| |

Gekončík noční: průvodce chovem

Leopard Gecko

Rozhodli jste se pustit do chovu gekončíků? Gekončík noční (Eublepharis macularius) je díky své nenáročné povaze a snadnému chovu ideálním domácím mazlíčkem. Přestože ho jako plaza na hraní či mazlení neužije, spoustu zábavy si užijete už samotnou péčí o gekončíka a jeho pozorováním – jak však napovídá jeho název, aktivní je zejména v noci. 

Charakteristika

Gekončík noční, který původně pochází z oblasti Afgánistánu, Pákistánu a Indie, se dorůstá poměrně malého vzrůstu –  v dospělosti má dvacet až třicet centimetrů a kolem padesáti gramů. Zajímavá je jeho – pro plazy netypická – schopnost zavírat oční víčka, díky čemuž působí jeho výraz živě. Díky pěti prstům s ostrými drápky se jedná o poměrně zdatného lezce. Přestože nejznámější je hnědožluté tečkované zbarvení, existuje celá řada zajímavých barvených mutací.

Navzdory malému vzrůstu je gekončík noční velice dlouhověkým tvorem. Dožívat se může až dvaceti let, společnost vám tak při správném chovu a zacházení bude dělat opravdu dlouho. Gekončíci v zajetí se však typicky dožívají spíše deseti až patnácti let. 

Eublepharis Macularius
Zdroj: Depositphotos.com

Chov ve skupině

Než se pustíte do výběru a vybavování terária, zvažte, kolik gekončíků chcete pořídit. Přestože chov párů či skupin je možný, vyhněte se chovu více než jednoho samce, aby nedocházelo k potyčkám. Příliš vhodný není ani chov páru samečka a samice – pokud chcete chovat pouze dva gekončíky, ideální jsou dvě samice. Samce vždy chovejte s více samicemi. 

Gekoncik Nocni
Zdroj: Depositphotos.com

Terárium

Pokud se rozhodnete pro chov skupiny gekončíků, terárium by mělo mít rozměry alespoň 100 x 50 x 50 cm. Platí však, že čím větší terárium, tím lépe – gekončíci budou mít dostatek místa k pohybu a zároveň se nemusíte bát vyzdobit terárium rostlinami či dekoracemi, které by v malém teráriu zbytečně zabíraly prostor. 

Substrát

Na do terária lze umístit obyčejné papírové utěrky či noviny – hlavní výhodou jsou minimální náklady a snadný úklid. Pokud však chcete, aby terárium vypadalo co nejpřirozeněji, použít můžete také akvarijní kamínky. Někteří chovatelé používají také terarijní písek, ten však příliš nedoporučujeme – může vést ke zdravotním problémům či dokonce smrti gekončíka.

Nezapomeňte terárium doplnit také nejrůznějšími dekoracemi v podobě větví a rostlin, pod kterými najde skrýš či po nich může šplhat. Z tohoto hlediska je také dobrou volbou plastická 3D stěna. 

Žárovka

Přestože si gekončík noční vystačí s denním světlem, nezapomínejte na dostatečnou teplotu. Ta by měla dosahovat minimálně 24 stupňů Celsia, v noci ideální 20 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že gekončík noční potřebuje pouze minimum UV záření, žárovku můžete nahradit i jiným zdrojem tepla, jako je třeba topný kámen. V okolí zdroje tepla by teplota měla dosahovat až 35 stupňů Celsia, aby se gekončíci mohli v případě potřeby vyhřívat. 

Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu v teráriu by měla dosahovat 60 %, je proto důležité alespoň dvakrát denně rosit. V opačném případě se mohou u gekončíků objevit dýchací obtíže. Abyste si byli jistí, že vlhkost vzduchu neklesá příliš nízko, vhodnou investicí je vlhkometr. Díky pravidelnému rosení navíc podpoříte pitný režim – gekončíci rádi zahání žízeň pitím vodních kapek na listech. Rozhodně by však neměla chybět ani miska s vodou.

Čištění

Znečištění bychom měli uklízet každý den, kompletní výměna substrátu postačí jednou za dva až tři měsíce. Minimálně dvakrát do roka proveďte hloubkové čistění terária. 

Potrava

Gekončík noční patří mezi hmyzožravé živočichy. Jeho jídelníček se tak skládá primárně z běžně dostupného hmyzu, jako jsou sarančata, cvrčci, mouční červi nebo švábi. Hmyz je vhodné čas od času obalit ve vitamínovém a vápníkovém přípravku. Zatímco mláďata potřebují žrát dvakrát denně, u dospělých jedinců si vystačíte s krmením třikrát do týdně. 

Manipulace

Vzhledem k tomu, že si gekončíci noční poměrně rychle zvyknout na svého majitele, bývá manipulace s nimi poměrně nenáročná. Přesto se mějte na pozoru – jedná se o mrštná zvířátka, která vám mohou v mžiku utéct!

Eublepharis Macularius
Zdroj: Depositphotos.com
5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *