Termovize a puškohledy: k čemu slouží a jak je správně vybrat

myslivost

Ať už je myslivost vaším hobby od dětství nebo jste si k ní našli cestu až v pozdějším věku, jakmile se jednou stanete myslivcem, zůstanete jím již napořád. Chystáte-li se v nejbližší době na lov, obhlídku rajónu nebo jen na procházku po lese, přinášíme vám navíc tipy na předměty, které si s sebou rozhodně musíte přibalit. Konkrétně se jedná o termovizi a puškohledy. 

Jaké jsou jejich hlavní výhody a jak je to vlastně s legalitou používání termovize a nočního vidění při nočním lovu? Na co se při jejich výběru zaměřit a proč je důraz na kvalitu vybavení tak důležitý?

Co je to termovize a k čemu slouží?

Pokud se věnujete myslivosti již několik let, určitě znáte rozdíl mezi termovizí a nočním viděním. Ale opakování je matkou moudrosti, takže proč si své znalosti neoprášit? Na rozdíl od nočního vidění nepotřebuje termovize zbytkové světlo, protože funguje na principu infračerveného záření. V praxi to tedy znamená, že termovizi je možné použít kdykoliv. Nejčastěji ji využívají právě myslivci ke stopování zvěře, ale přijde vhod také při hledání osob a vyšetřování zločinů.

Použití nočního vidění a termovize při lovu zvěře

Zajímáte-li se o zákony a předpisy, určitě vám neušla novela zákona, která povolila používání nočního vidění při lovu. Ovšem toto povolení má jisté výjimky. Používat se totiž mohou pouze noktovize, co zároveň neobsahují zaměřovací prvky. Kombinace obojího je striktně zakázaná. Použití termovizí při lovu je povoleno bez dodatků a dalších úprav.

Výběr puškohledu se odvíjí od místa a času lovu

Kromě termovize by měl každý správný myslivec vlastnit také puškohled. S puškohledy se totiž snáze míří na cíl a eliminují riziko míjení terče. Při vybírání puškohledu hraje roli to, kdy a kam se na lov chystáte. Existují totiž posedové puškohledy, jenž mají pevně dané zvětšení, a proto se s nimi nejlépe střílí právě z posedů. Druhým typem puškohledů jsou puškohledy univerzální, které mají nastavitelné zvětšení. 

Také čas lovu ovlivňuje výběr vhodného puškohledu, protože na noční lov musíte zvolit takovou zbraň, jež propustí dostatek světla a bude se s ní snadno mířit. V praxi se ukazuje, že nejoblíbenějšími puškohledy na noční lov jsou ty s objektivy o průměru 56 mm.

Snadné ovládání a myslivcova dominantní ruka

Při výběru puškohledu se zaměřte na několik jeho vlastností. V prvé řadě je důležité ovládání. Čím snáze se z puškohledu střílí a čím jednodušší je jeho nastavení, tím lepších výsledků při lovu dosáhnete. Při míření na zvěř totiž není čas na prostoje a zdlouhavé nastavování zbraně. Jste-li levák, uzpůsobte tomu svůj výběr. Všechny zbraně se totiž rozdělují do kategorií pro praváky a leváky.

puska
Zdroj foto: MykolaMoriev / Shutterstock.com

Trvejte na kvalitě

Aby vám pobyt v lese a myslivost přinášely radost, zaměřte se při výběru veškerého vybavení hlavně na kvalitu. Kvalitní oděv vám déle vydrží, stejně jako kvalitní zbraně a další doplňky. Pro hladký průběh lovu je klíčové to, že se můžete na své vybavení za všech okolností spolehnout a víte, že vás nezklame.

Myslivost je koníčkem i životním posláním, kterému snadno podlehnete. Zejména pokud máte blízký vztah k přírodě a v lese si připadáte jako doma. Ovšem jako u každé činnosti, i myslivost má svá jasně stanovená pravidla a při jejím vykonávání je nutné dodržovat platné zákony. 

Než si tedy koupíte noční vidění, zamyslete se, zda se vám nevyplatí investovat do termovize, co vám nabídne skvělou viditelnost za všech okolností a na rozdíl od nočního vidění se na ni nevztahují žádné zákazy použití. Při výběru puškohledu se zaměřte zejména na snadné a přirozené ovládání, ale také na kvalitu materiálu a provedení.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *