Nejstrašlivější pavouci Česka a Slovenska. Máte je doma?

pavučina

Že se i v našich končinách nachází mnoho pavouků víme určitě všichni. Mnozí lidé se jich však bojí, štítí, či dokonce trpí arachnofobií. Ke strachu však není důvod, protože většina pavouků v ČR i na Slovensku je naprosto neškodná, ba dokonce užitečná pro člověka. A jací pavouci tu s námi žijí a můžete je běžně potkat doma, nebo třeba na vycházce?

O českých a slovenských pavoucích

Pavouci ČR a Slovenska nejsou nijak nebezpeční. Většina z nich se člověku spíše vyhýbá a své útočiště hledají v přírodě, nicméně některé druhy jsou takzvaně synantropní, což znamená, že vyhledávají člověka a jeho sídla, kde žijí. Tito pavouci se obvykle již narodí uvnitř, a tak by je člověk „v dobré víře“ neměl dávat ven.

Žijí u nás také pavouci, kteří mohou člověku způsobit menší nepříjemnosti. Mezi ně patří například zápřednice nebo maloočka. Tito na naše poměry velcí pavouci dokážou člověka kousnout, není ale proč panikařit, kousnutí nebolí víc než píchnutí včely. Potencionálně ohroženi mohou být alergici, avšak není časté, že by mělo kousnutí českým či slovenským druhem pavouka nějaké vážné následky.

Jací pavouci se v Čechách a na Slovnesku vyskytují

Pokoutník domácí

pokoutnik domácí

Pokoutník domácí je běžný pavouk v domácnostech. Lze ho poznat podle černého těla se silnějšími končetinami a výraznou hnědou kresbou na zadečku. Jedná se o kosmopolitní druh, nejsou to tedy jen pavouci ČR a Slovenska, ale můžeme je najít téměř po celém světě. Tělo pokoutníka domácího je velké 7,5 – 13 mm, avšak díky dlouhým a výrazným končetinám vypadá větší (včetně končetin má kolem 3-5 cm). Kousnutí je vzácné, mírně bolestivé, intenzivnější je od pokoutníka tmavého, který je větší, bez kresby a snadno zaměnitelný.

Křižák obecný

Je to asi nejznámější a nejběžnější pavouk v Česku i na Slovensku. Nejčastěji se vyskytuje v zalesněných oblastech či zahradách, není však již žádnou výjimkou jej vidět ve městech. Křižáky lze poznat podle charakteristické kresby na zadečku, která připomíná kříž. Samci mají tělo velké asi 1 cm, samičky jsou o něco větší a jejich tělo dorůstá až k 17 mm. V ČR lze potkat i další z rodiny křižáků, například křižáka pruhovaného či zeleného.

Sklípkánek hnědý

Sklípkánek je ohrožený druh, který žije mimo lidská obydlí, převážně ve světlých lesích či vřesovištích se sušší zeminou. Svůj úkryt vyhledává v podzemí. I když název může znít trochu „děsivě“ a mnoho lidí možná ani netuší, že u nás nějací zástupci z čeledi sklípkanovitých žijí, jedná se o jejich nejmenšího zástupce, velikostně podobného dospělému pokoutníkovi. Navíc není člověku nebezpečný.

Zápřednice jedovatá

Zápřednice jsou poměrně velcí pavouci, samice mají tělo až 15 mm dlouhé, končetiny pak ještě delší. Nejsou to jen pavouci ČR a Slovenska, ale hlavně teplejších jihoevropských oblastí. Zápřednice jsou známé tím, že mohou člověka pokousat, a to dokonce tak, že mu prokousnou kůži. Kousnutí je sice bolestivé, avšak připomíná píchnutí sršněm. Objevuje se otok, bolesti postiženého místa a jeho okolí, případně nadměrné pocení. Zápřednici poznáme podle světle hnědé až načervenalé hlavohrudi a končetin, její zadeček je šedavý se dvěma výraznými žlutými pruhy.

Meta temnostní

Nejraději obývá tmavá místa – žije v jeskynních, na skalách, a pokud máte tmavý a chladný sklep, můžete ji najít i tam. Mety jsou velké přibližně 1,5 cm, tělo je mohutnější stavby s výrazným pruhovaným černo hnědým zbarvením. Na konci léta si samičky tvoří větší bílé kokony ve tvaru hrušky, které zavěsí na strop. Samička si tento kokon s přibližně 400 vajíčky hlídá až do jeho vylíhnutí, a velmi ráda jej zavěšuje právě ve sklepech, na půdách a či opuštěných budovách.

Vodouch stříbřitý

Jediný známý pavouk, který žije výhradně ve vodě. Zadeček samičky je opatřen vzduchovou bublinou, která jí zajišťuje lepší dýchání pod vodou. Pod hladinou si tito pavouci staví zvláštní pevnost, kterou vybaví vzduchovou bublinou, ve které se následně odehrává většina jejich životních pochodů. Vzduch do bubliny pravidelně doplňují. Vodouch je poměrně jedovatý pavouk, svým jedem se může téměř rovnat zápřednici. Člověku však život ani zdraví neohrozí.

Třesavka velká

Notoricky známý synantropní druh. Jako pavouci ČR a Slovenska nejsou původní, byli sem zavlečeni. Tito pavouci se vyznačují tenkými nohami na těle s kulatým zadečkem. Mají světlou barvu a lze je najít téměř v každé budově, v temnějších místech jako jsou například koupelna a WC nebo sklepy a chodby. Pro naše původní pavouky jsou nebezpečným nepřítelem, který výrazně ovlivňuje jejich počty.

Slíďák dřevomilný a tatarský

Slíďáci jsou vzácní pavouci ČR, kteří se vyskytují opravdu sporadicky. Na slíďáky tatarské můžeme narazit v teplejších oblastech Moravy. Je to největší pavouk, na kterého můžeme u nás narazit. Slíďák dřevomilný je také chráněným druhem, avšak o něco běžnějším. Jeho přirozeným stanovištěm jsou lesy a mýtiny v 600-1200 m.n.m.

Skákavka pruhovaná

Malý, červeno bílý pavouček, který se vyznačuje tím, že dokáže skákat. Je to velice hojný druh, lze jej potkat prakticky v jakémkoliv prostředí, nejvíce se jim však líbí v blízkosti lidských sídel. Na fasádách, zídkách a plotech se rády vyhřívají a čekají na kořist. Sítě si nespřádají. Zajímavé je setkání dvou skákavek, zejména pak samců. Ti se postaví naproti sobě, rozevřou chelicery (kusadla) a obloukem se obejdou, zatímco se takto „zastrašují“.

4.5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *