| | |

Kajman brýlový

Kajman Brylovy

Patříte mezi zkušené chovatele a chtěli byste si pořídit skutečně netradičního domácího mazlíčka? Pak by vaším novým společníkem mohl být exotický kajman brýlový. Pojďme se spolu podívat, co je tento plaz vlastně zač, a jak na jeho chov.

Obecná charakteristika

Kajman brýlový či také kajman středoamerický (Caiman crocodilus známý také pod starším jménem Caiman sclerops) své jméno získal díky charakteristickým hřebenům mezi očima, které připomínají brýle. Jedná se o středně velkého plaza, na kterého bychom narazil v Jižní a Střední Americe. V dospělosti dorůstá délky od 2 do 2,5 metru, samice maximálně 1,4 metru. Přestože mláďata bychom poznali podle nažloutlé barvy se žlutými skvrnami, po dosažení dospělosti se barva mění na olivově zelenou, díky které dokáže dokonale splynout s okolím.

Kajman Stredoamericky
Zdroj: Depositphotos.com

Potrava

Podobně jako krokodýl patří i kajman mezi masožravce. Jeho jídelníček se tak skládá především z vodních bezobratlých živočichů, jako jsou korýši či měkkýši. Nepohrne však ani larvami hmyzu, rybami, drobnými savci či plazy a vodními ptáky. Jelikož je kajman studenokrevný, vydrží poměrně dlouhou dobu bez přístupu k potravě. 

Rozmnožování

K rozmnožování dochází začátkem léta, tedy od dubna do srpna. Samice následně postaví hnízdo, do kterého naklade 10 až 40 vajec. Navzdory tomu, že kajmani netvoří trvalé páry (mají polygamní rozmnožovací systém), na jejich hlídání se podílejí oba rodiče. Hnízdo z přírodních materiálů postupně uhnívá, díky čemuž vzniká teplo, které zahřívá vejce. Právě teplota je poměrně důležitým faktorem – pokud je spíše nižší, líhnou se z vajec samice, pokud vyšší, vyklubou se samci. 

Rodiče se o svá mláďata starají přibližně čtyři měsíce po vylíhnutí. Plně samostatná jsou však až v roce a půl života.

Chov

Vzhledem k rozměrům není kajman brýlový příliš vhodný mazlíček do bytu či do rukou nezkušeného chovatele. Nejen, že k jeho chovu je potřeba speciální povolení, ale navíc vyžaduje poměrně velké množství prostoru. Přestože se v zajetí dorůstá maximálně 2 metrů, k jeho chovu potřebujeme dostatečně prostorné akvárium a ideálně také skleník – celoročně vyžaduje teplotu nad 25 stupňů Celsia.

Kajman Obecny
Zdroj: Depositphotos.com

Kde se vyskytují kajmani?

Kajman brýlový pochází z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Narazit tak na něj můžeme od jižního Mexika až po severní Brazílii. Vyskytuje se však také na Floridě, Kubě či dalších karibských ostrovech, kde byl uměle vysazen. 

Caiman Crocodilus
Zdroj: Depositphotos.com

Kolik váží Kajman?

Váha zvířete závisí na jeho velikosti, věku a pohlaví, obecně se však v dospělosti pohybuje mezi 7 a 40 kilogramy. Byly však zaznamenány i případy s vyšší hmotností.  

Kolik let se dožije?

Kajmani patří mezi poměrně dlouhověká zvířata – ve volné přírodě se dožívají 30 až 40 let, za což z velké míry vděčí faktu, že v dospělosti nemají prakticky žádné přirozené predátory.
Kde žije kajman brýlový?

Na kajmany narazíme jak na ve sladkých vodách, tak mokřadech, v některých případech však i v mírně slané vodě. Nejčastěji se jedná o klidně tekoucí vodu s dostatečnou hloubkou pro ponoření celého těla. 

Kde koupit Kajmana a jaká je cena?

Kajmana brýlové lze zakoupit jak prostřednictvím inzerce, tak na teraristických burzách. Cena za mládě se zpravidla pohybuje kolem 3 000 Kč. 

Rozdíl mezi krokodýlem a kajmanem

Přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o stejné zvíře, mezi kajmanem a krokodýlem je několik zásadních rozdílů. Nejen, že každý z nich patří do jiné čeledě, ale výrazně se liší také anatomií těla. Na první pohled je odlišíme na základě tvaru hlavu – zatímco tlama krokodýla svým tvarem připomíná písmeno U, tlama kajmana je o poznání užší a ve tvaru písmene V. A v neposlední řadě bychom na krokodýla mohli narazit téměř na každém kontinentu, zatímco kajmani se přirozeně vyskytují pouze v Jižní Americe. 

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *