|

10 důvodů, proč nechcete chovat strašilky

Chov Strasilky

Když se řekne chov hmyzu, nejspíš si představíte tarantuli či jiného terarijního pavouka. Mezi chovateli hmyzu se však stále větší popularitě těší strašilky (Phasmatodea). Důvodem je nejen netradiční vzhled, ale také poměrně nenáročná péče. Než si však pořídíte strašilku i vy, máme pro vás deset zajímavých faktů o strašilkách, z nichž některé vás možná od jejich chovu odradí. 

Phasmatodea
Zdroj: Depositphotos.com

1. Mohou se rozmnožovat i bez samců

Pokud se bojíte nekontrolovaného rozmnožování vašeho hmyzího mazlíčka, strašilky nebudou nic pro vás. Umí se totiž rozmnožovat i v případě, že chováte pouze samice, tedy pomocí tzv. partenogeneze. Přestože potomky budou opět jen samice, existují případy, kdy strašilka sama vyprodukovala stovky potomků.

2. Větvičky připomínají nejen vzhledem

Rádi se kocháte pohledem na své domácí zvířátko? V případě strašilky možná ani nebudete vědět, že ho máte. Nejen, že svým vhledem dokonale imitují větvičky či listy, ale navíc se tak i chovají – dokáží například napodobit pohupování větviček ve větru.

3. Umí hrát mrtvé

S touto schopností souvisí také doslova divadelní nadání strašilek – vzhledem k tomu, že dokáží opravdu přesvědčivě hrát mrtvé, vás možná tu a tam pěkně vyděsí. Pokud najdete vaši strašilku, jak nehybně leží na dně terária, se smutkem raději chvíli počkejte. 

4. Nymfy požírají svou svlečenou kůži

V případě, že jste si pořídili hmyzího mazlíčka, vám nejspíš trochu nechutností problém nedělá – jako například fakt, že strašilky po vysvlečení sežerou svou vlastní odumřelou kůži, která jim dodá potřebné bílkoviny. 

5. Nejsou tak bezbranné, jak vypadají

Křehké zvířátko jako strašilka nepůsobí obzvlášť nebezpečně. Přesto nejsou v přírodě nijak bezbranné. Nejen, že dokáží vypustit do predátorovy tlamy páchnoucí sekret, ale navíc mají zadními nohami ostré trny. Snadno se tak může stát, že vám poradí prst až do krve. Při manipulaci s nimi se tak mějte na pozoru!

Strasilka
Zdroj: Depositphotos.com

6. Jejich vejce vypadají jako semínka

Když vaše strašilka naklade vejce, možná si jich zprvu ani nevšimnete. Vajíčka, která naklade prakticky kamkoliv, totiž připomínají drobná semínka. Má to však svůj důvod – ve volné přírodě jsou vajíčka díky svému vzhledu chráněna proti predátorům. 

7. Jejich vejce přitahují mravence

Bohužel ani mimikry neochrání vajíčka před všemi predátory. Na vajíčcích strašilek si pochutnávají zejména mravenci, kterým poskytují celou řadu cenných živin a bílkovin. Přestože samotná larva strašilky přežije (mravenci požírají pouze vnější část vajíčka), vás možná nepotěší průvody mravenců v bytě.

8. Dorůstají jim ztracené končetiny

Abychom však nebyli jen negativní, pojďme se podívat i na zajímavé fakty o strašilkách, které vás od jejího pořízení snad odrazovat nebudou. Jedním z nich je unikátní schopnost strašilek nechat si odpadnout končetinu a následně ji nechat znovu dorůst, podobně jako ještěrka ulomený ocas. Zároveň však to mějte na paměti při manipulaci se svou strašilkou – přestože končetina pravděpodobně doroste, zbytečně byste svého mazlíčka ztrátou nohy stresovali.

9. Umí měnit barvu

Změnu barvy si spojujeme především s chameleony. Podobnou schopností se však mohou pochlubit právě strašilky, které dokáží přizpůsobit svou barvu okolnímu prostředí. Zároveň využívají této schopnosti k zastrašení nepřátel a predátorů, které vylekají náhlou změnou na jasně zářivé odstíny. 

10. Patří k nejdelšímu hmyzu na světě

A na závěr jedno zajímavé prvenství – strašilky patří k nejdelšímu hmyzu na světě. Nejedná se o však o ledajakou strašilku, ale druh nalezený na Borneu. V dospělosti dosahuje až 34 centimetrů, s nataženýma nohama dokonce 55 centimetrů. Takového macka do terária pravděpodobně nezavřete!

Strasilky
Zdroj: Depositphotos.com
2.6/5 - (5 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *