|

Parmičky – černopruhá, čtyřpruhá, mechová

Parmicka Ctyrpruha 1

Ať už s akvaristikou teprve začínáte, nebo už nějaké ty zkušenosti máte, chybu neuděláte pořízením parmiček. Nejen, že existuje poměrně velké množství druhů různých barev, ale navíc se jedná o poměrně aktivní rybičky, které je radost pozorovat. Jak to je s jejich chovem a jakou parmičku zvolit vám prozradíme v dnešním článku. 

Charakteristika Parmiček

Přestože se parmičky řadí mezi tropické druhy, nemají geneticky příliš daleko ke kaprovi, kterého známe z českých rybníků – stejně jako on totiž patří do čeledi kaprovití. Většina zástupců tohoto sladkovodního druhu pochází z Asie. Ačkoliv se nejedná o čistě hejnovou rybičku, dařit se jí bude ve společnosti dalších parmiček – v hejnu by mělo být minimálně deset ryb. Pro parmičky je charakteristická aktivní, mnohdy téměř drzá povaha a sociální hierarchie v rámci hejna. 

Parmička černopruhá

Parmičku černopruhou poznáme na první pohled podle černého horizontálního pruhu. Od podobných druhů ji lze odlišit na základě pouze jednoho páru vousků a průhledných ploutví. Parmička černopruhá (Crossocheilus siamensis) se v dospělosti dorůstá až patnácti centimetrů, tedy o něco více než některé ostatní druhy parmiček. Velikost však ovlivňují rozměry nádrže – při chovu v akváriu zpravidla roste pomalu a dosahuje menšího vzrůstu. Typickým rysem parmiček černopruhých je okusování řas (v případě jejich nedostatku však také dalších akvarijních rostlin). 

Parmicka Cernopruha
Zdroj: depositphotos.com

Parmička čtyřpruhá

Parmička čtyřpruhá (Puntigrus tetrazona), která dostala jméno podle svého typického béžovo-černého zbarvení, pochází z oblasti Indonésie a Malajsie. Setkat se můžeme také s červenými a oranžovámi akcenty v oblasti břišní a ocasní ploutve. V dospělosti se může dorůst až sedmi centimetrů, zejména pak samičky – samečci parmičky černopruhé jsou o něco menšího vzrůstu. Samci se rovněž vyznačují pestřejším zbarvením. 

Puntigrus Tetrazona
Zdroj: depositphotos.com

Parmička mechová

Parmička mechová (Puntius tetrazona), známá také pod názvem mrenka, patří mezi drobné, avšak robustní rybky. Dorůstá se až šesti centimetrů, i v tomto případě jsou samci menší než samice. Druh pochází podobně jako parmička čtyřpruhá z oblasti Indonésie, respektive Bornea a Sumatry. Jedná se o poměrně pestré rybičky, které zaujmou černo oranžovými ploutvemi a zelenomodrými šupinami s kovovými odlesky.

Parmicka Mechova
Zdroj: depositphotos.com

Jak dlouho žije Parmička?

Délka dožití se odvíjí od konkrétního druhu parmičky. Zatímco parmička mechová se v zajetí dožívá sedmi až deseti let, parmička čtyřpruhá dosahuje věku sedmi let. Nejdéle z těchto tří druhů žijí parmičky černopruhé, které vám při správné péči mohou dělat společnost až deset let.

Jak pěstovat Parmičky v akváriu?

Pro všechny typy parmiček platí, že se rády pohybují v hejnu, čemuž by mělo odpovídat zvolené akvárium. Minimálně by nádrž měla být dlouhá 80 centimetrů, zejména v případě parmiček černopruhých by mělo mít akvárium objem alespoň 100 litrů. Voda by měla mít teplotu mezi 22 a 26 stupni Celsia. Pro rozmnožování musí být voda o něco teplejší (ideálně 28 stupňů Celsia). Tvrdost vody by měla být okolo pěti stupňů a pH mezi 6 a 8.

Puntius Tetrazona
Zdroj: depositphotos.com

Jaké ryby se hodí k parmičkám?

Jednou z výhod parmiček je dobrá snášenlivost s dalšími druhy rybiček. Ideální je kombinace různých druhů parmiček, případně také parmiček a danioninů. Naopak se vyhněte společnému chovu parmiček s dlouhoploutvými rybkami, jako jsou skaláry, kterým mohou parmičky okusovat ploutve. 

Jak často krmit Parmičky?

Jakožto všežravci nejsou parmičky nijak vybíravé. Krmit je můžete krmivem pro ryby ve formě granulátu či vločkovým krmivem, případně jim příležitostně dopřát živé nebo mražené krmivo. Pravidelné krmení přispívá k zachování krásně jasného zabarvení – ideální je krmení dvakrát denně. Pozor však na množství krmiva; podáváme pouze tolik žrádla, které jsou rybičky schopné do tří minut zkonzumovat. Při překrmování by docházelo ke zbytečnému znečištění akvária. 

Pokud si pořizujete parmičku černopruhou v naději, že bude odstraňovat řasy, je vhodné ji vždy na pár dní přestat krmit. S hladověním rybiček to však nepřehánějte, aby nezačaly okusovat také akvarijní rostliny. 

Jak poznat pohlaví u parmičky?

U parmiček černopruhých pohlaví zpravidla určit nelze. Vzhledem k tomu, že se v zajetí se nerozmnožují, to ani není obvykle nutné. U parmiček čtyřpruhých a mechových se lze orientovat na základě velikosti a zbarvení – samečci bývají menší a pestřeji zbarvení. 

Parmicka Ctyrpruha
Zdroj: depositphotos.com
5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *