|

Použití reverzní osmózy v akvaristice

princip reverzní osmózy

Co je to reverzní osmóza a k čemu ji potřebujeme v akvaristice? V zařízení nazvaném reverzní osmóza dochází k tomu, že ze vstupní vody vznikne určitým procesem voda prostá dusíkatých látek, chemikálií, soli, těžkých kovů apod. Vzniká voda, která je podobná vodě destilované.

V akvaristice, při pěstování rostlin v akváriu, je třeba mít vodu měkkou a té nejlépe docílíme použitím reverzní osmózy. Tvrdost vody způsobuje přítomnost soli, kterou tím procesem odstraníme. Taktéž vysoké pH je nežádoucí v pěstování rostlin, ale i v chovu velké části tropických ryb.

A určitě bychom také měli vědět, na jakém principu takové zařízení pracuje. Voda napuštěná do akvária prochází polopropustnou membránou, kterou projdou pouze molekuly vody. Tato membrána zachytí všechny nepotřebné částice vody. A tak upravená voda je schopna snížit výkyvy pH ve vodě. Při dodávání CO2 a správně nastavené filtraci je možno dosáhnout mírně kyselé hodnoty pH vody.

Nevýhodou reverzní osmózy je fakt, že je voda zbavena všech minerálů. Jednoduchým vyřešením problémů je částečné dolití vody přímo z vodovodního řadu, tím dosáhneme určitého kompromisu. Nebo můžeme použít přípravky, které nám potřebné minerály do akvária doplní.

Jednotlivé části reverzní osmózy

Základem každé reverzní osmózy je tělo reverzní osmózy, membrána a předfiltry (sedimentační a uhlíkový). Nejdůležitější je membrána, kterou musíme chránit před znečištěním. A tomu pomůžeme různými počty předfiltrů, filtrů a membrán. Pro začínajícího akvaristu je vhodná třístupňová reverzní osmóza.

reverzní osmóza

Jak napojit reverzní osmózu

Jednoduše na vodovodní řád pomocí přechodky nebo mezikusu. Jsou většinou součástí balení. Při výrobě čisté vody z osmózy nám vzniká ztráta, jelikož osmóza, která nedokázala vodu vyčistit je tzv. odpadní voda.  Na jeden díl vody čisté připadají 2-3 díly vody odpadní. A proto je pro úsporu vody vhodné pořídit si kit. Kit pracuje na principu použití další membrány, která opětovně vyčistí odpadní vodu, která by jinak odtekla do odpadu. Tím se v podstatě zdvojnásobí počet vyčištěné vody.  

princip reverzní osmózy

Abychom prodloužili životnost membrány, která není levná, pořídíme si oplachový ventil. Tím alespoň 1x týdně, po dobu asi 5 minut, membránu opláchneme.

A tak se díky reverzní osmózy stanete zcela nezávislými na kvalitě vody z vodovodního řádu. Osmoticky upravená voda vám tak umožní především chov nejnáročnějších akvarijních živočichů a pěstování akvarijních rostlin.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *