Druhy akvarijních ryb, které se hodí do akvária
Rozhodli jste se pořídit si akvárium a leží před vámi ta nejzásadnější otázka: jaké druhy akvarijních rybiček si pořídit? Abychom vám rozhodování ulehčili, připravili jsme si pro vás seznam druhů vhodných do akvária a odpovědi na nejčastější otázky každého začínajícího chovatele.
Obsah
Skalára amazonská (Pterophyllum scalare)
Skalára amazonská patří navzdory svým větším rozměrům (v dospělosti se dorůstá více než 20 cm) mezi poměrně nenáročné ryby. Základem správného chovu je především dostatečně velké akvárium a spíše teplejší voda okolo 26 stupňů Celsia. Ideálními společnicemi budou skalárám jak ryby jejich vlastního druhu, tak neonky, razbory a tetry.
Závojnatka čínská (Carassius auratus)
Hledáte-li krásně zbarvenou, dlouhověkou rybičku střední velikosti, určitě nepřehlédněte závojnatky neboli zlaté rybky. V dospělosti se dorůstají až 18 cm a dožívat se mohou ve správných podmínkách až 10 let. Jejich chov vyžaduje teplotu vody do 26 stupňů Celsia a především dostatečně velkou nádrž (produkují velké množství odpadu). Akvárium mohou sdílet s méně agresivními druhy, příliš se k nim nehodí například parmičky, které jim mohou okusovat ploutve.
Parmička (Puntius)
Ač nejsou parmičky vhodné do společného akvária s druhy s dlouhými ploutvemi, oceníte je především z hlediska schopnosti likvidovat řasy, aniž by ničily vodní rostliny. Jedná se o poměrně malé rybky (v dospělosti se dorůstají až 7 cm), kterým vyhovuje teplejší voda do 26 stupňů Celsia. Mezi oblíbené druhy především parmička čtyřpruhá a mechová.
Neonka (Paracheirodon axelrodi)
Neonky patří mezi společenské ryby, kterým se nejvíce daří v hejnu o minimálním počtu šesti kusů. Dobře se snášejí s ostatními druhy, je však třeba vybírat takové, kterým vyhovuje podobná teplota vody – do 24 stupňů Celsia. Ideální je chov zejména s dalšími tetrami. Jedná se o poměrně drobné rybky, které v dospělosti dorůstají velikosti kolem 5 cm.
Paví očko (Poecilia reticulata)
Živorodka duhová, podle zbarvení ocasu samců lidově nazývaná Paví očko, rovněž patří mezi spíše menší rybky do 6 cm. Nejlépe se jí bude dařit ve vodě do 27 stupňů Celsia, akvárium může sdílet jak s dalšími živorodkami, tak krunýřovci, parmičkami či dánii.
Čichavec perleťový (Trichopodus leeri)
Ke středně velkým (10 až 14 cm), dlouholetým akvarijním rybkám patří čichavec perleťový, který na první pohled zaujme zajímavým zbarvením. Jedná se o mírumilovnou, lekavou rybku, kterou je vhodné chovat v párech. Do akvária, které by mělo nabízet dostatek prostoru pro plavání, ji můžete umístit s dalšími klidnými druhy.
Bojovnice pestrá (Betta splendens)
Bojovnici pestrou čili Betta bojovnici zná snad každý – tato krásně zbarvená rybka původem z Asie zaujme především nádhernými ploutvemi. Právě ty jsou důvodem, proč je nutné ji chovat se stejně velkými rybkami (6 až 7 cm); menší rybičky jí mohou ploutve okusovat a ničit. Zároveň není příliš vhodný chov dvou samců, kteří jsou k sobě agresivní při vymezování teritoria.
Pancéřníček (Corydoras paleatus)
Pancéřníčci, kteří své jméno získali po typických šupinách, se v dospělosti dorůstají až 8 cm. Drží se především u dna (na kterém by tak neměly ležet řádné ostré kameny) a vyžaduje teplotu vody do 26 stupňů Celsia. Můžete je umístit do společného akvária s tetrami či krunýřovci.
Krunýřovec (Ancistrus)
Krunýřovci jsou klidné rybičky, které se dorůstají přibližně 15 centimetrů. Oblíbené jsou především pro svou oblibu v požírání řas. Teplota vody by se měla pochybovat mezi 18 a 20 stupni Celsia, opět dejte pozor na ostré předměty na dně. Ideálními společníky jim budou například tetry, parmičky a živorodky (paví očka).
Proč akvarijní ryby vyskakují z vody?
Přestože příležitostné vyskočení na hladinu nemusí nutně nic znamenat, častému vyskakování na hladinu rozhodně věnujte pozornost. Jednat se může o špatné podmínky, jako například příliš vysokou či naopak nízkou hodnotu pH. Příčinou může být rovněž otrava DDT, HCH či insekticidy.
Zároveň je třeba dodat, že pro některé druhy je vyskakování z akvária typické, jako například labyrintky. V tomto případě je vhodné pořídit akvárium s krycím sklem.
Jak často krmit rybičky?
Četnost krmení se odvíjí především od věku ryb – zatímco mladší rybky je ideální krmit dvakrát denně, starší rybky lze krmit pouze jednou denně. Vždy však berte ohled na požadavky konkrétního druhu. Obecně však platí, že rybky se dokáží lépe vypořádat s méně častým krmením než překrmováním. Na to myslete zejména v situaci, kdy jedete na dovolenou a rybičky svěřujete do péče laikovi.
Časté otázky k akvarijním rybkám
Jak dlouho žijí akvarijní ryby?
Průměrné dožití akvarijních ryb se výrazně mění v závislosti na druhu – zatímco některé druhy se dožívají sotva pěti let, skutečné dlouholeté ryby, jako například mřenka nádherná, mohou žít až 24 let. Dožití je v zajetí zpravidla o poznání delší než ve volné přírodě (kde se vyskytují přirození predátoři), avšak i rámci chovu můžeme jejich život výrazně prodloužit i zkrátit podmínkami, ve kterých žijí. Významný vliv na dožití akvarijních rybiček má chemické složení a teplota vody, potrava či míra stresu.
Jaké jsou nenáročné akvarijní ryby?
Mezi skutečně nenáročné akvarijní rybky, kterými začínala většina chovatelů, patří živorodky, tetry, parmičky či nejrůznější sumečci. Obecně platí, že nejméně náročné jsou na chov všežravé druhy, které lze krmit různými typy potravy. Za zmínku stojí také Betta bojovnice, která nevyžaduje okysličování vody, a dokonce ani osvětlení. Při sestavování osazenstva akvária však nezapomeňte kromě náročnosti chovu jednotlivých druhů vzít v potaz také jejich vzájemnou kompatibilitu.