Základní výbava pro koťata a 12 věcí, které v ní nesmí chybět!
Čekáte příchod koťátka a nejste si jistí, zda máte připravené všechno potřebné? S naším seznamem na nic nezapomenete! Podívejte se, co musí každá základní výbava pro koťata obsahovat a jaké vychytávky si můžete pořídit pro ještě snadnější a zábavnější život s vaším novým mazlíčkem.
Obsah
Co si rozmyslet před pořízením kotěte?
Jestli nad pořízením kočky teprve uvažujete, doporučujeme si nejdříve nastudovat co nejvíce informací. Kočky domácí se dožívají až 15 let a jde tedy o dlouhodobý závazek. Zvažte své možnosti a zda budete schopní dát kočce vše, co potřebuje. Už jen základní výbava vás vyjde na nemalý peníz, počítejte také s pravidelnými náklady v podobě nového krmiva či steliva a rovněž byste se neměli vyhýbat pravidelným návštěvám veterináře. Finance jsou ale jen jedna část péče o kočku. Každá kočka je jiná. Ani tehdy, když si vyberete konkrétní plemeno s určitými typickými vlastnostmi, nemáte jistotu, že vaše kočka nebude výjimkou. Nelze tedy dopředu říci, jestli bude vaše kočka samotář a nezávislá, nebo naopak bude neustále vyžadovat vaši pozornost. Některé kočky jsou klidnější, jiné naopak divoké a nezastavíte se s nimi. Snad každá kočka ale špatně snáší změnu prostředí. Budete s tím muset počítat a přizpůsobit tomu například plány na dovolenou.
Příprava domova na nový přírůstek
Rozhodli jste se, že si kočku chcete pořídit a jste si jistí, že jí dokážete dát všechno, co potřebuje. Možná už máte zamluvené koťátko a čekáte, až si ho budete moci přinést domů. Jen si nejste jistí, co všechno připravit. Základní výbava je jedna věc a budeme se jí věnovat níže. Počítejte ale také s tím, že kočky jsou šelmy a zejména koťata umí být pěkně divoká. Možná se nebudete stačit divit, jak brzy bude schopná vyskočit i na ty nejvyšší skříňky. Jsou to nesmírně zvědaví průzkumníci. Projděte si proto bydlení a vše, co by mohla kočka shodit, upevněte, případně schovejte. Jsou-li místa, kam nechcete, aby kočka chodila, zvláště taková, odkud by mohl být problém ji dostat, zahraďte je. Ale myslete na to, že kočka vleze i do opravdu hodně úzkého otvoru. Především pak odstraňte vše, co by kočka mohla snít a co by jí mohlo ublížit, včetně některých rostlin.
Počítejte s experimentováním a zkoušením
Než se podíváme na to, jak by měla vypadat základní výbava pro koťata, rádi bychom vás upozornili na to, že vše je převážně teorie. Kočky jsou hodně individuální a to, co platí u většiny z nich, u té vaší zrovna platit nemusí. Kočky jsou také považovány za hodně vybíravé, ať už v jídle, nebo stelivu do toalety. Může proto chvíli trvat, než najdete to pravé ořechové právě pro vaši kočku. Což je problematické zejména u steliva, protože pokud s ním má kočka problém, dá vám to najevo dost nepříjemným způsobem. Soužití s kočkou je zpočátku hodně o vaší trpělivosti. S kočkou budete muset změnit svůj životní styl a to, jak žijete i bydlíte. Budete muset dělat hodně kompromisů a raději se připravte na to, že to, co je pro vás na začátku nepřekročitelná linie, se může po pár týdnech hodně proměnit. Život s kočkou ale za všechno tohle rozhodně stojí.
Základní výbava pro koťata
Připravili jsme pro vás seznam 12 položek, které považujeme za základní. Vybírali jsme je tak, abychom pokryli všechny potřeby, které by kočky mohly mít. Pokud vás toto číslo děsí, nemusíte se bát. Na některých věcech se dá ušetřit, některé věci nebudou možná ve vašem případě nezbytné, případně je můžete koupit až později. Někdy je ale dobré mít vše připravené hned na začátku, to záleží na každém z vás.
Základní výbava pro koťata by měla obsahovat:
Každou položku z našeho 12 bodového seznamu si ve zbytku článku projdeme podrobněji. Podíváme se na to, čím se řídit při výběru konkrétního produktu, a jak se některé položky mohou lišit podle věku kočky, pro kterou je pořizujeme. Snad vám tento článek a informace v něm pomohou se na příchod nového zvířecího kamaráda dostatečně připravit, být díky tomu v prvních týdnech v klidu a jen si užívat úžasných společných chvil.
1. Granule
Kočičí trávení je hodně citlivé a jakákoliv změna v krmivu by proto měla být prováděná postupně. Nejlepší je tedy zjistit od původního majitele, jakým krmivem kočku krmil, a nakoupit si jedno až dvě balení. Někteří majitelé vám sami dají vzorek krmení do začátku. Koťata by měla jíst zpočátku 5-6× denně, dospělé kočky pak 2× denně. Kočka je dospělá kolem 1 roku, do té doby tedy postupně snižujte krmné dávky, než se dostanete na cílové 2. Kdy přesně krmit kotě 4 dávkami a kdy 3 je jen na vás. Je ale dobré udržovat alespoň nějaký režim, čím pravidelnější, tím lépe. Granule patří k nejčastějšímu krmivu pro kočky. Koťatům pořiďte speciální granule pro koťata a doporučujeme se vyhýbat těm nejlevnějším. Kvalitní krmiva obsahují vše, co koťata pro správný vývoj potřebují. Granule pro koťata jsou malé, takže se jim dobře jí. Můžete k nim kápnout i trochu vody, aby byly měkčí a stravitelnější.
Přečtěte si také:
Jak krmit kočky a koťata
2. Konzervy a kapsičky
Tzv. mokré krmivo je u koček velmi oblíbené. Buďte s ním proto trochu opatrní. Konzervy a kapsičky jsou oproti granulím o něco dražší a ne každý si může dovolit krmit kočku právě jen mokrým krmivem. Může se ale stát, že jakmile dáte kotěti jednou ochutnat konzervu či kapsičku, bude nad granulemi ohrnovat nos a požadovat to chutnější jídlo. V tomto případě budete muset být tvrdí a kotěti stále dávat granule tehdy, kdy je zvyklé, a mokré krmivo například jen ráno nebo jen večer. Jestliže granule nechce jíst a požaduje konzervu, nechte granule v misce jen 15-30 minut. A buďte neoblomní. Kotě se po nějaké době naučí, že pokud chce jíst, musí sníst granule a na kapsičku si holt počká. Konzervy a kapsičky by měly obsahovat hodně masa a opět vybírejte takové, které jsou určené koťatům. Ty jim dodají vše potřebné včetně různých vitamínů a minerálů pro dobré zdraví.
3. Pamlsky
Každá kočka si občas zaslouží odměnit a pamlsky můžete využít i k tréninku. Kočku sice nenaučíte takovým kouskům jako psa, pamlsky ale mohou hrát významnou roli při výchově. Vždy, když udělá kotě něco, co po něm chcete a co chcete, aby dělalo i nadále, například když si obrušuje drápky na škrabadle místo na nábytku, odměňte ho pamlskem. Kotě se takovému chování naučí rychleji a touto pozitivní výchovou se vám podaří zbavit ho zlozvyků. Existují speciální pamlsky určené koťatům, které obsahují různé vitamíny a minerály pro zdravý vývoj a růst. Kotěti můžete pořídit také „dospělé“ pamlsky, pozor si ale dejte především na jejich velikost. Pamlsky pro kotě musí být malé, aby nemělo problém je sníst. Pokud máte příliš velké kousky, zkuste je rozdělit. Oblíbenou kočičí pochoutkou je také mléko, ovšem pouze kočičí mléko! S pamlsky to nepřehánějte, aby neměla kočka nadváhu. Je lepší teď odolat, než pak nutit kočku držet dietu.
Přečtěte si také:
Jak vybrat nejlepší lososový olej pro psy a kočky
4. Misky
Základní výbava pro koťata musí samozřejmě obsahovat také misku na krmivo a misku na vodu. Misky by neměly být moc hluboké, aby se kotě k jejich obsahu bez problémů dostalo. Pokud máte koťat více, možná budete muset každému pořídit vlastní misku na krmivo. Některým kočkám vadí se o misku dělit, jiné mají zase tendence neustále koukat do vedlejší misky a zkoušet, zda nemá ten druhý něco lepšího. Hodně koček je vybíravých co se týče kvality vody. Ta musí být samozřejmě vždy čerstvá, může se ale stát, že ji kočka odmítne pít, pokud je v ní jen nepatrné smítko, a vy ji tak budete muset měnit i několikrát denně. Dobrou vychytávkou jsou fontány na vodu, kočky totiž milují tekoucí vodu. Pozor ale na hlučnost fontány, hodně malá koťata se jí mohou zpočátku bát. Zkoušejte jim proto pouštět vodu z vodovodu a jakmile se o ní začnou vážně zajímat, pořiďte jim fontánu.
5. Toaleta
Výběr toalety může být trochu problematický. Na výběr je z různých typů WC pro kočky. Některé kočky mají při vykonávání potřeby rády soukromí a klid a dávají proto přednost krytým toaletám. Jiným kočkám ale může kryt na toaletě vadit, v zakrytém záchodě se navíc snadněji šíří pachy, což může být kočkám velmi nepříjemné. Doporučujeme proto pořídit záchod s odnímatelným krytem, který můžete sundat, pokud by kočka záchod nechtěla používat. Kryt také brání rozházení steliva všude kolem toalety, kočky své výměšky totiž zahrabávají a někdy jsou v tom hodně urputné. Udržet stelivo v toaletě ale pomohou i vyšší okraje. Doporučuje se mít doma alespoň tolik kočičích toalet, kolik máte koček. Kočky jsou naštěstí čistotné a používat toaletu se naučí velmi rychle. Jestliže vykonávají potřebu mimo toaletu, může jim něčím vadit samotná toaleta, případně stelivo a nebo mají jiný, zdravotní nebo psychický problém. Toaleta může mít řadu vychytávek pro její snadnější uklízení.
6. Stelivo
Také u steliv platí, že co kočka, to jiný vkus. U steliva může chvíli trvat, než najdete takové, které bude vyhovovat jak vašemu koťátku, tak vám. Prodávají se steliva do kočičích toalet bez vůně, nebo naopak s příjemnou vůní, která zakryje pach z výkalů a moči. Ne každá kočka má ale voňavé stelivo ráda a některé mohou dokonce odmítat takovou toaletu používat. Velmi oblíbené stelivo pro kočky je tzv. hrudkující. Tento typ podestýlky vytvoří při kontaktu s močí hrudky, které pak snadno odstraníte. Díky tomu vydrží stelivo mnohem déle než klasické, které se promočí a zbavíte se ho jen tím, že ho vyhodíte úplně celé. Nezapomeňte stelivo pravidelně uklízet, alespoň co 1-2 dny a kompletně vyměňovat alespoň co 1-2 týdny, podle počtu koček v domácnosti a také podle četnosti používání. Stelivo vyhazujte vždy do kontejneru na směsný odpad, nesplachujte je do záchoda (pokud to není přímo dovolené výrobcem).
7. Doplňky k toaletě
Kočičí toaletu je nutné pravidelně čistit a k tomu budete potřebovat lopatku a pytlíky. Lopatka by měla být děrovaná, aby se na ní udržely pouze hovínka, případně hrudky s močí a zbytek steliva propadl zpátky do záchodu. Na trhu narazíte na lopatky s různě velikými otvory, jejichž použití se liší podle hrubosti steliva, které používáte. Pytlíky můžete používat jakékoli, dají se pořídit i speciální pytlíky na ruličce, která se dá umístit do rukojeti některých lopatek, takže máte pytlíky při čištění hned po ruce. Pořídit můžete také pytlíky přímo do kočičího WC, které se umisťují pod stelivo a když je potřeba stelivo celé vyměnit, vytáhnete jen okraje pytle a nemusíte nic nikam sypat. Někteří majitelé využijí také předložku před kočičí toaletu, na které se zachytí zbytky steliva z kočičích tlapek, takže ho nebudou roznášet po celém bytě. A vůně do kočičí toalety vám pomohou zmírnit zápach, který její používání vždy doprovází.
8. Škrabadlo
Škrabadlo je něco, co v základní výbavě pro koťata rozhodně nesmí chybět. Nejedná se jen o oblíbenou kočičí hračku, škrabadlo má především praktické využití. Kočka si na něm totiž obrušuje svoje drápy a vy se tak nemusíte starat o jejich stříhání (zda používání škrabadla stačí vám vždy řekne váš veterinář, který kočkám drápy v případě potřeby sám ostříhá). Škrabadel existuje spousta typů. Můžete koupit škrabadlo, které lze pověsit na stěnu, nebo opřít o nábytek či jen tak položit na zem. Škrabadla ve tvaru sloupku jsou užitečná k tomu, že se kočka zároveň také protáhne. Zajímavá jsou pak různá škrabadla ve tvaru vlny, které může kočka využít i ke spánku. A velmi oblíbená jsou škrabadla spolu s odpočívadly, která mají podobu stromu. Taková škrabadla na sobě mohou mít závěsné hračky či klouzačky a kočky si na nich dokáží hrát celé dlouhé hodiny. V domečcích a pelíšcích pak mohou odpočívat a spát.
Přečtěte si také:
CBD olej pro psa, kočky a jiná zvířata
9. Hračky
Kočky v sobě mají hodně energie, kterou potřebují někde vydat, a jsou to právě hračky, které nám se zabavením koček pomohou. Hraček pro kočky existuje celá řada. Koťata se skvěle zabaví s míčky nebo plyšovými myškami, rády mají také různá peříčka a závěsné balónky, které jim můžete držet ve vzduchu a ony se po nich natahují a učí se skákat. Asi neexistuje kočka, která by nemilovala lítání za červenou tečkou laseru. Ten má navíc tu výhodu, že když budete unavení, můžete jen sedět na pohovce a mířit, kočka se na nějakou chvíli zabaví sama. Šikovné jsou také dentální hračky, které pomohou s čištěním zubů i dásní. U kočičích hraček je trochu problém s tím, že je kočky „loví“. Jakmile si s nějakou hračkou vyhrají, už o ni nemají zájem. Někdy může pomoci hračky vyprat, někdy nezbývá než pořídit nové. Zábavu si ale kočky užijí také s krabicemi nebo zmuchlaným papírkem.
10. Pelíšek
Pelíšek už bychom mohli zařadit ke zbytným součástem základní výbavy pro koťata. Pokud jste kotěti pořídilo velké škrabadlo, kde jsou i domky či jiná místa, na kterých by kočka mohla spát, další pelíšek možná nebude potřeba. Jestli bude moci vaše kotě spát s vámi v posteli, možná ani nikde jinde chtít spát nebude. Kočky mají ale často hned několik míst, kde si rády na chvíli lehnou a odpočinou. U většiny koček navíc platí, že čím výše je dané místo položené, tím lépe. Všímejte si proto, kde kočky rády leží, a můžete jim pak na dané místo položit nějaký příjemný pelíšek, aby se jim zde leželo lépe. Některé kočky mají raději uzavřené pelíšky pro více soukromí, jiné chtějí mít přehled o dění. Často postačí i hebká deka, aby kočky ležely na teplém a příjemném povrchu. Vysoké investice do pelíšku se nemusí vždy vyplatit, některé kočky totiž dávají přednost i obyčejné krabici.
11. Přepravka
Kočky cestování rády nemají a změnu prostředí snáší špatně. Pokud doma nemáte vyloženě dobrodruha, zkuste tuto aktivitu raději omezit na minimum. Bohužel, pravidelným návštěvám veterináře bychom se vyhýbat neměli. A právě pro takové případy jsou přepravka, přepravní taška nebo batoh nezbytné. Pořiďte kotěti přepravku už na začátku, položte ji doma na nějaké příjemné místo, dovnitř dejte hračku a vystelte přepravku dečkou a nechte kotě, ať si na ni zvykne. I tak pro něj může následné cestování v ní být velmi nepříjemné, pokud už ale bude přepravku aspoň trochu znát, snese to o něco lépe. Přepravku vybírejte také podle sebe, aby se vám příjemně nosila. Můžete pořídit přepravní tašku, která se dá nosit na rameni a která je navíc vybavená spoustou kapes a úložišť pro nezbytnosti jako jsou pamlsky apod. Přepravka musí být dobře větraná a je dobré, pokud z ní na vás kočka vidí, abyste ji mohli uklidňovat.
12. Přípravky pro péči
Už malá koťátka je nutné pořádně opečovávat. Péči vyžaduje zejména jejich srst, kterou je dobré pravidelně vyčesávat, zvláště u dlouhosrstých plemen. Jestliže jim není srst vyčesávána, kočky při čištění polykají uvolněnou srst a z ní se jim v těle vytvoří smotky chlupů (trichobezoáry). Ty kočky většinou vyzvrací, někdy ale mohou trichobezoáry ucpat střeva. Kromě pravidelného vyčesávání pomáhá kočkám s tímto problémem také kočičí tráva, která usnadňuje trávení trichobezoárů a zajišťuje jejich bezproblémový průchod trávicím traktem. Kotěti můžete pořídit i vitamíny ve formě pamlsků, které mu zajistí správný vývoj a růst. Některé kočky potřebují pomoc s péčí o uši či oči, pravidelně je kontrolujte a v případě potřeby opatrně nečistoty odstraňte. Možná budete potřebovat také antiparazitika jako prostředek v boji či prevenci proti blechám, klíšťatům, vším a dalším ektoparazitům. U těchto přípravků si dejte pozor především na doporučený minimální věk. Většina z nich je totiž určena pro kočky starší 6 měsíců.
Přečtěte si také:
Ektoparazit – co byste o něm měli vědět?
Další důležití pomocníci
Základní výbava pro koťata je připravena, některým z vás se ale možná bude hodit i něco navíc. Trh s produkty pro kočky je opravdu bohatý a najdete v něm vše, co potřebujete. Následující pomocníci vám mohou usnadnit péči o vaše kotě, zajistit mu větší bezpečí či dopřát mu více pohodlí nebo zábavy.
Síť do okna
U koček není opatrnosti nikdy nazbyt. Vypadnutí z okna či z balkónu může být nebezpečné, pokud bydlíte ve vyšším patře. Ale i tehdy, když bydlíte v přízemí, nemusí být nic příjemného, když vám kočka uteče z otevřeného okna a vy ji pak musíte nahánět po okolí. Pořiďte si proto do oken či na balkón sítě. Ty se nejčastěji šroubují či vrtají do rámu nebo do zdi. Sítě, které se lepí, nejsou tolik pevné a nevydržely by tíhu kočky, pokud by se o ně opřela. Existují také speciální mříže, které se umisťují nahoru do oken otevřených pouze na ventilaci. Kočky jsou hodně šikovné v hledání různých způsobů, jak se někam dostat. Nepodceňujte jejich vynalézavost a nenechte se uchlácholit tím, že je nějaký prostor hodně malý nebo položený hodně vysoko. Pokud se kočka někam chce dostat, většinou najde způsob, jak to udělat.
Přečtěte si také:
Pojištění psa a kočky: chraňte svého mazlíčka a ušetřete peníze
Dvířka
Máte-li doma kočku venkovní, která svůj čas ráda tráví i doma, možná narazíte na problém s její rozmařilostí. Kočky si dělají, co chtějí, což většině majitelů nevadí, pokud je k něčemu kočky nepotřebují. Může se pak stát, že chodíte kočkám dveře otevírat i několikrát za hodinu. Díky speciálním dvířkám instalovaným do dveří si tuto starost můžete odpustit. Kočka si bude chodit ven i dovnitř podle libosti a nestane se, že by vás v noci vzbudilo její hlasité žadonění o otevření dveří.
Podložka pod misky
Kočky jsou sice ze své podstaty čistotná zvířata, neplatí to ale na 100 %. A zejména u jídla dokáží některé kočky nadělat opravdu spoustu nepořádku. Pokud vás nebaví po nich neustále uklízet zbytky krmiva, případně vytírat vylitou vodu, umístěte pod misky podložku ze snadno omyvatelného a vodě odolného materiálu.
Obojky a postroje
I domácí kočky si mohou vychutnat krásu přírody. V současné době kočka procházející se se svými páníčky venku na vodítku jen málokoho překvapí. U koťat pravidelnými vycházkami zamezíte touhám po opuštění domova a občasným pokusům o útěk, jakmile se jen trochu otevřou dveře. Kočky se ale venku chovají jinak než psi, mohou být bojácnější a rozhodně vás nebudou tak poslouchat a nepřiběhnou na každé zavolání. Obojek či ještě lépe postroj zajistí, že budete mít nad kočkou kontrolu, ale zároveň ji necháte dostatečný prostor a svobodu objevovat venkovní tajemství.
Smart vychytávky
Díky vyspělým technologiím si můžete péči o vaše kotě opravdu užívat. Pořídit si můžete například automatický dávkovač krmení, který naplníte krmivem a nastavíte dobu krmení. Tyto dávkovače mají zásobníky na několik porcí a v nastavený čas se vždy otevřou, aby se z nich kotě mohlo najíst. Automatický dávkovač krmení je skvělým pomocníkem právě u koťat, které by se zpočátku měly krmit 4-5× denně, což je pro pracující lidi někdy nemožné. Dávkovač ale kotěti zajistí pravidelnou stravu a vám odpadnou starosti. Mezi chytré vychytávky můžeme zařadit také inteligentní hračky, které kočky nejen zabaví, ale zároveň rozvinou jejich schopnosti. Některé jsou trochu složitější a opravdu malá koťata by si s nimi nevěděla rady. Existují ale i inteligentní hračky v podobě jednoduchých hlavolamů, které zvládnou i mladší kočky.
Kočičí bylinky
Říká vám něco šanta kočičí? Najdete ji také pod označením máta kočičí či pod anglickými názvy catnip nebo catmint. Tato rostlina má minimální účinky i na lidi či jiné savce, nejvíce však působí právě na kočky. Výpary z ní nebo sušené části dokáží kočky přilákat a nabudit, po vyprchání tohoto účinku se kočky naopak uklidní. Často se prodávají speciální hračky či polštářky, které mají náplň právě ze šanty kočičí. Podobně na kočky působí také kozlík lékařský neboli baldrián. Obě rostliny ale působí jen na některé kočky, některé se o ně vůbec nezajímají. A zpravidla šanta ani kozlík nepůsobí na koťata mladší 8 týdnů.