Nejlepší krmivo a granule pro kočky a koťata: jak je nejlépe krmit
Kvalitní stravování je základem dobrého zdraví – ať už u člověka, nebo u kočky. Kočičí trávicí trakt je ale velmi citlivý a mnoho majitelů se nevědomě dopouští chyb, které mohou výrazně zhoršit zdraví jejich chlupatého přítele. Jak krmit kočky a koťata, aby dobře prospívala a dostávala v potravě vše, co potřebují?
Obsah
TOP 5 nejlepších granulí pro kočky
TOP 5 nejlepších konzerv pro kočky
TOP 5 nejlepších kapsiček a paštik pro kočky
TOP 5 nejlepších krmiv pro koťata
TOP 5 krmiv pro starší kočky
TOP 5 mlék pro kočky
TOP 5 pamlsků pro kočky
TOP 5 doplňků stravy pro kočky
Krmivo vybírejte pečlivě už od začátku
Mnoho majitelů, kteří zkoušeli své kočce změnit granule nebo konzervy, se potýkalo s výrazným odporem. Na co si kočka zvykne, to jen nerada mění – a to platí i v jídle. Přechod na nový druh krmiva může být proto opravdu těžký. Jestliže chcete těmto problémům předejít, věnujte výběru krmiva dostatek času a energie, a to ještě před pořízením nového mazlíčka. Na co se při výběru krmiva pro kočky a koťata zaměřit, se dozvíte níže. Počítejte také s tím, že některá kočičí plemena mohou mít své specifické potřeby. U dlouhosrstých plemen je například důležité vybrat takové krmivo, které usnadní průchod chuchvalců chlupů skrze trávicí trakt kočky. Mohutnější kočky potřebují dostatek minerálů a vitamínů pro silné klouby. Výběr krmiva a jeho složení se odvíjí od toho, jak velká kočka je, jak je aktivní a jaké má speciální požadavky. Některá krmiva jsou určená pro kočky s citlivým trávením a neobsahují žádné dráždivé složky.
Pozor na překrmování
Jedním z častých problémů, se kterými se potýkají majitelé koček, když neví, jak správně krmit kočky, je obezita. Ta souvisí s různými chorobami jako je cukrovka, srdeční nebo dýchací problémy, artritida, problémy s trávením a mnoho dalších. Kočka se správnou váhou má viditelný pas a lze jí nahmatat žebra a páteř, které ovšem viditelné nejsou. Mějte ale na paměti, že různá plemena koček mají různé tělesné konstituce a některé mohou na první pohled vypadat hubenější, ačkoliv jsou na tom s váhou dobře. Doporučená denní dávka krmiva je uvedena na obalu většiny kočičích krmiv, berte ji však s rezervou. Důležité je vzít v potaz nejen hmotnost kočky, ale také její věk, míru aktivity a její další specifika. Myslete také na to, že denní dávku krmiva je nutné rozdělit do několika dávek. Pokud už se s kočičí obezitou potýkáte, snižte krmnou dávku a pokuste se zvýšit míru aktivity vaší kočky.
Přečtěte si také:
Jak krmit štěně, aby dobře rostlo a prospívalo
Jak poznat, že má kočka problémy s trávením?
Nekvalitní a nevhodné krmivo stejně jako nedostatečný příjem potravy se projeví na zdravotním stavu vaší kočky. Mezi nejčastější příznaky špatného stravování patří zvracení, průjem, plynatost, nechutenství, špatný stav kůže a srsti a chronické záněty. Jestliže vaše kočka něčím z tohoto trpí, nejdříve se ujistěte, že je psychicky v dobrém stavu. Kočky jsou totiž hodně citlivé a i sebemenší stres u nich způsobuje vážnější zdravotní komplikace. Mějte na paměti, že kočka při jídle i pití potřebuje svůj klid. Potřebuje mít své jasně dané místo, kde se může příjmu potravy či tekutin věnovat. Stresující prostředí pro ni není dobré. Dbejte na to, aby měla kočka dostatek tekutin. A zkontrolujte kvalitu krmiva, které jí podáváte. Pokud se vám na něm něco nelíbí, postupně začněte přecházet na lepší. Zkuste se zamyslet, jaká by mohla být příčina zhoršeného stavu vaší kočky. Jestli si nejste jistí, v čem je problém, navštivte veterináře.
Jak krmit koťata
Koťata přecházejí z kočičího mléka na pevnou stravu zhruba okolo 4. týdne života. Jestliže najdete mladší koťátko, obejdete se i bez jeho matky, bude to ovšem o něco náročnější. Zkušený veterinář vám ale poradí, jak se o malého nalezence starat, a na trhu jsou k dostání kočičí mléka určená právě pro tyto účely. Můžete si vybrat, zda budete kotě krmit suchým krmivem tedy granulemi, nebo mokrým v podobě konzerv, paštik a kapsiček. Případně můžete zvolit kombinaci obojího. Suchá i mokrá krmiva mají své výhody a nevýhody a zpočátku je jen na vás, čemu dáte přednost. Mějte ovšem na paměti, že kočky jen nerady mění své zvyky, a krmivo, na které si zvyknou jako koťata, budou nejspíš vyžadovat i v dospělosti. Vybírejte proto opravdu pečlivě.
Čím krmit koťata?
Suchá krmiva odstraňují zubní plak koček a jejich dávkování je jednodušší než u mokrých krmiv. Neobsahují ale příliš mnoho vody a tak je nutné kočce dodávat tekutiny samostatně a pečlivě hlídat její pitný režim. Mokrá krmiva mají kočky obecně raději, protože lépe voní a jsou chutnější. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, vždy pořizujte krmiva určená koťatům. Koťata mají jiné požadavky na energetickou hodnotu přijímané potravy, ale také množství vitamínů, minerálů, bílkovin, sacharidů a tuků. Čím kvalitnější krmivo svému kotěti pořídíte, tím větší máte jistotu, že dostane vše, co potřebuje, a bez obsahu škodlivých látek a chemických příměsí jako jsou dochucovadla, barviva či konzervanty. Mokrá krmiva by měla být vždy podávána v pokojové teplotě, díky které jsou pro koťata stravitelnější. Na rozdíl od suchých se také rychleji zkazí a po otevření je nejlepší je ihned servírovat. Na krmivo pro dospělé kočky přejděte přibližně v 6. měsíci.
Ideální množství krmiva pro koťata a jak často koťata krmit?
Na obalu krmiva pro kočky a koťata se většinou nachází tabulka s doporučenou krmnou dávkou odpovídající hmotnosti strávníka. Koťata se ale rychle vyvíjí, takže je nutné je sledovat a krmnou dávku případně upravit. Pokud začne kotě rychle přibývat na váze, můžete trochu krmiva ubrat a naopak zařadit více pohybu. Jestliže vám bude kotě připadat pohublé, přidejte krmivo. Krmnou dávku určenou na den si rozdělte na 4-6 porcí. Některé kočky mají tendenci si z misky krmivo brát jen po troškách vždy, když mají chuť. Jiné si zvyknou na to, že dostávají jídlo jen několikrát denně a vždy po naplnění vyprázdní celou misku najednou. Pozorujte tedy, co nejvíce vyhovuje vašemu koťátku, a krmení tomu přizpůsobte. Kočka dospívá od půl roku do roku, váš veterinář vám to řekne přesněji. Existují také krmiva určená koťatům v určitém věku, případně krmiva pro kočky a koťata po kastraci, neboť ti mají na stravování jiné požadavky.
Jak krmit kočky
Dospělé kočky byste měly krmit stejným typem krmiva jako jste krmili koťata. Můžete samozřejmě zkusit přejít ze suchého krmiva na mokré či naopak, ve většině případů se vám to ale nepodaří. Kočky jsou poměrně vybíravé a mají rády to, na co jsou zvyklé. Dospělým kočkám můžete také podávat uvařenou (nebo syrovou) stravu. Díky tomu víte přesné složení, co vaše kočka jí, a můžete krmivo přizpůsobit jejím specifickým potřebám. Pokud chcete krmit kočky vlastní stravou, je nutné jí zajistit přísun dostatečného množství tuků, bílkovin, sacharidů, vitamínů i minerálů. V případě podávání syrového masa si dejte pozor na to, abyste je patřičně zpracovali viz níže odstavec věnovaný BARF stravování. Podávaná strava by měla mít vždy pokojovou teplotu, protože teplejší i studenější jídlo jí mohou způsobit zažívací potíže. Dbejte dále na to, aby měla kočka neustále přístup k čisté vodě, zejména v případě, že ji krmíte spíše suchým krmivem.
Čím kočky krmit?
Jídlo pro kočky by mělo obsahovat především bílkoviny, tuky, sacharidy, dále pak také důležité minerály a vitamíny, které pečují o kočičí chrup, kosti, svaly, srst a její celkový zdravotní stav. Bílkoviny by měly být převážně živočišné, protože kočka je výhradně masožravec. Tuky by neměly přesahovat 30 %, jinak hrozí kočce nadváha. Ani sacharidů by kočka neměla přijímat moc, uvádí se nanejvýš 10 % z celkového příjmu živin za den. Kočky tuky i sacharidy špatně zpracovávají. Stejně tak mají problém s obilovinami a podávané krmivo by jich proto mělo obsahovat jen minimum. Z minerálů jsou velmi důležité vápník, železo, jód a fosfor. Pokud chcete krmit kočky masem, vybírejte pouze libové, které neobsahuje příliš tuku. Masné pokrmy by měly obsahovat 80 % masa (svaloviny), 10 % vnitřností a 10 % kostí. Kosti jsou důležité kvůli vápníku, lze je nahradit skořápkami od vajíček. Kosti i skořápky musí být samozřejmě jemně namleté.
Ideální množství krmiva pro kočky a jak často krmit kočky?
Doporučená krmná denní dávka pro kočky se liší od plemene, věku, hmotnosti, zdravotního stavu či aktivity kočky. Pokud je potřeba, aby vaše kočka měla speciální jídelníček, váš veterinář vám s ním určitě poradí. Jinak se můžete řídit krmnými tabulkami uvedenými na obalu krmiva a samozřejmě si všímejte toho, jak vaše kočka prospívá. Obecně se doporučuje, aby zdravá a průměrně aktivní kočka přijala za den přibližně 30 kcal na 0,5 kg své váhy. V případě, že kočku krmíte více druhy krmiva, je nutné si příjem kilokalorií pohlídat, abyste denní dávku příliš nepřesahovali. V takovém případě hrozí kočce obezita. Ideální je rozdělit krmnou dávku do 3-4 porcí. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu a mělo by být vždy podávané v umyté a čisté misce. Pozor si dejte na nekvalitní plastové misky, z kterých se do jídla mohou uvolňovat škodlivé látky podílející se na vzniku hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy).
Jak správně krmit kočky po kastraci?
Kastrace velmi často způsobuje změnu metabolismu. V reprodukčním období mají kočky potlačenou chuť k jídlu vlivem pohlavních hormonů. Ty ale vlivem kastrace výrazně ubudou a po kastraci se u koček velmi často objevuje zvýšená chuť k jídlu. Spolu s tím jsou ale kočky po kastraci méně aktivní a potřebují méně energie. Kombinace těchto faktorů proto způsobuje nadváhu. Ta je častější u kocourů a nejkritičtější jsou první dva až tři měsíce po kastraci. V tomto období kočku pečlivě hlídejte a jestliže začne výrazně nabývat na váze, snižte krmnou dávku. Přejít na krmivo s menším obsahem tuku nemusí být řešení, protože kočky jsou na jakoukoliv změnu velmi háklivé. A než si na nové krmivo zvyknou, hormony už budou mít zase v pořádku a chuť k jídlu se zmenší. Důležité je, aby kočky po kastraci byly krmeny kvalitním krmivem, měly neustálý přístup k čisté vodě a především měly dostatek svého prostoru a klidu.
Čím byste krmit kočky určitě neměli?
Kočičí trávicí trakt je velmi citlivý a každá změna ve složení přijímané stravy jej může negativně ovlivnit. Z toho důvody byste kočkám neměli podávat to, co jíte sami. Kočka má své krmivo, ať už suché nebo mokré a ke zpestření jídelníčku jsou mnohem vhodnější kapsičky či jiné formy pamlsků. Naše jídlo navíc bývá často až příliš slaná či kořeněné, což kočkám už vůbec nedělá dobře. Některé potraviny jsou pro kočky navíc jedovaté, zejména čokoláda, káva, čaj a další nápoje s obsahem kofeinu, alkohol, cibule, česnek, hroznové víno (i rozinky) nebo březový cukr (xylitol). Kočce nic z toho nikdy nepodávejte a ujistěte se, že se k žádné z těchto potravin nedokáže sama dostat. Kočku nikdy nekrmte krmivy určenými pro psy. To má totiž jiné a pro kočky nevhodné složení. V případě, že máte doma jak kočku, tak psa, hlídejte je při krmení, aby si vzájemně neujídali.
Přečtěte si také:
Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?
Pitný režim
Kolik tekutin by kočka měla za den přijmout se odvíjí od její hmotnosti – počítá se přibližně 40 ml na 1 kg. Kočky nepotřebují tolik pít, protože velkou část své denní dávky tekutin získávají z potravy, zejména, pokud jsou krmeny mokrým krmivem. Přesto je nutné zajistit kočce neustálý přístup k čisté vodě. Nedostatek tekutin může kočce způsobovat vážné zdravotní komplikace jako jsou např. močové kamínky apod. Některé kočky mají rády vodu čerstvou, jiné dávají přednost vodě odstáté. Některé kočky zase milují tekoucí vodu a rády ji pijí přímo z kohoutku. Kočičí vybíravost se ale může projevit i při pití. Kočky jsou schopné vycítit ve vodě chlor a nebudou ji chtít pít. V takovém případě může pomoci nechat vodu trochu odstát a nebo ji převařit. Nikdy kočkám nedávejte místo vody mléko. To je příliš kalorické a v kočičím jídelníčku funguje spíše jako potravina než tekutina. O kravském mléku se dočtete níže.
Jak vybrat ty nejlepší granule pro kočky a koťata?
Kočky jsou masožravci a měly by proto přijímat zejména živočišnou bílkovinu. U granulí by mělo být uvedeno, zda je taková bílkovina v krmivu v podobě masa, či masokostní nebo jiné moučky. Moučka vzniká rozemletím veškerých částí zvířete, tedy i těch, které kočka nestráví. V takovém případě krmivo na první pohled obsahuje dostatek živočišných bílkovin, část z nich ale projde jejím trávicím traktem, aniž by se jakkoliv využila. Granule mohou obsahovat i rostlinnou bílkovinu (luštěniny), která je pro kočičí trávení také velmi prospěšná. Vyhýbejte se krmivům, která obsahují konzervanty, dochucovadla, barviva, sůl a jiné chemické příměsi. Vždy si prohlédněte složení krmiva a nenechte se zmást tím, co se píše na obalu. Kvalitnější krmiva obsahují minerální látky v přírodní formě (bylinky, řasy apod.), které jsou lépe vstřebatelné i využitelné. Existují také tzv. holistická krmiva pro kočky, která neobsahují obiloviny. Ty mohou způsobovat alergie a jsou navíc syté, ale neobsahují žádné důležité látky.
Jak vybrat nejlepší mokré krmivo pro kočky a koťata?
Mokrá krmiva jako jsou konzervy, kapsičky či paštiky pro kočky jsou dobrá zejména kvůli vyššímu obsahu vody oproti suchým krmivům. Tím je sníženo riziko nedostatku tekutin, který může vést až ke vzniku močových kamínků či jiných zdravotních komplikací. U mokrého krmiva si rovněž hlídejte složení a dejte přednost takovému, které má vysoký obsah masa. Naopak krmiva, která obsahují dochucovadla, barviva, jiné chemické příměsi nebo sůl mohou kočce uškodit. Vždy se ujistěte, zda je mokré krmivo plnohodnotným krmivem, nebo pouze doplňkovým k suchému. Kočku je možné krmit pouze suchým, pouze mokrým, nebo kombinacemi obou krmiv. Záleží na tom, na co je kočka od malička zvyklá a čemu sama dává přednost. U suchého krmiva dbejte na vyšší příjem tekutin, misku s vodou ale musí mít kočka k dispozici i tehdy, pokud ji krmíte pouze mokrým krmivem. Ujistěte se také, že kočka dostává za celý den v krmivu vše, co potřebuje.
Přechod na jinou stravu
Trávicí ústrojí kočky je velmi citlivé a na všechny změny se složitě uzpůsobuje, proto přechod na nové krmivo vyžaduje především čas. Ze všeho nejlepší je krmit kočku od mala až do dospělosti stejně. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete krmivo změnit, postupujte pozvolně. Nejdříve do současného krmiva přidejte trochu nového a postupně zvyšujte jeho podíl, dokud staré krmivo zcela nenahradíte. Dejte kočce alespoň týden čas, u citlivějších jedinců i 14 dní. Není důvod změnu uspěchat a to by naopak mohlo kočce ublížit. Pokud chcete kočku zvykat na nové mokré krmivo, doporučuje se je ohřát na pokojovou teplotu – nikdy ne vyšší. Počítejte ale s tím, že kočky jsou velmi vybíravé a na kvalitu ani cenu krmiva příliš nehledí, takže se klidně může stát, že nové krmivo jednoduše chtít nebudou, i kdyby bylo sebelepší či sebedražší.
Jak krmit kočky metodou BARF a na co si dát pozor?
Také kočky je možné stravovat s pomocí metody BARF, tedy podáváním syrových potravin. Je však důležité mít na paměti dokonalé složení kočičího jídelníčku. Ten by měl obsahovat 70 % masa, 20 % kostí a 10 % rostlinných složek. Zapomínat se nesmí ani na potřebné minerály a vitamíny. Přesné složení záleží na konkrétní kočce a nejen samotný průzkum, ale i příprava zabere mnoho času. V současnosti jsou k dostání hotové BARF balíčky, stejně jako doplňky stravy při BARF stravování. S BARF stravou pro kočky se pojí ještě riziko v podobě parazitů. Kočičí trávicí trakt je proti nim poměrně odolný, a to díky velmi kyselému prostředí žaludku. U koťat, březích koček či jedinců s trávicími problémy ale může k nákaze přeci jen dojít. Syrové maso je proto potřeba před podáváním důsledně zmrazit, ideálně na -20°C a nechat je zmražené alespoň 3 dny. Mráz zabije zárodky parazitů způsobující nemoci jako je například toxoplazmóza.
Je vhodné krmit kočky kravským mlékem?
Kočičí mléko obsahuje cukr zvaný laktóza, který koťata dokáží vstřebat a využít z něj všechny důležité živiny, a to díky enzymu s názvem laktáza. Jakmile je kotě odstaveno a zcela přejde na pevnou stravu, jeho tělo přestane tento enzym vytvářet a kočka se tak stává vůči laktóze intolerantní. Kravské mléko obsahuje vysoké množství laktózy a při podání jej kočka nedokáže strávit, což se projevuje průjmy či nadýmáním. U některých jedinců se může laktáza vytvářet i nadále, je to ale spíše výjimka. Proč kočkám mléko vůbec dávat? Kravské mléko jim může pomoci rychle doplnit kalorie po nemoci. Právě kvůli vysokému obsahu kalorií mléko vždy považujte za jídlo, nikoliv za zdroj tekutin. Kočky pečlivě kontrolujte, jak na příjem mléka reagují, a podávejte jim ho pouze výjimečně. Mnohem lepší je však pořízení speciálního kočičího mléka, které laktózu neobsahuje vůbec, nebo jen ve velmi malém množství.
Přečtěte si také:
Hračky pro psy: jak vybrat ty nejlepší?
Jak krmit kočky, aby si poradily s chuchvalci chlupů?
Při čištění srsti kočka stráví chuchvalce chlupů, které jí mohou způsobit nepříjemnosti. Kočka se těchto chuchvalců (známých také jako bezoáry či trichobezoáry) sama zbavuje buďto zvracením, nebo je vyloučí se stolicí. Kočky pohybující se venku si pomáhají trávou, která obsahuje vlákninu. Ta je pro snadné trávení velmi důležitá. Některá krmiva proto obsahují vyšší podíl vlákniny. Pro domácí kočky navíc můžete pořídit speciální kočičí trávu, ať už již vyrostlou, nebo v podobě semínek, která si sami zasadíte. Existují rovněž speciální pasty, které chuchvalce chlupů obalí a umožní tak jejich snadný průchod trávicím traktem. V některých případech může dojít k nahromadění kočičích chlupů v trávicím traktu, což způsobuje podráždění žaludku či neprůchodnost střev. To se projevuje častým dávením, slabostí, vodnatým průjmem či zvracením nahnědlé tekutiny. V těchto případech okamžitě navštivte veterináře. Jako prevence proti vytváření neprostupných chuchvalců funguje dostatečná péče o kočičí srst, zejména její vyčesávání.