| |

Jak založit terárium pro agamu

Pogona Vitticeps Terarium

Agamu vousatou (Pogona vitticeps) a další druhy agam chováme tak jak celou řadu dalších plazů v teráriu. Pokud se právě připravujete na příchod nového mazlíčka, nebo jen chcete vylepšit bydlení své stávající agamě, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak založit terárium pro agamu. Tak pojďme na to!

Jaké jsou ideální rozměry?

Asi nebude žádným překvapením, že v prvé řadě bychom měli věnovat pozornost rozměrům terária. Přestože agama není nijak zvlášť náročná na pohyb, potřebuje dostatečný životní prostor. Pokud chováte pouze jedinou agamu, ideální terárium by mělo mít rozměry kolem 100 x 60 x 60 cm. V případě více jedinců je takovýto rozměr samozřejmě nedostatečný – pro skupinu dvou až čtyř agam zvolte terárium minimálně o velikosti 100 x 100 x 150 cm. 

Agama Teraria
Zdroj: Depositphotos.com

Zároveň je na místě dodat, že vaše agama kromě dostatečné plochy terária ocení také jeho výšku. Agamy totiž jak v přirozeném prostředí, tak v zajetí rády tráví čas pozorováním svého teritoria z vyvýšených bodů

Osvětlení a odvětrávání

Než se podíváme na samotné zařizování interiéru terária, nesmíme zapomenout na životně důležitou součást všech terárií – osvětlení a odvětrávání. Zatímco odvětrávání je mnohdy součástí zakoupeného terária, osvětlení a vytápění musíme obvykle zajistit sami. Jak světlo, tak teplo a UV záření budou agamě dodávat vhodně zvolené žárovky. 

Při nákupu žárovky se ujistěte, že poskytuje potřebné spektrum záření, tedy jak UV-A, tak UV-B. Pro vytápění terária využijeme klasickou žárovku o síle 25 až 40 Wattů (v případě velkých terárií i více) v závislosti na teplotě místnosti, ve které je terárium umístěno.  Nezapomeňte zkontrolovat, zda je pod žárovkami dostatek prostoru, aby nedošlo k popálení vyhřívající se agamy. Zároveň je vhodné umístit žárovky tak, abychom vytvořili osvětlená, a naopak stinná místa, na kterých se může agama zchladit. 

Terarium Agama Vousata
Zdroj: Depositphotos.com

Co umístit do terária pro agamu?

Podobně jako u jiných plazů se do terárií pro agamu hodí především bezprašný terarijní písek. Někteří chovatelé nedají dopustit také na lignocel či rašelinu. Aby byla vaše agama v teráriu skutečně spokojená, je vhodné terárium doplnit množstvím kamenů a větví, na kterých bude moci odpočívat a sledovat své okolí. Vybrat můžete i nejrůznější dekorace, ale pamatujte na pravidlo „všeho s mírou“. 

Terarium Pro Agamu
Zdroj: Depositphotos.com

Kromě větví a kamenů je nezbytnou součástí terária také miska na žrádlo a vodu. Jelikož některé agamy naprosto milují koupání, můžete zkusit své agamě vytvořit větší vodní plochu. Je však na místě dodat, že nejrůznější jezírka a nádobky s vodou je z hlediska znečištění nutné opravdu denně čistit. S vyhříváním si starosti dělat nemusíte – agama si vystačí s vodou o pokojové teplotě. I v případě, že se jezírko setká s úspěchem, však nezapomínejte agamu pravidelně rosit. 

Agama Vousata Terarium
Zdroj: Depositphotos.com
5/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *