| |

Chameleon: 10 zábavných faktů o něm 

Chameleon Jemensky 1

Pokud patříte mezi milovníka terarijních zvířat, asi vás nemusíme přesvědčovat o tom, jak může být jejich chov zajímavý. A pro všechny, kteří pochybují o zábavnosti chameleonů, je tu dnešní článek, který vás přesvědčí o opaku!

O chameleonovi jemenském

Chameleona jemenského (Chamaeleo calyptratus), na kterého se náš seznam zábavných faktů vztahuje, jistě znáte. Jedná se totiž o nejchovanější druh chameleona nejen u nás, ale i na světě. Původně však tento hmyzožravý živočich pochází z afrického Jemenu a Saudské Arábie. Zatímco samice se dorůstají délky kolem 35 centimetrů, samci mohou být až dvojnásobní. Zároveň jsou o poznání barevnější, a pokud tak hledáte opravdu pestrobarevného domácího mazlíčka, samec chameleona bude jasnou volbou. Bonusem je fakt, že se samci oproti samičkám dožívají dvojnásobného věku.

1. Příbuzný krokodýlů 

Přestože se na první pohled může zdát, že krotký chameleon a hroziví krokodýl spolu mají jen pramálo společného, oba druhy patří do taxonomické třídy plazů. Nejen to – krokodýl a chameleon rovněž spadají do stejného řádu (šupinatí), do kterého řadíme například také hady, ještěrky či leguány. Právě k leguánovi má chameleon geneticky nejblíž, jelikož jsou oba členové čeledi leguánovitých. 

2. Zdatný lezec

Pokud máte chameleona doma, či jste ho viděli v zoo (či dokonce volné přírodě), asi vás nepřekvapí, že se jedná o velice zdatného lezce. Díky silným nohám a drápkům dokáže šplhat jak po keřích, tak stromech. Podobně jako opice si při šplhání vypomáhá svým dlouhým ocasem, ačkoliv skoků a nejrůznějších opičin se od něj určitě nedočkáte!

Chameleon Jemensky 3
Zdroj: Depositphotos.com

3. Široký zorný úhel

Zaujalo vás, jak dokáže chameleon hýbat očima? Právě schopnost pohybovat každým okem samostatně patří mezi tajné zbraně chameleona, díky které se dokáže včas schovat před predátory. Mimo jiné je chameleon jedním z mála druhů, který se může pochlubit zorným polem 360 stupňů, respektive 180 stupňů u každého oka.

4. Barva v zajetí

To, že chameleon dokáže měnit barvy, asi pro vás není žádná novinka. Bohužel musíme všechny aspirující chovatele možná trochu zklamat – jelikož barva závisí především na okolí, chameleoni v zajetí mají málokdy tak pestré barvy jako volně žijící jedinci. Terárium ani váš obývák se zkrátka sytým barvám přírody rovnat nemůže.

Chameleon Jemensky 4
Zdroj: Depositphotos.com

5. Chameleon pozná svého majitele

Přestože chameleon vám na rozdíl od psa příliš lásky projevovat nebude, možná vás potěší zpráva, že jsou schopni rozpoznat svého majitele. Nejen, že se od něj nechají pohladit či zvednout, ale mnohdy se při pohledu na něj rozzáří jasnými barvami. Často také napodobují barvu oblečení, které máte zrovna na sobě.

6. Nepozná se v zrcadle

Test se zrcadlem se běžně používá k určení, zda si je zvíře vědomo samo sebe. Chameleon jemenský jím bohužel neprošel – když spatří svůj odraz v zrcadle, považuje ho za jiného chameleona a může na něj dokonce začít syčet.

7. Pozor na syčení!

Ano, slyšíte správně, chameleoni dokáží syčet! Pokud syčení od svého mazlíčka náhodou uslyšíte, raději se mu kliďte z cesty. Syčení je zpravidla znamením, že se vás chystá kousnout!

Chamaeleo Calyptratus
Zdroj: Depositphotos.com

8. Není voda jako voda

Pokud jste chameleonovi pořídili pěknou mističku na vodu, zase ji můžete schovat. Chameleoni totiž nedokáží pít z misky – vodu získávají z kapek na listech. Mnohem vhodnější tak bude každodenní rosení. Nejen, že svému zvířátku zajistíte dostatečný pitný režim, ale také se vyhnete případným nehodám – existují případy, kdy se chameleon v misce s vodou utopil.

9. Nenažraná mláďata

Než se pustíte do množení chameleona, je na místě říct, že mláďata jsou opravdu nároční jedlíci, kteří vyžadují krmení dvakrát denně. S dospělým jedincem budete mít práce o poznání méně. 

10. Vlk samotář

Vzhledem k tomu, že chameleoni jsou velmi teritoriální, není příliš dobrý nápad chovat více samců pohromadě. Lépe se snáší dvě samice, případně chameleoni opačného pohlaví. 

Chameleon Jemensky 2
Zdroj: Depositphotos.com
5/5 - (4 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *