| |

Ektoparazit – co byste o něm měli vědět?

Nejznámější ektoparazit je klíště

Ektoparazit jako klíště či blecha představuje jisté nebezpečí nejen pro naše domácí mazlíčky, ale také pro nás samotné. Čím jsou tak nebezpeční, jací jsou nejznámější ektoparazité vyskytující se u nás a jak se proti nim nejúčinněji bránit?

Nejznámější ektoparazit je klíště

​Co je to ektoparazit?

Pod názvem ektoparazit se skrývá parazit, který svou oběť napadá zvnějšku a který žije na povrchu jejího těla, nejčastěji se jedná o kůži a podkoží. Mezi nejznámější ektoparazity, kteří v našich končinách napadají psi a kočky, patří blecha, klíště, komár, veš či všenka. V poslední době se ale u nás čím dál častěji vlivem změny klimatu objevují také exotické druhy ektoparazitů, například koutule. Kvůli proměnlivému klima se navíc prodlužuje sezóna typická pro tyto parazity a také častější cestování spolu s domácími mazlíčky má vliv na to, že se s klíšťaty či blechami můžeme potýkat v podstatě celý rok. Přesto je dobré vědět, kdy začíná sezóna, v níž se tito ektoparazité nejčastěji a nejhojněji objevují a postarat se o řádnou prevenci. Ektoparazit může zvířatům i lidem způsobovat méně, ale i více vážné zdravotní komplikace. Nevyplatí se proto jejich výskyt podceňovat.

TIP

V našem testu jsme srovnali a otestovali nejlepší přípravky proti blechám a klíšťatům.

​Ektoparazit: hrozba pro psa, kočku i člověka

Napadení ektoparazitem může být v závislosti na konkrétním druhu nepříjemné, bolestivé i zdraví nebezpečné. Dochází k narušení povrchu kůže, může se objevit alergická či dokonce anafylaktická reakce. Podrážděná kůže se může zanítit, ve vážnějších případech může dojít až k celo tělové infekci, oslabení imunitního systému či anémii. Ektoparazit je také často přenašečem nebezpečných infekcí, které mohou ohrozit nejen zvířata, ale také lidi. Jaké jsou ty nejčastější?

​Dirofilarióza

Toto onemocnění přenášejí komáři a ačkoliv nakažení bývají většinou psi, onemocnění se může přenášet i na kočky a dokonce i na lidi. Jedná se o napadení hlísticemi, které se usazují nejčastěji v podkoží a srdci zvířete. Hlístice jsou mikroskopické a mohou se krví dostat do celého těla. Zatímco dříve se tato nemoc objevovala pouze v tropických či subtropických zemích, v poslední době se její případy vyskytly také v České republice – zejména tam, kde jsou komáří kalamity. Podkožní dirofilarióza se projevuje zarudnutím či ztmavnutím kůže v místě napadení, mohou zde začít vypadávat chlupy, kůže může být šupinatá a svědí. Srdeční dirofilarióza může způsobovat kašel, dýchavičnost, zrychlené dýchání, ztrátu hmotnosti, chuti k jídlu a celkově energie. Dirofilarióza je léčitelná, mnohem lepší je ale účinná prevence v podobě přípravků odpuzujících komáry.

​Klíšťová encefalitida

Klíšťovou encefalitidou trpí mnohem častěji lidé, ohrozit ale může také psy či kočky. Při napadnutí infikovaným klíštětem je navíc riziko jeho přenesení na člověka. Příznaky klíšťové encefalitidy jsou u člověka i psa či kočky velmi podobné. Pokud už ale toto onemocnění u zvířete vypukne, má často velmi vážný průběh a léčba i následná rekonvalescence zaberou dlouhou dobu. Mezi nejčastější příznaky patří zvýšená teplota, snížená chuť k jídlu, apatie a celkově jsou typické změny v chování, například výrazná plachost či naopak agresivita. Na rozdíl od zvířat mají lidé možnost se očkovat. Majitelé psů a koček by měli tuto možnost zvážit, neboť riziko napadení infikovaným klíštětem je u nich několikanásobně vyšší. Klíšťová encefalitida je onemocnění, které se rozhodně nevyplatí podceňovat a právě zde je vhodné používat účinné ochranné prostředky.

​Leishmanióza

Jedná se o velmi vážné a především nakažlivé onemocnění, které přenáší ektoparazit koutule. Ta se vyskytuje zejména v oblasti Středomoří, čím dál častěji je ale přenášena i do vnitrozemí a leishmanióza se již vyskytla také v České republice. Psi jsou nejběžnějším hostitelem koutule, onemocnět však může také kočka a rovněž i člověk. Leishmanióza se na psa nejčastěji přenáší poštípáním koutule, k přenosu však může dojít také z nemocné matky na štěňata či při pokousání nemocným psem. Existuje navíc podezření, že přenašeči mohou být i některé druhy klíšťat či blech. Nemoc se nejčastěji projevuje změnami na kůži: bělavé šupinky v okolí nosu a očí či na kloubech, záněty či vředy, ztráta srsti, zarudnutí kůže. Může se objevit také deformace drápů, zvětšené mízní uzliny a snížení hmotnosti. Posléze však může dojít i ke selhání ledvin a dalším vážnějším projevům. Leishmanióza představuje větší nebezpečí pro psy s oslabenou imunitou.

​Lymská borelióza

Také lymskou boreliózu přenáší klíště, a to na zvířata i člověka. Infekce se šíří ze střeva klíštěte, aby ale došlo k napadnutí hostitele, musí být klíště přisáté alespoň 24 hodin. Proto je pečlivé prohlédnutí po návratu z přírody velmi důležité. U psů a koček se toto onemocnění projevuje zejména zánětem kloubů, které mohou otékat, bolet a zvíře může mít problém s pohybem. Lymská borelióza se projevuje také zvýšenou teplotou, nechutí k jídlu či celkovou apatií. V počátcích se ale nemoc nemusí projevit vůbec a první příznaky se objevují teprve, když přejde do dalších fází. V těchto fázích přibývají vážnější komplikace, které vyžadují nákladnou a dlouhodobou léčbu. Prevence a včasné odhalení je proto základ. Mezi nejčastější příznaky u lidí patří zarudnutí kůže v místě přisání, které se může objevit již po pár hodinách a které se postupně mění v červenou skvrnu s výrazným okrajem. Momentálně se pracuje na očkování pro lidi.

Ektoparazit psí blecha

​Nejznámější příklady ektoparazitů

Může se stát, že budete potřebovat vědět, jaký ektoparazit vašeho psa či kočku napadl. Díky tomu může být jednodušší určit, k přenosu jakého onemocnění mohlo dojít. A pro vás tak bude jednodušší zjistit, jaký druh léčbu začít. Podívejte se na nejznámější ektoparazity, kteří se u nás vyskytují.

​Blecha

Blecha je velmi drobný hmyz, jehož velikost se pohybuje mezi jedním až osmi milimetry. Nemá křídla a její tělo je tvrdé a zploštělé, rozmáčknout ji prsty je téměř nemožné. Blecha dokáže skákat, a to na svou velikost poměrně vysoko. Blecha po přisátí na hostitele saje jeho krev. Samička po každém nasátí klade vajíčka a je schopná jich naklást až 50 za den. Nejběžnějším typem blech u nás je blecha kočičí, která ovšem napadá i psy. Psí blecha je oproti ní vzácnější, ale může dojít k jejímu napadnutí člověka. Blechy se navíc ze svého hostitele stěhují do prostředí a abyste se jich zbavili, je nutné provést pečlivou dezinfekci celé domácnosti. Kousnutí blechou může způsobit alergickou reakci, hrozí také riziko poškození kůže v důsledku škrábání či kousání a do rány se posléze mohou dostat bakterie. Blecha může být navíc také mezihostitelem psí tasemnice, je tedy dobré po jejím napadnutí nechat psa odčervit.

​Klíště

Klíště je nepříjemný ektoparazit, který je na našem území poměrně běžný. Sezóna klíšťat je tradičně od jara do podzimu a na začátku a na konci tohoto období jsou klíšťata nejaktivnější. Doporučuje se použít repelentní přípravky či nasadit repelentní obojek ještě před začátkem sezóny. Mějte také na paměti, že vlivem změn počasí se může tato doba proměnit. U nás se vyskytují zejména klíště obecné, piják hnědý a piják luční. Samička se po nasátí dostatečného množství krve (přičemž se může zvětšit až stonásobně) uvolní a spadne do půdy, kde naklade tisíce vajíček. Ty se v dalších vývojových stádiích usazují v trávě a odsud přelézají na nové hostitele – a tím může být také člověk. Při napadnutí klíštětem dochází v místě napadení k zánětlivé reakci, mnohem vážnější jsou ale infekce, které může tento ektoparazit přenášet. Jedná se především o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu, rizikem jsou ale také anaplazmóza či babezióza.

TIP: Pokud si nejste jistí, jak klíště bezpečně vytrhnout, užitečné rady a tipy a mnoho dalších informací najdete v článku Klíště u psa nebo kočky: Jak postupovat?

​Komár

Komár je další známý ektoparazit, který je ale považován spíše za otravného než za nebezpečného. Komáři ale mohou být přenašeči dirofilariózy, velmi nebezpečného onemocnění, které hrozí nejen psům a kočkám, ale také lidem. Zajímavé je, že napadení hrozí pouze od samiček. Komáří samci se živí rostlinnými šťávami, ale samičky potřebují více energie na nakladení vajíček, a tu získávají právě z krve hostitelů. Většina repelentních přípravků pro psy či kočky působí odpudivě také na komáry.

​Koutule

Tento ektoparazit u nás nebyl ještě donedávna vůbec známý, neboť se vyskytuje v tropických oblastech a ve Středomoří. Vlivem změn klimatu a častého cestování lidí i zvířat je ale napadení tímto ektoparazitem čím dál častější i v našich končinách. Koutule je ektoparazit velmi podobný komárům, s nimiž je příbuzný, je také okřídlený a létavý. Koutule je nebezpečná z důvodu rizika přenosu leishmaniózy, která je nebezpečná nejen pro zvíře, ale i pro člověka. Přenos této nemoci ze zvířete na člověka u nás ale zatím prokázán nebyl.

​Veš a všenka

Tito ektoparazité jsou si trochu podobní, přesto se v ledasčem liší. Všenka má světle žlutou barvu a širokou hlavu a nesaje krev svého hostitele. Živí se odumřelými částečkami kůže a způsobuje drobná poranění pokožky, která mohou být zvířatům nepříjemná. Poškrábání či kousání pak může způsobit další poškození kůže, do ranek se mohou dostat bakterie a může dojít k infekci. Všenka může být navíc hostitelem psí tasemnice. Veš má bílou barvu a živí se krví hostitele. Místo, kde došlo k napadení, často svědí a i v tomto případě tedy může dojít k poranění kůže a dalším komplikacím. Existují vši a všenky psí a kočičí, které napadají pouze jeden druh zvířete a nedochází tedy k vzájemnému přenosu. Tyto zvířecí vši a všenky navíc nenapadají ani člověka.

Ektoparazité ohrožují kočky i lidi

​Přípravky na boj s ektoparazity

Myslete na to, že v některých případech může být léčba velmi náročná a je tedy lepší zabránit tomu, aby ektoparazit vašeho mazlíčka vůbec napadl. Mnoho přípravků dostupných na našem trhu slouží tedy především jako prevence, jiné lze ale využít i jako účinnou léčbu. Zjistěte si vždy, jak dlouho dokáže přípravek účinkovat a jak často je proto nutné aplikaci opakovat. U antiparazitních přípravků pro psy si dávejte pozor, zda nejsou jedovaté pro kočky. Jedná se o přípravky, které obsahují látky amitraz, perythroid či permetrin. Na většině přípravků sice najdete upozornění, nemusí to být ale samozřejmostí. Na některé přípravky dobře nereagují ani lidé a je proto při jejich aplikaci nutné dbát zvýšené pozornosti a zamezit kontaktu s kůží. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu, abyste zajistili maximální účinnost podávaného prostředku proti ektoparazitům. Pokud si nejste s něčím jistí, poraďte se se svým veterinářem.


Přečtěte si také:
Jak zbavit psa a kočku blech


​Obojky

Obojky působí zejména jako prevence a po jejich nasazení ektoparazit zvíře nenapadne. Běžně jsou obojky určené jak proti blechám, tak klíšťatům a případně i dalším ektoparazitům. A většinou vám jeden obojek vystačí na celou sezónu. Délka účinnosti se však může lišit podle druhu ektoparazita a na obalu obojku by mělo být uvedeno, jak dlouho máte jistotu, že se který ektoparazit vašemu mazlíčkovi vyhne. Antiparazitní obojky jsou většinou dělané tak, aby byly lehké a z příjemného materiálu, takže se zvířatům pohodlně nosí. Hrozí ovšem riziko zachycení obojku například o větev či jinou překážku, pro některé majitelé není navíc obojek příliš estetický. Je také dobré si zjistit, zda je obojek bez zápachu, některé totiž obsahují látky, které mohou být člověku nepříjemné. Vždy kupujte obojek přesně určený zvířeti, kterému jej pořizujete. Antiparazitní obojky jsou většinou účinné proti všem vývojovým stádiím ektoparazitů. Proč koupit obojek proti blechám?

​Pudry, pěny a spreje

Repelent v podobě pudru, pěny či spreje dokáže odpudit jak blechy, tak i klíšťata. Některé však mohou mít repelentní účinky určené pouze na jeden druh parazitů a jiný ektoparazit jimi odrazen nebude. Pečlivě si proto přečtěte popis přípravku. Pudry, pěny a spreje proti ektoparazitům mají oproti obojkům tu nevýhodu, že je nutné jejich aplikaci častěji opakovat. Jejich pořizovací náklady jsou ale nižší. Existují také antiparazitní spreje, pudry či pěny, které se využívají jako léčba v případě, že vašeho psa či kočku ektoparazit již napadl. Antiparazitní přípravky dokáží účinně zlikvidovat ektoparazita ve všech vývojových stádiích. Při stříkání spreje se vyhněte očím a sliznicím a také u těchto přípravků se ujistěte, pro jaký druh zvířete je určen a zda není zdraví nebezpečný jiným členům vaší domácnosti.

TIP: Některé antiparazitní spreje jsou určené k aplikaci do prostředí, nikoliv na kůži zvířete. Ty využijete zejména v případě napadení blech, kdy je nutné dezinfikovat také pelíšek a další prostory, kde se napadené zvíře pohybovalo.

​Spot-on pipety

Na trhu můžete narazit také na speciální pipety s roztokem, který se kape na kůži zvířete. Tyto roztoky jsou nejčastěji antiparazitní a likvidují ektoparazita, který už zvíře napadl. Některé ale mohou obsahovat také látky, které působí rovněž repelentně a fungují i jako účinná prevence před napadením. Roztok ze spot-on pipety kapejte přímo na kůži, a to ideálně na krk, mezi lopatky či na záda. Je totiž nežádoucí, aby se zvíře na místě, kde byl roztok aplikován, olizovalo. Po aplikování s roztokem na kůži nijak dále nepracujte a po nějakou dobu se zvířetem nemanipulujte, aby nedošlo ke kontaktu s vaší kůží. Vždy si před aplikací pečlivě prostudujte příbalový leták přípravku a zjistěte si také vše potřebné o případných kontraindikacích. Některé přípravky nejsou vhodné pro březí samice, pro mláďata či pro citlivější jedince, u kterých je vyšší riziko alergické reakce.

​Šampony

V neposlední řadě můžete svému psovi či kočce pořídit také šampon. I ty mají většinou účinky jak repelentní (ektoparazit je odpuzován), tak antiparazitické (ektoparazit je zlikvidován). Většina šamponů je účinná proti ektoparazitům ve všech vývojových stádiích. Některé šampony navíc obsahují vitamíny, oleje a další látky, které zlepšují zdraví i kvalitu kůže a srsti, která je po umytí hebká, lesklá či pevnější. Na trhu narazíte také na šampony s přírodním složením, které jsou šetrnější. Zároveň ale nebývají tolik účinné při likvidaci ektoparazita a je nutné použít jich větší množství, případně používat je častěji. Jestliže máte v domácnosti psa i kočku, dejte si pozor, že na péči o konkrétní zvíře používáte šampon, který je pro ně určený. Některé šampony pro psy obsahují látky, které jsou pro kočky toxické. Na obalu či v příbalovém letáku se dočtete také vše potřebné o případných kontraindikacích a pro koho není přípravek určený.


​TOP 5 obojků pro psy

Trixie antiparazitní bylinný obojekTrixie antiparazitní bylinný obojek
Voňavý bylinný obojek, který psy chrání proti blechám, klíšťatům a také dalším parazitům. Délka obojku je nastavitelná, obojek by měl psovi přiléhat ke krku a zbytek odstřihněte.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Bio Band Veto Shield
Beaphar Bio Band Veto Shield
Přírodní repelentní obojek proti otravnému hmyzu s obsahem vysoce účinné esence nimby a voňavých éterických olejů. Účinné látky proniknou na kůži a do kožichu. S příjemnou vůní pro psa i člověka.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní obojek KILTIXAntiparazitní obojek KILTIX
Obojek Kiltix s účinností až 7 měsíců je vhodný pro psi od 3 měsíců věku a pro malá, střední i velká plemena. Obojek je nabízen ve 3 různých velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Obojek Foresto antiparazitníObojek Foresto antiparazitní
Repelentní antiparazitní obojek škůdce nejen hubí, ale také odpuzuje. Obojek tedy funguje jako léčba i jako účinná ochrana před onemocněními, která mohou nebezpeční parazité přenášet.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo medikovaný obojekBolfo medikovaný obojek
Obojek poskytující psům dlouhodobou a účinnou ochranu před parazity. Je vhodný pro psy od 3 měsíců věku a je nabízený ve dvou různých velikostech, takže jej přizpůsobíte svému psu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 obojků pro kočky

BEAPHAR CatShieldBEAPHAR CatShield
Antiparazitní obojek pro kočky CatShield slouží jako účinná likvidace parazitů. Poskytuje také dlouhodobou ochranu před jejich napadením. Vhodný pro kočky od 6 měsíců věku, účinkuje 4-8 měsíců.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Trixie bylinný obojekTrixie bylinný obojek
Bylinný obojek s esenciálními oleji a příjemnou vůní poskytuje kočkám přírodní ochranu před otravným hmyzem trvající až 8 týdnů. Obojek je vhodný i pro koťata a má nastavitelnou délku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Max Herba Cat & DogMax Herba Cat & Dog
Obojek s profylaktickými účinky chrání kočky před vnějšími ektoparazity. Je určený pro kočky všech věkových kategorií a je bezpečný také pro lidi. Je navíc vodě odolný a vydává příjemnou vůni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Foresto obojek s akaricidním účinkemForesto obojek s akaricidním účinkem
Antiparazitní obojek vhodný pro kočky starší 10 týdnů je určený jako ochrana před parazity. Doporučuje se nasadit ještě před sezónou. Velikost lze přizpůsobit a obojek je také vybavený bezpečnostním zámkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo antiparazitní obojekBolfo antiparazitní obojek
Antiparazitní obojek pro kočky od 3 měsíců věku s účinností proti klíšťatům 10 týdnů a proti blechám až 4 měsíce obsahuje účinnou látku propoxurum a je vodě odolný. Délka obojku: 38 cm.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 spot-on pipet pro psy

Beaphar Line-on IMMO ShieldBeaphar Line-on IMMO Shield
Roztok v pipetách, který fyzikální cestou imobilizuje parazity, je určený pro psy o hmotnosti 15-30 kg. Balení obsahuje 3 pipety a každá z nich je účinná po dobu 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FIPRON pro psy SPOT-ONFIPRON pro psy SPOT-ON
Antiparazitární přípravek proti otravným škůdcům je určený pro psy starší 8 týdnů a vážící více než 2 kg. Přípravek se aplikuje na kůži a je nutné zajistit, aby místo s roztokem pes neolizoval.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BAYER ADVANTIX Spot on pro psyBAYER ADVANTIX Spot on pro psy
Advantix spot-on pipety jsou určené pro psy od 4 do 10 kg i pro štěňata starší 8 týdnů (ale s hmotností větší než 1,5 kg). Balení obsahuje 4 pipety, každá je účinná až 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar Spot On kapky pro malé psyBeaphar Spot On kapky pro malé psy
Účinný přípravek, který psovi zajistí okamžitou ochranu před parazity a obtížným hmyzem. Určený pro malé psy do 15 kg, které ochrání po dobu až 12 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline TRI-ACTFrontline TRI-ACT
Roztok poskytující ochranu pro blechám, klíšťatům i létajícímu hmyzu. Přípravek škůdce odpuzuje a v případě napadnutí také účinně eliminuje. Lze použít jako prevenci i léčbu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 spot-on pipet pro kočky

BAYER Advantage pro kočkyBAYER Advantage pro kočky
Roztok vhodný pro kočky starší 8 týdnů, lze použít i pro březí či kojící kočky. Slouží jako prevence a také léčba při napadení parazity. Chrání zhruba 3-4 týdny, stačí aplikovat jednou za měsíc.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
FREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočkyFREXIN kapky proti ektoparazitům pro kočky
Účinný prostředek proti ektoparazitům, který se velmi jednoduše a pohodlně aplikuje. Je založen na působení složek přírodního původu a obsahuje éterické oleje či vitamíny. Vyživuje, regeneruje, zvlhčuje a vyhlazuje srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočkyAntiparazitní spot-on FRONTLINE COMBO pro kočky
Pomocník v boji proti blechám ve všech vývojových stádiích, klíšťatům i všenkám. Dospělé parazity zabíjí do 24-48 hodin po aplikaci a obsahuje také regulátor růstu hmyzu snižující produkci vajíček.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
BEAPHAR Line-on IMMO Shield kočkaBEAPHAR Line-on IMMO Shield kočka
Roztok imobilizující parazity díky silikonovému oleji, který na hmyzu vytváří povrchovou vrstvu, která zamezí jejich pohybu. Je účinný na všechna vývojová stadia blech. Balení obsahuje 3 pipety, každá působí 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočkyARDAP Spot-On antiparazitikum pro kočky
Antiparazitický roztok určený jako ochrana proti klíšťatům i blechám pro kočky. Roztok obsahuje přírodní látku pyrethrum, která poskytuje účinnou ochranu po dobu až 4 týdnů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 4 spreje a pudry pro psy

Max Herba Spray Dog & CatMax Herba Spray Dog & Cat
Repelentní protizápachový sprej vhodný pro psy všech plemen i věkových kategorií je bezpečný pro zvířata i lidi a po aplikaci voní příjemnou citrusovou vůní.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejemPESS bio ochranný pudr s pelargónovým olejem
Pudr s pelargónovým olejem, který má antiseptické a ošetřující vlastnosti a který kůži i srst uzdraví a také rozzáří. Pudr příjemně voní a chrání psa před otravným hmyzem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Ochrana před napadením parazitů jako jsou klíšťata, blechy i vši ve formě roztoku. Díky obsažené účinné látce jsou všichni škůdci do 24-48 hodin účinně zahubeni.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Antiparazitní sprej pro psy FyprystAntiparazitní sprej pro psy Fypryst
Sprej pro případ napadení parazitem se používá také jako součást léčby při alergické reakci na kousnutí. Účinek proti napadení novými parazity může trvat až 4 týdny po aplikaci.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 sprejů a pudrů pro kočky

Effipro SprayEffipro Spray
Sprej s insekticidním a akaricidním účinkem hubí parazitický hmyz a roztoče. Účinně chrání kočky před klíšťaty, blechami i všenkami. Snadno a rychle se aplikuje a účinkuje téměř okamžitě.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo sprej insekticidníBolfo sprej insekticidní
Sprej určený k hubení ektoparazitů jako jsou blechy, klíšťata, vši i všenky obsahuje účinnou látku propoxurum. Je určený k vnějšímu použití a je nutné zabránit kontaktu s ústní dutinou či očima kočky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Frontline Spray kožní sprejFrontline Spray kožní sprej
Roztok s účinnou látkou určený kočkám jako ochrana a hubící nástroj ektoparazitů. Účinné vyhubení otravných parazitů již do 24-48 hodin. Na výběr je ze dvou velikostí: 100 ml a 250 ml.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PREDATOR Animals repelentPREDATOR Animals repelent
Účinný a zároveň bezpečný repelent, který poskytuje opravdu dlouhodobou ochranu. Odpuzuje lezoucí i létající hmyz a v případě napadení je také zlikviduje.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Beaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatůmBeaphar sprej jako ochrana proti blechám a klíšťatům
Sprej s přírodní recepturou slouží jako ochrana proti klíšťatům i blechám. Poskytuje ochranu okamžitě a díky šetrnému složení jej zle používat dlouhodobě. Je určený pro zvířata od 12 týdnů a pečuje také o srst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů pro psy

Šampon Rival antiparazitníŠampon Rival antiparazitní
Šampon s antiparazitní složkou a také repelentními účinky je 100% účinný a všechny parazity ve všech jejich vývojových stádiích okamžitě zahubí. Repelentní účinek trvá alespoň 4 týdny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PROFICARE šampon s Tea TreePROFICARE šampon s Tea Tree
Antiparazitní šampon určený pro pravidelnou péči, který psa účinně a dlouhodobě ochrání před zevními parazity. Obsažené látky hmyz odpuzují a zároveň jej pomáhají také hubit.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Luna Lupis ParasiteX ShampooLuna Lupis ParasiteX Shampoo
Účinná ochrana před otravnými parazity se speciální kombinací éterických olejů, která je přizpůsobená přirozené hodnotě pH pokožky psa. Šampon je vhodný i pro štěňata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ProactiVet Derma šampon AntiparazitProactiVet Derma šampon Antiparazit
Šampin, který okamžitě zabíjí blechy, klíšťata i vši, a to ve všech vývojových fázích. Funguje ale také jako odpuzovač a kůži po aplikaci regeneruje a srst vyživuje. Kožich psa je zdravý i voňavý.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
ARPALIT kondicionér z čajovníkuARPALIT kondicionér z čajovníku
Kondicionér určený k ošetření srsti po umytí šampónem. Vhodný pro štěňata i starší psy s příznivým účinkem na zdraví a vzhled srsti. Kondicionér obsahuje olivový olej, elastin a vitamíny.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 šamponů pro kočky

Antiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočkyAntiparazitní šampon BEA RIVAL pro kočky
Netoxický šampon, který má repelentní účinky až po dobu alespoň 4 týdnů. Je účinný vůči všem vývojovým stádiím ektoparazitů, příjemně voní zvířatům i lidem a obsahuje přírodní tea tree olej.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon BEAPHAR Cat IMMO ShieldŠampon BEAPHAR Cat IMMO Shield
Šampon pro kočky s obsahem silikonového oleje, který funguje jako imobilizátor. Olej obalí veškeré parazity a zamezí jejich pohybu i rozmnožování. Je účinný na všechna vývojová stádia.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktemŠampon Arpalit Neo proti parazitům s bambusovým extraktem
Šampon obsahující přírodní látky, které pomáhají v boji proti parazitům a zlepšují také zdraví a kvalitu kočičí kůže i srsti. Složený z vitamínů, bambusového extraktu, elastinu a také olivového oleje.
Přejít do obchodu
Menforsan přírodní repelentní šampon pro kočkyMenforsan přírodní repelentní šampon pro kočky
Repelent ve formě šamponu s obsahem přírodních výtažků je určen pro kočky jako ochrana před různými parazity. Příjemně voní zvířatům i lidem a poskytuje dlouhodobou a účinnou ochranu.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Šampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkemŠampon LOLA bez parfémů s antiparazitickým účinkem
Účinný šampon se silikonovým olejem a několika dalšími přírodními oleji pomáhá omezit pohyblivost parazitů v srsti a na kůži kočky. Díky tomu lze parazity snadno odstranit. Šampon příjemně voní, vyživuje srst a působí antistaticky.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 produktů na odstraňování klíšťat

Speciální háčky na odstranění klíšťatSpeciální háčky na odstranění klíšťat
Tyto háčky jsou určené k efektivnímu odstranění všech přisátých klíšťat. Jejich speciální tvarování zajistí, že je vše pro psa bezbolestné. Balení obsahuje 2 háčky, ty jsou nabízené ve více barvách.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
NOBBY pinzeta na vybírání klíšťatNOBBY pinzeta na vybírání klíšťat
Speciální pinzeta, která zajistí bezpečné vytáhnutí klíštěte díky systému stlačitelných plastových čelistí. Ty také brání tomu, aby došlo k přestřihnutí parazita.
Přejít do obchodu
Trixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkemTrixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkem
Užitečný pomocník pro odstraňování klíšťat s integrovaným osvětlením, které pomáhá parazity najít i v tmavé srsti. Tyčinka se snadno ovládá a s její pomocí také zabráníte přenosu původců nákazy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
PREDATOR IXO Protector sada na odstaňování klíšťatPREDATOR IXO Protector sada na odstaňování klíšťat
Souprava určená k bezpečnému odstranění klíšťat obsahuje láhev s účinnou látkou a pinzetu sloužící k odstranění klíštěte. Přípravek kůži příjemně ochladí a slouží jako desinfekce před i po zákroku.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Akinu háčky na klíšťataAkinu háčky na klíšťata
Háčky pro rychlé, bezbolestné a účinné vyjmutí klíštěte. Jsou vyrobené z lehkého plastu a velmi snadno se s nimi manipuluje. Balení obsahuje 2 háčky v různých velikostech.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 3 prostředky proti ektoparazitům v domácnosti

Beaphar Shield Classic SprayBeaphar Shield Classic Spray
Sprej určený k likvidaci létajícího a lezoucího hmyzu v domácnostech i komerčních prostorách. Působí velmi rychle a je účinný i v nízkých dávkách. Stačí aplikovat po dobu 2 sekund.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Insekticidní postřikový přípravek Bio KillInsekticidní postřikový přípravek Bio Kill
Přípravek účinný proti všem druhům hmyzu včetně jejich zárodků. Má dlouhodobý účinek, je zcel bez zápachu a naprosto neškodný pro člověka i teplokrevné živočichy.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Bolfo Spray antiparazitníBolfo Spray antiparazitní
Účinná ochrana před parazity a hubící sprej v jednom. Manipulace se sprejem je velmi jednoduchá a přípravek účinkuje ihned po aplikaci. Je určený pro plošný postřik všech možných zasažených míst.
Přejít do obchoduRecenze obchodu

​TOP 5 doplňkových produktů proti ektoparazitům

Arpalit elektronický repelentArpalit elektronický repelent
Repelent vhodný pro psy a kočky všech velikostí i věkových kategorií. Obsahuje mikročip vydávající ultrazvukové impulzy, které zvířata ani člověk neslyší, ale které účinně odpuzují parazity v okruhu 3 metrů.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Vesta Scruffs Insect Shield VestVesta Scruffs Insect Shield Vest
Speciální vesta ze syntetické látky, která poskytuje neviditelnou, ale vysoce účinnou ochranu před škůdci. Vesta je lehká a pro zvíře pohodlná, je možné ji prát či používat v kombinaci s jiným antiparazitním přípravkem.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
SKUDO Pet Dog ultrazvukový přístrojSKUDO Pet Dog ultrazvukový přístroj
Přístroj vydávající impulz o frekvenci 40 kHz, který má dosah 2-3 metry a který nijak neruší psa, kočku ani člověka. Přístroj má lithiovou baterii a vydrží v nepřetržitém provozu 10-12 měsíců.
Přejít do obchodu
Tickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea RepellerTickless Mini Dog Ultrasonic Tick And Flea Repeller
Účinná ochrana proti klíšťatům či blechám v podobě miniaturního odpuzovače, který vydává ultrazvukové pulzy. Ty odpuzují parazity a zároveň narušují jejich orientaci. Pulzy nejsou nebezpečné pro lidi ani zvířata.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
TRIXIE hřeben proti blechámTRIXIE hřeben proti blechám
Velice jemný hřebínek, který slouží k vyčesávání blech ve všech vývojových stádiích ze srsti zvířat. Je dlouhý 15 cm a velmi pohodlně se drží, takže je práce s ním opravdu jednoduchá.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *