Africký šnek: Průvodce chovem, péčí a potravou
Toužíte po exotickém domácím mazlíčkovi, ale pavouci či hadi nejsou nic pro vás? Tak proč si nepořídit afrického šneka, který navíc nevyžaduje nijak náročnou péči? Abychom vám rozhodování o jeho pořízení trochu ulehčili, máme pro vás průvodce chovem šneka afrického.
Obsah
Charakteristika afrického šneka
Africký šnek (Lissachatina fulica, achatina žravá), známý také pod českým názvem oblovka žravá, patří k největším šnekům na světě – v dospělosti se může dorůstat až osmnácti centimetrů délky. Na první pohled zaujme nejen velikostí, ale také krásnou spirálovitou ulitou v odstínech hnědé.
Jak dlouho spí šnek?
Zatímco ve volné přírodě se africký šnek může dožívat až deseti let, v zajetí se délka jeho života zkracuje na méně než polovinu. Důvodem jsou časté snůšky vajec, které jedince jednoduše vyčerpá. Život svému mazlíčkovi můžete prodloužit příležitostí k zimování – v zimním spánku vydrží až osm měsíců. Ve volné přírodě však proces hibernace, který šnekovi pomáhá přežít v případě extrémního horka či zimy, může trvat až tři roky.
Odkud pochází africký šnek?
Jak napovídá jeho název, africký šnek k nám byl dovezen z východní Afriky (Somálsko, Keňa, Mosambik). Jakožto přivezený druh nemá v našem prostředí přirozeného predátora, a není tak vhodné ho vypouštět do volné přírody, kde by mohl způsobit značné škody.
Čím krmit afrického šneka?
Africký šnek se řadí mezi všežravce, a pochutná si tak jak na zelenině a ovoci, tak například jitroceli či listech pampelišky. Některé druhy ovoce a zeleniny šnek africký doslova miluje (například banán a salátovou okurku) – snažte se však tyto druhy ovoce dávat šnekovi s mírou, jelikož jim mnohdy dává přednost před ostatní potravou, což může vést k nedostatku některých živin.
Úplně se vyhněte krmení šneka citrusy a rajčaty, která mohou u šneků vést k rozkládání vápníku v těle. Ten šnekovi naopak pomůžete dodat sépiovou kostí (kterou by měl mít v teráriu k dispozici po celý rok) či drcenými vaječnými skořápkami.
Třetí zásadní složkou potravy jsou bílkoviny, které by měly tvořit alespoň 18 % jeho jídelníčku. Dvakrát až třikrát týdne proto šnekovi dopřejte vařené maso či rybu, případně krmivo pro psy.
Co se týká vody, tu získává šnek převážně z potravy, případně také okolního prostředí. Pokud se rozhodnete do terária umístit misku s vodou, rozhodně by měla být mělká – v hlubší vodě by se šnek mohl snadno utopit.
Chov a péče
V zajetí je šnek africký chován v teráriu, které by mělo být dostatečně velké s ohledem na vzrůst šneka. Dvojnásob to platí v případě, že chcete chovat šneků více. Terárium umístěte na stinné místo mimo dosah přímého slunce a chráněné před průvanem.
Jelikož se šneci afričtí rádi zahrabávají, chybět by neměla dostatečná vrstva kokosového substrátu. Nezapomeňte terárium doplnit několika úkryty v podobě větviček, kamenů či rostlin, které zároveň pomohou k udržení ideální vlhkosti vzduchu. Ta by se měla pohybovat mezi 60 a 80 % – nižší, ale také vyšší vlhkost může být pro šneka smrtící. Zdraví šneka neprospívají ani nízké teploty, a proto v případě, že teplota klesá pod 20 stupňů Celsia, nezapomeňte terárium doplnit žárovkou.
Rozmnožování šneka afrického
Zatímco v přírodě se africký šnek rozmnožuje dvakrát až třikrát ročně, v zajetí může vajíčka klást i častěji. K vylíhnutí dochází mezi deseti dny až třemi týdny po nakladení. Pokud nechcete, aby se vajíčka vylíhla, je třeba je umístit na několik hodin do mrazáku. Rozhodně je nevyhazujte do běžného odpadu – mohla by se následně vylíhnout, čímž by došlo k zavlečení oblovek do volné přírody, kde nemají přirozeného predátora.