou velikost poměrně vysoko. Blecha po přisátí na hostitele saje jeho krev. Samička po každém nasátí klade vajíčka a je schopná jich naklást až 50 za den. Nejběžnějším typem blech u nás je blecha kočičí, která ovšem napadá i psy. Psí blecha je oproti ní vzácnější, ale může dojít k jejímu napadnutí člověka. Blechy se navíc ze svého hostitele stěhují do prostředí a abyste se jich zbavili, je nutné provést pečlivou dezinfekci celé domácnosti. Kousnutí blechou může způsobit alergickou reakci, hrozí také riziko poškození kůže v důsledku škrábání či kousání a do rány se posléze mohou dostat bakterie. Blecha může být navíc také mezihostitelem psí tasemnice, je tedy dobré po jejím napadnutí nechat psa odčervit.
Klíště
Klíště je nepříjemný ektoparazit, který je na našem území poměrně běžný. Sezóna klíšťat je tradičně od jara do podzimu a na začátku a na konci tohoto období jsou klíšťata nejaktivnější. Doporučuje se použít repelentní přípravky či nasadit repelentní obojek ještě před začátkem sezóny. Mějte také na paměti, že vlivem změn počasí se může tato doba proměnit. U nás se vyskytují zejména klíště obecné, piják hnědý a piják luční. Samička se po nasátí dostatečného množství krve (přičemž se může zvětšit až stonásobně) uvolní a spadne do půdy, kde naklade tisíce vajíček. Ty se v dalších vývojových stádiích usazují v trávě a odsud přelézají na nové hostitele – a tím může být také člověk. Při napadnutí klíštětem dochází v místě napadení k zánětlivé reakci, mnohem vážnější jsou ale infekce, které může tento ektoparazit přenášet. Jedná se především o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu, rizikem jsou ale také anaplazmóza či babezióza.
TIP: Pokud si nejste jistí, jak klíště bezpečně vytrhnout, užitečné rady a tipy a mnoho dalších informací najdete v článku Klíště u psa nebo kočky: Jak postupovat?
Komár
Komár je další známý ektoparazit, který je ale považován spíše za otravného než za nebezpečného. Komáři ale mohou být přenašeči dirofilariózy, velmi nebezpečného onemocnění, které hrozí nejen psům a kočkám, ale také lidem. Zajímavé je, že napadení hrozí pouze od samiček. Komáří samci se živí rostlinnými šťávami, ale samičky potřebují více energie na nakladení vajíček, a tu získávají právě z krve hostitelů. Většina repelentních přípravků pro psy či kočky působí odpudivě také na komáry.
Koutule
Tento ektoparazit u nás nebyl ještě donedávna vůbec známý, neboť se vyskytuje v tropických oblastech a ve Středomoří. Vlivem změn klimatu a častého cestování lidí i zvířat je ale napadení tímto ektoparazitem čím dál častější i v našich končinách. Koutule je ektoparazit velmi podobný komárům, s nimiž je příbuzný, je také okřídlený a létavý. Koutule je nebezpečná z důvodu rizika přenosu leishmaniózy, která je nebezpečná nejen pro zvíře, ale i pro člověka. Přenos této nemoci ze zvířete na člověka u nás ale zatím prokázán nebyl.
Veš a všenka
Tito ektoparazité jsou si trochu podobní, přesto se v ledasčem liší. Všenka má světle žlutou barvu a širokou hlavu a nesaje krev svého hostitele. Živí se odumřelými částečkami kůže a způsobuje drobná poranění pokožky, která mohou být zvířatům nepříjemná. Poškrábání či kousání pak může způsobit další poškození kůže, do ranek se mohou dostat bakterie a může dojít k infekci. Všenka může být navíc hostitelem psí tasemnice. Veš má bílou barvu a živí se krví hostitele. Místo, kde došlo k napadení, často svědí a i v tomto případě tedy může dojít k poranění kůže a dalším komplikacím. Existují vši a všenky psí a kočičí, které napadají pouze jeden druh zvířete a nedochází tedy k vzájemnému přenosu. Tyto zvířecí vši a všenky navíc nenapadají ani člověka.

Přípravky na boj s ektoparazity
Myslete na to, že v některých případech může být léčba velmi náročná a je tedy lepší zabránit tomu, aby ektoparazit vašeho mazlíčka vůbec napadl. Mnoho přípravků dostupných na našem trhu slouží tedy především jako prevence, jiné lze ale využít i jako účinnou léčbu. Zjistěte si vždy, jak dlouho dokáže přípravek účinkovat a jak často je proto nutné aplikaci opakovat. U antiparazitních přípravků pro psy si dávejte pozor, zda nejsou jedovaté pro kočky. Jedná se o přípravky, které obsahují látky amitraz, perythroid či permetrin. Na většině přípravků sice najdete upozornění, nemusí to být ale samozřejmostí. Na některé přípravky dobře nereagují ani lidé a je proto při jejich aplikaci nutné dbát zvýšené pozornosti a zamezit kontaktu s kůží. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu, abyste zajistili maximální účinnost podávaného prostředku proti ektoparazitům. Pokud si nejste s něčím jistí, poraďte se se svým veterinářem.
Přečtěte si také:
Jak zbavit psa a kočku blech
Obojky
Obojky působí zejména jako prevence a po jejich nasazení ektoparazit zvíře nenapadne. Běžně jsou obojky určené jak proti blechám, tak klíšťatům a případně i dalším ektoparazitům. A většinou vám jeden obojek vystačí na celou sezónu. Délka účinnosti se však může lišit podle druhu ektoparazita a na obalu obojku by mělo být uvedeno, jak dlouho máte jistotu, že se který ektoparazit vašemu mazlíčkovi vyhne. Antiparazitní obojky jsou většinou dělané tak, aby byly lehké a z příjemného materiálu, takže se zvířatům pohodlně nosí. Hrozí ovšem riziko zachycení obojku například o větev či jinou překážku, pro některé majitelé není navíc obojek příliš estetický. Je také dobré si zjistit, zda je obojek bez zápachu, některé totiž obsahují látky, které mohou být člověku nepříjemné. Vždy kupujte obojek přesně určený zvířeti, kterému jej pořizujete. Antiparazitní obojky jsou většinou účinné proti všem vývojovým stádiím ektoparazitů. Proč koupit obojek proti blechám?
Pudry, pěny a spreje
Repelent v podobě pudru, pěny či spreje dokáže odpudit jak blechy, tak i klíšťata. Některé však mohou mít repelentní účinky určené pouze na jeden druh parazitů a jiný ektoparazit jimi odrazen nebude. Pečlivě si proto přečtěte popis přípravku. Pudry, pěny a spreje proti ektoparazitům mají oproti obojkům tu nevýhodu, že je nutné jejich aplikaci častěji opakovat. Jejich pořizovací náklady jsou ale nižší. Existují také antiparazitní spreje, pudry či pěny, které se využívají jako léčba v případě, že vašeho psa či kočku ektoparazit již napadl. Antiparazitní přípravky dokáží účinně zlikvidovat ektoparazita ve všech vývojových stádiích. Při stříkání spreje se vyhněte očím a sliznicím a také u těchto přípravků se ujistěte, pro jaký druh zvířete je určen a zda není zdraví nebezpečný jiným členům vaší domácnosti.
TIP: Některé antiparazitní spreje jsou určené k aplikaci do prostředí, nikoliv na kůži zvířete. Ty využijete zejména v případě napadení blech, kdy je nutné dezinfikovat také pelíšek a další prostory, kde se napadené zvíře pohybovalo.
Spot-on pipety
Na trhu můžete narazit také na speciální pipety s roztokem, který se kape na kůži zvířete. Tyto roztoky jsou nejčastěji antiparazitní a likvidují ektoparazita, který už zvíře napadl. Některé ale mohou obsahovat také látky, které působí rovněž repelentně a fungují i jako účinná prevence před napadením. Roztok ze spot-on pipety kapejte přímo na kůži, a to ideálně na krk, mezi lopatky či na záda. Je totiž nežádoucí, aby se zvíře na místě, kde byl roztok aplikován, olizovalo. Po aplikování s roztokem na kůži nijak dále nepracujte a po nějakou dobu se zvířetem nemanipulujte, aby nedošlo ke kontaktu s vaší kůží. Vždy si před aplikací pečlivě prostudujte příbalový leták přípravku a zjistěte si také vše potřebné o případných kontraindikacích. Některé přípravky nejsou vhodné pro březí samice, pro mláďata či pro citlivější jedince, u kterých je vyšší riziko alergické reakce.
Šampony
V neposlední řadě můžete svému psovi či kočce pořídit také šampon. I ty mají většinou účinky jak repelentní (ektoparazit je odpuzován), tak antiparazitické (ektoparazit je zlikvidován). Většina šamponů je účinná proti ektoparazitům ve všech vývojových stádiích. Některé šampony navíc obsahují vitamíny, oleje a další látky, které zlepšují zdraví i kvalitu kůže a srsti, která je po umytí hebká, lesklá či pevnější. Na trhu narazíte také na šampony s přírodním složením, které jsou šetrnější. Zároveň ale nebývají tolik účinné při likvidaci ektoparazita a je nutné použít jich větší množství, případně používat je častěji. Jestliže máte v domácnosti psa i kočku, dejte si pozor, že na péči o konkrétní zvíře používáte šampon, který je pro ně určený. Některé šampony pro psy obsahují látky, které jsou pro kočky toxické. Na obalu či v příbalovém letáku se dočtete také vše potřebné o případných kontraindikacích a pro koho není přípravek určený.