|

Neonka – obecná, černá a červená 

Neonky

Jestli se nějaký druh akvarijních rybiček těší opravdu hojné popularitě, pak bezpochyby neonky. Tyto drobné rybičky díky pestrým barvám a drobnému vzrůstu pozná i úplný laik. Není tak divu, že nechybí prakticky v žádném akváriu – oblíbené jsou pro nenáročný chov zejména u začínající chovatelů, 

Charakteristika Neonek

Neonky jsou drobné sladkovodní rybky, které se v dospělosti dorůstají pouze tří až čtyř centimetrů. Navzdory malému vzrůstu však nehrozí, že byste je v akváriu přehlédli – nejen, že se mohou pochlubit jasnými barvami, ale navíc se pohybují ve střední části akvária. To lze podpořit také velikostí hejna; zatímco nepočetná hejna se budou držet spíše u dna, velká hejna plují po ploše celého akvária. Kromě nepřehlédnutelné postranní čáry v mnoha barvách jsou pro neonky typické také tukové ploutve v zadní části hřbetu a podlouhlé tělo. 

Neonka obecná

Neonka Obecna
Zdroj: depositphotos.com

Asi nejznámější zástupkyní neonek je neonka obecná (Paracheirodon innesi) neboli tetra neonová (anglicky Neon Tetra). Tato rybička se přirozeně vyskytuje ve sladkých vodách Jižní Ameriky, potažmo v Peru, Brazílii a Kolumbii. Charakteristickým rysem je jasně modrá postranní čára, která slouží k identifikaci v tmavých rašelinových vodách Amazonky. Jas barev zesiluje po vystavení světlu – pokud ryba odpočívá v úkrytu, barvy jsou naopak tlumené a matné. 

Neonka černá

Neonka Cerna
Zdroj: depositphotos.com

Blízkým druhem neonky obecné je neonka černá (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) neboli černá tetra neonová. V mnoha směrech si jsou oba druhy velice podobné – liší se primárně (jak napovídá jejich název) svým zbarvením. Neonku černou zdobí postranní čára v černé barvě. 

Neonka červená

Neonka Cervena
Zdroj: depositphotos.com

Pokud chcete akvárium rozzářit jasnými barvami, chybět vám nesmí ani další druh neonky, a to neonka červená (Paracheirodon axelrodi). Podobně jako ostatní neonky pochází z tmavých vod Amazonie, díky čemuž její podlouhlé tělo zdobí červený a modrý postranní pruh. Zajímavostí je, že na rozdíl od neonky obecné se neonka červená dožívá v zajetí více let než ve volné přírodě.

Jak dlouho žije Neonka?

Pokud bychom se měli podívat na průměrný věk neonek, pohybovat se budeme mezi čtyřmi a pěti lety. Obecně se tetry neonové řadí mezi středněvěké rybičky. Zatímco neonka obecná se v zajetí dožívá pěti let (ve volné přírodě až osmi), neonka černá i červená vám budou zdobit akvárium svými barvičkami přibližně čtyři roky. Délka dožití v zajetí závisí především na péči, kterou rybkám věnujeme. Dlouhověkosti může prospět také chování ve velkém hejnu – jedná se o společenskou rybku, u které může samota či nedostatečná společnost vyvolávat stres a související onemocnění.

Jak se starat o Neonky v akváriu?

Základem chovu neonek je především dostatečně velké akvárium. Vzhledem k tomu, že minimální velikost hejna by měla být deset až dvanáct rybiček, by akvárium mělo mít alespoň osmdesát litrů. Při vybavování akvária myslete na přirozené prostředí teter, tedy dno Amazonky. Chybět by neměla dostatečná vegetace a dostatek úkrytů, případně také plovoucí rostliny. Vhodné je rovněž tmavé dno.

Chov Neonek V Akvariu

Co se týká samotné péče, pozornost věnujte teplotě vody (20 až 26 stupňů Celsia) a její časné výměně. Kyselost vody by se měla pohybovat mezi pH 5 až 7. Vyvarujte se prudkým změnám kvality, kyselosti či teploty vody. Co se týká chovu s dalšími rybkami, jedná se o poměrně nekonfliktní druh – chovat je můžete jak s ostatními druhy teter, tak skalárami a dalšími mírumilovnými druhy. 

Jak často krmit Neonky?

V případě krmení neonek platí pravidlo raději méně, ale častěji. Jedná se o všežravý druh, ale rozhodně se není třeba bát, že by neonky okusovaly rostliny. Krmit je můžete jak suchou a mraženou potravou, tak živým krmením, jako jsou larvy pakomárů či dafnie. 

Jak poznat pohlaví u Neonky?

Jak Poznat Neonku

Přestože u drobných jedinců může být odlišení pohlaví obtížné, existuje několik znaků, které vám napoví, zda se jedná o samce či samici. Samice mají zpravidla větší a oblejší bříško, což vyvolává optický dojem, že je postranní čára mírně vyklenutá. Samci neonek jsou naopak štíhlejší a dorůstá se lehce kratší délky. 

4.7/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *