| |

Agama vousatá

Agama Australska

Rádi byste si pořídili plaza, ale nepatříte mezi příliš zkušené chovatele? Skvělou volbou bude právě agama vousatá (Pogona vitticeps). Tento původně australský živočich je díky klidné povaze i minimálním požadavkům na chov stále oblíbenějším domácím mazlíčkem. 

Obecná charakteristika

Jedním z důvodů, proč je agama stále oblíbenějším domácím mazlíček, je fakt, že agamy vousaté nepatří mezi příliš velké plazi – v dospělosti dorůstají délky čtyřicet až šedesát centimetrů včetně ocasu. Zároveň se nemusíte bát, že byste se na svého mazlíčka dívali pouze přes sklo terária. Agamy jsou poměrně kontaktní a snadno si zvykají na manipulaci. 

Pogona Vitticeps
Zdroj: Depositphotos.com

Potrava

Zatímco mláďata agam si pochutnávají zejména na živém hmyzu, jako jsou cvrčci, luční koníci, šváby či sarančata, v dospělosti je vhodné jejich jídelníček obohatit o zelené krmení. V zimě můžete agamu krmit polníčkem, rukolou či ovocem (toho ovšem s mírou), v létě vaše agama ocení čerstvě natrhané pampelišky, jetel či jitrocel z louky. 

Aby se agamám v zajetí skutečně dařilo, není na škodu jim potravu obalovat ve směsi vitamínů a minerálů. 

Agama Vousata
Zdroj: Depositphotos.com

Rozmnožování

Podobně jako ostatní ještěři, agamy vousaté kladou vejce. K rozmnožování dochází po ukončení zimování. Jelikož je proces snůšky pro samici poměrně náročný, měly by v předcházejícím období dostávat dostatek všech živin, zejména pak živočišných proteinů.

Jedna snůška zpravidla obsahuje osm až třicet vajec, jejich počet však závisí na stáří i zdravotním stavu agamy. Zatímco mladé samice mívají pouze jednu snůšku ročně, zdravé starší samice zvládnout i několik snůšek do roka. To se však může negativně projevit na jejich zdraví. 


Jak založit terárium pro agamu


Chov

Základem bezproblémového chovu je především vhodný výběr agam, které budou žít pohromadě v jednom teráriu. Chybou rozhodně nebude pořízení pouze jedné agamy – jelikož se nejedná o výrazně společenská zvířata, samotou strádat nebude. Pokud se přeci jen rozhodnete pořídit agam více, vyhněte se zakoupení dvou samců – docházelo by ke zbytečným potyčkám. Na pozoru se mějte i v případě, že chováte pohromadě samici i samce; páření a časté kladení vajec vede u samic k vyčerpání a celkovému vysílení.

Druhým důležitým bodem při chovu agamy je výběr vhodného terária. Jeho vnitřní rozměry by měly být minimálně 100 x 50 x 50 cm (v případě chovu jedné agamy). Větší rozměry je třeba zvolit i v případě, že na zadní stranu terária umístíte plastickou stěnu. Terárium je nutné doplnit také výhřevem, viditelným světlem a UVB zářením. 

Kde koupit Agamu a jaká je cena?

Agamu vousatou lze zakoupit jak ve zverimexech (kde však nemusí být v nejlepším stavu), tak u chovatele či na základě inzerátu. Cena agamy se pohybuje kolem 1000 Kč.

Kde žije agama vousatá?

Přirozeným prostředím agam vousatých je Austrálie, kde bychom ji nalezli především v buších, na savanách či na pouštích a polopouštích. Zajímavostí je, že ve volné přírodě tráví většinu času na stromech. 

Vousaty Drak
Zdroj: Depositphotos.com

Kolika let se agama vousatá dožije?

Každého majitele agamy jistě potěší také fakt, že se jedná o relativně dlouhověkého živočicha – průměrně se agamy vousaté dožívají deseti až patnácti let.

5/5 - (4 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *