Jak založit terárium pro chameleona?
Rozhodli jste se pořídit si chameleona? Přestože se jedná o poměrně nenáročného domácího mazlíčka, jeho chov vyžaduje především vhodně vybavené terárium. Aby se vašemu exotickému chameleonovu skutečně dařilo, připravili jsme pro vás několik tipů, na co při zakládání terária pro chameleona myslet.
Obsah
Základem je dostatečná velikost
Než se pustíte do zábavnější části, tedy vybavování a zařizování terária rostlinami a dalším vybavením, zvažte, jak velké terárium budete vlastně potřebovat. Obecně platí, že dospělí chameleoni potřebují prostor o minimálních rozměrech 50 x 60 x 60 cm. V menších podmínkách by se nejen vašemu mazlíčkovi příliš nedařilo, ale také by se zhoršila obsluhovatelnost terária. Zároveň je na místě dodat, že se jedná o opravdu minimální rozměry – v ideálním případě sáhněte po teráriu spíše větším. To platí dvojnásob v případě, že chcete chameleonů chovat více.
S velikostí terária souvisí také poměry jeho stran. Vzhledem k tomu, že chameleoni radí šplhají do výšek, bude nejpraktičtější volbou vyšší terárium, které umožní umístění nejrůznějších větví, po kterých může chameleon šplhat.
K dostatečné vlhkosti pomohou i živé rostliny
Přirozené prostředí chameleonů je teplé a především vlhké, a nezbývá tak než vytvořit dostatečně vlhké prostředí i v rámci terária. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 60 až 75 procent. Kromě pravidelného rosení můžeme vlhkost vzduchu podpořit také vhodným substrátem na dně terária, jako je písčitá směs písku a rašeliny ve stejném poměru, a především zasazením živých rostlin.
Velice oblíbenou součástí terárií pro chameleona jsou také jezírka. Při jejich budování však myslete nejen na to, že by mělo být dostatečně mělké, ale také že bude vyžadovat pravidelnou údržbu v podobě dezinfekce a čištění.
Nezapomeňte na žárovky
Aby chameleon prospíval, je naprosto nezbytné terárium doplnit vhodnou žárovkou, která vyzařuje UV-A a UV-B záření. Tato záření podporují jak tvorbu pigmentu, tak především vstřebávání a ukládání vápníku. Při jeho nedostatku se může objevit řada nejrůznějších chorob a onemocnění.
Vhodnou investicí je rovněž pořízení časového spínače, který vám ulehčí starosti s pravidelným vypínáním a zapínám světla. V noci by totiž žárovky měly být vypnuté, a to nejen z hlediska světla, ale zejména teploty, která je v přirozeném prostředí chameleonů v noci o poznání nižší.
Vytvořte přirozené prostředí
Přestože pro zdraví chameleona jsou důležité především výše jmenované prvky, vy i váš nový mazlíček jistě oceníte krásně vybavené terárium, které co nejvíce připomíná jeho přirozené prostředí. Kromě živých rostlin (vyhněte se jedovatým druhům!) můžete terárium doplnit jak dostatečně silnými větvemi, na kterých bude chameleon odpočívat a vyhřívat se pod žárovkami, tak například polepem zadní stěny. Zručnější chovatelé mohou polepit zadní stěnu terária umělými skalami, kameny či pískem.
Kam umístit vybavené terárium?
Jakmile máte domov pro svého chameleona připravený, přichází další zásadní otázka – kam s ním? V prvé řadě se vyhněte místům, která jsou vystavena přímému slunci, či naopak v permanentním stínu. Ideální je dostatečně světlé a vyvýšené místo, kde bude v bezpeční před případnými dalšími domácími mazlíčky, a odkud bude chameleon moci pozorovat dění u vás doma.