| |

Agama vousatá: Průvodce chovem ještěrky

Bearded Dragon

Agama vousatá (Pogona vitticeps) patří mezi nejoblíbenější terarijní zvířata. Pokud zvažujete její pořízení, jste na správném místě – přinášíme vám přehledného průvodce chovem této exotické ještěrky.

Charakteristika a vzhled

Přestože při návštěvě zverimexu se mohou agamy zdát jako drobečkové, v dospělosti mohou zdraví jedinci dorůstat až šedesáti centimetrů, přičemž většina jejich délky je tvořena ocasem. Samci jsou o něco větší než samičky. Nejčastějším zbarvením je hnědá, olivově zelená či šedá, případně jejich kombinace. Výraznější barvy nalezneme především na samcích, kteří jimi lákají samičky k páření. 

Agama vousatá patří mezi poměrně dlouhověká zvířata – ve volné přírodě se dožívá zhruba dvanácti až sedmnácti let, v zajetí se však vzhledem k absenci predátorů a dalších život ohrožujících nebezpečí dožívají i více než dvaceti let. 

Pogona Vitticeps
Zdroj: Depositphotos.com

Původ agamy vousaté

Agamy pochází z Austrálie a Tasmánie, ve volné přírodě na ně však můžeme narazit také v suchých oblastech středomoří, na jižní Floridě, Madagaskaru či subsaharské Africe. Jejím přirozeným prostředím jsou suché pouště, polopouště, případně buše a savany. Jakožto chladnokrevní živočichové jsou aktivní během dne – během horkých poledních hodin se rády vyhřívají na přímém slunci. 

Kde chovat agamu?

Před pořízením agamy myslete především na velikost terária. Přestože velikost agamy se často odvíjí právě od prostoru, ve kterém žije, je vhodné koupit terárium o minimální velikosti 100 x 50 x 50. V případě chovu dvou a více agam je potřeba samozřejmě úměrně větší terárium. Pokud se rozhodnete pořídit více agam, pořiďte pár stejného pohlaví, případně jednoho samečka a dvě samičky. 

Při zařizování terária se inspirujte přirozeným životním prostředím agamy – pouští. Na dno umístěte vrstvu terarijního písku, který můžete doplnit nejrůznějšími dekoracemi v podobě kamenů, větví či kořenů. Velice oblíbená je také plastická zadní stěna s vyvýšenými plošinami, na kterých může agama odpočívat. Pamatujte však na to, že agamy jsou poměrně aktivní zvířata, která vyžadují dostatek prostoru k pohybu, a s dekoracemi to tak raději nepřehánějte. 


Jak založit terárium pro agamu


Teplota, vlhkost a osvětlení

Aby agama prospívala, nezapomeňte terárium doplnit žárovkami. Kromě žárovky, která dodává teplo a světlo, pořiďte také UV lampu, které pomáhá agamě k vytvoření vitamínů D. V noci potřebují agamy nižší teplotu – vyplatí se pořízení časovaného spínače, který bude žárovky zapínat a vypínat za vás.

V teráriu by měla panovat teplota kolem třiceti stupňů Celsia. Z hlediska svlékání z kůže je důležitá také dostatečná vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat kolem 50 až 60 % procent

S teplotou souvisí také zimování – teplotu je nutné snížit na sedmnáct až devatenáct stupňů Celsia. Přestože zimování není pro agamy chované v zajetí nijak zásadní, může vést k prodloužení jejího života.

Agama Vousata
Zdroj: Depositphotos.com

Dbejte na čistotu

Aby agama prospívala, je třeba terárium pravidelně čistit. Na denní bázi měňte vodu v misce a odstraňujte případné znečištění písku. Kompletní vyčištění terária zahrnující omytí a dezinfekci všech dekorací provádějte alespoň čtyřikrát ročně – vyhněte se však použití agresivních chemikálií; mnohem vhodnější je obyčejná mýdlová voda.

Potrava a voda

Agamy podobně jako mnohé další ještěry krmíme živým hmyzem. Pochutnají si jak na cvrčcích, tak sarančatech, případně švábech. Vždy se však ujistěte, že je živá potrava dostatečná velká, aby nedošlo k udušení agamy. 

Agamy nepohrdnou ani rostlinou stravou v podobě polníčku, rukoly či listů pampelišek. Dostatek živin zaručí také vitamínové a minerální doplňky. Dospělé agamy není vhodné krmit každý den – svého mazlíčka krmte obden, případně většími porcemi několikrát do týdne. 

Vodu získávají agamy především z rostlinné potravy, hydrataci však zajistěte také přístupem k mělké misce s vodou a rozprašováním či koupáním. 

Chov Agamy
Zdroj: Depositphotos.com
5/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *