|

4 kroky, jak skladovat a chovat cvrčky

Gryllus Campestris

Pokud chováte zvíře, součástí jehož stravy jsou cvrčci, pravděpodobně se nevyhnete nutnosti tento hmyz nějak skladovat. Jelikož se však nákup cvrčků ve zverimexu může pěkně prodražit, mnoho chovatelů se pouští i do vlastního chovu potravy pro své mazlíčky. V dnešním článku vám prozradíme, mezi jakými druhy chovných cvrčků vybírat, na co si dát při chovu cvrčků pozor, a především vás krok za krokem provedeme jejich samotným chovem. 

Druhy chovných cvrčků

V případě, že pravidelně nakupujete cvrčky, jste si už jistě všimli, že je jich k dostání více druhů. Možná jste až dosud při výběru věnovali pozornost spíše preferencím svého domácího mazlíčka – pokud se však chystáte cvrčky sami chovat, je třeba dodat, že některé druhy jsou k chovu vhodnější než jiné.

Cvrcek Stepni Bananovy Gryllus Assimilis
Cvrček stepní (banánový) | Zdroj: Depositphotos.com

Ideální chovným druhem je především cvrček banánový, potažmo cvrček stepní, který je opravdu tichý a nenáročný na chov. Naopak cvrček dvouskvrnný patří k hlasitějším druhům, což nemusí vyhovovat každému chovateli (zejména pak v situaci, kdy chováte cvrčky ve svém pokoji či ložnici). Vyhnout se doporučujeme cvrčkovi obecnému, který je náročný na chovné podmínky a má poměrně dlouhé vývojové stádium. 

Cvrcek Dvouskvrnny Cerny Gryllus Bimaculatus
Cvrček dvouskvrnný (černý) | Zdroj: Depositphotos.com

Chov cvrčků

Rozhodli jste se, jaký druh cvrčka bude ideální – přichází čas na přípravu boxu, ve kterém budete cvrčky chovat a skladovat. Velikost boxu se odvíjí především od množství cvrčků, které se chystáte chovat. Přestože lze zakoupit již hotový box pro cvrčky, máme pro vás jednoduchý návod, jak ho připravit svépomocí:

Cvrcek Polni Gryllus Campestris
Cvrček polní | Zdroj: Depositphotos.com

1. Příprava boxu s ventilací

V prvé řadě je třeba myslet na vhodnou ventilaci, která poskytne cvrčkům v boxu dostatek vzduchu, ale zároveň jí nebudou schopni uniknout ven. Rozhodnout se můžete mezi několika možnostmi; buď vyvrtejte malé otvory do víčka boxu, nebo vyřezejte otvory o něco větší, které následně zakryjete jemným pletivem nebo síťovinou. Druhá možnost je ideální zejména v případě, že se chytáte chovat malé druhy cvrčků či se chcete vyhnout chytání uprchlého cvrčka po celém bytě. 

2. Příbytek pro cvrčky

Jakmile budete hotovi s přípravou boxu, přichází na řadu její interiér. Na dno umístěte písek, případně papírové utěrky. Aby měli cvrčci dostatek úkrytů, přidejte do boxu také kartonová plata od vajíček. Jejich množství přizpůsobte jak velikosti boxu, tak množství cvrčků. Zároveň nezapomínejte, že kartonová plata cvrčci časem znečistí, a je tak třeba je pravidelně měnit. 

3. Potrava

Aby cvrčci prospívali a rozmnožovali se, je třeba věnovat pozornost i jejich potravě. Rozhodně si nevystačí s několika lístky salátu – podobně jako v případě jiných živočišných druhů, i cvrčci potřebují ve svém jídelníčku dostatek bílkovin. Ty jim dodáme například granulemi pro kočky nebo psy (najemno rozdrcenými, aby je cvrčci byli schopni konzumovat!). Zanedbání tohoto kroku se nevyplácí – cvrčci se při nedostatku bílkovin mohou uchýlit ke kanibalismu. Součástí potravy by však měla být také zelenina a ovoce.

Co se týká umístění potravy, ideální je malá miska, která usnadní úklid boxu. Potravu dávejte cvrčkům jen v takovém množství, které jsou schopni během dne sežrat, aby nedošlo k hnilobě či vzniku plísní. 

4. Voda

I hmyz potřebuje pro svůj život dostatečný přísun tekutin. Přestože jim hydrataci může poskytnou ovoce a zelenina bohatá na obsah vody, mnoho chovatelů do chovných boxů umisťuje látku či houbu nasáknutou vodou. Obloukem se vyhněte miskám s vodou – hrozí, že se cvrčci jednoduše utopí. 

Na co si dát při chovu cvrčků pozor?

Cvrcek Domaci Acheta Domesticus
Cvrček domácí | Zdroj: Depositphotos.com

Hygiena na prvním místě

Aby se cvrčkům dařilo, je třeba box pravidelně čistit. To zahrnuje nejen očistu misek, ale také pravidelnou výměnu podestýlky (písku či papírových utěrek) a kartonových plat od vajíček. Pokud byl box delší dobu nepoužíván, před vložením cvrčků ho nezapomeňte dezinfikovat. Vyhnete se tak riziku nejrůznějších chorob, které dokáží zlikvidovat prakticky celý chov. 

Hlídejte teplotu

Ač se teplota nemusí zdát na první pohled zásadní, při chovu cvrčků hraje důležitou roli. Pro prodloužení délky života cvrčků a zároveň snížení jejich aktivity je ideální teplota kolem 20 až 25 stupňů Celsia. Pro reprodukci a chov mláďat potřebujeme již teplotu vyšší, a to 28 až 30 stupňů Celsia. A pokud vás nějaký cvrček otravuje obzvlášť hlasitým cvrkáním, jednoduše ho na noc umístěte do chladnějšího prostředí (koupelna, garáž…), které výrazně sníží jeho aktivitu. 

5/5 - (4 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *