|

Závojnatka – vše o zlaté rybce z Číny 

Carassius Auratus Auratus

Každý akvarista ví, že na zlatou rybku nenarazíme jen v pohádkách – patří k nejčastěji chovaným akvarijním druhům u nás i ve světě. Nejen, že závojnatka čínská díky nepřehlédnutelné oranžové barvě nádherně rozzáří každé akvárium, ale navíc se jedná o poměrně nenáročnou rybičku. Přesto není její chov bez úskalí. Na co se připravit a co při chovu závojnatky nezanedbat, vám prozradíme v následujících řádcích.

Charakteristika Závojnatky

Jak asi napovídá její druhové jméno, domovinou závojnatky čínské (Carassius auratus auratus) je právě Čína, potažmo Asie – narazit na ni ve volné přírodě můžeme například také v Japonsku. Mnoho barevných variant závojnatky je důsledkem šlechtění z karase zlatého. Kromě typické oranžové barvy mohou mít závojnatky mít také stříbrnou, červenou či dokonce černou barvu. Kromě barevných variací se jednotlivé varianty mohou lišit například také barvou tvarem ploutví či těla. Mezi oblíbené druhy patří například závojnatka kometa, bublinoočka, teleskopka či nebehledka. V dospělosti se závojnatka čínská dorůstá přibližně patnácti centimetrů.

Zavojnatka Cinska
Zdroj: depositphotos.com

Jak dlouho žije Závojnatka?

Jedním z důvodů, proč je závojnatka čínská tolik oblíbená mezi chovateli, je kromě pestrých barevných variant také poměrně vysoký věk, kterého se v zajetí dožívá. V průměru žije kolem deseti let, existují však i případy, kdy se závojnatka dožila až třiceti let. Obecně však platí, že přešlechtěné varianty mají nižší věk dožití.

Jak chovat Závojnatky?

Přestože závojnatka obecně patří ke spíše nenáročným rybám, její chov s sebou nese několik úskalí. V prvé řadě je nutné myslet na velikost a tvar akvária – přestože je mezi laiky poměrně častý chov závojnatek v kulatém akváriu, je pro ni naprosto nevhodné. Pokud chováte pár závojnatek, akvárium by mělo mít minimálně 150 až 200 litrů. Zároveň nezapomeňte na kvalitní a silnou filtraci – závojnatky produkují poměrně velké množství odpadu. Pozor na přehnané množství dekorací a rostlin na dně; závojnatky dno rády rozrývají. V případě rostlin volte spíše robustnější druhy, které snesou okusování.

Přestože jsou závojnatky mírumilovné a klidné, kombinace s jinými druhy je komplikovaná z hlediska jejich požadavků na teplotu vody. Závojnatky dávají přednost chladnější vodě mezi dvanácti a dvaadvaceti stupni Celsia. Kyselost vody by se měla pohybovat kolem pH 8 až 9. Přestože při chovu v teplejší vodě rychleji roste, výrazně se zkracuje věk dožití. 

Kombinace s jinými druhy je složitá i z hlediska vysokého znečištění, které produkují – jelikož mají nedokonalé trávení, silně zvyšují obsah dusíkatých látek ve vodě, což může být pro některé druhy rybiček jedovaté. 

Zavojnatka V Akvariu
Zdroj: depositphotos.com

Jak často krmit Závojnatku?

Jelikož je závojnatka čínská všežravec, krmit ji můžete jak živým krmivem, tak mraženým krmením, peletami a vločkami. Krmení je vhodné dvakrát až třikrát denně v množství, které jsou schopné zkonzumovat. 

Jak poznat pohlaví u Závojnatky?

Samičky poznáme podle vystouplého řitního otvoru ve tvaru kladélka, u samců je naopak ve tvaru malé prohlubně. Pohlaví lze často poznat až ve věku dvou let, kdy se připravují na tření – samičky jsou díky jikrám zavalitější a samečkům se začíná objevovat třecí vyrážka na hlavě a skřelích. 

Zavojnatka
Zdroj: depositphotos.com

Jak množit Závojnatku?

Třetí lze nejlépe vyvolat snížením teploty v průběhu zimy následným zvýšením na dvacet dva až dvacet čtyři stupňů Celsia během jara. Platí, že čím šlechtěnější varianta, tím obtížnější je dosáhnout rozmnožování. Po tření se jikry rozptýlí po akváriu a přichytí se na rostliny. Po čtyřech dnech se vykuklí plůdek, který leží na dně a zpracovává žloutkový váček. Závojnatky se o své potomstvo nijak nestarají, jakmile se plůdky rozplavou, přijímají běžnou potravu (adekvátní jejich velikosti).

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *