Čištění zubů u psa: jak a čím na to?
Pečlivá hygiena zubů u psa vždy přináší pozitivní výsledky. Věnujte proto zubům svého psího mazlíčka pozornost. Jedině tak předejdete nepříjemným následkům. I psi totiž mohou trpět na zubní kazy, kámen i nepříjemný zápach z tlamy.
S nadsázkou lze říci, že i pejsci chtějí mít krásný, zdravý a zářivý úsměv. Čištění zubů u psa má pozitivní vliv na vzhled chrupu, ale také zamezí nepříjemnému zápachu. Stejně, jako je tomu u lidí. Zuby jsou nepostradatelným nástrojem ke žvýkání, tudíž k příjmu potravy. Pokud psa zuby bolí, zdráhá se kousat i své oblíbené pamlsky. To je první a vážný ukazatel, že majitel dále péči o zuby nemůže podceňovat. Veterináře byste proto měli navštěvovat každých šest měsíců, kde se provede odborné čištění ultrazvukem.
Pravidelná zubní péče u vašeho pejska zajistí odstranění zbytků jídla na zubech a zabránění vzniku bakterií, které by později jídlo přeměnily na plak. Na odstranění povlaku ze zubů pomáhají psí pamlsky, které čistí zuby. Navíc jsou obohacené o nejrůznější příchutě a nezbytné vitaminy. Stejné pozitivní účinky mají přírodní pamlsky, jako jsou parohy nebo nohy s kopyty. Tyto pochoutky jsou pro psy přirozené a neobsahují žádné konzervační látky. Nebojte se proto svému chlupáčovi pořídit přírodní kost, která ho zaměstná i na několik hodin.
Nedostatečnou péči o zuby je pak nutné nahrazovat složitou procedurou čištění zubů u veterináře, která je prováděná pod celkovou narkózou. Zákrok je prováděn mechanicky nebo ultrazvukem. Je dobré pečovat o psí zuby raději preventivně každý den, podáním malého pamlsku.
Obsah
Čím zuby čistit?
Pokud se chceme vyvarovat potížím se zuby u psa, pak se o ně musíme řádně starat. Čištění zubů by mělo být pro pejska i páníčka každodenní záležitostí. Pravidelná péče je nejlepší prevencí proti nejrůznějším potížím. Jak ale zuby čistit a čím?
Mnozí majitelé začínají s čištěním zubů až ve chvíli, kdy nastane nějaký problém. Nepříjemný zápach z tlamy, potíže s příjmem krmiva, nebo jiné související problémy. V tomto stádiu už ale běžné pamlsky mnohdy nestačí a musí přijít na řadu mechanické čištění zubů o veterináře. Proto začněte s čištěním zubů u psa co nejdříve. Ideálně od štěněte. Poradíme, čím zuby u psa čistit:
Kartáček na zuby
Nejlepší cesta pro údržbu zdravých zubů je bezpodmínečně kartáček na zuby. Pasivní formou čištění ho nedokážete ničím účinně nahradit. Kartáček vybírejte i podle velikosti vašeho psa.
Psí kartáčky na zuby se dělí hned na několik druhů:
Dvojhlavý kartáček – čistí dvě plochy naráz. Tento typ kartáčku doporučujeme profi páníčkům a pejskům, kteří mají už zvládnutou zubní hygienu. U dvojhlavého kartáčku se totiž předpokládá větší spolupráce psa. Při čištění zubů neděláte krouživé pohyby, ale pouze sem a tam posunujete po zubech.
Oboustranný kartáček – má dvě hlavice. Jedna, většinou ta menší, je vytvořena pro čištění zadních zubů, které se stáčí a je těžší je vyčistit běžným kartáčkem. Druhou stranou se pak čistí všechny ostatní zuby. Tento typ kartáčku doporučují veterináři a je velmi účinným kartáčkem pro všechna plemena psů.
Klasický kartáček – vypadá trochu jako ten pro lidi. Vybírejte s měkkými štětinami. Nahradit se dá například kartáčkem pro děti.
Sonický kartáček – vytváří slabé vibrace, které rozvibrují bakterie i v mezizubních prostorech, kam se jinak kartáčky nedostanou. Pro čištění je tedy opravdu efektivní. Natrénování však může trvat delší dobu, proto začínejte vždy kartáčkem bez vibrací.
Návlek na prst – je sice dobrým pomocníkem pro začínající dentální hygienu u vašeho pejska, ale pro samotné čištění není až tolik účinný. Návlek vám může pomoci při tréninku, aby si pes lépe zvykl na doteky zubů.
Mikrovláknový návlek na prst – je pro ty, jejichž pes nemá rád sahání na zuby. Lze použít i gáza. Čistí jen plak a nedokáže vyčistit nejdůležitější místa podél dásní, kam se dostanou jen štětinky kartáčku.
Kartáček na prst – tento typ kartáčku není vhodnou variantou pro menší plemena psů, kvůli svému rozměru. Existují i návleky s menšími štětinkami, ty jsou však daleko méně účinné a vhodné spíše pro trénink.
Zubní pasta
Zubní pasta pro psa se obsahem složení od pasty pro lidi liší. Ta lidská obsahuje fluor a hodně pění, což je pro psa naprosto nevhodné. Pro psy je nejlepší volbou speciální pasta pro psy. Vybírat můžete z mnoha příchutí, jako je kuřecí nebo hovězí.
Dobrou volbou pro vašeho psího kamaráda bude pořízení enzymatické zubní pasty, která je ochucená a obsahuje cenné enzymy, které odbourávají složení slin a tím rozkládají zubní plak.
Žvýkací hračky navrženy pro dentální hygienu
Žvýkání je pro psy nejpřirozenější činnost. A milují ji štěňata i psí senioři. Mnoho psů se ke žvýkání uchyluje, když jsou ve stresu a pomáhá jim se uvolnit. Navíc používání dentálních hraček pomáhá, podobně jako kosti, mechanicky odstraňovat nečistoty ze zubů a také prokrvovat dásně.
Na trhu existuje celá řada hraček nejrůznějších tvarů i příchutí. Pro odstranění zápachu doporučujeme pořídit hračky s vanilkovou nebo eukalyptovou příchutí. Mnoho hraček doporučují výrobci podávat od štěněčího věku. Nic nezkazíte, když takovou hračku zařadíte do výbavy svého chlupatého miláčka.
Dentální pamlsky
Dentální pamlsky jsou skvělou volbou pro všechna plemena psů. Na trhu můžete vybírat od různých tyčinek na čištění zubů, až po neurčité tvary. Dentální pamlsky fungují na bázi mechanického čištění. Některé pamlsky obsahují různé bylinky pro osvěžení dechu a látky vyrovnávající bakteriální hladinu v ústní dutině.
Jak čistit psovi zuby?
Stejně, jako je tomu u člověka, i u psa se doporučuje s péčí zubů co nejdříve. Štěně se na rozdíl od dospělého psa naučí rychleji snášet čištění a manipulaci v tlamě. Od raného dětství bude čištění zubů vnímat jako formu hry a vaší společnou chvilku, kdy mu věnujete maximální pozornost a péči.
Čištění je úplně stejné jako u dětí. Zoubek po zoubku, směrem od dásně dolu a ze všech stran. Začínejte vždy u bočních zubů směrem dozadu. Čištění je jednodušší a nejsou tak citlivé jako ty přední. Řezáky nechte až nakonec. A nezapomeňte psa hladit a chválit.
Jak na čištění zubů u psa krok za krokem
- První čištění rozhodně neuspěchejte. Postupujte velmi pomalu. Pes si musí na celý proces zvyknout. Určitě nechcete, aby s vámi ve stresu bojoval.
- Čištění zubů by mělo být každodenním rituálem. Ideálně ve stejný čas. Důležitá je motivace. Jak na to? Po každém čištění pejska odměňte pamlskem.
- Nejdříve pejska naučte na dotek na tlamičce, čenichu a dásních. Jemně zabruste rukou do tlamy a prsty masírujte dásně.
- Potom, co si pes zvykne na masáž, můžete přejít k zubnímu kartáčku. Vybírejte takový, se kterým se vám bude dobře manipulovat a také musí vyhovovat tlamičce psa.
- Nezapomeňte od samého začátku na pastu aplikovat alespoň malé množství pasty.
- Psa vždy po každém čištění nezapomeňte pochválit a při čištění na něj vždy mluvte klidným hlasem.
Proč psům čistit zuby?
Zuby zasažené zubním kamenem jsou živnou půdou pro bakterie, způsobující nepříjemný zápach z tlamy a problémy s dásněmi. Zápach z tlamy je prvním příznakem problémů se zuby vašeho psa. Pokud začnete cítit nepříjemný dech, začněte to hned řešit.
Prevence je důležitá proti zubnímu kameni a je nejúčinnější metodou. Starejte se o zuby psího miláčka pravidelně a ušetříte také nemalé finanční výdaje, které vás doženou za čas a to ve chvíli, kdy veterinář provede pod celkovou narkózou mechanické nebo ultrazvukové čištění. Vyhnete se také paradentóze a zánětu dásní u vašeho psa. Čím dříve začnete, tím dříve budou zoubky vašeho miláčka jako perličky.
Kdy s čištěním zubů začít?
Zubní hygienu provádějte u psa už od štěněčího věku, tedy od cca tří měsíců, aby si co nejdříve a nejsnáze zvyklo na manipulaci v tlamě. Štěňátka přicházejí na svět bezzubá a první mléčné zuby se prořezávají ve dvou až třech týdnech. Ve dvou měsících už je mléčný chrup kompletní. Mezi čtvrtým a sedmým měsícem života by měly špičaté mléčné zoubky vypadat a místo nich by měl narůst trvalý chrup se 42 zuby, o který je nutno se svědomitě starat. Aby výměna zubů proběhla co nejšetrněji, je dobré v tomto období pejskovi dopřát spoustu žvýkacích pamlsků, hraček a kostí.
Podle veterinářů bývá čištění zubů jedním z nejčastějších zákroků. Pokud dojde k mineralizaci povlaku na zubech, vzniká zubní kámen. Na povrchu se pak množí bakterie a ty tvoří záněty dásní. Pokud nelze odstranit kámen mechanicky pomocí žvýkacích hraček a čištěním, je nutné vzít psa k veterináři, aby nasadil vhodnou léčbu. Nejčastěji odstraněním kamene v narkóze.