Skalára – vše o amazonské andělské rybě 

Angelfish

Láká vás chov skalár amazonských (Pterophyllum scalare) neboli amazonských andělských ryb? Nejste sami – tyto nádherně zbarvené ryby patří mezi nejoblíbenější akvarijní druhy u nás. Na co se však připravit, než se skaláry zabydlí i ve vašem akváriu?

Charakteristika Skaláry

Důvodem obrovské popularity, které se amazonské andělské ryby těší mezi akvaristy, je kromě zajímavého vzhledu také opravdu snadný chov. Ačkoliv se jedná o dravé ryby, které pochází z amazonských vod, až na několik výjimek skaláry nejsou skaláry z chovatelského hlediska nijak náročné. Náročnost chovu závisí především na typu skaláry – zatímco běžně chované druhy, které dosahují výšky kolem 20 centimetrů, bývají poměrně nenáročné, skaláry vysoké dorůstající dvojnásobné velikosti vyžadují dostatečně prostorné akvárium. Pokud byste chtěli odlišit pohlaví skaláry, její velikost vám příliš velkou nápovědou nebude – samci a samice se neliší ani tak rozměry, jako spíše tvarem papily a hrbolu na čele. 

Skalara
Zdroj: depositphotos.com

Jedním z hlavních „lákadel“ skalár patří především jejich zbarvení. Setkat se můžeme s opravdu velkým množstvím zabarvení, od bílé a černé přes zlatou, stříbrnou či zebra a koi. Díky šlechtění je k dostání celá řada mutací, například závojové či dlouhoploutvé skaláry.

Přirozeným prostředím skalár je Amazonie, kde se vyskytuje v povalu tekoucích sladkých vodách. Zpravidla žije v početných hejnech, což je vhodné zohlednit i při jejím chovu – chovat bychom měli minimálně šest až osm kusů a počtu ryb zároveň přizpůsobit velikost akvária. 

Pterophyllum Scalare
Zdroj: depositphotos.com

Jak dlouho žije skalára amazonská?

Každého aspirujícího chovatele skalár amazonských jistě potěší zpráva, že skaláry patří mezi dlouhověké ryby. V zajetí a při kvalitní péči se mohou skaláry dožívat přibližně deseti let, její dožití však může ovlivnit už kvalita chovu, ve kterém jste ji zakoupili. 

Jak chovat skaláry amazonské v akváriu?

Prvním krokem k chovu skalár by měl být výběr dostatečně velkého akvária. Minimální doporučovaná velikost je šířka 120 centimetrů a výška 50 centimetrů (či 100 centimetrů v případě skalár vysokých); pokud se rozhodnete pro chov většího množství jedinců, je opět důležité přizpůsobit i rozměry. S výškou akvária to však příliš nepřehánějte, mohlo by dojít ke zhoršení světelných podmínek. 

Chovat je můžete jak v rámci jediného druhu, tak s jinými rybami, s výjimkou opravdu malých rybiček, které mohou lovit – z tohoto důvodu se příliš nedoporučuje společný chov s neonkami a pavími očky. Zároveň nezapomeňte na dostatek úkrytů, ve kterých se mohou menší rybky případně schovat. Příliš vhodný není ani chov s parmičkami čtyřpruhými, které často okusováním ničí skalárám ploutve. Abyste předešli agresivitě vůči ostatním rybám v období tření, nezapomeňte je v danou dobu přemístit do jiného akvária. 

Co se týká dalších podmínek, poměrně zásadní je kvalita vody. Ta byla mít teplotu kolem 25 až 26 stupňů Celsia a pH 6 až 8, což zpravidla splňuje i voda z kohoutku. Naopak příliš kyselá voda může vést k napadení rybek krupičkou. Pozor dejte i na přespříliš chemikálií ve vodě, na které jsou skaláry amazonské poměrně citlivé. Chybu neuděláte, pokud do akvária umístíte dostatečné množství rostlin, mezi kterými se mohou ryby schovat či na ně kladou jikry. 

Skalara Amazonska
Zdroj: depositphotos.com

Jak často krmit skaláry amazonské?

Skaláry se řadí mezi dravce, a krmit je tak můžete jak živým krmením, tak klasickými vločkovými krmivy. Použít můžete také mražené krmivo, obecně však skaláry dávají přednost živou potravu. Čistě živočišnou stravu by měly dostávat mláďata z důvodu správného vývinu a růstu. 

Jak poznat pohlaví u skalár amazonských?

Jak již bylo řečeno, samice a samci skalár amazonských se od sebe příliš neodlišují velikostí. Poznávacím znamením jsou tak především močopohlavní bradavky v období tření, které jsou u samic tlusté a válcovité, zatímco u samců špičaté. 

Amazonska Andelska Ryba
Zdroj: depositphotos.com
5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *