Bojovnice pestrá – co dělat, aby prospívala
Není snad známější akvarijní rybičky než nádherné bojovnice pestré. Pokud zvažujete její pořízení, máme pro vás dobrou zprávu – jedná se o poměrně náročnou akvarijní rybu, jejíž chovu se rozhodně nemusíte bát. A jak na její chov, aby skutečně prospívala? To vám prozradíme v dnešním článku.
Obsah
Charakteristika Bojovnice pestré
Bojovnice pestrá (Betta splendens), známá také pod názvem Betta bojovnice, se rybičkou původem z Asie. V dospělosti se dorůstá délky až šesti centimetrů a na první pohled zaujme především krásným, pestrým zbarvením a dlouhými závojovými ploutvemi (kterými se mohou pochlubit zejména samci). Bojovnici můžeme pořídit v mnoha různých barevným i tvarových formách, kterých bylo dosaženo šlechtěním. Zatímco k dostání jsou běžně modré, červené, bílé či žluté a oranžové varianty, ve volné přírodě jsou betty bojovnice o poznání nenápadnější.
Podobně jako například čichavci perleťoví mají bojovnice pestré tzv. labyrint, dýchací nadžeberní orgán, který jim umožňuje dýchat i atmosférický kyslík. V praxi to znamená, že v akváriu není třeba mít vzduch, případně bude prospívat i ve vodách chudých na kyslík. Důvodem je zkrátka fakt, že ve volné přírodě žijí betty zpravidla ve stojatých a špatně okysličených vodách, jako jsou například rýžová pole v Thajsku.
Své jméno bojovnice pestrá nezískala náhodou. Jedná se poměrně agresivní rybu (zejména samci, agresivní však mohou být i samice), a to dokonce natolik, že jsou v Thajsku využívány k rybím zápasům. Z tohoto důvodu je vhodné v akváriu chovat vždy jen jednoho samce, případně zajistit dostatek prostoru a skrýší před agresivnějšími jedinci. Příliš vhodný není ani chov páru, k samci pořiďte alespoň tři samičky. Při chovu většího počtu bojovnic nezanedbejte velikost nádrže.
Samotné samice lze chovat i s jinými druhy, ale mělo by se jednat o klidné a neagresivní ryby. Pokud nechcete, aby došlo k poškození jejích krásných ploutví, vyhněte se společnému chovu betta bojovnic s parmičkami, ale také pavími očky, kterým by mohly ploutve okusovat naopak bojovnice. Ideálními společníky bojovnic pestrých tak budou například dánie, neonky, tetry či čichavci.
Jak dlouho žije Bojovnice pestrá?
Pokud hledáte skutečně dlouholetou rybu, musíme vás bohužel zklamat – betta bojovnice mezi ně nepatří. V zajetí se zpravidla dožívá dvou až tří let v závislosti na kvalitě péče.
Jak pěstovat Bojovnici?
Základem správného chovu je dostatečně velké akvárium, které by mělo mít v případě chovu samotného samce minimální objem 20 až 30 litrů. Vyhněte se nejrůznějším filtrům s proudem – v přirozeném prostředí žijí bojovnice ve stojatých vodách. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 25 až 30 stupňů Celsia, při nižších teplotách se mohou bojovnicím začít rozpadat ploutve. PH je ideální v rozmezí 6 až 8, tvrdost vody 5 až 22 dGH. Chybět by neměl dostatek vodních rostlin, jako jsou mokřanky, bahnaty či hnědovky.
Jak často krmit Bojovnici pestrou?
Betta bojovnice si pochutnají zejména na živé stravě v podobě komářích larev, případně lze sáhnout také po mraženém krmivu. Pokud se rozhodnete betty bojovnice krmit suchým krmivem, spíše než vločky zvolte granule. Krmit bychom měli ideálně dvakrát denně, ráno a večer.
Jak dlouho vydrží bez krmení?
Chystáte se na dovolenou a bojíte se, že vám soused či kamarád bojovnice překrmí? Pak vás možná uklidníme informací, že bojovnice vydrží až týden bez potravy.
Jak velké akvárium pro Bettu bojovnici?
K dostání jsou speciální bettária v objemu jednoho až dvou litrů, je však na místě říct, že k chovu nejsou příliš vhodná. I v případě, že chováte pouze jednoho jedince, by mělo mít akvárium alespoň doporučovaných 20 litrů.