|

Krunýřovec – užitečný čistič akvária

Krunyrovec Skvrnity

Pokud vás trápí přemnožené řasy, vítaným členem vašeho akvária by mohl být krunýřovec, který si na řasách velice rád pochutnává. Tato poměrně nenáročná rybka je k dostání v několika zajímavých barevných variacích, které oživí spodní úroveň nádrže. 

Charakteristika Krunýřovce

Krunýřovci, jsou velice klidné a mírumilovné ryby původem z Jižní Ameriky, které se dobře snáší s ostatními druhy. Jméno tato rybka získala podle charakteristického krunýře z šupinek, které mohou být zejména u dospělých ryb opravdu ostré, a nedoporučuje se tak jejich odchyt holou rukou. Oblíbení jsou krunýřovci pro svou schopnost požírat řas, jakožto všežravci se však některé druhy postarají i o likvidaci uhynulé rybičky. 

Ancistrus Cirrhosus
Zdroj: depositphotos.com

Vzrůst krunýřovců se odvíjí jak od jeho druhu, tak velikosti akvária, ve kterém žije – pokud bude prostředí příliš stísněné, může se růst zastavit. Typickým zbarvením je hnědá až tmavě hnědá s nepravidelnými světlými skvrnami, bříško bývá hnědé či světle šedozelené. Charakteristickým rysem je protažená hlava s přísavkovou tlamou, díky které dokáží nejen efektivně požírat řasy, ale také se udržet v tekoucích vodách. Jedná se o hejnovou rybu, a je tak vhodné chovat více ryb jednoho druhu pohromadě.

Krunýřovec jednopruhý

Macrotocinclus Affinis
Zdroj: depositphotos.com

Oblíbeným druhem je pro svou schopnost čistit akvárium od řas zejména krunýřovec jednopruhý (Macrotocinclus affinis), známý také pod přezdívkou Otík. Tato rybka patří spíše k drobnějším exemplářům – v dospělosti se dorůstá pěti centimetrů – a jejím charakteristickým rysem je podélný tělní trup. Výhodou je, že se živí výhradně řasami, a nepoškozuje tak akvarijní rostliny. Aktivní je především v noci. 

Krunýřovec skvrnitý

Barevně zajímavou formou je také krunýřovec skrvnitý (Ancistrus cirrhosus). Jak napovídá jeho název hnědě zbarvené tělo pokrývají nepravidelně rozmístěné skvrny, bříško může mít šedozelený nádech. Dnes je tento druh obtížně k sehnání – důvodem je křížení s dalšími druhy krunýřovců.

Jak dlouho žije Krunýřovec?

Délka dožití kurnýřovce závisí jak na konkrétním druhu a velikosti jedince, tak kvalitě chovu. Obecně se udává délka dožití od deseti do dvanácti let, existují však případy, kdy délka života dosáhla patnácti let. 

Jak pěstovat Krunýřovce?

Krunyrovec Jednopruhy
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že je vhodné krunýřovce chovat v hejnu, by mělo akvárium mít alespoň šedesát litrů. Teplota vody je vhodná v rozmezí 20 až 28 stupňů Celsia, pH  6,2 ž 8,4. Krunýřovci neokusují rostliny, ve kterých si naopak hledají úkryt. Chybět by neměly ani kořeny a kameny, ze kterých mohou konzumovat nárůst řas či se v nich ukrýt. Dostatek úkrytů je nezbytné také pro tření – krunýřovci se vytírají do uzavřených prostor, kde samec chrání jikry před nepřáteli.

Pokud se rozhodnete chovat více samců, je nezbytný dostatečný prostor, ve kterém si budou moci vytvořit teritoria. 

Jak často krmit Krunýřovce?

Mladé ryby dávají přednost rostlinné potravě, s přibývajícím věkem začínají konzumovat i živočišné složky. Krmit tak můžete jak vločkovými krmivy, ale také zeleninou v podobě listů salátů, špenátu, čínského zelí či okurek. Živou potravu sežerou pouze v případě, že klesne na dno – plovoucí potravu rozhodně neloví. Vhodné jsou rovněž tablety s přídavkem časy spiruliny. Všežravé druhy krunýřovců stačí krmit jednou až dvakrát denně, řasožravé krunýřovce krmíme několikrát denně v menších dávkách.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *