| |

Druhy chameleonů

Furcifer Pardalis

Chameleoni patří bezpochyby mezi nejvíce fascinující ještěry. Pokud už máte s chovem plazů a ještěrů zkušenosti, možná pomýšlíte právě na pořízení chameleona. Vzhledem k tomu, že chameleonů existuje na 150 druhů, vám výběr vhodného druhu usnadníme přehledem těch nejznámějších. 

Chameleon obecný

Začneme chameleonem obecným (Chamaeleo chamaeleon), a to z jednoduchého důvodu – jako jediný se přirozeně vyskytuje v Evropě, konkrétně ve Středozemí. Narazit na něj však můžeme také v Severní Africe či na Blízkém východě. Zatímco samci se dorůstají 36 cm, samice mohou být až 40 cm dlouhé. Jeho barvy odpovídají prostředí, ve kterém žije, tedy odstínům zelené, hnědé, černé a šedobílé.

Chameleon Obecny
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon jemenský

Zejména začínajícím chovatelům můžeme doporučit chameleona jemenského (Chamaeleo calyptratus), který se dokáže dobře přizpůsobit různým podmínkám. Se svými 65 cm je o něco větší než chameleon obecný, rozdíl spočívá také v tom, že samice jsou výrazně menší než samci. 

Tento druh chameleona poznáte na první pohled podle vysoké přilby a hrdelního hřebenu. Typickým zbarvením je zelená, doplněná žlutými, hnědými a modrými skvrnami. 

Chameleon Jemensky
Zdroj: Depositphotos.com

Jak založit terárium pro chameleona?


Chameleon pardálí

Neméně úctyhodných rozměrů se dorůstá chameleon pardálí (Furcifer pardalis). Samci mohou mít v dospělosti až 50 cm. Přirozeně se vyskytuje na Madagaskaru, čemuž odpovídá i jeho pestré zbarvení – jako jediný druh chameleona vytváří nepřeberné množství barevných forem. 

Chameleon Pardali
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon Jacksonův

Chameleon Jacksonův (Trioceros jacksonii), známý také pod názvem třírohý, je naprosto nepřehlédnutelný díky trojici dlouhých rohů. Podobně jako u savců se i v případě tohoto chameleona rohy objevují pouze u samců, kteří dorůstají až 35 cm. V dospělosti se vybarví do jasně zelené barvy. Ve volné přírodě žijí na Havaji či ve východní Africe.

Chameleon Jacksonuv
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon límcový

Chameleon límcový (Chamaeleo dilepis) neboli laločnatý patří mezi středně velké druhy – samice dorůstají 40 cm, samci o něco méně. Žije prakticky v celé tropické a Jižní Africe. Barva tak závisí na místě výskytu a pohybuje se mezi odstíny světle žluté, zelené a hnědé. Jelikož se jedná o skutečně samotářského tvora, chameleona límcového podobně jako další druhy chováme zásadně jednotlivě. 

Chameleon Limcovy
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon kobercový

Z Madagaskaru pochází kromě chameleona pardálího také chameleon kobercový (Furcifer lateralis). Jedná se o spíše malý druh – v dospělosti dorůstá 28 cm. Pochlubit se může zajímavou černou kresbou s bílým laterárním pruhem. Při slunění jejich zbarvení tmavne, aby vstřebali co nejvíce tepla ze slunce. 

Chameleon Kobercovy
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon namibijský

Zatímco většinu druhů chameleonů najdete především na stromě, chameleon namibijský (Chamaeleo namaquensis) nejraději odpočívá na kaktusech. Tento jihoafrický druh se dorůstá poměrně skromných rozměrů – 25 cm – a má zelené zbarvení. 

Chameleon Namibijsky
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon obrovský

Jak napovídá jeho název, chameleon obrovský (Furcifer oustaleti) z Madagaskaru patří k největším zástupcům svého druhu. Samci se na rozdíl od zelených samic zbarvují do rezavohnědých odstínů a dorůstají až 70 cm

Chameleon Obrovsky
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon Parsonův

Úctyhodných rozměrů se dorůstá také chameleon Parsonův (Calumma parsonii), který v dospělosti dosahuje až 70 cm. Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený druh, se jedná o jeden z nejdražších druhů chameleona na světě. Upoutá především krásným zbarvením v odstínech tyrkysově modré, hnědou hlavou a žlutými skvrnami na bocích. 

Chameleon Parsonuv
Zdroj: Depositphotos.com

Chameleon třípruhý

Krásným zabarvením zaujme také další madagaskarský exemplář, chameleon třípruhý (Furcifer campani). Jak napovídá jeho název, tělo zdobí bílé podélné prhy. Jedná se o poměrně malý druh; v dospělosti dosahuje délky 13 cm

Chameleon Tripruhy
Zdroj: Depositphotos.com
5/5 - (7 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *